GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 15-04-2010, 23:20
LEADER Ο/Η LEADER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΤΟΥΜΠΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Εχω R1150gs και μου εκανε θορυβο και εμενα, οταν πατουσα συμπλεκτη
σταματουσε.
Αυτο μου το εκανε περιπου κανενα 8μηνο με αποτελεσμα το ρουλεμαν του
πρωτευον αξωνα να γινει μπιλιες.
Το καλο ηταν οτι δεν πηραχτηκε τιποτα απο τα γραναζια του σασμαν,και
αλαξα τα 6 ρουλεμαν και 6 η 8 τσιμουχες, και μια που εφτασα στα εκγατα της μοτο αλαξα και δισκο-πλατο,χτενι ,πειρο και αντλια συμπλεκτη για να εχω το κεφαλι μου ησυχο για τουλαχιστον αλλα 70.000 χιλ.
(σημ ο δισκος ειχε ακομη ψωμι)

Last edited by LEADER; 15-04-2010 at 23:22.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 15-04-2010, 23:21
abalerno Ο/Η abalerno βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Μάλλον θα περιμένω να αλλαχτεί με την επόμενη αλλαγή δίσκου αφού δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως ο θόρυβος είναι ενοχλητικός και η μηχανή δεν παύει συνεχώς να με απογουτεύει. Κρίμα!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 15-04-2010, 23:28
abalerno Ο/Η abalerno βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων

Όσον αφορά την εγγύηση επειδή και εσύ έχεις πολύ λίγα χιλιόμετρα για τέτοια βλάβη κανονικά η αντιπροσωπεία σε καλύπτει δηλαδή αν ο εξουσιοδοτημένος που το πας είναι επαγγελματίας μπορεί να το αναλάβει.

Δεν το νομίζω φίλε vtheo η μηχανή είναι του 2005. Άλλη μια φορά πήγα να περάσω το πρόβλημα με το διαφορικό εκτός εγγυήσεως (στα 25000χλμ) και έφαγα άκυρο από την BMW Γερμανίας. Έτσι τουλάχιστον μου είπε το εξουσιοδοτημένο συνεργείο! Όλο προβλήματα
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 15-04-2010, 23:32
abalerno Ο/Η abalerno βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LEADER Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω R1150gs και μου εκανε θορυβο και εμενα, οταν πατουσα συμπλεκτη
σταματουσε.
Αυτο μου το εκανε περιπου κανενα 8μηνο με αποτελεσμα το ρουλεμαν του
πρωτευον αξωνα να γινει μπιλιες.
Το καλο ηταν οτι δεν πηραχτηκε τιποτα απο τα γραναζια του σασμαν,και
αλαξα τα 6 ρουλεμαν και 6 η 8 τσιμουχες, και μια που εφτασα στα εκγατα της μοτο αλαξα και δισκο-πλατο,χτενι ,πειρο και αντλια συμπλεκτη για να εχω το κεφαλι μου ησυχο για τουλαχιστον αλλα 70.000 χιλ.
(σημ ο δισκος ειχε ακομη ψωμι)
Δηλαδή υπάρχει πρόβλημα αν το αφήσεις και στο 1200?? Θα γίνει χειρότερη ζημιά?
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 16-04-2010, 01:07
LEADER Ο/Η LEADER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΤΟΥΜΠΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από abalerno Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή υπάρχει πρόβλημα αν το αφήσεις και στο 1200?? Θα γίνει χειρότερη ζημιά?

Αυτο δεν το ξερω,δεν περνας καλυτερα απο εναν μηχανικο για να το ακουσει,παντως 1200,1150,1100 ιδια αρχη λειτουργιας εχουν.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 16-04-2010, 08:56
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Δέν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αλλά και στην δική μου bmw f 800 gs κινητήρας Rotax κάνει τον ίδιο θόρυβο στην νεκρά.
Αλλο συστημα συμπλεκτη το δικο σου κι αλλο του boxer, καμια σχεση και καμια ομοιοτητα στους θορυβους!! Ο του boxer ειναι ξερος μονοδισκος (αυτοκινηταδικος) και ο δικος σου υγρος πολυδισκος (κατ'εξοχην μοτοσυκλετάδικος)!!!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 16-04-2010, 09:01
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από abalerno Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηστυχώς η μηχανή δεν είναι σε εγγύηση Πρόλαβα και άλλαξα εντός εγγύησης την τσιμούχα μεταξύ κινητήρα και κιβωτίου που έχανε λάδια και τον δίσκο στα 22000χλμ. Αυτό μάλλον δεν μου το άλλαξαν και τώρα στα 27000χλμ θέλει πάλι άνοιγμα??. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει ακόμα εγγύηση?
Το ''ανοιγμα'' που λες ειναι σχετικο, δεν εχει καμια σχεση με τον κινητηρα αφου στα μποξερ το σαζμαν/συμπλεκτης ειναι εκτος κινητηρα!! Ειναι δουλεια μιας ωρας και δεν αλλοιωνει τιποτε απο την εργοστασιακη κατασκευη!! Αυτο ειναι το καλο αλλα και το κακο (συνηθως καθε 50-60000κμ αλλαγη δισκου συμπλεκτη-ρουλεμαν-τσιμουχας στεγανωσης) αυτων των κινητηρων!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 16-04-2010, 09:10
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από abalerno Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Μάλλον θα περιμένω να αλλαχτεί με την επόμενη αλλαγή δίσκου αφού δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως ο θόρυβος είναι ενοχλητικός και η μηχανή δεν παύει συνεχώς να με απογουτεύει. Κρίμα!
''Αγάπα τον φίλο σου με τα ελαττωματα του'' λεει μια παροιμια!!!!
αν πηγες σε GS απο γιαπωνεζο περιμενοντας την αξιοπιστια του σχιστοματη........λυπάμαι αλλα επαιξες κι εχασες!!! Το ιδιο εκανα κι εγω το 1999 και γυρισα κακην κακως στην Απω Ανατολη!!!! Τα ιδια ακριβως προβληματα ειχα κι εγω -μαζι με άλλα- τα οποια μου βγηκαν σε 8 μηνες κτήσης και 10000κμ!! το εδωσα κακην κακως!!! Μου ελειψαν φρενα-κρατηματα και η αισθηση λειτουργιας αυτων καθως και η γενικη αισθηση της GS αλλα δεν αντεχα το σπιτι-βολτα-συνεργειο-σπιτι κι ετσι ξαναπροτιμησα τα ''υποδιεστερα'' σε αυτους τους τομεις Γιαπωνεζικα κερδιζοντας στο ''λαδια-βενζινη φυγαμε'' χωρις αλλες ασχολιες!!
Αλλα....... η πλειοψηφια των GS γενικα δεν βγαζει πολλα προβληματα, εμεις οι δυο και καποιοι αλλοι δυστυχως πεσαμε στην μειοψηφία!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 16-04-2010, 10:13
abalerno Ο/Η abalerno βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Αχ ρε GeorgeP πόσο δίκιο έχεις!! Και εγώ άρχισα να την σκέφτομαι την Ιαπωνία και δεν ντέπομαι να το πω!Πολλά προβλήματα για τα χλμ που έχει. Την κατάσταση την περιγράφεις ορθότατα μόνο που εμένα είναι σπίτι-καράβι-συνεργείο-καράβι σπίτι με οτι αυτό συνεπάγεται!!

Μπορώ να το λύσω μόνος μου ή χρειάζομαι ειδικά εργαλεία?? Βαρέθηκα να πληρώνω!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 16-04-2010, 10:20
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος από καμπάνα σε 1200GS ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
''Αγάπα τον φίλο σου με τα ελαττωματα του'' λεει μια παροιμια!!!!
αν πηγες σε GS απο γιαπωνεζο περιμενοντας την αξιοπιστια του σχιστοματη........λυπάμαι αλλα επαιξες κι εχασες!!! Το ιδιο εκανα κι εγω το 1999 και γυρισα κακην κακως στην Απω Ανατολη!!!! Τα ιδια ακριβως προβληματα ειχα κι εγω -μαζι με άλλα- τα οποια μου βγηκαν σε 8 μηνες κτήσης και 10000κμ!! το εδωσα κακην κακως!!! Μου ελειψαν φρενα-κρατηματα και η αισθηση λειτουργιας αυτων καθως και η γενικη αισθηση της GS αλλα δεν αντεχα το σπιτι-βολτα-συνεργειο-σπιτι κι ετσι ξαναπροτιμησα τα ''υποδιεστερα'' σε αυτους τους τομεις Γιαπωνεζικα κερδιζοντας στο ''λαδια-βενζινη φυγαμε'' χωρις αλλες ασχολιες!!
Αλλα....... η πλειοψηφια των GS γενικα δεν βγαζει πολλα προβληματα, εμεις οι δυο και καποιοι αλλοι δυστυχως πεσαμε στην μειοψηφία!!!
Μαλακώνεις Γιώργο, μαλακώνεις.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Θόρυβος απο αντλία βενζίνης σε R1150 GS dimalx Τεχνικά θέματα διάφορα 11 06-05-2010 13:25
Καλημέρα σε όλους από Πειραιά. Translatoras Καλώς ήλθατε 21 02-03-2010 10:37
Άλλος από 950 σε 1200 ? Χωματοσυζήτηση! ikaros-gs Γενικά - Αναβάτης 6 26-02-2010 15:42
ενδειξη δείκτη βενζινης σε 1200gs/2008! FANISGS Τεχνικά θέματα διάφορα 7 12-10-2009 22:21
Κράνος Μοτοσικλέτας Θόρυβος !!!!!!!!!! riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 12 25-04-2009 12:30


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!