GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 20-04-2010, 11:55
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απαράδεκτη συμπεριφορά εξουσιοδοτημενου συνεργείου

Απαράδεκτη συμπεριφορά εξουσιοδοτημενου συνεργείου

Σήμερα το πρωί μπαίνω (χωρίς ραντεβού) σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και ζητάω αλλαγή λαδιών στο 1200GS.
Προς τιμή τους (είχαν πολύ δουλειά), μέσα σε 30 λεπτά η μοτό μπήκε εντός του συνεργείου μαζί με εμένα φυσικά.
Ζητάω στην υποδοχή αλλαγή λαδιών με ορυκτέλαιο 20-50.
Οκ μου λένε....και παρακολουθώ τη διαδικασία.
Παραδίδεται η μοτό και ακολουθεί η απόδειξη....
και αρχίζουν τα όργανα......

Βλέπω ότι με χρεώνει 15-50 και ζητάω εξηγήσεις.
Μπαίνει στο συνεργείο, ρωτάει (και καλά...),βγαίνει και μου δείχνει ένα Castrol 15-50 GPS (συνθετικής βάσης) σφραγισμένο και μου λέει ότι το τελευταίο 1,5 μήνα η BMW επιβάλλει σε όλα τα συνεργεία τη χρήση του συγκεκριμένου προιόντος (!!!) για τα 1200GS και δεν είχε να μου βάλει κάτι άλλο......(δεν μου το είχε πει όμως στην αρχή )

Ναι ΑΛΛΑ, μου έβαλες λάδι από βαρέλι και σε no name 4λιτρο δοχείο....κανείς δεν άνοιξε σφραγισμένο CASTROL μπροστά μου...
Δηλαδή μπήκε ο εξυπνίδης στο συνεργείο και του είπαν ότι ...από το 15-50 του βάλαμε και του έδωσαν και το σφραγισμένο μπουκάλι..
Γουρλώνει μάτια, ξαναμπαίνει συνεργείο και βγαίνει με κατεβασμένο κεφάλι.... Εχεις δίκιο μου λέει, έχει περισσέψει από το βαρέλι του 20-50 και σου έβαλαν από αυτό μέσα....
και τη πρώτη φορά σου είπαν ψέμματα του λέω
και αφού σου έχει δώσει οδηγία (ας πούμε) η BMW για λάδια εσύ εξακολουθείς και βάζεις ό,τι θέλεις ? Μούγκα.....
Ευτυχώς που το κατάλαβες, μου λέει.....
ΕΓΩ ???? του λέω..... ΕΓΩ έπρεπε να προσέχω ποιός με κλέβει ? ΕΓΩ πρέπει να κάθομαι πάνω από τη μοτοσυκλέτα ???? (απαγορεύεται η αναμονή στο συνεργείο)
Το μόνο ενδιαφέρον του κύριοι ήταν μόνο να τσεκάρει αν θέλω αλλαγή στα τακάκια....
Νευριασμένος ακυρώνει την απόδειξη και κόβει άλλη.
Θα μου πείτε ότι κέρδισα 13 ευρώ ??? κι όμως, το φίλτρο ΜΑΝ έκανε 8 ευρώ αντι 15 που θα το χρέωνε η BMW. 7+13=20 ευρώ....
Συγγνώμη όμως δεν άκουσα, μόνο ότι έχω δίκιο (αλλά και αυτό εγώ πρέπει να το βρω), ροδέλα τάπας δεν μου άλλαξε και ενώ η απόδειξη έλεγε 54,69 μου ζήτησε 55......
καμία μα καμία σοβαρή αντιμετώπιση από εξουσιοδοτημένο έμπορο/συνεργείο........
εκεί πήγα κατ' ανάγκην λόγω του ότι βιαζόμουν να κάνω την αλλαγή, και ήταν στο δρόμο μου, είχα αντίστοιχη αντιμετώπιση με το 1150 πριν 2 χρόνια, τα είχα πει στη BMW όταν με πήραν τηλέφωνο.....
καμία βελτίωση λοιπόν στις παρεχόμενες υπηρεσίες....
Συμπέρασμα :
Ποτέ μην αφήνετε τη μοτό μόνη της στο συνεργείο....δεν μπορείτε να είστε σίγουροι αν της κάνουν αυτά που πληρώνετε.....
Να με πάρετε τηλ να σας πω ποιο είναι αυτό το καλό συνεργείο και σας προτρέπω να το μποϋκοτάρετε...Εμένα μου έχει κάνει νερά 2 φορές άρα τώρα πια δεν θεωρείται τυχαίο γεγονός....

Σημείωση :
στο βιβλιαράκι γράφει LUBRICANT = Engine Oil, 20W-50

Ερώτημα :
Αν το συγκεκριμένο γεγονός ελάμβανε χώρα στη χώρα της Merkel, ποια πιστεύετε θα ήταν η συμπεριφορά του εμπόρου/συνεργείου απέναντι στον πελάτη που θα του απεδείκνυε την απάτη ???

Last edited by vpentza; 20-04-2010 at 11:56.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 20-04-2010, 12:03
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Απαράδεκτη συμπεριφορά εξουσιοδοτημενου συνεργείου

Βασίλη κουράγιο, εδώ είναι Μπαλκάνια δεν είναι παίξε-γέλασε
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 20-04-2010, 12:10
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Απαράδεκτη συμπεριφορά εξουσιοδοτημενου συνεργείου

Kαλά τα λές,καλό θα ήταν να κατονομάσεις το συνεργείο για να προσέχουμε και εμεις........
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 20-04-2010, 12:22
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Απαράδεκτη συμπεριφορά εξουσιοδοτημενου συνεργείου

θα με πάρετε τηλ και να σας πω το όνομα, μην έχω τίποτε τραβήγματα με δικηγορίσκους αντιπροσωπειών.... και προτείνω όχι απλά να προσέχετε αλλά να μην ξαναπάτε ούτε για αγορά μοτό, ούτε για service και μάλιστα να προτρέπετε και άλλους να πραξουν το ίδιο.
Ίσως έτσι εγκαταλείψουν το επάγγελμα και παραμείνουν οι σοβαροί στο χώρο που τιμούν το προιόν και τη δουλειά τους....
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 20-04-2010, 12:27
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Απαράδεκτη συμπεριφορά εξουσιοδοτημενου συνεργείου

Στείλε μου αν μπορείς ένα pm αν και υποψιάζομαι Βασίλη.......
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 20-04-2010, 12:32
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Απαράδεκτη συμπεριφορά εξουσιοδοτημενου συνεργείου

στο profile μου υπάρχει το κινητό μου.
Προτιμώ να σας τα πώ αντί να σας τα γράφω....
ο διάολος έχει πολλά ποδάρια...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 20-04-2010, 12:35
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Απαράδεκτη συμπεριφορά εξουσιοδοτημενου συνεργείου

ΟΚ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΤΟ ΑΠΌΓΕΥΜΑ.......
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 20-04-2010, 12:51
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Απαράδεκτη συμπεριφορά εξουσιοδοτημενου συνεργείου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαράδεκτη συμπεριφορά εξουσιοδοτημενου συνεργείου

Σήμερα το πρωί μπαίνω (χωρίς ραντεβού) σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και ζητάω αλλαγή λαδιών στο 1200GS.
Προς τιμή τους (είχαν πολύ δουλειά), μέσα σε 30 λεπτά η μοτό μπήκε εντός του συνεργείου μαζί με εμένα φυσικά.
Ζητάω στην υποδοχή αλλαγή λαδιών με ορυκτέλαιο 20-50.
Οκ μου λένε....και παρακολουθώ τη διαδικασία.
Παραδίδεται η μοτό και ακολουθεί η απόδειξη....
και αρχίζουν τα όργανα......

Βλέπω ότι με χρεώνει 15-50 και ζητάω εξηγήσεις.
Μπαίνει στο συνεργείο, ρωτάει (και καλά...),βγαίνει και μου δείχνει ένα Castrol 15-50 GPS (συνθετικής βάσης) σφραγισμένο και μου λέει ότι το τελευταίο 1,5 μήνα η BMW επιβάλλει σε όλα τα συνεργεία τη χρήση του συγκεκριμένου προιόντος (!!!) για τα 1200GS και δεν είχε να μου βάλει κάτι άλλο......(δεν μου το είχε πει όμως στην αρχή )

Ναι ΑΛΛΑ, μου έβαλες λάδι από βαρέλι και σε no name 4λιτρο δοχείο....κανείς δεν άνοιξε σφραγισμένο CASTROL μπροστά μου...
Δηλαδή μπήκε ο εξυπνίδης στο συνεργείο και του είπαν ότι ...από το 15-50 του βάλαμε και του έδωσαν και το σφραγισμένο μπουκάλι..
Γουρλώνει μάτια, ξαναμπαίνει συνεργείο και βγαίνει με κατεβασμένο κεφάλι.... Εχεις δίκιο μου λέει, έχει περισσέψει από το βαρέλι του 20-50 και σου έβαλαν από αυτό μέσα....
και τη πρώτη φορά σου είπαν ψέμματα του λέω
και αφού σου έχει δώσει οδηγία (ας πούμε) η BMW για λάδια εσύ εξακολουθείς και βάζεις ό,τι θέλεις ? Μούγκα.....
Ευτυχώς που το κατάλαβες, μου λέει.....
ΕΓΩ ???? του λέω..... ΕΓΩ έπρεπε να προσέχω ποιός με κλέβει ? ΕΓΩ πρέπει να κάθομαι πάνω από τη μοτοσυκλέτα ???? (απαγορεύεται η αναμονή στο συνεργείο)
Το μόνο ενδιαφέρον του κύριοι ήταν μόνο να τσεκάρει αν θέλω αλλαγή στα τακάκια....
Νευριασμένος ακυρώνει την απόδειξη και κόβει άλλη.
Θα μου πείτε ότι κέρδισα 13 ευρώ ??? κι όμως, το φίλτρο ΜΑΝ έκανε 8 ευρώ αντι 15 που θα το χρέωνε η BMW. 7+13=20 ευρώ....
Συγγνώμη όμως δεν άκουσα, μόνο ότι έχω δίκιο (αλλά και αυτό εγώ πρέπει να το βρω), ροδέλα τάπας δεν μου άλλαξε και ενώ η απόδειξη έλεγε 54,69 μου ζήτησε 55......
καμία μα καμία σοβαρή αντιμετώπιση από εξουσιοδοτημένο έμπορο/συνεργείο........
εκεί πήγα κατ' ανάγκην λόγω του ότι βιαζόμουν να κάνω την αλλαγή, και ήταν στο δρόμο μου, είχα αντίστοιχη αντιμετώπιση με το 1150 πριν 2 χρόνια, τα είχα πει στη BMW όταν με πήραν τηλέφωνο.....
καμία βελτίωση λοιπόν στις παρεχόμενες υπηρεσίες....
Συμπέρασμα :
Ποτέ μην αφήνετε τη μοτό μόνη της στο συνεργείο....δεν μπορείτε να είστε σίγουροι αν της κάνουν αυτά που πληρώνετε.....
Να με πάρετε τηλ να σας πω ποιο είναι αυτό το καλό συνεργείο και σας προτρέπω να το μποϋκοτάρετε...Εμένα μου έχει κάνει νερά 2 φορές άρα τώρα πια δεν θεωρείται τυχαίο γεγονός....

Σημείωση :
στο βιβλιαράκι γράφει LUBRICANT = Engine Oil, 20W-50

Ερώτημα :
Αν το συγκεκριμένο γεγονός ελάμβανε χώρα στη χώρα της Merkel, ποια πιστεύετε θα ήταν η συμπεριφορά του εμπόρου/συνεργείου απέναντι στον πελάτη που θα του απεδείκνυε την απάτη ???


Ολα καλα μας τα λες Bill εγω αλλο πραμα δεν καταλαβαινω.........

παιρνει ημισυνθετικο λαδι η bmw??????


θα τρελαθουμε τελειως??? απλο ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΟ δεν λεει ο κατασκευαστείς???


ρε παιδια.....για να δουμε λιγο ολοι τις αποδειξεις μας,,,,,,

τι μας χρεωνουν????εμενα παντως απλο ορυκτελαιο,,,,,,


αντε γιατι βλεπω σε λιγο να κανω τον ..........ΠΑΠΑ!!!!!!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 20-04-2010, 12:59
mirn Ο/Η mirn βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: KAVALA
Μoto: 1200GS
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Απαράδεκτη συμπεριφορά εξουσιοδοτημενου συνεργείου

Κανονικά με αυτή τους την συμπεριφορά έπρεπε να μην σου πάρουν χρήματα(το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;;;)
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 20-04-2010, 13:02
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Απαράδεκτη συμπεριφορά εξουσιοδοτημενου συνεργείου

ο κατασκευαστής προτείνει απλό ορυκτέλαιο 20W-50 και σου λέει ότι ανάλογα τις μέσες θερμοκρασίες που επικρατούν στη χώρα σου θα μπορούσες να βάλεις και άλλου τύπου λάδια....
ο αντιπρόσωπος/έμπορος/συνεργείο φαίνεται ότι σου βάζει λάδια ανάλογα με το ιξώδες της τσέπης του.......

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Απαράδεκτη απάντηση από Γερμανία pattakos Τεχνικά θέματα διάφορα 41 19-04-2010 17:30
Απαράδεκτη Αναμονή Ανταλλακτικού !!! pkar Γενικά - Μοτοσυκλέτα 42 02-11-2009 13:08
Ευθύνη από λάθος εξουσιοδοτημένου συνεργείου !!!!!!!!!!!! riko46 Γενικά - Αναβάτης 9 18-07-2009 16:49


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!