GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 19-10-2012, 12:06
apostolosb Ο/Η apostolosb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Οσονούπω BMW K1600GT
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή Απάντηση: Η νέα BUSA του 2013

Μάνο ήταν αναμενόμενο το haya να χάσει σε επιδόσεις από to rr.Πρώτον έχουν διαφορά βάρους τουλάχιστον 80 κιλά και το σημαντικό σ'αυτ'ην την διαφορά έχουν τα ίδια άλογα.Το ένα είναι μηχανάκι πίστας και το άλλο δρόμου.

Δεν νομίζω να τίθεται θέμα σύγκρισης σε επιδόσεις από στάση.Η haya θα φύγει μπροστά μόλις η μπέμπα χτυπήσει 299.
Πιστεύω αυτό το τεστ έγινε απλά για αν δούμε εμείς οι καταναλωτές της επιδόσεις σε σύγκριση μ'ένα μηχανάκι που σπάει τα ρεκόρ ταχύτητας από το 1999.

H HAYABUSA είναι ένα μηχανάκι το οποίο έχει το κοινό του και δεν το αποχωρίζεται εύκολα.Πολλε΄ς φρές το έχω πει ότι το Κ8 μου λείπει.

Για χοντρούλα επειδή είχα στην κατοχή μου 2 είναι ευέλικτη ,στρίβει όμορφα και ταξιδεύει για την κατηγορία της με 2-3 αλλαγές μια χαρούλα.Δεν είναι gt μηχανάκι αλλά sport touring όπως η ΚS της BMW με την δεύτερη πιο άνετη στο ταξίδι λόγω όρθιας θέσης.η 1300 είναι λίγο πιο σκυφτή από την 1200.

Κι επίσης κακά τα ψεμματα δεν είναι μηχανάκι για χρήση εντός πόλεως.Το κάθε μηχανάκι έχει τον σκοπό του.Δεν θα πάρω haybusa να κυκλοφορώ στην πόλη και να μην απολαμβάνω τι επιδόσεις της εκτός.Παίρνω ένα scooteraki και κάνω την δουλειά μου.

Κι επίσης το σημαντικότερο είναι η αξιοπιστία και η τιμή.Στην αξιοπιστία παίρνει 10 (αλεξίσφαιρη) και στην τιμή πάλι 10.

Με 12500 την παίρνεις καινούρια όταν η κατηγορία του φλερτάρει με τα 18000-20000.18000 παρά κάτι kawasaki και 20000 η μπεμπα.

Κι εκτός αυτού η μεταπώληση παίζει μεγάλο ρόλο.Η Haya φεύγει εύκολα και σε τιμή που δεν σε στενοχωρεί τα υπόλοιπα δύσκολα και με ,μαύρη καρδιά.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 20-10-2012, 14:22
ikarian Ο/Η ikarian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΙΚΑΡΙΑ
Μoto: BMW F800GT
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή Απάντηση: Η νέα BUSA του 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manos bmw Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά να πω ότι και το τελευταίο κάστρο του HAYABUSA που ήταν τα 0-400 το έχασε από το S1000RR που έχει κάνει καλύτερους χρόνους. Αυτό με το ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει, δεν κατάλαβα σε ποιό πράγμα αναφέρεστε; Σε τι ακριβώς κερδίζει το HAYABUSA; Σε χαμηλό βάρος; Σε ευελιξία; Σε τουριστικές ικανότητες; Σε ευκολία χρήσης μέσα στην πόλη; Σε εμφάνιση που παραμένει ίδια τα τελευταία, ούτε θυμάμαι πόσα, χρόνια; Σε σπορ οδήγηση; Για όλα αυτά που σας ανάφερα προηγουμένως υπάρχουν πάρα πολλές μοτοσυκλέτες που τα κάνουν όλα αυτά, πολύ καλύτερα. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να αγοράσει σήμερα ένα HAYABUSA.
απολυτα σωστος.τουρισμο δεν κανεις,σε πιστα δεν μπορεις να το βαλεις γιατι δεν θεωρειται supersport,μεσα στην πολη δεν ειναι οτι καλυτερο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!