GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιό 12-12-2012, 16:16
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Κι εγω οταν ειχα ντερο -2 στον αριθμο-περνουσα
ολα τα GS και στην ανηφορα και στην κατηφορα.
Τα περιμενα να κρυωσουν μεσα στις πολεις
και να με φτασουν εξω απο αυτες.
Αξεπεραστη αισθηση!!
Δεν ειχε βγει το 1200 τοτε αλλα
τι σκ@τα ολα το ιδιο ειναι!!!!



Μηπως να γραφοταν κατι για την ECU τωρα...
Reply With Quote
  #112  
Παλιό 12-12-2012, 16:19
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων

Γραφοντας τα παραπανω
εχεις την εντυπωση οτι θα
ξαναασχοληθει κανεις αντικειμενικα με το θεμα του thread σου?
Μηπως με τις γνωσεις που εχεις μπορεις
να κανεις εναν ακομη επαναπρογραμματισμο
και της δικιας σου ECU?
Συγκεκριμενα να επεμβεις σε εκεινο το κομματι
που συγχρονιζει χερι και εγκεφαλο γιατι εχεις μια ταση
να ριχνεις την καρδαρα με το γαλα μολις τελειωσει το αρμεγμα.

Να ξερεις οτι ετσι οπως αντιδρας κι
Εσύ εκτίθεσαι κ αδικείσαι με τις γνώσεις που πιθανον έχεις.
Φίλε Πασχάλη δεν είναι δικό μου το forum για να με νοιάζει να διαβάζουν τα ποστ μου, ούτε κερδίζω κάτι ούτε σκοπό έχω να πουλήσω το γάλα. Εσενα αν ενοχλώ και πιστεύεις ότι πρόσβαλα καμια ηθική μπορείς να με κόψεις.
Για τον γελοτοποιό τον τεοςς που ειρωνεύεται δε πρόκειται να ξανασχοληθώ, δεν τον γνωρίζω και δε καταλαβαίνω γιατί το κάνει αυτό.
Για να μην εκτίθομαι όπως λες, παύω να γράφω τεχνικά θέματα, για να μην παρασύρω κανέναν φίλο κ κάνει πειράματα όπως κάνω εγώ, αυτό το δέχομαι..

Για ecu τέλος, αν θέλεις μπορείς να διαβάζεις στο advriders forum, κ εκεί είμαι μέλος

Last edited by JohnGS1100; 12-12-2012 at 16:45.
Reply With Quote
  #113  
Παλιό 12-12-2012, 16:25
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Πασχάλη δεν είναι δικό μου το forum για να με νοιάζει να διαβάζουν τα ποστ μου, ούτε κερδίζω κάτι ούτε σκοπό έχω να πουλήσω το γάλα. Εσενα αν ενοχλώ και πιστεύεις ότι πρόσβαλα καμια ηθική μπορείς να με κόψεις.
Για τον γελοτοποιό τον τεοςς που ειρωνεύεται δε πρόκειται να ξανασχοληθώ, δεν τον γνωρίζω και δε καταλαβαίνω γιατί το κάνει αυτό.
Για να μην εκτίθομαι όπως λες, παύω να γράφω τεχνικά θέματα, για να μην παρασύρω κανέναν φίλο κ κάνει πειράματα όπως κάνω εγώ, αυτό το δέχομαι..

Για ecu τέλος, αν θέλεις μπορείς να διαβάζεις στο advriders forum, κ εκεί είμαι μέλος
1.Το ποστ σου ειναι για διαβασμα και για να το
βαζεις εδω θελεις να το μοιραστεις!!
2.Το γαλα οι ανθρωποι που πιστευουν στην προσφορα
το δινουν δωρεαν κι εσυ εισαι ενας απο αυτους.
3.Ο μονος που προσβαλλεται βριζοντας ειναι ο υβριστης.
4.Ανυπομονουμε να διαβασουμε το διαγραμμα απο το μηχανακι σου μολις τελειωσουν οι επεμβασεις και να το ακουσουμε απο κοντα η απο ενα βιντεακι.
Reply With Quote
  #114  
Παλιό 12-12-2012, 16:25
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nordcup Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ενδιέφερε να ξέραμε (αλλά πως να το γνωρίζεις εσύ) αν τα τακάκια της gs ήταν μαμά η after
Μούφα παραγγελία από τη βrembo σειρα πρώτης τοποθέτησης από τσέχικη γραμμή παραγωγής. Όπως και οι δίσκοι, τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης, e13-21 δες τα κυκλάκια.
Αυτά δε μπορώ να πω άλλα θα με μαλώσουν

Last edited by JohnGS1100; 12-12-2012 at 16:30.
Reply With Quote
  #115  
Παλιό 12-12-2012, 16:29
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Το ποστ σου ειναι για διαβασμα και για να το
βαζεις εδω θελεις να το μοιραστεις!!
...........
4.Ανυπομονουμε να διαβασουμε το διαγραμμα απο το μηχανακι σου μολις τελειωσουν οι επεμβασεις και να το ακουσουμε απο κοντα η απο ενα βιντεακι.
Αυτό το υπόσχομαι, μόλις τελειώσουν οι εργασίες, θα αναρτηθεί βινετο, φωτό κ πλήρες υλικό για τους φίλους του forum.
Reply With Quote
  #116  
Παλιό 12-12-2012, 18:43
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το αμφισβητο βρε πασχαλη. Ισως μα φταίει κ ο τρόπος που οδηγώ.
Εμένα με κουράζουν. Ειδικά άμα παίζω κ κανα κυνηγητό με αρκετα χιλιόμετρα, το μηχανακη ειναι χάρος.
Για τα τουριστικά δεδομένα του ειναι μια χαρα, εγω τα ήθελα πιο σφιχτά, πιο ξεκουραστα κ με μεγαλύτερη ακρίβεια.
Τι να το κάνω αν το ΜΟΤΟ λεει πως εχει φρενάρες;
Μονο μια φορα απο τα 100 θα το πλακωσεις;
Για δοκίμασε να το κανεις καμία δεκαριά φορες σε μη ελεγχόμενες συνθήκες κ μετα κανε μου σύγκριση τα φρένα του CBR με τα φρένα του GS.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
θα ηθελα να κανω μια παρεμβαση
θεωρω οτι τα φρενα του 1200gs θελουν εναν χειρηζμο ιδιαιτερο ειδηκα στις κατηφορες σε σχεση με την ταχυτητα που εχεις στο σαζμαν και με την προβλεψη παντοτε του δρομου και των παραγοντων που μπορει να συναντησεις
εχω πει και στο παρελθον οτι να οδηγεις μια bmw ειναι μια διαδικασια συμετοχης και του οδηγου και εντελει αυτη ειναι και η φιλοσοφια εναντι των αλλων κατασκευαστων
Reply With Quote
  #117  
Παλιό 22-12-2012, 13:10
vepags Ο/Η vepags βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ath - markopoulo
Μoto: bmw1200gs
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το υπόσχομαι, μόλις τελειώσουν οι εργασίες, θα αναρτηθεί βινετο, φωτό κ πλήρες υλικό για τους φίλους του forum.
Για 1200άρια τίποτα;;;;
Reply With Quote
  #118  
Παλιό 24-06-2013, 16:35
ADV Ο/Η ADV βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1150 ADV
Μηνύματα: 501
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το υπόσχομαι, μόλις τελειώσουν οι εργασίες, θα αναρτηθεί βινετο, φωτό κ πλήρες υλικό για τους φίλους του forum.
Γιάννη τι έγινε με το project?
Τελεσφόρησε ή το παράτησες?
Reply With Quote
  #119  
Παλιό 24-06-2013, 18:42
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Το project με το 1100 μου, τελίωσε. Τελικά οι επεμβάσεις στον κινητήρα ήταν οι εξής :

Εκκεντροφόροι ελαφρώς μεγαλύτεροι (οι μεγάλοι βγήκαν λόγω κατανάλωσης), πιστόνια 1100s, αφαίρεση καταλύτη, εξάτμιση από 1200, κεφαλές από 1150 με μικροεπεμβάσεις όπως άνοιγμα αυλών εισαγωγής-εξαγωγής, και τέλος επαναχαρτογράφηση.
Ο κινητήρας εξωτερικά (από εμφάνιση) δεν επιμελήθηκε καθόλου προς το παρόν.

Φανάρι μπήκε από το 1200 όπως και μπρος φλας, νομίζω ότι βελτιώθηκε πολύ έτσι η αισθητική της..
Πίσω μπήκε η αλουμινένια σχάρα της touratech. Ζελατίνα μπήκε μία ψηλή της wundelich, η οποία είναι 10 cm ψηλότερη από τη μαμά.
Λάστιχα μπήκαν τα batlewing 501-502, προς το παρόν για το καλοκαίρι.
Από αναρτήσεις εμπρός μπήκε μία απλή από 1200 και η πίσω επισκευάστηκε το φυσίγγιο και μένει να τοποθετηθεί Hyperopro ελατήριο.

Κατέληξα σε μία επιλεκτική χαρτογράφηση για οικονομία στις χαμηλομεσαίες και δύναμη στις ψηλές.
Από δυναμομέτρηση δεν του έχω κάνει, η διαφορά στο δρόμο είναι εμφανής. Επίσης έγινε και ελάχιστα πιο οικονομικό στην κατανάλωση βενζίνης.

Τα τελικά μου συμπεράσματα (ίσως είναι χρήσιμα για όσους θέλουν να βελτιώσουν τα 1100 τους) είναι :

1. Οι σωλήνες tubes των εισαγωγών αέρα καλό είναι μείνουν ως έχουν, καθώς οτιδήποτε παχύτερο (πχ. από RT) μειώνουν τη ροπή χαμηλά.

2. Ο καταλύτης κόβει πολύ και η αφαίρεσή όλης της εξάτμισης (10-12 κιλά) τοποθέτηση μεταλικού καταλύτη + μία καλή εξάτμιση ανεβάζει παντού τις επιδόσεις και βελτιώνει την οικονομία.
Προσωπική μου άποψη επίσης είναι ότι τα 1100 δεν χρειάζονται ακριβές λύσεις στην εξάτμιση, κάτι απλό και σχετικά ήσυχο είναι ικανοποιητικό για επιδόσεις.

3. Μία γεναιώδορη αύξηση του μίγματος στις ψηλές (μετά τις 6.000) στροφές βοηθάει το 1100 να στροφάρει μέχρι τις 7.800 και φυσικά ανεβάζει την ευστροφία και την απόδοση, ενώ κάνει ασφαλέστερη την μοτοσυκλέτα στις γρήγορες προσπεράσεις.

4. Η μεγάλη αύξηση της συμπίεσης (από 10,2:1 που έχει μαμά) σε 12:1 είναι τελικά λάθος.. Το μοτέρ ακούγεται τραχύ, και νομίζω ότι σε μεγάλα ταξίδια η φθορά θα είναι μεγάλη στα πιστόνια. Στο δικό μου τελικά έβαλα την εργοστασιακή φλάντζα 4 στρώσεων και σε συνδυασμό με τις κούρμπες που έχουν τα πιστόνια του S η συμπίεση είναι περίπου στο 10,8:1. Έτσι το μοτέρ ακούγεται πιο ήσυχο και είναι πιο ασφαλή νομίζω για πολλά χιλιόμετρα.
Μία μικρή όμως αύξηση της συμπίεσης κοντά στο 11:1 είναι καλή για επιδόσεις και οικονομία στο καύσιμο.

Παρακάτω μερικές φωτό :








Last edited by JohnGS1100; 24-06-2013 at 19:26.
Reply With Quote
  #120  
Παλιό 24-06-2013, 20:22
ADV Ο/Η ADV βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1150 ADV
Μηνύματα: 501
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100




Γιάννη σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση και συγχαρητήρια!!!!!!!!

2 θέματα να σε ρωτήσω.

-Ο μεταλλικός καταλύτης? Σκεφτόμουν να τον βγάλω στο 1150. Συγκρινόμενος με αυτόν του 1200 είναι 2,5 φορές μεγαλύτερος και προφανώς ποιό βαρής. Έχω ακούσει ότι βγάζοντας τον θα κρεμάσει το μοτέρ καθώς χάνει συμπίεση. Απο την άλλη δεν θέλω να ρυπαίνω.
Έχεις άποψη?
Ο μεταλλικός? Custom? Τι προτείνεις?
-Με τον επαναπρογραμματισμό τι προτείνεις? Σε κάποιον που δεν κάνει μηχανικές επεμβάσεις. To memjet που δίνει ποιό πλούσιο μέιγμα το ξέρεις? Γνώμες?

Last edited by ADV; 24-06-2013 at 20:24.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:11.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!