GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 21-10-2010, 09:33
riga Ο/Η riga βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: ATH
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Απάντηση: Καρφώματα στο ΣΔΟΕ από... συγγενείς και γείτονες!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν και συμφωνώ μαζί σας,
κοιτάξτε όμως ένα πράγμα..

στο Μόναχο που έτυχε να μείνω αρκετό καιρό για δουλειές τα προηγούμενα χρόνια,είχα παρατηρήσει τα εξής..

στην γειτονιά που μένει ο φίλος που με φιλοξενεί,είναι όλα πεντακάθαρα και νοικοκυρεμένα.αν ήθελα να καπνίσω,έβγαινα στο μπαλκόνι στον τρίτο (όπως και η γυναίκα του)γιατί μέσα στο σπίτι δεν καπνίζουν.
μου είχε πει να μην πετάξω απο το μπαλκόνι ούτε γόπα!(όχι ότι θα πέταγα)
γιατί?
η γυναίκα του μια φορά,τις έπεσε το πακέτο που δεν είχε μέσα τσιγάρα και δεν πήγε να το μαζέψει.κάποιος όμως απο απέναντι,πήρα την αστυνομία,ή οποία ήρθε και (αφού έψαξε όλη την πολυκατοικία!!!) τους έκοψε πρόστιμο 180 ευρώ!

έχουν φάει επίσης πρόστιμο 55 ευρώ,γιατί πέταξαν σκουπίδια σε διπλανό κάδο που ήταν για τις διπλανές πολυκατοικίες και όχι της δικιάς τους!

και το κερασάκι,πριν 6 χρόνια έφαγε πρόστιμο 600 ευρώ,επειδή η εξάτμιση του (αν και μαμά) ακούγονταν λόγω μιας τρυπούλας και πιθανώς ενόχλησε κάποιον γείτονα.

και δεν είναι να πεις ότι δεν γουστάρουν τον φίλο.
πάει η καρφωτή σύννεφο!

μήπως θέλουν να τους μοιάσουμε??

Ο φόβος φυλάει τα έρημα.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 21-10-2010, 09:36
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Καρφώματα στο ΣΔΟΕ από... συγγενείς και γείτονες!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν και συμφωνώ μαζί σας,
κοιτάξτε όμως ένα πράγμα..

στο Μόναχο που έτυχε να μείνω αρκετό καιρό για δουλειές τα προηγούμενα χρόνια,είχα παρατηρήσει τα εξής..

στην γειτονιά που μένει ο φίλος που με φιλοξενεί,είναι όλα πεντακάθαρα και νοικοκυρεμένα.αν ήθελα να καπνίσω,έβγαινα στο μπαλκόνι στον τρίτο (όπως και η γυναίκα του)γιατί μέσα στο σπίτι δεν καπνίζουν.
μου είχε πει να μην πετάξω απο το μπαλκόνι ούτε γόπα!(όχι ότι θα πέταγα)
γιατί?
η γυναίκα του μια φορά,τις έπεσε το πακέτο που δεν είχε μέσα τσιγάρα και δεν πήγε να το μαζέψει.κάποιος όμως απο απέναντι,πήρα την αστυνομία,ή οποία ήρθε και (αφού έψαξε όλη την πολυκατοικία!!!) τους έκοψε πρόστιμο 180 ευρώ!

έχουν φάει επίσης πρόστιμο 55 ευρώ,γιατί πέταξαν σκουπίδια σε διπλανό κάδο που ήταν για τις διπλανές πολυκατοικίες και όχι της δικιάς τους!

και το κερασάκι,πριν 6 χρόνια έφαγε πρόστιμο 600 ευρώ,επειδή η εξάτμιση του (αν και μαμά) ακούγονταν λόγω μιας τρυπούλας και πιθανώς ενόχλησε κάποιον γείτονα.

και δεν είναι να πεις ότι δεν γουστάρουν τον φίλο.
πάει η καρφωτή σύννεφο!

μήπως θέλουν να τους μοιάσουμε??
Να σου πω, εγώ που ποτέ δεν κυκλοφόρησα με τρύπια εξάτμιση, δεν πέταξα ποτέ γόπα ή σκουπιδάκι στο δρόμο, δεν πήγα ποτέ σκουπίδια στον κάδο του γείτονα, αλλά τα κράταγα σπίτι μου μέχρι να αδειάσει ο δικός μου, δεν με απασχολούν καθόλου τα παραπάνω. Δεν θέλω να μοιάσω στον Έλληνα που δεν σέβεται τη δικιά μου ελευθερία και το μόνο που τον νοιάζει είναι η δικιά του.

Μακάρι να τους μοιάσουμε στα θέματα σεβασμού του συνανθρώπου, αν και αυτοί ποτέ δεν τα σεβάστηκαν διαχρονικά...

Καρφωτή και πάλι καρφωτή μέχρι να σταματήσουμε ο ένας να ενοχλούμε τον άλλον, ιδίως όταν αυτός δεν μας έχει ενοχλήσει.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 21-10-2010, 09:51
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Καρφώματα στο ΣΔΟΕ από... συγγενείς και γείτονες!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
......

ερώτηση..

σε ένα κράτος με την πολιτεία ανύπαρκτη θα λειτουργούσε με αυτόν τον τρόπο ή θα είχε διαφορετική εξέλιξη η υπόθεση?
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 21-10-2010, 10:13
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Καρφώματα στο ΣΔΟΕ από... συγγενείς και γείτονες!

οταν το κρατος ειναι σωστο και δικαιο,ναι,να ζητησει και να παρει τη βοηθεια των πολιτων!
οταν ενα ####κρατος ομως μπορει αλλα δε θελει να παταξει τη φοροδιαφυγη και κανει οτι δε βλεπει ποιοι και ποσο φοροδιαφευγουν τοτε ειναι κοροιδια να δινεται και καλα βοηθεια απο τους πολιτες...
οταν π.χ γιατροι και δικηγοροι με γραφεια σε κολωνακι και βορεια προαστια δηλωνουν εισοδηματα 10 και 12χιλ ετησιως,το κρατος περιμενει απο μενα να το ξυπνησω?
να μην πω για τις...δεξαμενες των βουλευτων!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 21-10-2010, 13:34
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: Καρφώματα στο ΣΔΟΕ από... συγγενείς και γείτονες!

ειλικρινά απο που και να το πιάσεις το θεμα βρωμάει....Σίγουρα πάντως το κράτος είναι υπεύθυνο για αυτές τις δουλείες... τόσους δημοσίους υπαλληλους έχουμε...ας βγούνε να δούνε τι γίνεται..εαν ειναι έτσι να ξεκινησουμε να πάρουμε ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ τον νόμο στα χέρια μας μπας και ηρεμήσουμε και απο άλλα κουσούρια που μας ενοχλούν...

το κρατος ειναι ο βασικός ελεγκτης του νόμου και κανείς άλλος....
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 21-10-2010, 14:10
BUSA MAKIS Ο/Η BUSA MAKIS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW F650GS SUZUKI HAYABUSA
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή Απάντηση: Καρφώματα στο ΣΔΟΕ από... συγγενείς και γείτονες!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω, εγώ που ποτέ δεν κυκλοφόρησα με τρύπια εξάτμιση, δεν πέταξα ποτέ γόπα ή σκουπιδάκι στο δρόμο, δεν πήγα ποτέ σκουπίδια στον κάδο του γείτονα, αλλά τα κράταγα σπίτι μου μέχρι να αδειάσει ο δικός μου, δεν με απασχολούν καθόλου τα παραπάνω. Δεν θέλω να μοιάσω στον Έλληνα που δεν σέβεται τη δικιά μου ελευθερία και το μόνο που τον νοιάζει είναι η δικιά του.

Μακάρι να τους μοιάσουμε στα θέματα σεβασμού του συνανθρώπου, αν και αυτοί ποτέ δεν τα σεβάστηκαν διαχρονικά...

Καρφωτή και πάλι καρφωτή μέχρι να σταματήσουμε ο ένας να ενοχλούμε τον άλλον, ιδίως όταν αυτός δεν μας έχει ενοχλήσει.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Έχω κάνει κι εγώ 25 χρόνια στη Γερμανία και είναι έτσι όπως τα λέει ο φίλος tsompanis είναι.

Σαν Ελληνάρας κι εγώ μια φορά βιαζόμουν να πάω κάπου και επειδή είχε μποτιλιάρισμα (stau) στον αυτοκινητόδρομο την έκανα δεξιά στη λωρίδα ΛΕΑ για να βγω στην επόμενη έξοδο. Από μακριά βλέπω το περιπολικό και χώνομαι μπροστά σε ένα Γερμανό για να γλυτώσω από τον αστυνομικό αλλά μάταια γιατί με έδωσε ο Γερμανός.

Είχε άδικο ο Γερμανός που με έδωσε στον αστυνομικό ??
Όχι βέβαια.
Γιατί μλκες είναι οι άλλοι που περιμένανε κανονικά στη ουρά κι εγώ ο έξυπνος??

που να συμβεί αυτό εδώ στην Ελλάδα.
Ξερετε τι γίνεται στη Γερμανία όταν ο δρόμος από 2 λωρίδες γίνεται μία ??
Μπαίνουν τα αυτοκίνητα στη μια λωρίδα όπως το φερμουάρ που κλείνει.
ένας άπό τη κανονική λωρίδα προχωρά και από πίσω του μπαίνει ο πρώτος από τη λωρίδα που κλείνει και πάει συνέχεια. Εδώ στην Ελλάδα τι γίνεται παρακαλώ ??
Ο καθ' ένας για τη πάρτη του. Πρώτα το ΕΓΩ και να πάει να .......ο συνάνθρωπός μας.

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως από καμικάζι οδηγός στην Ελλάδα, μόλις βγεί στο εξωτερικό γίνεται αρνάκι.

Για να ξεκαθαρίσω.
Το κράτος έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη και δεν πρέπει να περιμένει από το πολίτη να του δείξει "να αυτός φοροδιαφεύγει".
Αυτό θα πρέπει να είναι η εξαίρεση.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 21-10-2010, 14:43
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Καρφώματα στο ΣΔΟΕ από... συγγενείς και γείτονες!

Θα συμφωνίσω και γω ότι το κράτος είναι υπεύθηνο για τους σχετικούς ελέγχους..
αλλά όταν βλέπω τον άλλον να με δουλεύει στην μούρη μου παρανομώντας με
διάφορους τρόπους..δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να τον δώσω στεγνά..
Γιατί να περιμένω υπομονετικά στην ουρά και ο άλλος να γκαζώνει το cherokee στην ΛΕΑ..μάγκας είναι? Δεν τον ρουφιανεύεις..βοηθάς κάποιον που έχει ανάγκη να πάει
από την ΛΕΑ, να πάει γρηγορότερα
Γιατί να μην των δώσω στον ΣΔΟΕ όταν περνάει ζωή και κότα και μένα μου τα
πέρνουν απ' όλες τις μεριές?
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 21-10-2010, 15:05
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Καρφώματα στο ΣΔΟΕ από... συγγενείς και γείτονες!

επειδη παιζει πολυ γερμανια στην κουβεντα μας.......και γνωριζοντας και εγω αρκετα την κουλτουρα τους(1 χρονο μονιμος κατοικος reutlingen),δεν μοιαζουμε πουθενα με τους γερμανους και ουτε θα μοιασουμε ποτε
θυμηθηκα τον παππουλη μου οταν μου ελεγε ιστοριες απο την κατοχη.......μου ελεγε λοιπον οτι,οι πρωτοι που σκοτωσαν οι γερμανοι φευγοντας,ηταν οι ρουφιανοι........
ας μην ειμαστε υποκριτες,γιατι δεν υπαρχει ελληνας που να μην παρανομει καθημερινα.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 21-10-2010, 15:15
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Καρφώματα στο ΣΔΟΕ από... συγγενείς και γείτονες!

Φίλοι μου για να γίνουν αυτά σωστά πρέπει να υπάρχει πρώτα από όλα η αίσθηση του κοινού καλού και ότι αυτό είναι πάνω από το ατομικό, ή αν θέλετε συμβαδίζουν.
Πρέπει επίσης να υπάρχει ΙΣΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ αλλιώς θα καταλήξουμε στην ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ.

Και εγώ ήμουν πρόσφατα στην Γερμανία και όταν πήγα να περάσω με κόκκινο πεζός από διάβαση χωρίς να φαίνεται πουθενά αυτοκίνητο (δικαιολογία έτσι ) μου την έπεσαν όλοι όσοι περίμεναν το πράσινο, και μάλιστα μία κυρία μου είπε στα αγγλικά ότι έδωσα ένα πολύ κακό παράδειγμα στο παιδί της που περίμενε υπομονετικά να ανάψει πράσινο, εγώ πάντως εκείνη την ώρα ένιωσα θυμό και ήθελα να τους βρίσω, την άλλη μέρα το πρωί πηγαίνοντας προς την έκθεση έβλεπα παιδάκια δημοτικού 7-8 χρονών να περιμένουν μόνα τους στα φανάρια να περάσουν μεγάλους δρόμους για να πάνε στο σχολείο και κατάλαβα, από την άλλη όμως μου ήταν πολύ δύσκολο να περιμένω πεζός στο φανάρι 1-2 λεπτά να περάσω απέναντι όταν στην κυριολεξία δεν φαινόταν πουθενά αυτοκίνητο.

Πάντως η ρουφιανιά δεν μου κάνει εντύπωση, θεωρώ ότι πάντα ήταν στο πετσί του Έλληνα με κίνητρο πάντα όχι το γενικό καλό αλλά την προσωπική του ικανοποίηση , εμείς βγάλαμε τον Εφιάλτη, τους κουκουλοφόρους στην κατοχή, αλλά και το γνωστο ανέκδοτο με την κατσίκα του γείτονα.

Εμείς κάναμε την πονηριά μαγκιά και την πληρώνουμε τώρα ακριβά για διαβάστε εδώ.. Πρόστιμο 344 εκατ. ευρώ για παράνομες επιδοτήσεις,
Κάποιοι αγρότες, πολλοί, λίγοι δεν ξέρω, τσέπωσαν τις επιδοτήσεις πήραν αυτοκίνητα, έφτιαξαν βίλες και σήμερα θα την πληρώσουμε όλοι γιατί τότε τους θαυμάζαμε - ζηλέυαμε για την "μαγκιά¨τους και το θράσος τους...

Last edited by frits; 21-10-2010 at 15:23.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 21-10-2010, 16:20
BUSA MAKIS Ο/Η BUSA MAKIS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW F650GS SUZUKI HAYABUSA
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή Απάντηση: Καρφώματα στο ΣΔΟΕ από... συγγενείς και γείτονες!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου για να γίνουν αυτά σωστά πρέπει να υπάρχει πρώτα από όλα η αίσθηση του κοινού καλού και ότι αυτό είναι πάνω από το ατομικό, ή αν θέλετε συμβαδίζουν.
Πρέπει επίσης να υπάρχει ΙΣΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ αλλιώς θα καταλήξουμε στην ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ.

Και εγώ ήμουν πρόσφατα στην Γερμανία και όταν πήγα να περάσω με κόκκινο πεζός από διάβαση χωρίς να φαίνεται πουθενά αυτοκίνητο (δικαιολογία έτσι ) μου την έπεσαν όλοι όσοι περίμεναν το πράσινο, και μάλιστα μία κυρία μου είπε στα αγγλικά ότι έδωσα ένα πολύ κακό παράδειγμα στο παιδί της που περίμενε υπομονετικά να ανάψει πράσινο, εγώ πάντως εκείνη την ώρα ένιωσα θυμό και ήθελα να τους βρίσω, την άλλη μέρα το πρωί πηγαίνοντας προς την έκθεση έβλεπα παιδάκια δημοτικού 7-8 χρονών να περιμένουν μόνα τους στα φανάρια να περάσουν μεγάλους δρόμους για να πάνε στο σχολείο και κατάλαβα, από την άλλη όμως μου ήταν πολύ δύσκολο να περιμένω πεζός στο φανάρι 1-2 λεπτά να περάσω απέναντι όταν στην κυριολεξία δεν φαινόταν πουθενά αυτοκίνητο.

Πάντως η ρουφιανιά δεν μου κάνει εντύπωση, θεωρώ ότι πάντα ήταν στο πετσί του Έλληνα με κίνητρο πάντα όχι το γενικό καλό αλλά την προσωπική του ικανοποίηση , εμείς βγάλαμε τον Εφιάλτη, τους κουκουλοφόρους στην κατοχή, αλλά και το γνωστο ανέκδοτο με την κατσίκα του γείτονα.

Εμείς κάναμε την πονηριά μαγκιά και την πληρώνουμε τώρα ακριβά για διαβάστε εδώ.. Πρόστιμο 344 εκατ. ευρώ για παράνομες επιδοτήσεις,
Κάποιοι αγρότες, πολλοί, λίγοι δεν ξέρω, τσέπωσαν τις επιδοτήσεις πήραν αυτοκίνητα, έφτιαξαν βίλες και σήμερα θα την πληρώσουμε όλοι γιατί τότε τους θαυμάζαμε - ζηλέυαμε για την "μαγκιά¨τους και το θράσος τους...

Fritz, +1300 από μένα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ντου του ΣΔΟΕ στα σκάφη στον Αλιμο gsmaniac Διάφορα 6 15-09-2010 16:57
Bοήθεια από άγνωστο στον δρόμο και το Παιδί που Δουλεύει στο Θέατρο Μάκης Κοινωνική ευαισθησία 46 21-08-2010 00:36
4 φιλετα ο ΣΔΟΕ για τσοχατζοπουλο gsmaniac Ελλάδα 13 18-06-2010 23:41
Απάντηση στους ανιστόρητους γείτονες...και οχι μονο! georgekostas Διάφορα 10 30-11-2009 21:55
Επίθεση σε τράπεζες και καταστήματα από ομάδα νεαρών στο κέντρο της Αθήνας wolferin Επικαιρότητα 4 08-10-2009 16:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!