GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 24-02-2011, 16:54
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ -ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνω με τον τροπο σκεψης και τις ενεργειες τους Γιωργο!!!

Και εγώ διαφωνώ με τον τρόπο, όχι όμως με την ενέργεια, κάπου πρέπει να βρεί ένα τρόπο αντίδρασης ο πολίτης. Το πλήρωνε ραγιά τέλείωσε...ή έστω γίνεται μια προσπάθεια.

Τι να πεις γιαυτο?
Δεν ειναι μια αποδειξη, αφου ειναι τα ιδια κινηματα, οτι ειναι τσαμπατζηδες? Το +0,20 τους πειραξε???? ΟΟΟΟΟΧΙ Γιωργο μου θελουν το τσαμπα οπως γινοτανε στην Α.Γερμανια και την Σ.Ενωση!!! Και ως εκ τουτου ξερουμε ποιοι ειναι πισω απο αυτα τα κινηματα που ως αλλοι Ποντιοι Πιλατοι αρνουνται την οποια σχεση τους μεσα στην βουλη αφηνοντας τους πολιτες να πληρωσουν το μαρμαρο! Διοτι Γιωργο μου τα προστιμα θα εφσαρμοσθουν και τοτε οι τυποι στην βουλη θα μιλησουν για....''διωγμους'' των πολιτων!!!


Όπως διαφωνείς με τον τρόπο, εγώ διαφωνώ με τον όρο τζαμπατζής και λαμόγιο. Ο Ελληνας πληρώνει για το αυτοκίνητο απο 200 μεριές. Φτάνει !

Το οτι δεν ειναι αυτοκινητοδρομος λιγο ενδιαφερει συμφωνα με την νομοθεσια που παραθετω πιο πανω!!! διοδια μπορουν να μπουν και στο Φιξ στην συγγρου για εισοδο στην Αθηνα. (London calling.....)
Αλλα ακομα κι αν δεχθω ενα αλφα δικιο το χανουν με το να σηκωνουν τις μπαρες σε δρομους που ειναι ηδη ετοιμοι και σε δρομους που, αν και ετοιμοι χρονια, δεν πληρωνανε ποτε διοδια αλλα τωρα πληρωνουν πραγμα που ουτε αυτο θελουν!!!!
Αυτο μου δειχνει οτι και ετοιμη να ηταν η Κορινθου-Πατρων παλι μπαρες θα σηκωνανε!

Οχι, ενδιαφέρει ΠΑΡΑ πολύ, είναι επικίνδυνος για την ζωή σου, και της κόρης σου.

Αυτο θα αλλαξει συντομα με το συστημα της ιταλιας...ανεμενε.
Στην Ιταλια εχεις οδηγησει και σχετικα προσφατα, τι διοδια πληρωσες (με την μηχανη)? Εγω το 2002 για Ανκονα-Μπολζανο (500κμ+) πληρωσα 30ε με την μηχανη, να κανω σκεψεις αν ειχα ενα φορτηγο TIR τι θα πληρωνα????

Ναι τα πλήρωσα, ναι είναι ακριβά, αλλά είναι AutoStrada, όχι μπαχαλοstrada...

Οχι, δεν λειτουργουν για το δικο σου καλο, διοτι σκεψου να δηλωσουν αδυναμια κατασκευης των δρομων οι κατασκευαστριες εταιρειες χρησιμοποιωντας ως λογο αυτα τα κινηματα!! θα μεινεις χωρις δρομους, οι ηδη κατασκευασμενοι δρομοι θα ''σαπισουν'' και θα καταστουν επικινδυνοι και θα ΞΑΝΑκληθεις να τους ΞΑΝΑπληρωσεις οταν τα πραγματα θα εχουν ηρεμησει!!!

Μακάρι να δηλώσουν αδυναμία κατασκευής, να γίνουν 5-10 δικαστήρια, και να σου πω εγώ τότε για αδυναμίες κατασκευής και συμβάσεις...

Δεν αντιλεγει κανεις, ουτε εγω, αλλα με την βια και με τον τσαμπουκα δεν επιλυνεται τιποτα, αντιθετως δυσκολευει τα πραγματα!!


Αν βρίσκεις άλλο τρόπο, τότε ναι, το έχω πει πολλάκις, αλλά δυστυχώς αντιτίθεται στην ιδιοσυγκρασία μας. Είναι ο μόνος τρόπος πλέον σε τριτοτεταρτοκοσμικές χώρες, όπου η λαμογιά που λές και το τζάμπα δεν ανήκει στους απλούς πολίτες. Είναι άλλωστε παγκόσμιο φαινόμενο όπως θα βλέπεις στις ειδήσεις.
Ομως, θα το σταματήσω εδώ, διότι τέτοιες συζητήσεις δεν καταλήγουν πουθενά, και θα πω το εξής:

Ναι υπάρχουν άλλοι τρόποι αντίδρασης, και ειδικά σε άλλους χώρους. Για παράδειγμα... Δεν είδα κανένα να αντιδρά με το μέτρο της απόσυρσης...

Last edited by gepol; 24-02-2011 at 16:56.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 24-02-2011, 18:53
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ -ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Κανονίστε να έχουμε άλλα τώρα...

...
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 24-02-2011, 20:50
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ -ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Με ξερεις τοσο καλα που ασφαλως δεν περιμενεις να αφησω αναπαντητο το ποστ σου!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ διαφωνώ με τον τρόπο, όχι όμως με την ενέργεια, κάπου πρέπει να βρεί ένα τρόπο αντίδρασης ο πολίτης. Το πλήρωνε ραγιά τέλείωσε...ή έστω γίνεται μια προσπάθεια....
και ο τροπος και η ενεργεια ειναι λαθος!! Με το να σηκωνουν τις μπαρες χανουν το δικιο τους, ενω αν ζηταγανε μειωση των διοδιων και σε αριθμο και σε αντιτιμο θα ειχαν ολον το κοσμο μαζι τους! Τωρα δεν τον εχουν διοτι αν τον ειχαν δεν θα πληρωνε ουτε ενας απο εμας διοδια!!!!!
Δηλαδη, επειδη θεωρω οτι χρεωνεις πολλα για το βαψιμο του προφυλακτηρα εχω μια επιλογη, να μου το φτιαξεις και να μην σε πληρωσω!!! Αυτο δεν λενε τα κινηματα? Παταω τον δρομο σου, που πρωτα ηταν δικος μου και πληρωνα διοδια, ενω τωρα που τον πηρες εσυ και μου τον φτιαχνεις δεν σε πληρωνω αλλα εξακολουθω να τον παταω!!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως διαφωνείς με τον τρόπο, εγώ διαφωνώ με τον όρο τζαμπατζής και λαμόγιο. Ο Ελληνας πληρώνει για το αυτοκίνητο απο 200 μεριές. Φτάνει !....
Οι φοροι που επιβαρυνουν το αυτοκινητο δεν εχουν καμια σχεση με τους δρομους που πατανε!! Σε ολον το κοσμο με τον εναν ¨η με τον άλλο τροπο, λιγοτερα ¨η περισσοτερα αυτοι οι φοροι εισπραττονται και φυσικα σε ολες αυτες τις χωρες τα διοδια ειναι εξτρα!!!!!!!
Τα ξερεις καλυτερα απο εμενα αυτα τα πραγματα!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, ενδιαφέρει ΠΑΡΑ πολύ, είναι επικίνδυνος για την ζωή σου, και της κόρης σου
Μα.....τον πατουσα τοσα χρονια με την κορη μου τον πληρωνα και δεν μιλαγα!!! Τωρα που βγηκα ζωντανος απο αυτον και μου τον φτιαχνουν κι ολας θα υψωσω αναστημα για να σταματησουν να τον φτιαχνουν και να συνεχισω να τον παιρνωδιαβαινω? Μα ως ποτε θα διαρκει η τυχη μου και να βγαινω ζωντανος τοτε?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι τα πλήρωσα, ναι είναι ακριβά, αλλά είναι AutoStrada, όχι μπαχαλοstrada...
Αν εννοεις μπαχαλοστραντα την Αθηνων-Κορινθου, την Εγναντια, την Αθηνα-Θεσσαλονικη-Καβαλα-Αλεξανδρουπολη (πλην 2-3 σημειων ακομα) τοτε εισαι αδικος!!!! Παω με 230 ειδικα, στο Αθηνα-Καβαλα, και με παιρνει ο υπνος!!!!!!! Οτι εκανα δηλαδη και στην Γερμανια και την Γαλλια πριν 25 χρονια τοτε που λεγαμε κλαιγοντας που εμεις στην Ελλαδα δεν ειχαμε τετοιους δρομους!!
Διοτι η Εγναντια π.χ. ειναι πολυ καλυτερη της autostrada σε ολο το μηκος της!
Αν εννοεις μπαχαλοστραντα την Κορινθου-Πατρων θα συμφωνησω μαζι σου, αλλα ειχες δυο επιλογες δεδομενου οτι το κρατος δεν εχει να δωσει. Η πρωτη ηταν να μεινει ως ειχε και η δευτερη να κατασκευαστει πληρωνοντας ΚΑΙ διοδια. Εγω προτιμω την δευτερη λυση διοτι εχω και παιδι οπως ειπες και πιο πανω!!!!



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομως, θα το σταματήσω εδώ, διότι τέτοιες συζητήσεις δεν καταλήγουν πουθενά, και θα πω το εξής:
Ναι υπάρχουν άλλοι τρόποι αντίδρασης, και ειδικά σε άλλους χώρους. Για παράδειγμα... Δεν είδα κανένα να αντιδρά με το μέτρο της απόσυρσης...
Γιωργο, ξερεις γιατι τα διοδια ειναι ακριβα? Εχουμε αναρωτηθει ποτε? Οοοοοοχι!!! Ειναι ακριβα για τον ιδιο λογο που τα προιοντα του ΙΚΕΑ ειναι ακριβοτερα στην Ελλαδα απο οπουδηποτε αλλου στην ευρωπη!! ειναι ακριβα διοτι το γαλα ειναι ακριβοτερο απο οπουδηποτε αλλου στην ευρωπη!!! Ειναι ακριβα διοτι το κρεας ειναι ακριβοτερο απο οπουδηποτε αλλου στην Ευρωπη!!
Ο φιλος fuji μου την ειπε γιατι ανακατεψα την ακτοπλοια, γιατι ομως την ανακατεψα? διοτι οταν το πετρελαιαο ανεβηκε στα 110$ το βαρελι ανεβηκαν και τα εισητηρια πολλαπλασιως αυτης της αυξησης! Το πετρελαιο ομως επεσε στα 70$ το βαρελι, τα εισητηρια ομως δεν φθηνηναν!! Κια σκεψου οτι οι ακτοπλοοι οπως και ψαραδες αγοραζουν πετρελαιο κινησης και αργο ΑΔΑΣΜΟΛΟΓΗΤΟ!!! ητοι 160$-200$ τον τονο δηλαδη 0,13$-0,17$ το λιτρο!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ομοιως και η βενζινη που αγοραζουμε ολοι μας, ΓΙΑΤΙ? διοτι ο ελληνας γενναει λεφτα κατα την αντιληψη των! Και πως γενναει λεφτα ο ελληνας? μα αγοραζοντας χωρις διακοπη και χωρις μειωση και εισητηρια πλοιων και γαλα και κρεας και.......!!! Ποιος γεμιζει τα πλοια για Κυκλαδες και πληρωνει 300αριες? εγω ¨η εσυ? Τα γεμιζει αυτος ¨η και αυτος ο οποιος ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΔΙΟΔΙΑ!!!!!!!!!!!
Τι λεω εγω λοιπόν, αντι να ερχομαστε σε συγκρουση με το κρατος και με τους αχρειους ιδιωτες, πραγμα που μας βαζουν να κανουμε αυτοι οι οποιοι δεν πιστευουν, κατα δηλωση των, στο Συνταγμα της χωρας καλυτερο δεν θα ηταν να μην χρησιμοποιουμε την καθε Ιδιωτικη πια Εθνικη οδο για ενα διαστημα? καλυτερο δεν θα ηταν να σταματησουμε να βαζουμε βενζινη για ενα μηνα απο την ΒΡ? καλυτερο δεν θα ηταν να μην αγοραζουμε γαλα του 1,5ε αλλα των 0,80 λεπτων? καλυτερο δεν θα ηταν να σταματησουμε να πηγαινουμε διακοπες στα νησια?
Καλυτερο δεν θα ηταν να ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΟΤΙ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ?????
Τι λες, αν το καναμε αυτο δεν θα περνανε το μαθημα οι αχρειοι ιδιωτες? Δεν θα κατεβαζανε τις τιμες? καλυτερο δεν θα ηταν αυτο αντι να σηκωνουμε τις μπαρες και αλλα τετοια ομορφα κρινομενοι ως παρανομοι και λαικιζωντες πολιτες?????
Αλλα για να το κανει αυτο ο ελληνας χρειαζεται καταναλωτικη συνειδηση πραγμα το οποιο στερειται παντελως και ειναι η αιτια που τον οδηγει να σηκωνει τις μπαρες αλλα και σε άλλες ακραιες ενεργειες!!! Διοτι θελει και την πιτα ολακερη και τον σκυλο χορτατο!!! Αμ δε....!!!

Αυτο λεω και τιποτε άλλο!!!

Last edited by GeorgeP; 24-02-2011 at 21:05.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 24-02-2011, 21:09
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ -ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Δεν θα μ'αφ'ησεις να αγιάσω τελικά παρ'όλο που έιπα οτι το σταματάω εδώ.

Επειδή τα έχουμε συζητήσει και κατ' ιδίαν, ξέρεις πολύ καλά ότι συμφωνώ με την τελευταία σου παράγραφο. Ομως, η στάση αυτή είναι προκλητική απο πλευράς κυβέρνησης, όπως άλλωστε και πολλά άλλα απο όσα κάνει, χωρίς τελικά να πληρώνει κανείς υπαίτιος για την όλη κατάσταση, έστω και για το θεαθείναι, χωρίς ένδειξη ανάπτυξης χωρίς...χωρίς....

Προκλητικές συμπεριφορές λοιπόν σημαίνουν εκρηκτικές αντιδράσεις....
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 24-02-2011, 21:57
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ -ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα μ'αφ'ησεις να αγιάσω τελικά παρ'όλο που έιπα οτι το σταματάω εδώ.

Επειδή τα έχουμε συζητήσει και κατ' ιδίαν, ξέρεις πολύ καλά ότι συμφωνώ με την τελευταία σου παράγραφο. Ομως, η στάση αυτή είναι προκλητική απο πλευράς κυβέρνησης, όπως άλλωστε και πολλά άλλα απο όσα κάνει, χωρίς τελικά να πληρώνει κανείς υπαίτιος για την όλη κατάσταση, έστω και για το θεαθείναι, χωρίς ένδειξη ανάπτυξης χωρίς...χωρίς....

Προκλητικές συμπεριφορές λοιπόν σημαίνουν εκρηκτικές αντιδράσεις....
Ναι τα εχουμε ξανασυζητησει κατ΄ιδιαν κι σου εχω πει την αποψη μου περι αναπτυξης!!
αναπτυξη φιλε γιωργο δεν μπορει να υπαρξει αν δεν μπουν λεφτα στα ταμεια του κρατους απο τα οποια θα χρηματοδοτηθει αυτη η αναπτυξη!! Κι αυτην την στιγμη εχουμε μερικη σταση πληρωμων....πως μπορει να υπαρξει αναπτυξη?
Σημ. Μιλα ρε ΤΕΟ71!!!!!!!!

Οσο για το δεν παει κανεις φυλακη, σου εχω πει, οπως και σε ολους τους άλλους οτι, για να μπει καποιος φυλακη επειδη χρεωσε το κρατος με Χ εκατομμυρια παραπανω για την αγορα ενος υποβρυχιου π.χ. πρέπει να αποδειχθεί με χαρτια και με παραστατικα!! Το οτι βρεθηκε ο GeorgeP με Χ εκατομυρια στον λογαριασμο του και 13 σπιτια μεσα σε 10 χρονια δεν λεει τιποτε απο μονο του, ειναι ενδειξη ναι οχι ομως και αποδειξη. Ο υπαλληλος της πολεοδομιας στην Θεσσαλονικη με τα 27,000,000ε στον λογαριασμο του για εμας ειναι σιγουρο οτι τα βρηκε απο λαδωματα....οχι ομως και για την δικαιοσυνη. Κι ετσι πρέπει να ειναι αν θελεις την γνωμη μου! Το οτι διαφοροι επιθεωρητες της Εφοριας σβηνανε προστιμα με το αζημοιωτο ειναι ενδειξη οτι γινοντουσαν λαδωματα αλλα οχι και αποδειξη!!! Για να τεκμηριωθει η αποδειξη χρειαζονται πολλα περαν του ανοιγματος του λογαριασμου τραπεζης!!
Μην ξεχνας και τον επαισχυντο νομο περι παραγραφης......αλλα τι να κανουμε ζουμε σε ενα κρατος με νομους και οχι σε ενα κρατος ανομο, και οι νομοι καλοι ¨η κακοι, αδικοι ¨η δικαιοι πρέπει να τηρουνται...ακομα και για τους πολιτικους!
Παρ΄όλα αυτά ομως σου λεω να περιμενεις, η ερευνα για διαφορους πολιτικους και μη υπαρχει και συνεχιζεται μεχρι να βρεθουν τα επαρκη αποδεικτικα στοιχεια!!!
Τον Μαρτιο θα ακουσεις πολλα και θα εκπλαγεις!!!!

Εκρηκτικες αντιδρασεις, με συγχωρεις δηλαδη αν δεν συμφωνω με την οικονομικα επαγγελματικη σου συμπεριφορα πρέπει να σε σπασω στο ξυλο? ημαρτον δηλαδη!! Δεν υπαρχουν αλλοι τροποι να βρω το δικιο μου?

Σημ. Με εμενα δυσκολα αγιαζει κανεις!!!!!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 24-02-2011, 23:14
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ -ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Πόση προμήθεια να παίρνουν άραγε ο ΓΑΠ κι οι υπουργοί από τους εθνικούς εργολάβους;
Πόση άραγε να πήραν και για τη σύναψη του δανείου των 110 Δις; Γι'αυτό δε λένε να τσακιστούν μπας και σωθούμε, έχουν υποχρεώσεις να εκπληρώσουν και την τρώμε εμείς τη φόλα. Κι όλα τα άλλα είναι παραμύθια της χαλιμάς για αδιόρθωτους πρασινοφρουρούς!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 25-02-2011, 00:06
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ -ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Τόσες δεκαετίες έχουμε δει τους μεν και τους δε, ηθοποιούς στην ίδια παράσταση. Τι κάναμε; Τους ξαναφέραμε τους μεν, να μας ξανα-ματα-σώσουν... γεμίσαμε εθνοσωτήρες σ' αυτόν τον τόπο.

Θα τσακιστούνε Γιάννη, αλλά αυτό που φοβάμαι, είναι το ποιός θα κάτσει μετά στο σβέρκο μας ... μήπως φτάνουμε να λέμε εδώ που είμαστε "το μη χείρον, βέλτιστον"

Ο Θεός να φυλάει!

Last edited by Fuji; 25-02-2011 at 00:08.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 25-02-2011, 00:23
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ -ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Δεν ξέρω Νίκο,
βλέπεις τι γίνεται σε όλες τις εκλογές,
εκλέγονται συνέχεια τα ίδια πρόσωπα,
οι συνήθως ανεπάγγελτοι-επαγγελματίες πολιτικοί,
αυτοί που συνήθως τους αποκαλούμε και Νέστορες τις πολιτικής,
κι αυτοί από τους νεότερους που έχουν συνεχή προβολή.

Θα μου πεις τι κάνουμε; συμμετέχουμε στα κοινά, στις διεργασίες;
Δυστυχώς οι περισσότεροι από μας εξασκούμε έναν βιοπορισμό,
εκεί έχουμε φτάσει....
Και να θέλεις να μπεις σε κάποιο, μηχανισμό να το πω,
είτε θα διαβρωθείς είτε θα τα βροντήξεις.

Δεν πιστεύω πιά ότι έχουμε ελπίδα να βρούμε σωστό ηγέτη.
Και πως άλλωστε; από που θα προκύψει;
ο ΓΑΠ παιδί με όνομα,
ο Σαμαράς κι αυτός δεν προέκυψε από παρθενογέννεση,
η Παπαρήγα; όχι ιδιαίτερα φρέσκια κι αυτή,
ο Τσίπρας; από μικρό τον προωθούσαν
ο Καρατζαφέρης ο κολοτούμπας;

παρ'όλα αυτά επιμένω και σε κάθε εκλογές πηγαίνω και ψηφίζω,
προσπαθώ στη συγκυρία της στιγμής να βρω αυτόν
που πιστεύω ότι δε θα τα κάνει τελείως σκ.τά ( το μη χείρον βέλτιστον που είπες ).

Λένε για πρόωρες εκλογές ως τις 4 Απρίλη,
ο μπαμπούλας είναι κυρίως για τους "ανυπάκουους" βολευτές,
για μας....χέστηκε η φοράδα στο αλώνι. Θα κατορθώσουν όμως οι αρχηγοί, τρομάρα τους, να μας κάτσουν τους πιό πειθήνιους στο σβέρκο.

Μας πηδήξαν και σωτηρία δεν υπάρχει. Κι αυτά τα καθίκια
όταν ολοκληρώσουν τις υπηρεσίες τους, όχι προς την Ελλάδα,
θα σηκωθούν και θα φύγουν, εμείς θα τρώμε το αγγούρι για πολλά χρόνια.

Οι Τούρκοι το έχουν πρωτοκάνει.....
Να μην ξεχνάμε την Αλαμάνα.....
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 25-02-2011, 00:49
BUSA MAKIS Ο/Η BUSA MAKIS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW F650GS SUZUKI HAYABUSA
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ -ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Εγώ ξέρω πως το εισόδημά μας μειώνεται και τα διόδια ανεβαίνουν αδικαιολόγητα.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 25-02-2011, 01:54
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ -ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Φιλε fuji (το ‘’Φ’’ κεφαλαιο)

Σε αφησα τελευταιο προς απαντηση διοτι χρειαζονται περισσοτερη επεξεργασια στο μυαλο μου αυτα που εχω να σου πω. Θα παω παραγραφο παραγραφο, οπως συνηθιζω άλλωστε, για να γινω οσο πιο κατανοητος γινεται.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fuji Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα καλά GeorgeP τα αναλύεις με τις παραπομπές σου και τις νομοθεσίες σου. Λυπάμαι που δεν έχω το χρόνο να ανατρέξω σε αντίστοιχες νομοθεσίες, για να μεταφέρω τη συζήτηση στο επίπεδό σου. Αυτά που επισυνάπτω, είναι προϊόν μικρής έρευνας, και δυστυχώς, δεν υπάρχει η δυνατότητα να εμβαθύνω σε κάποια σημεία όπως εσύ. Επίσης, επέτρεψέ μου, εσκεμμένα, δεν αποκρύπτω τίποτα, απλά μου διαφεύγει. Μην παίρνεις λοιπόν του ύφος του δικαστή, και εξαπολύεις χαρακτηρισμούς τέτοιους.
Δεχομαι τα παντα της παραπανω παραγραφου και αν εγινα αποτομος μαζι σου χιλια συγνωμη!!! Δεχομαι το οτι σου ‘’διαφευγει’’, δεχομαι οτι κι εσυ οπως και οι περισσοτεροι ακουν αυτα που τους λενε τα διαφορα κινηματα χωρις εμβανθυνση και χωρις ψαξιμο διοτι, ναι και δικαιως, δεν εχετε χρονο να τα ψαξετε!!!
Να ξερεις/τε μονον οτι μπορει να ειναι φαυλος κυκλος το νομικο καθεστως της πληρωμης διοδιων ¨η και η απαιτηση αυτων σε περιπτωση μη πληρωμης των, οι μεν να λενε ‘’α’’ και οι δε ‘’β’’ ομως, κανεναν δικαστηριο δεν θα δικαιωσει ‘’παραβατη’’ για εναν και μονον λογο, οι αυτοκινητοδρομοι ειναι εργα εθνικης σημασιας και ως τετοια αντιμετωπιζονται απο την Δικαιοσυνη!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fuji Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου κάνω λοιπόν, αντί της δικής σου νομικής προσέγγισης, μια εξομολόγηση: Δεν έχω σηκώσει μέχρι στιγμής ποτέ μπάρα, και μέχρι πρότινος, ακούμπαγα τα χρήματά μου, σε όσα γκισέ πέρναγα, καταπίνοντας την αγανάκτησή μου, που έβλεπα κάυσιμα και διόδια ενός ταξιδιού, να πλησιάζουν προς εξίσωση. Λέμε πως το κράτος αδυνατεί να αξιοποιήσει τα τόσα χρόνια εισπραττόμενα διόδια, προς παροχή υπηρεσιών. Τέλος πάντων, το προσπερνάμε, δεν είναι του παρόντος. Πάρτα εργολάβε να τα φτιάξεις εσύ. Εντάξει, είπαμε αγαπητέ, να βάλουν σταθμούς διοδίων, αλλά αυτοί τό 'χουνε παραγαμ.... Όχι μόνο τους τετραπλασίασαν, αλλά βάλανε είσπραξη και στις δυο κατευθύνσεις. Και οι χρεώσεις είναι κατά το δοκούν, και στο κεφάλι, χωρίς ξεκάθαρο προσδιορισμό του τι σου παρέχω. Τι παρέχει στα Τέμπη ο εργολάβος; Τι στη Ραψάνη, Πλαταμώνα, Κάστρο; Και μιλάω για τις περιοχές αυτές, γιατί εκεί κινούμαι κατά βάση.
Σε αυτο το σημειο το φωναζω και το ξαναφωναζω οτι εχετε δικιο!!Ομως ο τροπος αντιδρασης δεν ειανι ‘’σηκωνω την μπαρα’’ αλλα παω μαζικα απο αλλου!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fuji Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα καμένα Βούρλα, δε μπορώ να μη το πω, απήλαυσα τη παράκαμψη. Εκεί να τα δώσω αγαπητέ. Όπου είναι πασιφανές το παραγόμενο έργο, ναι, να τα δώσω. Αλλά δυστυχώς, μυρίστηκαν ψητό οι επιτήδειοι και πέσαν σαν τους γύπες, όπου να ‘ναι κι όπως να ‘ναι. Αυτούς, τους έλεγξες αν πληρούν τις προϋποθέσεις και τους όρους των συμβάσεων που ανέλαβαν, ή απλά τα χώνεις σ’ αυτούς που αντιστρατεύονται στην ασυδοσία; Και αν δε πιεστούν (για κατάργηση σταθμών -σιγά τώρα, ή έστω μείωση των τιμών) με σήκωμα των μπαρών εργολάβοι και κυβέρνηση, με τι θα πιεστούν; Με τον εποικοδομητικό διάλογο – μη ####;
Μα και στα φτιαγμενα σημεια τα κινηματα σηκωνουν τις μπαρες κι εκει ειναι η μεγαλυτερη ενστανση μου!!! Και γιατι? διοτι θελουν λεει οι δρομοι να ξαναγινουν δημοσιοι!!!!!!! Ετσι, για να ρημαξουν κι εμεις να συνεχιζουμε να σκοτωνομαστε σε αυτους και να πληρωνουμε και διοδια!!! ¨η μηπως νομιζεις οτι σε αυτην την περιπτωση θα παψουν να υφιστανται!!!! Γιαυτο λεω οτι πισω απο αυτα τα κινηματα ειναι οι πολιτικοι της αριστερας μεσω φυσικα του ανεκδιηγητου ΠΑΜΕ!!!
Οι εργολαβοι αγαπητε μου θα πειστουν με τον τροπο που σου ειπα παραπανω και μονον με αυτον!! Η καταναλωτικη συνειδηση ειναια υτη που οριζει τις τιμες και οχι ο εμπορος, ο εργολαβος κ.λ.π.. αν δεν του αγορασεις το προιον τι θα κανει? Θα χαμηλωσει την τιμη του......νόμος της αγορας απαραβατος!!!
Το ξερεις οτι αν σταματησουν τα εργα επειδη εγω κι εσυ δεν πληρωνουμε διοδια (αυτο θα επικαλεστει ο παραχωρησιουχος) συμφωνα με την συμβαση παραχωρησης θα θεωρηθει ως υπαιτιος το κρατος που δεν μεριμνησε να λυσει το προβλημα. Σαν υπαιτιος το κρατος θα κληθει να καταβαλει ποινικη ρητρα στον παραχωρησιουχο Χ εκατομυριων οπως εγινε με την υποθαλασσια συραγγα στην θεσσαλονικη η οποια ποτε δεν αρχισε αλλα ο παραχωρησιουχος πληρωθηκε 70,000,000ε διοτι το κρατος ανεστειλε την κατασκευη της μεσω αναστολης των επιχορηγησεων και δανειων!!!!!!!
Ποιος τα πληρωσε αυτα? Εγω κι εσυ!!!

Να σου πω και το άλλο, αντε και σταματανε νομιμως τα διοδια, οι δρομοι τι νομιζεις δεν θα κατασκευαστουν? Ειπαμε εργο εθνικης σημασιας, αρα θα κατασκευαστουν.....πως??? μα με ειδικο τελος στην φορολογια μας!!! Οπως κατασκευαζονται και συντηρουνται οι δρομοι στην Γερμανια. Το θελουμε αυτο? Και πως νομιζεις θα το εκλαβουν αυτο οι κατοικοι των νησιων που δεν πατανε το ποδι τους σε αυτους τους εθνικους δρομους??? Ειναι δικαιο να πληρωνει καποιος ακτι που δεν χρησιμοποιει ¨η ειναι πιο δικαιο να πληρωνει το ιδιο πραγμα αθτος που το χρησιμοποιει? Για σκεψου το!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fuji Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για πες μας το άλλο, το ότι οι περισσότεροι οδηγοί πληρώνουν, και μια μειοψηφία περνάει ζούλα τι σημαίνει; Προς ποιά πλευρά τείνει η αμάθεια; Σ’ αυτούς που συνεχίζουν να σκύβουν σβέρκο, και τα ακουμπάνε, αγνοώντας τις υποχρεώσεις των εργολάβων, ή στους «τζαμπατζήδες», που αγνοούν τις υποχρεώσεις τους; Ποιος με λίγα λόγια εξαπατά, και ποιος εξαπατάται περισσότερο;
Ο ενας ειναι νομιμος οπως ηταν τοσα χρονια που δεν ειχε και δρομους ΠΟΥΘΕΝΑ και ο αλλος εχει περασει πια στην παρανομια, ετσι απλα! Τοσο καιρο δηλαδη που ηταν δημοσια εσκυβε το κεφαλι και τωρα που τα πηρε ο ιδιωτης σηκωσε αναστημα?
Θα σου πω και κατι άλλο γυριζοντας σε στην ακτοπλοια, σε καθε εισητηριο που κοβεται υπαρχει ο ‘’επιναυλος’’ (παρε ενα εισητηριο και δες το, αναφερεται ξεκαθαρα), ο οποιος σκοπο εχει την κατασκευη, συντηρηση, επεκταση των λιμενων, εχεις δει εσυ καμια κατασκευη, συντηρηση, επεκταση στο λιμανι του πειραια, της Μυκονου, της Σαντορινης και αλλου? Απολυτως καμια!! Τον πληρωνουμε ομως δεν λεμε οχι δεν πληρωνω....γιατι?????????? απλα γιατι εκει δεν μας παιρνει με τιποτα!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fuji Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς ή ευτυχώς, ζεις σε μια χώρα που κυριαρχούμε οι αμαθείς, όπως τουλάχιστον μας χαρακτηρίζεις. Και το παρόν φόρουμ, με τις θέσεις της πλειοψηφίας των μελών του, δείχνει ότι βρίσκεται σ' αυτήν αμάθεια. Φαίνεται πως τελικά, μας θέλουν στην αμάθεια οι "μορφωμένοι", για να βρίσκουν τρόπο πάντα να μας τη φοράνε και να βγαίνουν από πάνω ...
Πρωτον, αν προσεξες στο θεμα αυτο δεν γραφουν υπερ των κινηματων 800ενεργα μελη που εχει αλλα καμια 10αρια αντε 20αρια, αυτο λεει πολλα απο μονο του!!!
Δευτερον, δεν χαρακτηρισα κανεναν ‘’αμαθή’’ αλλα ‘’ανενημερωτο’’ κι ‘’ευκολοπιστο’’ στα κινηματα αυτα.
Εχω την ταση πριν λαλησω να μελεταω νομους και τριβολους, να ρωταω δικηγορους και νομικα προσωπα (εχει 4ρεις οι οικογενεια μου), να μελεταω συμβασεις (ειδικα για τα διοδια) και μετα να μιλαω!
Δεν εχει ο καθενας σας αυτην την ορεξη, εγω την εχω λογω δουλειας. Και βαση αυτου σου λεω οτι οι συμβασεις τηρουνται κατα γραμμα απο τους ιδιωτες και αυτοι εχουν το πανω χερι. Θελεις να πουμε οτι οι συμβασεις ειναι χαριστικες προς αυτους? Να το πουμε και να συμφωνησω! Αλλα ειναι συμβασεις οι οποιες δεν αλαλζουν με κανενα τροπο εκτος κι αν συμφωνησουν ολοι οι εμπλεκομενοι ητοι παραχωρησιουχος, κρατος, ΕΕ και τραπεζες προς αυτην την κατευθυνση. Το βλεπεις εφικτο να γινεται? Μαλλον οχι!! Αντε μια μειωση του διοδιου και συντομευση του μετρου χρεωσης ανα κμ με σταθμους εκδοσης καρτων στην εισοδο και πληρωμη του διοδιου στην εξοδο απο τον Εθνικο δρομο!!! Το τελευταιο ειναι απο τις υποχρεωσεις του παραχωρησιουχου που επρεπε να ειχε γινει ηδη, κι αυτο ειναι η μονη τους παρασπονδια ως προς την υπογραμμενη συμβαση!!

Last edited by GeorgeP; 25-02-2011 at 01:59.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Δείτε πως ΔΕΝ πληρώνουμε ΔΙΟΔΙΑ... MARK Διάφορα 4 29-11-2010 08:35
ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΔΙΟΔΙΑ TARKAS Μου τη δίνει που ..... 4 27-11-2010 11:05
ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΝ ΑΡΝΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΔΙΟΔΙΑ? HERC Γενικά - Αναβάτης 7 26-08-2010 18:53
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΔΙΟΔΙΑ MARK Χρήσιμα 32 23-03-2010 15:56


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:02.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!