GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 12-02-2013, 19:54
gs.malhasias Ο/Η gs.malhasias βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: κορυδαλλος
Μoto: Την καλή ....
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή προβληματικά Νεα Ελαστικά ..

καλησπέρα σε ολους !

Πολύ πρόσφατα έκανα αλλαγή στα ελαστικά σε GS 1200 '08 σε γνωστό κατάστημα της Μιχαλακοπουλου όπου για να μην θεωρηθεί διαφήμιση δεν θα αναφέρω το όνομα αν και προς τιμή του θα έπρεπε , επιλέγοντας για πρώτη φορά τα Dunlop tr91 .

Μετά την αλλαγή και για 200χλμ τα ελαστικά δεν παρουσιάζαν κάτι αν και δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα μέχρι να 'στρωθούν'..

Στην πρώτη έξοδο σε ανοιχτό δρόμο-Αττική οδο , η μηχανή μετά τα 120 χλμ. ταχύτητα παρουσίαζε έντονες ανατάραξες στο τιμόνι και αστάθεια στους ελιγμούς.
Αρχικά θεώρησα ότι ακόμα θέλουν μερικά χιλιόμετρα, μετά κοίταξα τις πιέσεις , μετά ρώτησα αν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η διαφορά στο τακούνι του ελαστικού σε σχέση με το battlewind της bridgestone που είχα πριν..
φυσικά αποδείχτηκε ότι τίποτα από αυτά δεν ήταν η αιτία του προβλήματος πέραν του ότι το πίσω ήταν θεόστραβο μετά από έλεγχο στο κατάστημα απ όπου τοποθετήθηκαν....

Έτσι για λοιπόν, προς μεγάλη μου έκπληξη, με πληροφορήσαν τα παιδιά εκεί ότι πλέον όλες οι εταιρίες ελαστικών και με μεγάλη συχνότητα παρουσιάζουν πολλά προβλήματα στα νέα ελαστικά.

θα αναφέρω απλά ότι και σε νέο λάστιχο που τοποθετήθηκε επί τόπου παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα πριν μπει ο τροχός πάνω στην μηχανή και χρειάστηκε εκ νέου τοποθέτηση άλλου.

Να υπογραμμίσω όμως εδώ την άψογη συμπεριφορά του καταστήματος όπου στα 3 λεπτά που πήγα εκεί ειχαν βρει το πρόβλημα και κυρίως από την πρώτη κουβέντα μου - έχω πρόβλημα - η απάντηση ήταν θα το αλλάξουμε πριν καν δούνε αν το έχω προκαλέσει εγώ το πρόβλημα. Σαφώς και η εμπειρία τους μετράει αλλά και η στάση τους επίσης ακόμα και αν θεωρήσει κάποιος κακόπιστος ότι την πρώτη φορά που έγινε η τοποθέτηση έπρεπε να ελεγχθεί καλύτερα το λάστιχο γιατί ίσως το πρόβλημα ήταν εμφανές , αλλά προσωπικά έχω κάνει αλλαγές και αλλαγές σε ελαστικά αλλά δεν παρατήρησα τίποτα και ουτε και κατα την ζυγοσταθμιση φάνηκε κατι ...
Όπως και έχει από συζητήσεις με φίλους έμαθα ότι δεν έτυχαν της ίδιας αντιμετώπισης από άλλα καταστήματα σε αντίστοιχο πρόβλημα..
και γι αυτό ...
... προσοχή και στα νέα ελαστικά ...
ας ελπίσουμε οτι οι εταιρίες ελαστικών φέρνουν στην Ελλάδα τα πρώτης διαλογής και όχι ότι περισσέψει λόγο κρίσης...

Φιλικά
Ν.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 12-02-2013, 20:09
lepanto Ο/Η lepanto βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μoto: GS1200 ADV
Μηνύματα: 4,603
Προεπιλογή Απάντηση: προβληματικά Νεα Ελαστικά ..

Και τα κακά και τα καλα πρέπει να γράφονται ,μπράβο και στο κατ/ μα για την συμπεριφορά του ,τέλος καλο όλα καλα
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 12-02-2013, 20:11
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lepanto Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τα κακά και τα καλα πρέπει να γράφονται ,μπράβο και στο κατ/ μα για την συμπεριφορά του ,τέλος καλο όλα καλα
+1200

Στάλθηκε απο μένα βρε!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 12-02-2013, 21:18
gs77 Ο/Η gs77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μoto: Husgvarna TE630
Μηνύματα: 1,196
Προεπιλογή Απάντηση: προβληματικά Νεα Ελαστικά ..

Ειναι προβλημα σοβαρο και θελει προσοχη
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!