GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα - DIY

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 07-11-2009, 15:18
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση εις ντιζες γκαζιου στις R1200GS/A

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stukas Εμφάνιση μηνυμάτων
κ ερχομαι κ ξαναρωταω εγω ο ενοχλητικος:τη ρυθμιση την κανουμε απο εκει που βλεπουμε το τραβηγμα δηλ. απο αριστερα ρυθμιζω αριστερα κ απο δεξια ρυθμιζω δεξια η απο τον δεξι κυλινδρο μονο?ε?καποιοι συμ-φορουμιτες μου εχουν πει μονο απο δεξια-λογω tps στον αριστερο κυλινδρο-ξερεις κανεις κατι σιγουρα κ εμπεριστατωμενα να μου εξηγησει?ευχαριστω εκ των προτερων...
Αν υθμαμαι καλα απο τον δεξι κυλινδρο...........
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 07-11-2009, 19:48
kostas-patra Ο/Η kostas-patra βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: α
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση εις ντιζες γκαζιου στις R1200GS/A

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stukas Εμφάνιση μηνυμάτων
κ ερχομαι κ ξαναρωταω εγω ο ενοχλητικος:τη ρυθμιση την κανουμε απο εκει που βλεπουμε το τραβηγμα δηλ. απο αριστερα ρυθμιζω αριστερα κ απο δεξια ρυθμιζω δεξια η απο τον δεξι κυλινδρο μονο?ε?καποιοι συμ-φορουμιτες μου εχουν πει μονο απο δεξια-λογω tps στον αριστερο κυλινδρο-ξερεις κανεις κατι σιγουρα κ εμπεριστατωμενα να μου εξηγησει?ευχαριστω εκ των προτερων...

βλέπεις πουθενά κανένα ενοχλητικό; εγώ όχι

αμφότερες πλευρές σου δίνουν τη δυνατότητα να ρυθμίσεις τους δύο κυλίνδρους
αν κάτι πρέπει να σε απασχολήσει, είναι αν έχεις βόλτες στην μια πλευρά να σφίξεις ή αν είναι ευχερέστερο να ξεσφίξεις την άλλη, έχοντας κατά νου πως θα πρέπει να έχεις μπόσικα προς τα πάνω και προς τα κάτω, εννοώντας απλά
να μην στριμώχνεσαι

συνήθως προτιμάς την δεξιά πλευρά, λόγω άνεσης χώρου, γιατί στην τελική τι είναι; δύο ντίζες που θα πρέπει να τραβάνε ταυτόχρονα τους άξονες από τις πεταλούδες

έχω μια εντύπωση πως η ρύθμιση στα δεξιά είχε σημασία στα μοντέλα μέχρι το 1996 που χρησιμοποιούσαν όχι τον διακλαδωτή όπως τα κατοπινά, αλλά την γέφυρα με την επιπλέον ντίζα

τίποτα απο αυτά εμπεριστατωμένο, απλές σκέψεις
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 09-11-2009, 01:54
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση εις ντιζες γκαζιου στις R1200GS/A

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολα πολυ καλη η παρουσιαση , θα ηθελα να μας εδειχνες με φωτο και το πως ρυθμισες τους κυλινδρους!!!!

Thnks!!

Αν και λιγο αργοπορειμενα... δεν πειραζει ομως. Δεν ξεχναω, καλιο αργα παρα ποτε !!!
Στην παρακατω φωτογραφια και στο σημειο που δειχνω, ειναι το σημειο που λαμβανει χωρα η ρυθμιση (το ιδιο ακριβως υπαρχει και απο δεξια εννοειται)


Εδω φαινονται τα δυο 10ακια ανοικτα γερμανικα κλειδια. Ξεκιναμε πρωτα με το κατω, λασκαροντας το κοντρα παξιμαδι και στην συνεχεια με το επανω κλειδι προβαινουμε στην απαραιτητη ρυθμιση για να το "σηκωσουμε" ή να το "ριξουμε" (γυρνοντας το αριστερα ή δεξια δηλαδη βιδωνοντας το ή ξεβιδωνοντας το)


Υ.Γ
Εγω, στο θεμα για το ποια πλευρα θα προτιμησω να ρυθμισω ή να επεμβω γενικοτερα, την επιλεγω με βαση τις στροφες του ρελαντι!
Τι εννοω;
Εμενα η μηχανη μου μεχρι και πριν την ρυθμιση, κρατουσε περιπου 1180 με 1220 (λιγο χαμηλοτερες στροφες απο οτι μου κρατουσε καποτε). Ηθελα να εχω κατι λιγοτερες στροφες παραπανω στο ρελαντι και ετσι επελεξα να "σηκωσω" απο την δεξια πλευρα αυτην την μικρη διαφορα που υπηρχε, και οχι να "ριξω" την αριστερη πλευρα.
Τωρα μου κραταει 1210 με 1240 στροφες. Εκει που κρατουσε και παλαιοτερα δηλαδη.
Αν πχ εκανα τωρα την ρυθμιση, με αυτες τις στροφες στο ρελαντι που εχω τωρα, τοτε την τυχον διαφορα που θα εβρισκα, μικρη ή μεγαλη, θα την μοιραζα και στις δυο πλευρες. Δηλαδη την πλευρα που θα ηταν σηκωμενη περοσσοτερο θα την εριχνα λιγο, και την πλευρα που θα ηταν χαμηλωτερη θα την ανεβαζα λιγο.
Αυτα τα ολιγα... συμπληρωματικα !
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 09-11-2009, 09:59
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση εις ντιζες γκαζιου στις R1200GS/A

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και λιγο αργοπορειμενα... δεν πειραζει ομως. Δεν ξεχναω, καλιο αργα παρα ποτε !!!
Στην παρακατω φωτογραφια και στο σημειο που δειχνω, ειναι το σημειο που λαμβανει χωρα η ρυθμιση (το ιδιο ακριβως υπαρχει και απο δεξια εννοειται)


Εδω φαινονται τα δυο 10ακια ανοικτα γερμανικα κλειδια. Ξεκιναμε πρωτα με το κατω, λασκαροντας το κοντρα παξιμαδι και στην συνεχεια με το επανω κλειδι προβαινουμε στην απαραιτητη ρυθμιση για να το "σηκωσουμε" ή να το "ριξουμε" (γυρνοντας το αριστερα ή δεξια δηλαδη βιδωνοντας το ή ξεβιδωνοντας το)


Υ.Γ
Εγω, στο θεμα για το ποια πλευρα θα προτιμησω να ρυθμισω ή να επεμβω γενικοτερα, την επιλεγω με βαση τις στροφες του ρελαντι!
Τι εννοω;
Εμενα η μηχανη μου μεχρι και πριν την ρυθμιση, κρατουσε περιπου 1180 με 1220 (λιγο χαμηλοτερες στροφες απο οτι μου κρατουσε καποτε). Ηθελα να εχω κατι λιγοτερες στροφες παραπανω στο ρελαντι και ετσι επελεξα να "σηκωσω" απο την δεξια πλευρα αυτην την μικρη διαφορα που υπηρχε, και οχι να "ριξω" την αριστερη πλευρα.
Τωρα μου κραταει 1210 με 1240 στροφες. Εκει που κρατουσε και παλαιοτερα δηλαδη.
Αν πχ εκανα τωρα την ρυθμιση, με αυτες τις στροφες στο ρελαντι που εχω τωρα, τοτε την τυχον διαφορα που θα εβρισκα, μικρη ή μεγαλη, θα την μοιραζα και στις δυο πλευρες. Δηλαδη την πλευρα που θα ηταν σηκωμενη περοσσοτερο θα την εριχνα λιγο, και την πλευρα που θα ηταν χαμηλωτερη θα την ανεβαζα λιγο.
Αυτα τα ολιγα... συμπληρωματικα !

Νικολα!!!για αλλη μια φορα.......Ζωγράφισες!!!!!!


Σε ευχαριστω!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 16-11-2009, 03:27
renos Ο/Η renos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: GS1200R -07
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση εις ντιζες γκαζιου στις R1200GS/A

:sm4:
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 03-01-2012, 22:28
kostaskyriakos Ο/Η kostaskyriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μoto: 1200 gs adv
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση εις ντιζες γκαζιου στις R1200GS/A

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ανάκληση μοτοσικλετών BMW R1200GS και R1200GS Adventure mariosich Διάφορα 7 06-10-2009 00:57
τρίξιμο σε ανοιγμα του γκαζιου arisp Τεχνικά θέματα διάφορα 4 25-09-2009 13:46
Ανάκληση μοτοσικλετών BMW R1200GS και R1200GS Adventure mlock Γενικά - Αναβάτης 2 23-09-2009 14:18
Windows 7 στις 22 Οκτωβρίου skippybi Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 12 14-06-2009 02:29
Προσοχή στις στροφές....... PortoLeone Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 22 09-06-2009 13:08


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:43.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!