GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Θάλασσα > Σκάφος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-04-2013, 00:35
sagini.sail Ο/Η sagini.sail βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: TRANSALP 650 (με βαλίτσες ATLAS όμως!!!) KAWASAKI LTD 400 SYM 125
Μηνύματα: 365
Προεπιλογή Τι σκαφάρα είναι αυτό;; (vol 2)

Επειδή τα οικονομικά μου δεν ήταν ποτέ της τάξης που θα μπορούσαν να μου χαρίσουν ένα σκάφος σαν αυτό που είδαμε στο προηγούμενο νήμα κάποτε (το 2003) έψαχνα να βρω ένα σκάφος που θα μπορούσα να αγοράσω! Γνωρίζοντας πως δημιουργούνται οι (εσφαλμένες) εντυπώσεις θέλω από την αρχή να σας ξεκαθαρίσω πως.. για μένα σκάφος θεωρείται αυτό που έχει πανιά! Γνωρίζοντας τα οικονομικά μου, θέλησα επίσης να ξεκαθαρίσω (στον εαυτό μου) ότι για μένα η λέξη σκάφος είναι απαγορευμένη.. μιλάω δηλαδή για βάρκα.. και για να μη δημιουργώ εντυπώσεις (ναι, θέλω να'μαι ξεκάθαρος..) μιλάω για.. βαρκούλα..
Μια βαρκούλα με πανιά έψαχνα λοιπόν να αγοράσω!!
Ματαίως!!
Όχι ότι δεν βρήκα.. Βρήκα.. απλά ήταν σκαφάκι κι όχι βάρκα, πόσο μάλλον βαρκούλα άρα.. δεν μπορούσα να το αγοράσω!
Έτσι λοιπόν, έκοβα βόλτες στην παραλία του Βόλου και προσπαθούσα να βρω τρόπο να έχω τουλάχιστον πρόσβαση (μιας και σκάφος δε θα είχα ποτέ μου) σε κάποιο από τα σκαφάκια που θα μπορούσαν να είναι διαθέσιμα "δια το κοινό".
Υπάρχουν αρκετοί όμιλοι ιστιοπλοΐας ανά την Ελλάδα που έχουν ομάδες και σίγουρα θα μπορούσα σε κάποια από αυτές να ικανοποιήσω την ακόρεστη επιθυμία μου για ιστιοπλοΐα!
Ματαίως!!
Οι όμιλοι που υπάρχουν στο Βόλο διαθέτουν σκαφάκια στα πληρώματά τους αλλά τα μέλη των ομάδων είχαν ηλικία μέχρι 14 ετών κι εγώ ,ήταν ξεκάθαρο στα μάτια τους πως, είμαι λίγο παραπάνω!
Όσο τα πράγματα ξεκαθάριζαν οι ματαιώσεις διαδέχονταν η μία την άλλη και η απελπισία μου μεγάλωνε! Οι δε σκέψεις μου, βασανιζόντουσαν από τη σαγήνη της θάλασσας και η ζήλια για όποιον τυχερό καπετάνευε κανένα ιστιοφοράκι, με γέμιζε θυμό! Και σκεφτόμουν, ξέρετε τώρα : "Άτιμη κενωνία που άλλους τους ευνοείς κι εμάς μας έριξες στα τάρταρα, τι θέλησα μωρέ; κανένα πλοίο; ένα βαρκάκι θέλησα ο μαύρος, δεν θέλω να γίνω πλοιοκτήτης ρε γμτ ιστιοπλόος είμαι και θέλω να.. έτσι λίγο, να αρμενήσω! Κακιά μου τύχη κι άσπλαχνη, από την πρώτη γυμνασίου δουλεύω ανελλιπώς κάθε καλοκαίρι και ούτε ένα σκαφάκι, άντε βαρκάκι δεν μπορώ ν’αγοράσω, λες και είπα να γίνω ο Ωνάσης" και άλλα τέτοια!
Ένα απόγευμα λοιπόν μοναχός κι απελπισμένος (το 2004) είμαι στην παραλία της Κάτω Γατζέας και αγναντεύω τη θάλασσα, πίνοντας το καφεδάκι μου..
Τα ιστιοφοράκια που περνούσαν στ’ανοιχτά έκαναν τη θλίψη μου μεγαλύτερη..
Λες και ζήτησα να γίνω ο Ωνάσης.. Τότε θυμήθηκα κάτι που είχε πει κάποτε ο Ωνάσης «οι "δυνατοι" αντρες φτιαχνουν μονοι τους τη μοιρα τους!»
Αυτό ήταν!
Θα φτιάξω μόνος μου τη βάρκα μου! Τέλος..
Έτσι ακριβώς αγαπητοί μου φίλοι αρχίζει αυτή μου η περιπέτεια!
Το σχέδιο (μεταξύ πολλών άλλων) το βρήκα αμέσως.
Ένα μικρό σκαφάκι, 4,80 m. ελαφρύ με κόντρα πλακέ, έξι μέρα άλμπουρο, αποσπώμενη καρίνα, μαΐστρα και φλόκο:


Να και η κάτοψή του!


Παραγγελία λοιπόν στο ναυπηγό τα σχέδια τα οποία έρχονται σε 4 ημέρες και μετά παίρνω στη σειρά μία μία τις αποθήκες ξυλείας, να ρωτήσω να μάθω τι γίνεται με τα ξύλα και πως θα μπορέσω να τα κόψω!
Κάθε μου ενέργεια ήταν μια ολόκληρη περιπέτεια ένα μικρό κι άλλες φορές ένα μεγάλο ταξίδι και δεν θέλω να σας κουράζω! Καλύτερα να σας δείχνω.


Τα ξύλα (ιρόκο και κόντρα πλακέ θαλάσσης 6mm)τελικά αγοράστηκαν, στο σπίτι τα πράγματα πήγαν όλα τοίχο τοίχο κι έτσι έγινε χώρος και μπήκαν μέσα ακριβώς δίπλα από τον καναπέ που κοιμάμαι για να είναι εκεί και να μην με αφήνουν να χαλαρώσω! Από ναυπηγικό σχέδιο δεν είχα ιδέα (θα μου πείτε από άλλου τύπου σχέδια είχες; Όχι..) κι έτσι αποφάσισα να έχω τα σχέδια μονίμως ανοικτά πάνω στα ξύλα, πράγμα που δυσκόλευε την οποιαδήποτε μετακίνησή μου μέσα στο σπίτι και με ανάγκαζε να τα έχω συνέχεια στο μυαλό μου και να τα επεξεργάζομαι.. Ήταν ο μόνος τρόπος να αναγκαστώ να τα καταλάβω, να «φτιάξω» πρώτα το βαρκάκι στο μυαλό μου και μετά να αρχίσω να το δουλεύω στην πράξη! Ο γάτος κατάλαβε οτι κάτι δεν πάει καλά με μένα και παρατηρούσε τα πάντα κρυμμένος στην αρχή μετά ξεσάλωσε εντελώς!


30 μέτρα ριζόχαρτο σχεδίαση σε μεγάλη κλίμακα, στερέωση πάνω στα ξύλα έχοντας τοποθετήσει καρμπόν από κάτω και καταγραφή των γραμμών πάνω στα φύλλα κόντρα πλακέ!


Ο σκύλος με κοιτούσε απορημένος.. Ο γάτος είχε βρει πλέον αρκετό χώρο ελεύθερο στην αυλή!!






Κι όχι μόνο στην αυλή αλλά και μέσα.. Καραβόγατος!!!


Όλη η δουλειά έγινε με 3 εργαλεία!!! Μία σέγα, ένα τρυπάνι κι ένα τριβείο!
Μόλις οι καμπύλες χαράχτηκαν στις επιφάνειες μεταφερθήκαμε πλέον στην αυλή για το κόψιμο!


Απαιτείται ακρίβεια..


Όσο πιο καλά κομμένες και τριμμένες είναι οι επιφάνειες τόσο λιγότερα προβλήματα θα αντιμετωπίσω στο μέλλον!


Όταν όλα έχουν πια κοπεί, σχέδια, ξύλα και ζώα μεταφερόμαστε ξανά μέσα!


Οι παλιές τετράγωνες επιφάνειες έχουν πιά άλλη μορφή!


Καθώς το φώς πέφτει στο δωμάτιο εχώ δεν βλέπω ούτε πάτωμα ούτε ξύλα.. βλέπω τη βαρκούλα μου! ..και να τη φαντάζομαι να ανοίγει πανιά όταν ο ήλιος θα γέρνει πίσω από το νησί του Αλατά και το φως του θα έχει τέτοιο χρώμα!


Προς το παρών έχω πολύ δουλειά μπροστά μου και το μόνο που γέρνει είναι ο γάτος πάνω στο κρεβάτι μου!


Το μέγεθος της βάρκας απαιτεί να κολληθούν τα κόντρα πλακέ κατά μήκος! Αυτό που βλέπετε δεξιά τυλιγμένο στο πλαστικό είναι μια κουλούρα καλώδιο!


Εδώ θέλει προσοχή! Στρώσιμο κάτω πλαστικό για να μην κολλήσουν τα ξύλα στο πάτωμα. Καλό αλφάδιασμα! Και προσεκτική κόλληση με υαλοταινία και εποξειδική ρητίνη!


Ότι βαρύ υπήρχε στο σπίτι ήταν χρήσιμο! Ένας τενεκές με μπογιά, χαρτόκουτα με πλακάκια, ακόμη και μια εγκυκλοπαίδεια αστρονομίας!!!


Όταν όλες οι επιφάνειες ήταν έτοιμες, μεταφερθήκαμε στην μικρή ταράτσα του σπιτιού εκεί έγινε το ράψιμο τον επιφανειών με χαλκό!


Η τεχνική αυτή λέγεται stitch and glue! Συρραφή με σύρμα που έβαλα απογυμνώνοντας το καλώδιο που σας έδειξα πριν-Αυτό που κάνουν τώρα οι γύφτοι δηλαδή! Ο χαλκός δεν σκουριάζει και δεν αντιδρά με την εποξειδική ρητίνη, έτσι είναι το καλύτερο υλικό γι’αυτή τη δουλειά!


Τα πράγματα έχουν αγριέψει.. μπορεί μέσα στο σπίτι να μην μπορούσα να μετακινηθώ αλλά είχα τουλάχιστον σκιά.. Εδώ έπρεπε να φτιάξω σκιά!! Κι αυτό το διχτάκι το μόνο που μπορούσα να κάνω δεν κάνει τίποτα!


Να κάπως έτσι θα φαίνεται απο μέσα η πλωριά μεριά..


Και κάπως έτσι θα είναι το σχήμα του!


Το σπίτι πλέον άδειασε η μικρή ταράτσα τώρα φιλοξενεί το νέο μέλος της φαμίλιας! Εκεί γυρισμένο ανάποδα και σκεπασμένο με νάιλον έβγαλε όλο το χειμώνα!
Η εργασία είναι πολύ δύσκολη πλέον, (αδύνατη, για την ακρίβεια) και πρέπει οπωσδήποτε να βρεθεί ένας χώρος για να στεγάσει το μωρό μου και να μπορώ να το δουλεύω..
Όταν τα πράγματα μπλοκάρουν τότε θέλει ηρεμία.. Η σύγχυση, το άγχος και η αγωνία μόνο λύσεις δεν προσφέρουν.. Από την άλλη όμως η δουλεία στην ταράτσα δεν μπορούσε να συνεχιστεί άλλο.. Πάντα πίστευα ότι αν κάτι το θες με όλο σου το είναι ,η λύση αργά ή γρήγορα θα εμφανιστεί μπροστά σου! Έτσι μου συνέβαινε πάντα.. Έτσι έγινε κι αυτή τη φορά!!
Ένας φίλος ήρθε επίσκεψη κάποια στιγμή σπίτι μου μαζί μ’ έναν άλλο φίλο του, άγνωστο σε μένα! Αυτός όταν πλησίασε στην αυλή το πρώτο πράγμα που είδε ήταν η πλώρη της καλής μου που φαίνονταν από τα κάγκελα!


Δεν μπορούσε να πάρει τα μάτια του από πάνω της.. Όταν τον πήγα και του το έδειξα εντυπωσιάστηκε ακόμη περισσότερο κι όταν του είπα ότι χρειάζομαι χώρο για να συνεχίσω σχεδόν με διέταξε να μεταφερθούμε σε μια αποθήκη δίπλα στο εργαστήρι του, σε χωριό του Πηλίου!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-04-2013, 00:48
sagini.sail Ο/Η sagini.sail βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: TRANSALP 650 (με βαλίτσες ATLAS όμως!!!) KAWASAKI LTD 400 SYM 125
Μηνύματα: 365
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σκαφάρα είναι αυτό;; (vol 2)

Εδώ είμαστε! Έχω πλέον χώρο να δουλέψω, στεγασμένο και με πάγκο εργασίας παρακαλώ!!


Από δω και πέρα η δουλειά κυλάει άνετα! Μπαίνουν οι μπουλμέδες και το βαρκάκι αρχίζει να δένει!


Είμαι πλέον εγκατεστημένος στην αποθήκη έχω φως και μουσική και σπίτι μου πάω μόνο για να παίξω και να ταΐσω τα ζώα!


Το αστείο είναι πως υπάρχει κι εδώ μια γάτα στα ίδια ακριβώς χρώματα με το γατούλη μου που δείχνει τρομερό ενδιαφέρον για το μωρό της και τη βάρκα μου!


Η εργασία προχωράει άνετα




Ήρθε η ώρα να γυρίσουμε τούμπα! Και να τοποθετηθούν τα καρινόξυλα!


Είναι βέβαια βιδωμένα και κολλημένα αλλά σφικτήρες δεν μπορούν να τοποθετηθούν εκεί έτσι τα πιέζω με μποντέλια που ακουμπάνε στα ξύλα της στέγης!


Το άνοιγμα για το φτερό της καρίνας!


Κι αρχίζει το ντύσιμο! Λεπτό Υαλόπανο και εποξειδική ρητίνη για ενίσχυση και αδιαβροχοποίηση!


Ούτε κοπέλα σας λέω! Με σατέν το ντύνω το μωρό μου!


Ο Κωστέτσος των βαρκών έγινα!


Και τώρα που ντύθηκε και στέγνωσε τούμπα ξανά! Έχει πολύ δουλειά ακόμη!!


Αυτό που βλέπετε στην πρύμνη είναι το τιμόνι! Σπαστό! Ημιτελές!


Οι τάπες για τα στεγανά!


Κι αρχίζει το πιο ζόρικο μέρος! Η κουπαστή!


Τετράδα ιρόκο (4 ξύλα) πάχους 8mm κολλιούνται μεταξύ τους κι πάνω στη βάρκα!


Ευτυχώς μου δάνεισαν σφικτήρες από 2 μαραγκούδικα!


Όταν τους έλεγα ότι δεν έχω σχέση με το επάγγελμα κι ότι φτιάχνω ένα βαρκάκι όλοι μου έλεγαν: πάρε φίλε ότι θες! Εγώ μόνο σφικτήρες ζητούσα!


Το κουτί της καρίνας ετοιμάζεται!


Έχω εγκαταλείψει το σπίτι.. Τα ζώα μου νιώθουν απίστευτη μοναξιά! Δυστυχώς δεν τα έχω μαζί μου αλλά αυτά παίζουν μεταξύ τους!


Η δουλειά είναι απαιτητική γάντια κόλλες, ρητίνες κάθε φωτογραφία είναι για μένα χάσιμο πολύτιμου χρόνου που τον στερώ από τη βάρκα, τα ζώα και τον εαυτό μου! Έτσι δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίσει πολλά και πολύ αξιόλογα κόλπα όπως παραδείγματος χάριν την κατασκευή του φτερού της καρίνας! Την έκοψα και σε σχήμα Τ τοποθέτησα μέσα δύο ανοξείδωτες ντίζες! Από τη μία πλευρά κάρφωσα κόντρα πλακέ το οποίο μούσκεψα! Έβρασα μολύβι (άντε να είσαι μόνο σου και να σταματήσεις αυτή τη διαδικασία να βγάλεις γάντια μάσκες και να τραβάς φωτό-δεν γίνεται) και το έχυσα στο κενό! Την επόμενη μέρα ντύθηκε κι αυτή με υαλόπανο και εποξειδική ρητίνη! Ιδού το τελικό αποτέλεσμα!


Τοποθετήθηκε (βιδώθηκε και κολλήθηκε) και το πρυμνιό ξύλο!





Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-04-2013, 01:03
sagini.sail Ο/Η sagini.sail βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: TRANSALP 650 (με βαλίτσες ATLAS όμως!!!) KAWASAKI LTD 400 SYM 125
Μηνύματα: 365
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σκαφάρα είναι αυτό;; (vol 2)

Άλλη ενδιαφέρουσα και πολύ δύσκολή (για μένα) εργασία ήταν η τοποθέτηση του ξύλου πάνω από την κουπαστή! Αυτό έπρεπε να πάρει την καμπύλη της κουπαστής με τα νερά του ξύλου να τρέχουν στο μήκος της! Άλλος δαρμός εδώ! Που καιρός για φωτογραφίες! Αγόρασα ένα μεγάλο επαγγελματικό γκαζάκι και σε μια παλιά υδρορροή, έβρασα τα ξύλα και τα τοποθέτησα με τους σφιγκτήρες πάνω στην κουπαστή για δυο μέρες για να πάρουν την κλίση της!


όποιος ξέρει τι πoutsoξυλο είναι το ιρόκο μπορεί να καταλάβει τι τράβηξα! Κοιτάξτε δεξιά στην κουπαστή τι γίνεται!


Το κουτί της καρίνας


έτοιμο




και τοποθετημένο!


Το άλμπουρο.. (με μία μόνο λέξη)


Η μάτσα..


τι να πω τώρα??


τι είχε πει ο Χειλάκης στον τελικό του Euro??


Το τιμόνι


Δεν περιγράφω άλλο..


Η βάση (πτυσσόμενη) για το άλμπουρο. (Σήμερα υπάρχει μια εντελώς διαφορετική κατασκευή εκεί..)


Το βαρκάκι βάφτηκε κι άρχισαν άλλα ρετουσαρίσματα


Το χρώμα, απαραίτητο γιατί οι ρητίνες πολυμερίζονται όταν εκτίθενται στον ήλιο, έσβησε την ομορφιά του ξύλου!


Έτσι αποφάσισα να μην βάψω την κουπαστή, δεν το είχε άλλωστε ανάγκη, δεν ήταν ντυμένη με πανί και ρητίνη.


Ο καθαρός σε μήκος χώρος από το πίσω κάθισμα μέχρι τον μεσαίο μπουλμέ είναι 1,84m και μ’ένα sleeping bag ένας γίγαντας σαν κι εμένα μπορεί να κοιμηθεί μέσα! Αποφάσισα να μην βάψω με αντιολισθητικό το πάτωμα αλλά να φτιάξω 4 πτυσσόμενες ξύλινες σχάρες. Έτσι θα εξασφάλιζα στο ίδιο μήκος, μεγαλύτερη επιφάνεια! Άσε που θα φαίνονταν το ξύλο πάλι!! Η Γάτα της αποθήκης επιθεωρούσε την κατασκευή, ενδελεχώς!


Νομίζω ότι της άρεσε!


Το ξύλο είναι κυπαρίσσι από κάποια δέντρα που είχαν κόψει τον χειμώνα στην Αργαλαστή! Μοσχομύρισε όλος ο τόπος και δυό χρόνια μετά η βάρκα μύριζε πολύ έντονα κυπαρίσσι!


Λεπτομέρεια από την πίσω αριστερή σχάρα (4 είναι συνολικά) του πατώματος!!


Μετά σκέφτηκα να βάλω και στα καθίσματα ένα δεύτερο ξύλο κόντρα πλακέ (θα γινόντουσαν πολύ πιο γερά αν δεν υπήρχε δομική ανάγκη) για να δείχνει όμορφο τόκανα!


Κόψιμο και κόλλημα!


Να το πίσω κάθισμα! (Σήμερα έχουν μπεί κι άλλα ξύλα εκεί!)


Και η βάση για να μπεί ένα καπάκι (μόνο για αισθητικούς λόγους) μπροστά το οποίο θα αφαιρείται!


Έτοιμο (σχεδόν) το βαρκάκι!!

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-04-2013, 01:12
sagini.sail Ο/Η sagini.sail βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: TRANSALP 650 (με βαλίτσες ATLAS όμως!!!) KAWASAKI LTD 400 SYM 125
Μηνύματα: 365
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σκαφάρα είναι αυτό;; (vol 2)

Έτσι φαίνεται


Χωρίς αρματωσιά και καρίνα σα σαρδέλα δεν είναι?


Εεεεε?


Αρματωμένο στην πρώτη πλεύση! Έχουμε κατεβάσει τα πανιά επειδή βγαίνουμε!
Το όνειρό επιτέλους στο νερό!


Και κολυμπάει πολύυυυυ ωραία!!!


Και το όνομα αυτής:


Έτσι έγινα κι εγώ βαρκάρης (πλοιοκτήτης δηλαδή!)


Είναι πάρα πολλά αυτά που δεν σας είπα.. Και πολλές αστείες κυρίως αλλά και θλιβερές περιπέτειες.. για να βρώ υλικά, εξαρτήματα, για να βγάλω άδεια! Θα μπορούσα να γράφω πραγματικά πάρα πολλά! Αλλά δεν το έκανα, για να μη σας κουράσω!


Αυτό που έχει για μένα σημασία είναι πως, το όνειρό μου να ανοίγω πανιά καθώς ο ήλιος θα πέφτει πίσω από τον Αλατά και θα φωτίζει όπως τότε το δωμάτιό μου, τη θάλασσα, έγινε πραγματικότητα!


Το βαρκάκι από τότε που έπεσε για πρώτη φορά στο νερό 29 Αυγούστου του 2006 έχει δεχθεί πολλές βελτιώσεις κι έχει πρωτεύσει σε πολλούς φιλικούς αγώνες ιστιοπλοΐας!
Τώρα αν νομίζετε πως σας ξεγέλασα με τον τίτλο στο νήμα, συμπαθάτε με.. Έχετε δίκιο!
Το έκανα, γιατί.. εντάξει όλοι θα’χετε ακούσει .. πως βλέπει η μάνα του, το κουκουβαγιόπουλο ε?
Κι αφού σας είπα πως θέλω να είμαι ξεκάθαρος..
..
Το’γραψα επειδή ο τίτλος είναι πιασάρικος.. για να μπείτε φίλοι μου και να δείτε, πως μπορεί να γίνει ένα βαρκάκι!

Θέλω να πιστεύω πως δεν το μετανιώσατε !!

Καλά ταξίδια σε όλους μας!
Με ότι μέσο κι αν ταξιδεύουμε!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-04-2013, 01:31
staga1200 Ο/Η staga1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Μoto: BMW R 1200 GS 2007 ΜΑΥΡΟ DESIERTO 3
Μηνύματα: 11,510
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σκαφάρα είναι αυτό;; (vol 2)

Θανάση φίλε μου είσαι μεγάλος μάστορας !!!!

Reply With Quote
  #6  
Παλιό 02-04-2013, 01:44
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σκαφάρα είναι αυτό;; (vol 2)

Να πω πως δεν ζηλεύω ... θα είναι ψέμα ... είμαι λάτρης του DIY ...

Τα συγχαρητήριά μου λοιπόν, για την όμορφη κατασκευή σου ...

Βάλε κ καμιά "σημερινή" φωτό, για να δούμε την εξέλιξη ...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 02-04-2013, 02:03
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σκαφάρα είναι αυτό;; (vol 2)

Για να πω την αλήθεια ο "πιασσάρικος" τίτλος μου έλεγε να μην ανοίξω το νήμα διότι θα πατήσω το "Back" αμέσως
μόλις θα έβλεπα τις φωτό από ένα πανάκριβο, εξωπραγματικό κατασκεύασμα που απευθύνεται σε έναν κόσμο έτη φωτός μακριά από το δικό μου.

Κόντρα στο ένστικτό μου, ευτυχώς, το άνοιξα.

Το περασμένο της ώρας δεν μου επιτρέπει τίποτα άλλο, εκτός από το να είμαι λακωνικός.

Φίλε μου, σε ζηλεύω.
Όχι μόνο για τη "σκαφάρα" σου, αλλά και για τη θέληση και την αφοσίωσή σου να γυρίσεις τούμπα τη ζωή σου και να της δώσεις νόημα, κυνηγώντας τα όνειρά σου.

Να είσαι καλά να χαίρεσαι το "παιδί" σου (δεν είναι ένα απλό αντικείμενο) και να είναι καλά οι γύρω σου να σε χαίρονται.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 02-04-2013, 02:11
spitiko Ο/Η spitiko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Στα Χανιά της Κρήτης
Μoto: Tiger 07 abs
Μηνύματα: 2,225
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σκαφάρα είναι αυτό;; (vol 2)

Θανάση ΕΥΓΕ μας διδάσκεις.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 02-04-2013, 02:22
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σκαφάρα είναι αυτό;; (vol 2)

Τα συγχαρητήρια στην όλη προσπάθεια θεωρούνται δεδομένο.
Έπρεπε κατά την άποψη μου να πάρεις έτοιμα ναυπηγικά σχέδια και να κόψεις την ξυλεία σου εκεί. Μικρότερο κόστος και καλύτερη πλεύση. Υπάρχει στην Λαμία συνάδερφος (Ναυπηγεία Ηλιόπουλος) για μελλοντική βοήθεια και πληροφορίες.
Μπράβο σου και καλές πλεύσεις...........
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 02-04-2013, 07:49
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σκαφάρα είναι αυτό;; (vol 2)

Αθανάσιε, Εύγε για το τόλμημα, την αγάπη, την θέληση, την υπομονή και το αποτέλεσμα που σε δικαίωσε τουλάχιστον ψυχικά...Να το χαίρεσαι και πάντα καλοτάξιδο !!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!