GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Αυτοκίνητο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 08-03-2011, 17:35
Slane Ο/Η Slane βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 650 GS TWIN 2010
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία

Φίλοι συμφρουμίτες γεια σας,

Τις τελευταίες εβδομάδες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που αδυνατώ να δώσω λύση. Είμαι ιδιοκτήτης ενός VW Golf plus 2007 το οποίο αγόρασα από την Αθήνα. Πρίν ένα μήνα περίπου η μαμίσια μπαταρία την έκλασε (το κινώ ελάχιστα). Μίλησα με την αντιπροσωπεία & μου είπαν είναι φυσιολογική ή φθορά μιας μπαταρίας 3,5 ετών (!!!) και η αντικατάστασή της φυσικό επακόλουθο. Ήρθα σε επαφή με κάποιο γνωστό ηλεκτρολόγο ο οποίος ήρθε σπίτι & αλλάξαμε τη μπαταρια βάζοντας μια 55αρα (αρκετά μεγαλύτερη).
Μέσα στην εβδομάδα το αμάξι με άφησε ξανά. Το ξαναέβαλα μπροστά με καλώδια & το πήγα στον ηλεκτρολόγο όπου το άφησα για να το τσεκάρουν για ένα τριήμερο. Με διαβεβαίωσαν πως διαρροή δεν υπάρχει.
Περνάνε 4-5 μέρες ( όλες αυτές τις εβδομάδες το αμάξι το κινώ 2 φορές την εβδομάδα) και με αφήνει ξανά. Μιλάω τηλεφωνικά με Αθήνα & μου λένε πως η νέα μπαταρία δεν είναι συμβατή & να πάω στην αντιπροσωπεία της VW εδώ στο Ηράκλειο. Το αφήνω εκεί το αμάξι για 3 μέρες περιγράφοντας τους το πρόβλημα. Με ειδοποιούν να το πάρω λέγοντας μου πως και το δυναμό δουλεύει κανονικά και πως καμία διαρροή δεν υπάρχει αλλά μάλλον η ολοκαίνουργια μπαταρία ήταν αφόρτιστη (!!!) ή ήταν καιρό στο ράφι του ηλεκτρολογείου. Φέυγω με την ελπίδα πως η κατάσταση είναι λήξασα...Αμ δε...
Σήμέρα το πρωί με το χιονιά πάω να το πάρω & να πάω στο γραφείο. Τα ίδια σκ@τ*... Άναβαν οι ενδείξεις του ταμπλώ αλλά γυρίζοντας το διακόπτη δεν ακούγονταν τίποτα. Βγαίνοντας έξω ήταν τόσο ψόφια η κατάσταση που δεν δούλευε το κεντρικό κλείδωμα οπότε το κλείδωσα με το κλειδί.
Τελευταία φορά το πήρα το Σάββατο κι έκανα 30-40 km δίχως να παρατηρήσω κάτι. Σήμερα -να πεις πως τα ξεχασα;- ούτε φώτα βρήκα αναμμένα ούτε μπλαφονιέρα. Το ξαναβάζω μπροστά με καλώδια (4η φορά !!!) και βλέπω πως δεν έχω ξεχάσει φλάς ή τα alarm ή το ραδιοcd...
Πάει πουθενά το μυαλό σας ; Το ευχέλαιο δε βοηθάει πάντως..
Σημειωτέον πως δεν έχει συναγερμό.




Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-03-2011, 17:45
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία

Θα πρέπει να αλλάζεις μπαταρία συνέχεια από την αντιπροσωπεία, για να έχεις τουλάχιστον την εγγύησή της. Σε μια δεύτερη φάση το ψάχνεις ενδελεχέστερα.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-03-2011, 18:49
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία

Γιωργάκο, κατ' αρχήν καλώς έκανες και δεν πήγες στην αντιπροσωπεία... Μιλάμε για μία μπαταρία for God's sake...

H BMW... η Mercedes... η Volvo... η VW... κ.ο.κ. ΔΕΝ κατασκευάζουν μπαταρίες... η Varta το κάνει... η Bosch το κάνει... κ.ο.κ. και τους βάζουν ένα ταμπελάκι (ούτε καν) και ένα καπέλο 40% και σου λένε μαμίσια μπαταρία...

Πάμε στο δια ταύτα... η μπαταρία μου είναι 5 ετών (την έχω από τότε που αγόρασα το αυτοκίνητο) και τον τελευταίο χρονο έχει κατα-ταλαιπωρηθεί καθώς το αυτοκίνητο δεν κινείται σχεδόν καθόλου... 1 φορά την εβδομάδα στην καλύτερη...

Παρόλα αυτά η μπαταρία είναι υγιέστατη !! Αρα λοιπόν το να σου λένε ότι 3,5 χρόνια είναι μια φυσιολογική φθορά δε μου φαίνεται και τόσο λογικό... Τώρα σε ότι αφορά το γεγονός ότι για κάποιο λόγο η μπαταρία "τεζάρει"... εκεί πραγματικά είναι το χάος... εκτός αν όντως ήταν ελαττωματική...

Δοκίμασε να βάλεις μία ίδια καινούρια... και παρατήρησέ το....

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-03-2011, 19:08
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Slane Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι συμφρουμίτες γεια σας,


Μέσα στην εβδομάδα το αμάξι με άφησε ξανά. Το ξαναέβαλα μπροστά με καλώδια & το πήγα στον ηλεκτρολόγο όπου το άφησα για να το τσεκάρουν για ένα τριήμερο. Με διαβεβαίωσαν πως διαρροή δεν υπάρχει.
Εγώ θα έλεγα να ζητήσεις από τον ηλεκτρολόγο που στην πούλησε/τοποθέτησε να στην αλλάξει με μια άλλη, αφού δεν βρήκε άλλο πρόβλημα.

Σχεδόν όλα τα καινούρια προϊόντα έχουν κάποιο είδος εγγύησης, ακόμα και αυτά που δεν παίρνεις από την αντιπροσωπεία.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-03-2011, 19:42
tsatsos Ο/Η tsatsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΓΑΒΑΛΟΥ
Μoto: BMW R 1200 RT
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία

Ολες οι μπαταριες εχουν 2 χρονια εγγυηση.Να πας στον ηλεκτρολογο να στην αλλαξει.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-03-2011, 19:55
point zero Ο/Η point zero βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αιγιο
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία

η δεν φορτιζει καλα η εχεις διαροη ...δεν υπαρχει κατι αλλο ....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-03-2011, 20:06
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία

φερτο αυριο στο μαγαζι να το δω!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-03-2011, 21:29
krien Ο/Η krien βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: αθηνα
Μoto: bmw-gs1200
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία

Κάνε ευχέλαιο
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-03-2011, 21:40
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία

Τα 3,5 χρόνια αν δεν το κινείς συχνά δεν είναι κακός χρόνος ζωής της μπαταρίας. Ομως, το γεγονός ότι έβαλες μια μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας είναι λάθος, ειδικά αν δεν κινείς πολύ το αυτοκίνητο. Αν θες την άποψή μου, και αν γίνεται φυσικά, δώσε πίσω την μεγαλύτερη μπαταρία, και βάλε αυτήν με τις εργοστασιακές προδιαγραφές (45ΑΗ αν δεν κάνω λάθος)

Τώρα απο την εμπειρία μου σε VW, διπλοτριπλοτσεκάρισε τις επαφές του αρνητικού πόλου αρχικά όπως και του θετικού, ότι τα καλώδια είναι σε αρίστη κατάσταση και ότι οι πόλοι είναι σφιγμένοι καλά, και επίσης ότι το καλώδιο του αρνητικού είναι πολύ καλά σφιγμένο πάνω στο σασί.

Αν και πάλι δεν λυθεί το πρόβλημα, έχεις διαρροή, και πρέπει να το ψάξει ηλεκτρολόγος.

Last edited by gepol; 08-03-2011 at 21:43.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 08-03-2011, 22:07
kostaspro Ο/Η kostaspro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS 1200/08
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 3,5 χρόνια αν δεν το κινείς συχνά δεν είναι κακός χρόνος ζωής της μπαταρίας. Ομως, το γεγονός ότι έβαλες μια μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας είναι λάθος, ειδικά αν δεν κινείς πολύ το αυτοκίνητο. Αν θες την άποψή μου, και αν γίνεται φυσικά, δώσε πίσω την μεγαλύτερη μπαταρία, και βάλε αυτήν με τις εργοστασιακές προδιαγραφές (45ΑΗ αν δεν κάνω λάθος)

Τώρα απο την εμπειρία μου σε VW, διπλοτριπλοτσεκάρισε τις επαφές του αρνητικού πόλου αρχικά όπως και του θετικού, ότι τα καλώδια είναι σε αρίστη κατάσταση και ότι οι πόλοι είναι σφιγμένοι καλά, και επίσης ότι το καλώδιο του αρνητικού είναι πολύ καλά σφιγμένο πάνω στο σασί.

Αν και πάλι δεν λυθεί το πρόβλημα, έχεις διαρροή, και πρέπει να το ψάξει ηλεκτρολόγος.

Όλα πολύ σωστά.Αλλά παίζει και η ελλατωματική μπαταρία.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Χωρίς ΟΣΕ και Προαστιακό από τη Δευτέρα και σχεδόν όλη την εβδομάδα riko46 Ελλάδα 3 26-10-2010 02:13
Πρόβλημα εσωτερικού μηχανισμού για topcase vario από r1200gs tattoopanther Τεχνικά θέματα διάφορα 24 25-10-2010 15:52
Πρόβλημα με τη μπαταρία ?? linex Τεχνικά θέματα διάφορα 5 25-04-2010 13:11
Πάνω από 1,3 εκατομμύρια νέων πεθαίνουν στους δρόμους κάθε χρόνο!!!!!!!! riko46 Επικαιρότητα 2 02-12-2009 23:55
Με κάθε επιφύλαξη για την αυθεντικότητα του φαινομένου ... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 5 10-03-2009 00:29


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!