GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 24-04-2011, 23:32
erasel Ο/Η erasel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: f650gs 2007
Μηνύματα: 1,372
Προεπιλογή Μοτοσυκλέτα - Ατομικό Μέσο Μεταφοράς ή αντικείμενο του lifestyle

Θυμάμαι κάποτε -και όχι πολύ μακριά από σήμερα- που οι άνθρωποι επέλεγαν τη μοτοσυκλετα για τη μετακίνησή τους λόγω οικονομικών λόγων.

Ήταν το μέσο όπου μπορούσε να αποκτήσει ο μέσος εργαζόμενος για να μπορεί να πηγαίνει στη δουλειά του αλλά και για την ψυχαγωγία του.

Τα αυτοκίνητα ήταν πανάκριβα και δυσευρετα σχεδόν..
Δεν είχε η κάθε οικογένεια δύο και τρία αυτοκίνητα..ζήτημα ήταν αν είχε ένα..

Και έτσι.. η μοτοσυκλέτα σε πολλές οικογένειες είχε τον πρώτο λόγο..'οπως στη δική μου.

Η ερώτηση μου είναι η εξής

Τι άλλαξε και οι μοτοσυκλέτες είναι τόσο ακριβές?

Στοιχίζουν πολλές φορές παραπάνω από ένα αυτοκίνητο ενώ το βάρος τους είναι πολύ λίγότερο π.χ. ή ακόμα και η τεχνολογία τους, πόσο πολύ πιο μπροστά είναι από τα αυτοκίνητα πια..

Γιατί έχουν ακριβότερα sevice?
Γιατί τα ανταλλακτικά τους είναι πιο ακριβά?
Γιατί η μοτοσυκλέτα μετατρέπεται σε είδος πολυτελείας?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 25-04-2011, 10:20
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτοσυκλέτα - Ατομικό Μέσο Μεταφοράς ή αντικείμενο του

Και μια μηχανή θαλάσσης κοστίζει πιο πολυ απο ενα αυτοκίνητο, πρεπει να συμπεραίνεις γιατι στην Ελλάδα ζούμε...
Στις μοτο παλιά έλεγχες αν έχει βενζίνα,τώρα ηλεκτρονικά την άνεσή σου τη πίεση ελαστικών κλπ
αυτά κοστίζουν...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 25-04-2011, 10:50
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Γιατί ζούμε σε μια καταναλωτική κοινωνία που το κόστος αγοράς στηρίζεται στην ζήτηση και όχι στο κόστος παραγωγής. Γιαυτό καταλήξανε όλες οι χώρες να συναλλάσονται με ομόλογα δηλ. απλά χαρτιά χωρίς καμμιά σχέση με τον χρυσό ή έστω με τα προϊόντα που μπορεί να παράγει μια χώρα. Έτσι και η μηχανή πουλιέται ακριβά γιατί απλά πουλάει και αφού μπορούν να μαζεύουν χρήμα γιατί να μην το κάνουν ;
Επίσης όσο πιο φθηνά στοιχίζει η παραγωγή της τόσο πιο πολλά θα κερδίσουν. Οπότε και η ποιότητα πέφτει άσχετα με ότι λένε οι διαφημίσεις τους.

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk.
Peterv
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-04-2011, 12:40
minaskapetanakis Ο/Η minaskapetanakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: iraklio kriti
Μoto: BMW R1200RT 2010
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτοσυκλέτα - Ατομικό Μέσο Μεταφοράς ή αντικείμενο του

Οι μετακινησεις της εποχης που αναφερεις ηταν πολυ πιο περιορισμενες σε σχεση με τα χιλιομετρα που οι περισσοτεροι που χρησιμοποιουν μεγαλες μηχανες "γραφουν" σημερα. Αποστασεις και ταξιδια που σημερα θεωρουνται διασκεδαση τοτε φανταζε αδιανοητο. Συμφωνω παντως οτι οι μοτοσυκλετιστες εκεινης της εποχης ηταν πιο γνησιοι και συνειδητοποιημενοι απο πολλους σημερινους (μην ξεχναμε οτι δυστυχως η μηχανη αποτελει για πολλους μεσο επιδειξης). Σεβομαι απεριοριστα ηλικιωμενους αναβατες με φλορεττες και παλιες BMW που κυκλοφορουν ακομα (με κασονι δεμενο στην πισω σχαρα) και πολλες φορες με την συζυγο συνεπιβατη. Αμα κανει και κρυο, βαζουμε και καμμια εφημεριδα μεσα απο το παλτο για να μην κρυωνουμε !!!

Κι εμενα ο πατερας μου στα νιατα του κυκλοφορουσε με βεσπα του 1950 (περιπου) με τις ταχυτητες στο χερι αλλα με ντιζα και οχι με συρματοσχοινο !!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-04-2011, 15:58
giannis@118 Ο/Η giannis@118 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητης
Μoto: f650 cs scarver
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτοσυκλέτα - Ατομικό Μέσο Μεταφοράς ή αντικείμενο του

συμφωνω με τον προλαλησαντα αλλα στην σημερινη κοινονια λιγο η οικονομικη κρηση (η
συγχονη ασθενεια) η μηχανη εχει πολυ χαμηλη καταναλωση -φθηνα τελοι ...λιγο το χαος των πολεων, η μηχανη προσφερει ευελιξια στο κυκλοφοριακο και τελος ελευθερια στο σωμα και το πνευμα που σε περιοριζει το αυτοκινητο
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 25-04-2011, 16:09
DERTILAS Ο/Η DERTILAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Μαρουσι Αθηνα
Μoto: GS 1200 ADVENTURE
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτοσυκλέτα - Ατομικό Μέσο Μεταφοράς ή αντικείμενο του

Μέσο μεταφοράς, αλλά και εργαλείο ψυχοθεραπείας......Ετσι ειναι τουλάχιστον για εμένα....!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-04-2011, 17:08
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτοσυκλέτα - Ατομικό Μέσο Μεταφοράς ή αντικείμενο του

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DERTILAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσο μεταφοράς, αλλά και εργαλείο ψυχοθεραπείας......Ετσι ειναι τουλάχιστον για εμένα....!
Από το στόμα μου το πήρες!
Οσο για τις τιμές.....ότι δεν πουλάει τρελλά έχει καλή τιμή.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 25-04-2011, 18:33
minaskapetanakis Ο/Η minaskapetanakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: iraklio kriti
Μoto: BMW R1200RT 2010
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτοσυκλέτα - Ατομικό Μέσο Μεταφοράς ή αντικείμενο του

Για μενα η μηχανη ειναι το απολυτο μεσο μετακινησης. Και κανεις την δουλεια σου ευκολα, γρηγορα και οικονομικα, και διασκεδαζεις μετακινουμενος ακομα και απο και προς την δουλεια σου και πας τις εκδρομες σου και ... και ... και... Ο μονος λογος να μπεις σε αυτοκινητο ειναι το τριτο ατομο !!! (ο γιος μου δηλαδη!!!), αλλα αυτο συμβαινει κυριως τις κυριακες !!! Με την μηχανη κανω περιπου 20.000χλμ τον χρονο και πραγματικα τα ευχαριστιεμαι !!!

Last edited by minaskapetanakis; 25-04-2011 at 18:34. Λόγος: .
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 25-04-2011, 19:01
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτοσυκλέτα - Ατομικό Μέσο Μεταφοράς ή αντικείμενο του

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από minaskapetanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα η μηχανη ειναι το απολυτο μεσο μετακινησης. Και κανεις την δουλεια σου ευκολα, γρηγορα και οικονομικα, και διασκεδαζεις μετακινουμενος ακομα και απο και προς την δουλεια σου και πας τις εκδρομες σου και ... και ... και... Ο μονος λογος να μπεις σε αυτοκινητο ειναι το τριτο ατομο !!! (ο γιος μου δηλαδη!!!), αλλα αυτο συμβαινει κυριως τις κυριακες !!! Με την μηχανη κανω περιπου 20.000χλμ τον χρονο και πραγματικα τα ευχαριστιεμαι !!!







Jefe
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 25-04-2011, 21:57
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτοσυκλέτα - Ατομικό Μέσο Μεταφοράς ή αντικείμενο του



Εγώ απλά τη γουστάρω από μικρο παιδί έχω μηχανές έχω εξάρτηση αν φανταστείς ότι τα τελευταία 4 χρόνια με τα παιδιά δεν μπορώ να την κουνήσω μόνο και μόνο που ξέρω ότι την έχω και όταν βρω το χρόνο θα γυρίσω το διακόπτη και θα εξαφανιστώ αυτό με κάνει να έχω καλύτερη ψυχολογία και βέβαια είναι πάντα ετοιμοπόλεμη .


Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 συμβουλές για Καλύτερες Φωτογραφίες στα ταξίδια με Μοτοσυκλέτα gsgs Διάφορα 19 14-11-2011 02:50
BMW Μοτοσυκλέτα για αναπηρικό αμαξίδιο skippybi Γενικά - Μοτοσυκλέτα 20 15-12-2010 00:38
Μοτοσυκλέτα και ασφάλεια κλοπής GS_maniac Απαραίτητα έγγραφα 35 04-05-2010 22:38
Μοτοσυκλέτα skippybi Βιβλίο 3 16-09-2009 01:01
Μοτοσυκλέτα της χρονίας 2009 Billakos Τεχνικά θέματα διάφορα 7 03-06-2009 00:44


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!