GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 13-10-2012, 11:47
spitiko Ο/Η spitiko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Στα Χανιά της Κρήτης
Μoto: Tiger 07 abs
Μηνύματα: 2,225
Προεπιλογή Απάντηση: Triumph Tiger Explorer 1200 στα Ελληνικά

Κύριοι η αλήθεια είναι οτι κάτι σκέψεις μου παιρνούν, για αντικατάσταση.
Από την στιγμή που διαπαιδαγωγώ γιους, ανίψια, φίλους, γνωστούς, άγνωστους προτιμώ να κάνω άλλα 30000 χλμ και να γίνουν 100000 χλμ σε καθημερινή χρήση και ταξίδια και οχι στο σαλόνι το σπιτιού η έξω από της καφετέριες και μόνο το καλοκαίρι με φιλοσοφικές συζητήσεις.
Οσο αφορά το (μηχανάκι) οι Εγγλέζοι κάνανε ακριβώς αυτό που τους κάνανε χρόνια, αφού ανακάλυψαν το μοτοσυκλετισμό πρώτοι. Εμεις οι παλαιοί, λέγαμε όταν καβαλούσαμε τα Γιαπωνέζικα, καλά, αλλά πρέπει να τα κάνουνε με Αγγλικα μέταλα.
Τα ΣΥΓΧΡΟΝΑ μηχανάκια όλα είναι καλά, για να αντέξουν τον ανταγωνισμό απλά η όποια επιλογή πρέπει να γίνεται ανάλογα με της οποιες ανάγκες μας, ανάγκη είναι και να την έχεις στο σαλονι. Μπορεί να κάνεις και καλύτερο σεχ.
Αφήστε τα μηχανάκια κύριοι ήσυχα και κάντε αυτό που πρέπει καβαλίστετα............


Reply With Quote
  #12  
Παλιό 13-10-2012, 11:53
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Triumph Tiger Explorer 1200 στα Ελληνικά

Αν και ΕΓΓΛΕΖΟΣ σε παω φιλαρακι

Γουσταρω διαπεδαγωγηση spitikou με 200
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 13-10-2012, 11:59
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Triumph Tiger Explorer 1200 στα Ελληνικά

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spitiko Εμφάνιση μηνυμάτων
Κύριοι η αλήθεια είναι οτι κάτι σκέψεις μου παιρνούν, για αντικατάσταση.
Από την στιγμή που διαπαιδαγωγώ γιους, ανίψια, φίλους, γνωστούς, άγνωστους προτιμώ να κάνω άλλα 30000 χλμ και να γίνουν 100000 χλμ σε καθημερινή χρήση και ταξίδια και οχι στο σαλόνι το σπιτιού η έξω από της καφετέριες και μόνο το καλοκαίρι με φιλοσοφικές συζητήσεις.
Οσο αφορά το (μηχανάκι) οι Εγγλέζοι κάνανε ακριβώς αυτό που τους κάνανε χρόνια, αφού ανακάλυψαν το μοτοσυκλετισμό πρώτοι. Εμεις οι παλαιοί, λέγαμε όταν καβαλούσαμε τα Γιαπωνέζικα, καλά, αλλά πρέπει να τα κάνουνε με Αγγλικα μέταλα.
Τα ΣΥΓΧΡΟΝΑ μηχανάκια όλα είναι καλά, για να αντέξουν τον ανταγωνισμό απλά η όποια επιλογή πρέπει να γίνεται ανάλογα με της οποιες ανάγκες μας, ανάγκη είναι και να την έχεις στο σαλονι. Μπορεί να κάνεις και καλύτερο σεχ.
Αφήστε τα μηχανάκια κύριοι ήσυχα και κάντε αυτό που πρέπει καβαλίστετα............





έτσι
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 13-10-2012, 13:39
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Triumph Tiger Explorer 1200 στα Ελληνικά

Καλορίζικη spitiko!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 14-10-2012, 16:35
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Triumph Tiger Explorer 1200 στα Ελληνικά

Εμένα μου αρέσει ΚΑΙ αυτη η μηχανη πολυ!!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 14-10-2012, 18:32
GregoryA Ο/Η GregoryA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Mytilene,Lesvos
Μoto: Honda ST1300 Pan European
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: Triumph Tiger Explorer 1200 στα Ελληνικά

Πολύ καλή προταση από όλες τις απόψεις, τα εχει ολα, η τιμη ειναι καλή, δεν εχει ακτίνες, από αξιοπιστία δεν εχω αποψη, αναμένουμε!!!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 14-10-2012, 22:59
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: Triumph Tiger Explorer 1200 στα Ελληνικά

Spitiko εγραψες........ΜΑΚΡΑΝ
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 20-10-2012, 18:28
RedSpider Ο/Η RedSpider βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: SALONICA
Μoto: R1150GS '03
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Την Πέμπτη το μεσημέρι πέρασα από την αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης για να το δοκιμάσω το Tiger 1200. Περιγράφω συναισθήματα με την σειρά που έλαβαν χώρα:

Μπαίνω μέσα, για το explorer λέω ήρθα... Μάλιστα μου λέει και μου δίνει το χαρτί για να συμπληρώσω τα στοιχεία μου... Παράλληλα αυτός το βγάζει το μηχανάκι έξω από το μαγαζί. Τελειώνω λοιπόν το χαρτί και βγαίνω έξω για να το πάρω να φύγω και το βλέπω από πίσω: "αυτός μου έβγαλε το 800 σκέφτομαι..." Και καθώς πηγαίνω δίπλα του βλέπω τεποζιτο και συμπεραίνω ότι έχει πολύ λεπτή σιλουέτα από πίσω... Μου εξηγεί τα βασικά το αφεντικό και βάζει μπρος το μοτέρ. Χαρακτηριστικό το γουργουρητό του τρικύλινδρου. Καβαλάω λοιπόν να φύγω.
Θέση οδήγησης άριστη. Δεν ξενίζει, βολική για τα πόδια και το σώμα (1,93 ύψος). Μόλις αρχίσει να τσουλαει τα κιλά εξαφανίζονται. Για να τσουλησει πρέπει να τραβήξεις το γκάζι... Κι εκεί παθαίνεις το ΣΟΚ. Απίστευτη ευστροφία, δύναμη και αμεσότητα. Σαν SS ένα πράγμα. Έχει γκάζι πολύ και του φαίνεται... Το ηλεκτρικό γκάζι σε ξενίζει λίγο στην αρχή άλλα εγώ το συνήθισα εύκολα.
Μέσα στην πόλη εύκολο, ευέλικτο και φιλικό... Βγαίνοντας από την πόλη (πήγα στο ΖΈΠ ΚΙΣΣΟΣ πάνω από το πανόραμα) το ανοίγω στην ευθεία και τα 180 ήρθαν για πλάκα. Αισθάνθηκα μια αστάθεια μετά τα 140-150. Δεν είναι τρένο σαν το GS... Επίσης αν και δεν ήταν ρυθμισμένο στο μαλακό, με παραξένεψε το ποσό βυθίζεται το μπροστινό στο φρένο. Αυτό μάλλον είναι κατάλοιπο από το telelever.
Τα φρένα καλά άλλα όχι κορυφαία. Όταν είχα πάρει το 1200GS test ride είχα πάθει σοκ με τα φρένα του...
Και πάμε στα στροφιλικια... Η ανάρτηση αξιοπρεπής, και αν και προσπαθούν να διαφημίσουν το χαμηλό κέντρο βάρους του εμένα δεν μου το βγάζετε από το μυαλό ότι πλαγιάζει πιο αργά και πιο δύσκολα από το GS. Ένα άλλο σημείο είναι ότι πιστεύω πως περιορίζεται από τα συγκεκριμένα λάστιχα. Με την δύναμη του, πιστεύω θα έπρεπε να έχει τις διαστάσεις του νέου GS.
Η κάλυψη από τον αέρα πολύ καλή. Φορούσε την μεγάλη ζελατίνα στην χαμηλή θέση και ήταν Οκ.. O άξονας είναι πολύ καλός. Δεν κοπαναει, δεν γίνεται αντιληπτός κάτι έχει μια λαστιχένια αίσθηση. Το κιβώτιο καλό κι αυτό, μαλακό και ακριβές, αλλά κάποιες φορές η πρώτη κοπανουσε έντονα. Τα όργανα καλά και με πληθώρα πληροφοριών... Με εντυπωσίασε ότι η πίεση των ελαστικών ανέβηκε κατά την διάρκεια της βόλτας μου...

Αυτά μου άφησε η δοκιμή. Φιλική μοτοσυκλέτα, αισθάνεσαι άνετα πάνω της, σε συναρπάζει το γκάζι της, αλλά μέχρι εκεί. Δεν βρήκα άλλον τομέα εκτός από το γκάζι που να υπερτερεί του GS. Και ειλικρινά, ακόμη κι αν είχα την δυνατότητα δεν νομίζω πως θα άλλαζα το 1150 GS μου με αυτό.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο ποστ!

Samsung GSII sent, via Tapatalk2
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 21-10-2012, 21:01
PITS Ο/Η PITS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1150 ADV Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ GS!!!!!
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: Triumph Tiger Explorer 1200 στα Ελληνικά

ποιος ο λογος να παρεις κατι σαν GS ειδικα οταν εχεις το GS Ή οταν πολυ ευκολα μπορεις να αποκτησεις
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 22-10-2012, 00:08
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Triumph Tiger Explorer 1200 στα Ελληνικά

Μια ποιοτική μοτοσυκλέτα .
Προσωπικά εάν εμπιστευόμουν γενικά τα Ευρωπαικά , άνετα θα έδινα και πάνω του 10% από την ακατανόμαστη για την απόκτηση της.
Μακάρι και οι Γερμανοί επιτέλους να την αντιγράψουν μπας και δούμε λιγότερη ταλαιπωρία στους φίλους μας...................
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:19.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!