GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Βιβλίο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 14-02-2013, 13:37
sliv Ο/Η sliv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW GS 1200 Adventure 07
Μηνύματα: 933
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο . . .

ο πατέρας μου ήταν λάτρης το Καββαδια ... ακούω τα τραγούδια με τούς στοίχους του από 5 χρονών ...

ξέρω σχεδόν τους στοίχους απέξω ... είναι συνδεδεμένοι με την παιδική μου ηλικία.... όμορφες στιγμές στο νησί (Ιθάκη)..... και την θάλασσα .....!!

χαίρομαι που τον τιμούμε σε αυτό το νήμα.....


Reply With Quote
  #22  
Παλιό 14-02-2013, 14:54
ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Ο/Η ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: GALATSI
Μoto: BMW R 1200GS
Μηνύματα: 833
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο . . .



Ευχαριστούμε
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 14-02-2013, 15:06
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο . . .




Νικόλα όταν σε πιάσει το μεράκι......κεντας ρΕ ατιμΕ!!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 15-02-2013, 20:19
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο . . .

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπααα, η αναφορά μου ήταν περισσότερο για να θυμηθώ τα νιάτα μου και λιγότερο για την αντικειμενικότητα της δημοσίευσής σου!!!!
Ούτε και υπάρχει κάποιος που να αντιπροσωπεύει, με την μελοποίηση του κάποιον ποιητή, καλύτερα ή χειρότερα... άλλωστε όπως είδες αρκετοί, αν και "βουνίσιοι", γοητεύονται από την αρμύρα του. Αφορμή, είναι η τέχνη και "κολαούζος", για να ξεδιπλώσουμε την ψυχή μας στο παζάρι των συναισθημάτων... Εμένα, ας πούμε ο Καββαδίας ήταν πάντα στην σκέψη μου σαν μεγαλύτερος αδερφός, φίλος, συνάδελφος, κάτι οικείο τέλος πάντων. Αυτός που με συγκινούσε περισσότερο και κάθε φορά που διάβαζα μία στροφή του ανακάλυπτα ένα καινούριο νόημα, ήταν ο Καβάφης. Ίσως γιατί έβγαλα τον θυμό και τα παράπονά μου νωρίς (δεν είχα περιθώρια για καθυστερήσεις!!)... ίσως γιατί πάντα μου κέντριζε περισσότερο το ενδιαφέρον η φιλοσοφία... τώρα πια καταλαβαίνω πως δεν είναι η ζωή που τόσο αλλάζει, όσο το βλέμμα μας που ξακρίζει τις σκιές!!
Είναι θαυμάσια η αίσθηση να σιγουράρεις τη ρότα σου!!!!!!!!!!!!! Τότε μόνο αποκτάει νόημα το ταξίδι. Γιατί το ταξίδι χωρίς σκοπό, η άσκοπη περιπλάνηση, δεν ταιριάζει σε συνειδητούς ανθρώπους παρά μόνο σε χασομέρηδες. Η αλήθεια είναι πως αυτούς τους βαριέμαι και γίνομαι ανυπόμονος και απότομος πολλές φορές μαζί τους, όμως όσο μεγάλη κι αν είναι η ζωή, ποτέ δεν περισσεύει ούτε ένα ψίχουλο για πέταμα.
Για άλλη μια φορά θα σχολιάσω, πως εδώ μέσα πολλές φορές ευτύχησα να επικοινωνήσω με μερικούς εξαιρετικούς και αξιόλογους ανθρώπους (οι "μασκαράδες" μόλις περάσει το καρναβάλι ξεχνιούνται!!). Με τους περισσότερους ανταλλάξαμε υποσxέsεις για συνάντηση... φευ, άλλα η ζωή κελεύει... με όλους όμως νοιώθω σαν να βρεθήκαμε και να το 'πιαμε το ποτήρι!!!! Έτσι κι αλλιώς η Γη είναι στρογγυλή και στις διασταυρώσεις δεν έχει φανάρια... ποτέ δεν ξέρεις...

ΥΓ. Μην ξεχνάς πως και τα πιο μακρινά... δίπλα σε κάποιον είναι.
Φίλε Γιάννη, καλησπέρα.
Όποιος και να 'ταν ο σκοπός της αναφοράς σου . . . εγώ μια ισοπαλία θα την πάρω.

Tο πρώτο τραγούδι σε ποίηση Kαββαδία που, πως είπαμε, εκδόθηκε λίγο μετά το θάνατό του, το 1975, ήταν τ Iδανικός κι ανάξιος εραστής (επάνω στο ποίημαMal du depart), του Γιάννη Σπανού (δίσκο: Tρίτη Aνθολογία, Λύρα), με τον Kώστα Kαράλη. O Καρυωτακικός, αλλά εν τέλει χαρακτηριστικά καββαδιακός, τόνος των στίχων δέθηκε αρμονικά με την υποφώσκουσα δραματικότητα της ωραίας μελωδίας και το τραγούδι έγινε επιτυχία ία.
H συνέχεια ήρθε γρήγορα και ήταν πλουσιότερη:
Tο 1977 η Mαρίζα
Kωχ εκδίδει ένα δίσκο με τίτλο το όνομά της (CBS-Sony) . . .

Κώστας Καράλης - Iδανικος κι αναξιος εραστης (1975)

Και μια που ανέφερες τον Καβάφη.
Κάποτε ο Ντίνος Χριστιανόπουλος σχολίασε για τον Καββαδία:

"Η ποίηση του Καββαδία έχει την ίδια ποιότητα και πυκνότητα με την ποίηση του Καβάφη –τουλάχιστον ως προς την τέχνη. Πράγματι, ενώ από τους άλλους μας ποιητές μπορεί κανείς να διαλέξει εύκολα τα δυο τρία καλύτερα ποιήματά τους, από τον Καβάφη και τον Καββαδία δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις –και να σκεφτεί κανείς πως ούτε ο ένας ούτε ο άλλος πήραν ποτέ τους κανένα βραβείο! Γι’ αυτό, όταν κατακάτσει ο κουρνιαχτός από τους πολυδιαφημισμένους ποιητές μας κι όταν οι μοντέρνοι μας πάθουν καθίζηση, ο Καββαδίας θα εξακολουθήσει αβίαστα και με το δίκιο του να επιζεί".

Όσο για τη ζωή, φίλε Γιάννη, όσο πιο μεγάλη είναι, τόσες πιο πολλές παγίδες κρύβει και πιο πολλές πληγές αφήνει.

Με αφορμή το σχόλιό σου: "μόνιμοι αναχωρητές" (μ' αρέσει και το Πελαγίσιος δρομέας) σου εύχομαι, για μία ακόμη φορά, καλά ταξίδια (βαπόρια, αεροπλάνα, ελικόπτερα, μοτοσυκλέτες) και να μας "ξυπνάς" συχνότερα με το γραπτό σου λόγο.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xurxes Εμφάνιση μηνυμάτων
. . . ρΕ ατιμΕ!!!
Η τιμή τιμή δεν έχει και χαρά σ' όποιον την έχασε.

Για τους φίλους που σχολίασαν και αγάπησαν κάτι από τον Πελαγίσιο δρομέα, υπάρχει ένα χορταστικό Αφιέρωμα στον Nίκο Kαββαδία, πλούσιο σε σχόλια και φωτογραφίες και εικόνες.

Και εδώ: η μοναδική συνέντευξη του Καββαδία στο Φρέντυ Γερμανό
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 15-02-2013, 21:42
J.T.R Ο/Η J.T.R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μoto: Αφρικα Τουιν... Ματωμενος Λυκος...
Μηνύματα: 798
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο . . .

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΟΥΣΩΝΑΣ - ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ - ΜΑΡΙΖΑ ΚΩΧ



Έχεις δίκιο, φίλε Γιάννη κι ίσως είναι η πιο αντιπροσωπευτική για να τιμήσει το έργο του.

Το λάθος μου, (δεν έκανα έλεγχο αυτό που αντέγραψα), οφείλεται στο γεγονός ότι προτιμούσα να διαβάζω και να "ταξιδεύω" μέσα από τα ποιήματά του, από το ν' ακολουθώ δισκογραφικές εταιρείες που γεννάνε ψεύτικες εικόνες κατά το πως τους βολεύει.

Οι ευαισθησίες είναι γέννημα της πεταμένης ταυτότητας, αλλά και των ανεκπλήρωτων και τσαλακωμένων ονείρων, που άλλες φορές γεννάνε θυμό, άλλες έρωτα για καθετί μακρινό.

Νικο...το εχω
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 15-02-2013, 22:15
xntinou Ο/Η xntinou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 316
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο . . .

Βαθύ ... thread για πολύ χειροκρότημα

Όταν ακούω την εκτέλεση Μικρούτσικου στους εφτά νάνους με πιάνει κατιτίς ..
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 15-02-2013, 23:37
chriscarver Ο/Η chriscarver βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: F 650 cs
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο . . .

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
και να μας "ξυπνάς" συχνότερα με το γραπτό σου λόγο.
και σένα φίλε Νίκο ο λόγος σου, δεν πάει πίσω... Διάβαζα πρόσφατα το ταξιδιωτικό στην Τουρκία και μου άρεσε πολύ ο περιεκτικός, ακριβής και περιγραφικός -ακριβώς όσο πρέπει- τρόπος που εκφράζεσαι
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 16-02-2013, 10:06
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο . . .

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Γιάννη, καλησπέρα.
Όποιος και να 'ταν ο σκοπός της αναφοράς σου . . . εγώ μια ισοπαλία θα την πάρω.

Tο πρώτο τραγούδι σε ποίηση Kαββαδία που, πως είπαμε, εκδόθηκε λίγο μετά το θάνατό του, το 1975, ήταν τ Iδανικός κι ανάξιος εραστής (επάνω στο ποίημαMal du depart), του Γιάννη Σπανού (δίσκο: Tρίτη Aνθολογία, Λύρα), με τον Kώστα Kαράλη. O Καρυωτακικός, αλλά εν τέλει χαρακτηριστικά καββαδιακός, τόνος των στίχων δέθηκε αρμονικά με την υποφώσκουσα δραματικότητα της ωραίας μελωδίας και το τραγούδι έγινε επιτυχία ία.
H συνέχεια ήρθε γρήγορα και ήταν πλουσιότερη:
Tο 1977 η Mαρίζα
Kωχ εκδίδει ένα δίσκο με τίτλο το όνομά της (CBS-Sony) . . .

Κώστας Καράλης - Iδανικος κι αναξιος εραστης (1975)

Και μια που ανέφερες τον Καβάφη.
Κάποτε ο Ντίνος Χριστιανόπουλος σχολίασε για τον Καββαδία:

"Η ποίηση του Καββαδία έχει την ίδια ποιότητα και πυκνότητα με την ποίηση του Καβάφη –τουλάχιστον ως προς την τέχνη. Πράγματι, ενώ από τους άλλους μας ποιητές μπορεί κανείς να διαλέξει εύκολα τα δυο τρία καλύτερα ποιήματά τους, από τον Καβάφη και τον Καββαδία δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις –και να σκεφτεί κανείς πως ούτε ο ένας ούτε ο άλλος πήραν ποτέ τους κανένα βραβείο! Γι’ αυτό, όταν κατακάτσει ο κουρνιαχτός από τους πολυδιαφημισμένους ποιητές μας κι όταν οι μοντέρνοι μας πάθουν καθίζηση, ο Καββαδίας θα εξακολουθήσει αβίαστα και με το δίκιο του να επιζεί".

Όσο για τη ζωή, φίλε Γιάννη, όσο πιο μεγάλη είναι, τόσες πιο πολλές παγίδες κρύβει και πιο πολλές πληγές αφήνει.

Με αφορμή το σχόλιό σου: "μόνιμοι αναχωρητές" (μ' αρέσει και το Πελαγίσιος δρομέας) σου εύχομαι, για μία ακόμη φορά, καλά ταξίδια (βαπόρια, αεροπλάνα, ελικόπτερα, μοτοσυκλέτες) και να μας "ξυπνάς" συχνότερα με το γραπτό σου λόγο.



Η τιμή τιμή δεν έχει και χαρά σ' όποιον την έχασε.

Για τους φίλους που σχολίασαν και αγάπησαν κάτι από τον Πελαγίσιο δρομέα, υπάρχει ένα χορταστικό Αφιέρωμα στον Nίκο Kαββαδία, πλούσιο σε σχόλια και φωτογραφίες και εικόνες.

Και εδώ: η μοναδική συνέντευξη του Καββαδία στο Φρέντυ Γερμανό





Με ρούμπωσες!!!!!
Υπέροχος ο Σπανός και μάλιστα τον πρώτο καιρό θυμάμαι όλο μπερδεύαμε τον Καββαδία με τον Σκαρίμπα!!!! Ήταν το "σπασμένο καράβι" του Κόλλια και ο "ιδανικός εραστής" του μπαρμπα-Γιάννη;;; Ή το ανάποδο?!?!?!

Θα διαφωνήσω, όμως ως προς την Ζωή!!!!
Όσο ζεις μαθαίνεις και όσο μαθαίνεις, απολαμβάνεις. Όχι με την έννοια του ηδονισμού, αλλά με την χαρά της δημιουργίας. Όσο συντελείς, με τις όποιες δυνάμεις σου, στην προσπάθεια της ανθρωπότητας για εξέλιξη, εξερεύνηση και κυριαρχία στο σύμπαν, δεν μπορεί παρά να νοιώθεις ισορροπημένος και κατ΄επέκταση ευτυχής!!!

Ευχαριστώ για τις ευχές!!!!!
Η προσφώνηση δεν έχει καμμιά σημασία. Όπως και να το πεις... εγώ θα φεύγω. Όχι από κάπου, αλλά πάντα για κάπου!!! Και όπως είπες με κάθε μέσον. Ξέχασες τις καμήλες και του ελέφαντες!!!!

Το «Κον-Τίκι» τώρα δικαιώνεται - Κόσμος - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 16-02-2013, 11:42
sagini.sail Ο/Η sagini.sail βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: TRANSALP 650 (με βαλίτσες ATLAS όμως!!!) KAWASAKI LTD 400 SYM 125
Μηνύματα: 365
Προεπιλογή Απάντηση: Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο . . .

Σ΄ ευχαριστούμε πολύ Νίκο (Καββαδία) -Χ..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!