GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Πολιτική επικαιρότητα στην Ελλάδα & στον κόσμο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 28-11-2013, 15:55
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε




Και τελικά, τι αριστερά θες;!

Βλέπω ότι κανείς απ' όσους γράψαμε μέχρι τώρα δεν απαντά στο αρχικό ερώτημα, μάλλον δε γίνεται να απαντηθεί.

μου αρέσει όμως η ζύμωση.....μακάρι να έβλεπαν το θέμα κι οι "πολέμιοι" των πολιτικών θεμάτων να ανοίξει η κουβέντα και να ακουστούν γνώμες κι επιθυμίες....
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 28-11-2013, 16:48
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων



Και τελικά, τι αριστερά θες;!

Βλέπω ότι κανείς απ' όσους γράψαμε μέχρι τώρα δεν απαντά στο αρχικό ερώτημα, μάλλον δε γίνεται να απαντηθεί.

μου αρέσει όμως η ζύμωση.....μακάρι να έβλεπαν το θέμα κι οι "πολέμιοι" των πολιτικών θεμάτων να ανοίξει η κουβέντα και να ακουστούν γνώμες κι επιθυμίες....
Ακομα και με την αυτην καθε αυτη την θεση της Αριστερας οπως εκφραστηκε στην συνελευση των Γαλλων δεν τα παω καλα........αργησα αλαλ το καταλαβα. Χαιρομαι να συζητω με αυτους τους αριστερους που δεν την εκφραζουν ανάλογα με τη θέση εκείνου που χρησιμοποιεί τη λέξη κι απεχθανομαι τις θεσεις των γιαλαντζι αριστερων.........

Ειμαι ατομο που οι προχωρημενες πολιτικες θεσεις τον φοβιζουν ΠΙΑ. Τις πιστεψα στην νιοτη μου και τις ακολουθησα μεχρι προσφατως εμπιστευομενος τον ''πανμεγιστο'' που τις εξεφραζε και πανηγυρισα οταν υλοποιησε ολες σχεδον απο αυτες οπως τις αναφερω στο προηγουμενο ποστ μου.
Επεσα κι εγω στην παγιδα του ''αφου μπορεσε και τα εκανε αυτος γιατι δεν τα εκανε ο προηγουμενος?'' Αρα ''κατω το κεφαλαιο'', ''Ζητω το δικιο του εργατη'' κ.λ.π.
Δεν καθησα να ασχοληθω ΤΟΤΕ με τον τροπο που τα καταφερε ο Πανμεγιστος οικονομολογος διδακτωρ του Χαρβαρντ κι εκφραστης της Αριστερας με πρασινο μανδυα......

Την πατησα.........

Προτιμω τις με αργα βηματα σιγουρες λυσεις......μαλλον ετσι ημουν απο παντα αλλα η ξαφνικη ευμαρεια που μου δοθηκε επι Σοσιαλιστικης Αριστερας με θαμπωσε........


οσο για τους ''πολεμιους'' ειναι σχεδον ολοι περαστικοι απο εδω.......κανεις δεν καθεται να συζητησει διοτι ντρεπονται.
Η πλακα ειναι οτι καποιοι απο αυτους που παρεπονουντο οτι φευγουν μελη εξ αιτιας μου εχουν να εμφανιστουν οι ιδιοι εδω και μια εβδομαδα και στο δικο τους το ''καλο'' μοτοσυκλετιστικο φορουμ.
Παντως τις βολτες τους κι αυτοι τις κανουν απο εδω....αργα την νυκτα......σαν διαρηκτες!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 28-11-2013, 17:01
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Καλά, είναι γνωστό ότι είσαι και μαθουσάλας!


Αριστερά δεν είναι το Τσοβόλα δώστα όλα, τουλάχιστον όχι στο δικό μου μυαλό.


Νομίζω ότι δεν έχει σημασία τι είναι αριστερά και δεξιά. Για μένα το σημαντικότερο όλων είναι η δικαιοσύνη κι ο σεβασμός προς τα πάνω και προς τα κάτω. Αν δεν είναι αυτή η βάση, κάθε ιδεολογία κι η εφαρμογή της είναι καταδικασμένη να αποτύχει, καταρχήν στη συνείδηση του κόσμου και στη συνέχεια στην καθημερινότητά του!

Μιάς κι αυτόν έχουμε αυτή τη στιγμή, ο "θα τα δώσω όλα πίσω" Τσίπρας ψεύδεται. Απλά δε γίνεται. Το κακό με όλους αυτούς είναι ότι τάζουν λαγούς με πετραχήλια. Ούτε στις "καλές" εποχές δεν ήταν εφικτό, πόσο μάλλον τώρα.... κι όμως ο Ελληνας τη γουστάρει την παραμύθα! Και το χειρότερο;! Την πιστεύει κιόλας!

Εχουμε εξαπατηθεί ξανά και ξανά κι όμως τα ίδια κάνουμε!

Εδώ πρέπει να γίνει επανεκκίνηση! Δε φαίνεται όμως πουθενά αυτός που θα πατήσει το κουμπί!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 28-11-2013, 17:38
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλίμονο αν μας ενδιέφερε αν είναι αριστερά ή όχι ο σύριζα!!!! Άντε να εξαιρέσουμε τον Γιώργο!!!

Ωραία,άρα δεν μας ενδιαφέρουν τα μαγαζιά!!!Καλά αυτός είναι

κολλημένος με την μπάλα που έλεγε και μια διαφήμιση!!!


Όμως βλέπουμε όλα τα κόμματα/παρατάξεις/τάσεις, να αναμασούν τα ίδια και τα ίδια "εγκλωβίζοντας" όσους μπορούν και από την άλλη να βρίσκουν χώρο ανάπτυξης "επαναστατικές" μπαρούφες στυλ καμμένου κλπ.

Αυτή είναι η δουλειά τους να εγκλωβίζουν,σε δεξιά,αριστερά και

ότι να'ναι αναμασητά.Εδώ μπήκαν τα αυγά στη Βουλή,οι άλλοι δεν θα

εγκλωβίσουν???!!!


Εντάξει, η κρίση που περιμέναμε (όσοι τέλος πάντων) ήρθε. Αποφύγαμε πεπονόφλουδες και σαπουνόφουσκες και ήδη φαίνεται να περνάει το μάτι του κυκλώνα. Μείναμε συσπειρωμένοι σε παρωχημένα σχήματα, μη έχοντας τίποτα καλύτερο και ακόμη και οι πρώην πολέμιοι αναγνώρισαν την μονόδρομη επιλογή.

Εντάξει σε γενικές γραμμές συμφωνώ,για το μάτι του ο

κυκλώνας αν το πήρε από πάνω μας δεν είμαι τόσο σίγουρος και έχει άμεση

σχέση με το παρακάτω που είναι και το μεγάλο ερώτημα .


Και τώρα τι;;;
Άλλαξε στην ουσία κάτι ή απλά μια λίγο πιο σφιχτή (αναγκαστικά λόγω ελέγχου από τους δανειστές) διαχείριση μας δίνει μια ανάσα και "ξανά προς την δόξα τραβά";;;

Εδώ τα πράγματα είναι δύσκολα αλλά και απλά για μένα.Αν ο

λαός το μόνο που κατάλαβε μέσα από αυτό που γίνετε είναι ότι του κόβουν

τον μισθό,του κόβουν τη σύνταξη,του βάζουν φόρους,χαράτσια και δεν

συμμαζεύεται που όντως έτσι είναι και αφού αφήσει την ψήφο δυσαρέσκειας

γυρίσει και ταμπουρωθεί πάλι σαν γνήσιο πρόβατο στην στάνη του και οι

πολιτικοί σαν γνήσιοι βοσκοί περιμένουν να στρίψουν οι ξένοι την γωνία για

να αρχίσουν να μαντρώνουν τα πρόβατα και να αρχίσει το ίδιο γαιτανάκι,θα

ζήσουμε μία από τα ίδια.


Δεν αναφέρομαι στα οικονομικά μεγέθη, αφού αυτά είναι προκαθορισμένα και ελεγχόμενα. Με ενδιαφέρει, όπως και όλους φαντάζομαι, η ορθολογικότερη κατανομή των πόρων, έτσι που να μην φτάσουμε σύντομα στα ίδια αδιέξοδα.
Αυτό φυσικά δεν γίνεται με αφορισμούς και ηλιθιότητες τύπου "να φάμε όλους τους πολιτικούς"... όπως και δεν έγινε.


Οι πολιτικοί και οι υπάρχουσες παρατάξεις υφίστανται γιατί εμείς τις στηρίζουμε. Κυρίως με τις ιδέες μας και κατά δεύτερο λόγο με την ψήφο.
Επιμένω πως πρώτος λόγος είναι οι ιδέες, αφού και όσοι υποτίθεται πως διαφωνούν με το παλαιοκομματικό καθεστώς, δεν έχουν να προτείνουν κάτι σοβαρό σαν στόχο και όραμα. Όπως είπα, αναμασούν τα ίδια και τα ίδια, περί δικαιοσύνης, ισότητας, ελευθερίας κλπ κλπ

Οι πολιτικοί μέχρι τώρα υπήρχαν και τους στηρίζαμε για κανένα ρουσφέτι,για κανένα βύσμα,και όλα αυτά τα αξιοκρατικά μεγαλεία που μας παρείχαν ή θέλαμε να μας παρέχουν,ποιοιές ιδέες???!!!κατά πρώτο και κύριο λόγο με την ψήφο,ειδικά τα κόμματα εξουσίας ,γιατί πως ψηφίζεις ξανά και ξανά κάποιον ο οποίος εκλέγεται και κάνει άλλα από αυτά που έλεγε πριν εκλεγεί???!!!ή βολεμένος είσαι ή μαλ@κας!!!

Αν όμως αυτοί οι στόχοι ήταν οι πραγματικά ζητούμενοι, τι εμπόδιζε την ανθρωπότητα τόσους αιώνες, να τους πετύχει;;


"Η ελευθερία δεν είναι το μέσο για έναν ανώτερο πολιτικό σκοπό. Η ίδια είναι ο υπέρτατος πολιτικός σκοπός". Έτσι έλεγε ο Λόρδος Άκτον για παράδειγμα. Είναι έτσι όμως;;
Πόσες φορές οι εκάστοτε "προηγμένες" κοινωνίες κατέφυγαν στην λύση των σκλάβων για ανάπτυξη;; Από την αρχαιότητα έως και σήμερα...
Δικαιοσύνη;; Μιας και θυμήθηκα τον Μπαρπα-Γιάννη τον Άκτον, ας αναφέρουμε άλλο ένα διάσημο τσιτάτο του. "Η εξουσία έχει την τάση να διαφθείρει και η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα".

Πως να διαφωνήσω με τον Λόρδο!!!Λόρδος

είναι αυτός κάτι παραπάνω ήξερε!!!



Τι μπορεί να είναι δίκαιο λοιπόν και τι όχι; Το δίκιο του εργάτη;; Του επιχειρηματία; Του αδύναμου; Του ικανού; Του παπά; Του χωροφύλακα;
Αντίστοιχα ποια ισότητα και όλα όσα ακόμη επιδιώκουμε.

Το δίκιο του κυρίαρχου Λαού Γιάννη,όλα

στο όνομα αυτού δεν γίνονται???!!!Το δίκιο του λοιπόν!!!



Όταν λέω για αριστερά και δεξιά, εννοώ τους δύο κάθε φορά πόλους. Αν λοιπόν (αυθαίρετα και πάλι) θεωρήσουμε ως συντήρηση την δεξιά και αυτονόητα κατατάξουμε εκεί όλο το πολιτικό σκηνικό της κοινωνίας μας και όχι μόνο, τότε τι θα μπορούσε να είναι αριστερά;; Όχι κάποιο κόμμα, αφού δεν βλέπω κάτι σχηματισμένο ακόμη, αλλά ποιές ιδέες και με ποιον απώτερο σκοπό.
Το πολιτικό σκηνικό της χώρας μας αυτή

την στιγμή είναι ότι να'ναι,δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα,άγεται και

σύρεται από τις εξελίξεις τις οποίες δεν ορίζει και του επιβάλλονται,το ότι όλο

το σκηνικό της κοινωνίας είναι συντηρητικό δεν καταλαβαίνω από που

προκύπτει,μάλλον εννοείς πως είναι δυνατόν μετά από τόσο "ξύλο" να μην έχει

γίνει επανάσταση!!!Από ιδέες το μαγαζί έκλεισε λόγω κρίσης!!!



.................................
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 28-11-2013, 17:44
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα του σήμερα μπορεί να γίνει διαχωρισμός αριστεράς - δεξιάς. Δεξιά κυβέρνηση είναι αυτή που έχει ξεσκίσει τον κόσμο με κάθε είδους φόρο που δεν παραπέμπει σε πρακτική ελεύθερης αγοράς, παρά σε σοβιετικού προσανατολισμού οικονομία.


Ισως να υφίσταται στα μυαλά αμετανόητων καθοδηγημένων.

Για ποιά αριστερά μιλάμε; αυτή που εκμεταλλεύεται πρώτη απ'όλες τους εργασιοκτόνους νόμους;


Προσωπικά δεν ακούω πλέον κανέναν, δεν έχουν τι να μου πουν. Προσπαθώ μόνο μέσα στην καταιγίδα να μην αλλοτριώσω την προσωπικότητα και τις αρχές μου. Τους επαγγελματίες καρεκλάκηδες τους έχω γραμμένους στα μπελέκια μου!


Έτσι είναι διαμορφωμένο το σκηνικό σήμερα Γιάννη ότι να'ναι!!!

Τους καρεκλάκηδες τους έχεις γράψει εκεί που πρέπει να τους γράψουν το

συντομότερο όλοι,αυτοί σήμερα είναι αύριο δεν είναι αν τους έχουμε

γραμμένους,αν όχι τους έχεις για 3 και 4 γενιές!!!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 28-11-2013, 19:50
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

[QUOTE=yannis;978186] Τι μπορεί να είναι δίκαιο λοιπόν και τι όχι; Το δίκιο του εργάτη;; Του επιχειρηματία; Του αδύναμου; Του ικανού; Του παπά; Του χωροφύλακα;
Αντίστοιχα ποια ισότητα και όλα όσα ακόμη επιδιώκουμε.
QUOTE

Εγώ αναρωτιέμαι αν πρέπει να δεχόμαστε οτι σε όλα ανεξαιρέτως στη ζωή μας έχει εφαρμογή η "αρχή του ισχυρότερου". Αν είναι έτσι τότε τα πράγματα είναι απλά! Ο δυνατότερος (οικονομικά, πολιτικά, γεωγραφικά, πλουτοπαραγωγικά κλπ) είτε πρόκειτε για άτομα είτε για κοινωνίες είτε για κράτη θα υπερισχύσει του πιο αδύναμου και κακώς παραπονιόμαστε!!
Είναι όμως έτσι; ο καθένας μας να έχει σκοπό απλά να "φάει" τον διπλανό του; θέλουμε να είναι έτσι;
Εγώ νομίζω οτι ο άνθρωπος διαχρονικά προσπαθεί να γίνει "αθάνατος" στο σώμα και το πνεύμα κατ εικόνα και ομοίωση των όποιων θεών του πιστεύει. Ενδεχομένως γι αυτό παράλληλα με τις επιστημονικές του προόδους σε πρακτικούς τομείς που του βελτιώνουν και του μακραίνουν τη ζωή , δημιούργησε τις τέχνες και τον πολιτισμό ώστε να εξασφαλίσει την "πνευματική αθανασία" και σαν μικρός θεός έφτιαξε τους κανόνες και της αρχές αυτού του πολιτισμού.
Αν εξακολουθήσει να υπερασπίζεται αυτές τις βασικές αρχές, όπως είναι πχ ο Ανθρωπισμός, η Ηθική και η Δικαιοσύνη τότε εύκολα ή δύσκολα θα βρει τρόπο να ξεπεράσει κάθε φορά τα προβλήματά του.
Οι πολιτικές ιδεολογίες είναι το πρόσκαιρο κοστούμι που φοράει κάθε φορά είτε με τον καβάλο αριστερά είτε δεξιά για να αντιμετωπίσει τα κοινωνικά του προβλήματα και η ιστορία μας έχει δείξει οτι όσες φορές αυτό ήταν άβολο ή απάνθρωπο (πχ Βασιλεία, Ολιγαρχία, Τυραννία, Δικτατορία, Απολυταρχικός Κομ#####σμός κλπ) τελικά πήγε στα άχρηστα και έφτιαξε καινούργιο ...
Δοκιμές κάνουμε ακόμα σαν είδος και έχουμε πολλά κοστούμια ακόμα να δοκιμάσουμε και ο καβάλος θα βρει τη θέση του στο τέλος!

Last edited by Carduelis; 28-11-2013 at 19:52.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 29-11-2013, 17:18
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Αριστερά και δεξιά ???
Ανυπόστατο, το σύμπαν δεν είναι γραμμικό !!!
Οπότε κοιτώντας αριστερά ή δεξιά και έχοντας καλή όραση τι βλέπουμε???
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 03-12-2013, 22:28
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ αναρωτιέμαι αν πρέπει να δεχόμαστε οτι σε όλα ανεξαιρέτως στη ζωή μας έχει εφαρμογή η "αρχή του ισχυρότερου". Αν είναι έτσι τότε τα πράγματα είναι απλά! Ο δυνατότερος (οικονομικά, πολιτικά, γεωγραφικά, πλουτοπαραγωγικά κλπ) είτε πρόκειτε για άτομα είτε για κοινωνίες είτε για κράτη θα υπερισχύσει του πιο αδύναμου και κακώς παραπονιόμαστε!!



Μα συνήθως παραπονιόμαστε, όταν δεν είμαστε εμείς οι ισχυρότεροι!!!!


Είναι όμως έτσι; ο καθένας μας να έχει σκοπό απλά να "φάει" τον διπλανό του; θέλουμε να είναι έτσι;



Ισχυρότερος δεν σημαίνει ένα μεγάλο μοναχικό στομάχι...




Εγώ νομίζω οτι ο άνθρωπος διαχρονικά προσπαθεί να γίνει "αθάνατος" στο σώμα και το πνεύμα κατ εικόνα και ομοίωση των όποιων θεών του πιστεύει.


Έτσι νομίζω κι εγώ. Λες τώρα που γινόμαστε πολλοί να τα καταφέρουμε!?!?!?


Ενδεχομένως γι αυτό παράλληλα με τις επιστημονικές του προόδους σε πρακτικούς τομείς που του βελτιώνουν και του μακραίνουν τη ζωή , δημιούργησε τις τέχνες και τον πολιτισμό ώστε να εξασφαλίσει την "πνευματική αθανασία" και σαν μικρός θεός έφτιαξε τους κανόνες και της αρχές αυτού του πολιτισμού.



Η πνευματική αθανασία, είναι μάλλον "παράπλευρο επίτευγμα" και ο στόχος για την απλή αθανασία εξακολουθεί να είναι το ζητούμενο.




Αν εξακολουθήσει να υπερασπίζεται αυτές τις βασικές αρχές, όπως είναι πχ ο Ανθρωπισμός, η Ηθική και η Δικαιοσύνη τότε εύκολα ή δύσκολα θα βρει τρόπο να ξεπεράσει κάθε φορά τα προβλήματά του.


Εδώ ίσως έχουμε διάσταση απόψεων!! Ταυτόγχρονα και αντίφαση ως προς την προοπτική της αθανασίας. Ναι, ο ανθρωπισμός, η συμμόρφωση στους εκάστοτε κοινωνικούς νόμους και η στήριξη των τεχνών (καλών και... άλλων) είναι αναγκαία, γιατί μόνο με την πρόοδο μπορεί να επιτευχθεί κάτι και η πρόοδος είναι άρρηκτα δεμένη με την συνεργασία ή καλύτερα και με την ευγενή άμιλλα. Που σταματάει η άμιλλα και που αρχίζει ο αθέμιτος ανταγωνισμός;;;
Ποιά προβλήματα "πρέπει" να ξεπεράσει;;
Η μάχη δεν δίνεται για την κατοχή της πεδιάδας των στρατοπέδων. Ο στόχος δεν είναι η τρυφηλή καθημερινότητα στα πρανή, αλλά η κατάληψη των υψωμάτων ως την τελική κορυφή.
Φυσικά και δεν μπορεί να το πετύχει κάποιος μόνος του, όσο "ισχυρός" και να είναι. Εκεί έρχονται αρωγοί, ο πολιτισμός, οι τέχνες, οι ευγενέστερες ιδέες και οι ιστορικές εμπειρίες.




Οι πολιτικές ιδεολογίες είναι το πρόσκαιρο κοστούμι που φοράει κάθε φορά είτε με τον καβάλο αριστερά είτε δεξιά για να αντιμετωπίσει τα κοινωνικά του προβλήματα και η ιστορία μας έχει δείξει οτι όσες φορές αυτό ήταν άβολο ή απάνθρωπο (πχ Βασιλεία, Ολιγαρχία, Τυραννία, Δικτατορία, Απολυταρχικός Κομ#####σμός κλπ) τελικά πήγε στα άχρηστα και έφτιαξε καινούργιο ...
Δοκιμές κάνουμε ακόμα σαν είδος και έχουμε πολλά κοστούμια ακόμα να δοκιμάσουμε και ο καβάλος θα βρει τη θέση του στο τέλος!

Πιστεύεις πως οι αλλαγές έγιναν με γνώμονα το "απάνθρωπο"?!?!!?!?
Επίσης πιστεύεις, πως είναι επιθυμητή (ασχέτως του εφικτή), η σταθεροποίηση του καβάλου;;;;;

Έτσι για να συνεχίζουμε, ευχή μου θα ήταν να προσδιορίζαμε κάπως μερικούς στόχους και τις μεθόδους που θα επέτρεπαν την επίτευξη τους. Κάπως έτσι φαντάζομαι την αριστερά, διαρκώς ανήσυχη και διερευνητική. Ίσως τα βαρίδια της συντήρησης να κρατούν παλάντζα, αλλά μόνο για αυτό πρέπει να εκτιμώνται και αναλόγως να προσμετρώνται.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 04-12-2013, 11:41
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύεις πως οι αλλαγές έγιναν με γνώμονα το "απάνθρωπο"?!?!!?!?
Επίσης πιστεύεις, πως είναι επιθυμητή (ασχέτως του εφικτή), η σταθεροποίηση του καβάλου;;;;;

Έτσι για να συνεχίζουμε, ευχή μου θα ήταν να προσδιορίζαμε κάπως μερικούς στόχους και τις μεθόδους που θα επέτρεπαν την επίτευξη τους. Κάπως έτσι φαντάζομαι την αριστερά, διαρκώς ανήσυχη και διερευνητική. Ίσως τα βαρίδια της συντήρησης να κρατούν παλάντζα, αλλά μόνο για αυτό πρέπει να εκτιμώνται και αναλόγως να προσμετρώνται.
Δεν είμαι καλός στα θεωρητικά της πολιτικής Γιάννη και μπορεί να γράφω μπούρδες.
Όμως πιστεύω οτι η πολιτική είναι απλώς ένα ακόμα εργαλείο που χρησιμοποιεί το είδος μας για να λύσει τα κοινωνικά και οικονομικά του προβλήματα. Ολα τα "εργαλεία" που δοκίμασε μέχρι τώρα είχαν θεωρητικά σαν σκοπό το "καλό" της ανθρωπότητας, στην εφαρμογή τους χρησιμοποίησαν θηριωδίες και τελικά απογοήτευσαν με τον τρόπο που εφαρμόσθηκαν. Ομως από το καθένα μάθαμε και κάτι για το πως θα πάμε παρακάτω.
Μέχρι να βρει το επόμενο συναρπαστικό της όραμα η Ευρώπη και να γεννηθεί κάποια καινούργια πολιτική θεωρία, θα τη βγάζουμε με τα αποφόρια του καπιταλισμού και του κουμ0υνισμού και τις διασταυρώσεις τους. Ειδικά στην πατρίδα μας το μόνο που θέλω μέχρι να δημιουργηθεί κάτι καλύτερο είναι όποιοι κυβερνούν να εφαρμόζουν τουλάχιστον πολιτικές με γνώμονα τους ανθρώπους και όχι μόνο τα λογιστικά τους βιβλία.
Ο πολύς κόσμος, που σωστά γράφει στα παλιά του τα παπούτσια τις πολιτικές αναλύσεις περί δεξιάς και αριστεράς, πιστεύω οτι επιθυμεί να αποφύγει λύσεις ακραίες και ενδιαφέρεται να ζήσει με αξιοπρέπεια κι ας είναι όπου θέλει ο καβάλος .
Καλημερίζω!

Last edited by Carduelis; 04-12-2013 at 11:43.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 04-12-2013, 12:36
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Και όμως, το κατάλληλο περιβάλλον είναι πιο αναγκαίο. Μια επιχείρηση, όσο και να θέλει να προστατεύσει τους υπαλλήλους της, αν δεν βγαίνει λογιστικά δεν... Ειδικά στην ναυτιλία, είδα πολλές τέτοιες περιπτώσεις.
Μπορεί πολλοί να σφυρίζουν αδιάφορα, όμως όλο και ξεκλέβουν ματιές στις εξελίξεις. Η ανάγκη φαίνεται και από τις "προσπάθειες" διαφόρων της πολιτικής, για δημιουργία "νέων" σχημάτων!!!!!

Καλά, για το σχόλιο σου με τα θεωρητικά της πολιτικής, τι να πω?!?!?!?!
Δηλαδή οι υπόλοιποι είμαστε απόφοιτοι των πολιτικών επιστημών του Χάρβαρντ?!!?!?
Έτσι κι αλλιώς, ότι και να μελετήσει κάποιος, πάντα θα επηρεάζεται από λεπτότερες επιρροές και θα αποθησαυρίζει ότι ταιριάζει στην δική του αντίληψη.
Αυτό μας ενδιαφέρει όμως. Εσύ, εγώ, ο Βασίλης, ο Πάνος, ο Γιώργος, ο Παύλος, ο Γκίκας κλπ κλπ να ψάξουμε τις βαθύτερες ανάγκες της δικής μας καθημερινότητας και φεύγοντας από την αλάνα των πανηγυρτζήδων, να πάρουμε έναν δρόμο που να βγάζει σε κάποιο νόημα.
Εντάξει, μάθαμε να συντηρούμε το σκάφος και να το κρατάμε αξιόπλοο... μήπως να βρίσκαμε και μια ρότα?!?!?!?!
Πριν διαφωνήσουμε λοιπόν για την συντομότερη, ασφαλέστερη, οικονομικότερη πορεία... είναι απαραίτητο να επιλέξουμε ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ.
Α, εφ' όσον μιλάμε για πλοίο, μόνο σε λιμάνι μπορούμε να πάμε.

Επίσης καλημερίζω και ελπίζω το ΣΚ να βρούμε χώρο και χρόνο, για λίγο φυσικό χυμό αμπέλου!!!!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!