GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 02-11-2010, 23:49
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: ..."τρελος" δειχτης ταχυτητων σε R1200GS 04.

θα το ξαναπω...εισαι θεος λεμε!!





Reply With Quote
  #12  
Παλιό 03-11-2010, 23:38
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Thumbs up Απάντηση: ..."τρελος" δειχτης ταχυτητων σε R1200GS 04.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από skippybi Εμφάνιση μηνυμάτων
...η βαλβίδα πρέπει να είναι, 40 ευρώ περίπου αν δεν κάνω λάθος...

..... πηγα και στη μαμα BMW της γειτονιας μου και ρωτησα για αυτο το ποτενσιόμετρο και αν καταλαβα καλα μου μιλησαν οτι καινουργιο κοστιζει γυρω στα 118 ευρωπουλα... για αυτο θελω να ρωτησω τους φιλους παραπανω που μιλανε για καποια βαλβιδα και οτι κοστιζει 40 ευρω.....τι ακριβως εννουμε?...μιλαμε για το ιδιο πραγμα?....και ειναι τσεκαρισμενη η τιμη?

... με ενδιαφερει πολυ αν οντως στην Ελλαδα ειναι τοσο φθηνοτερο!... αν και θα ηταν εντελως παράδοξο να συμβαινει κατι τετοιο!

.........
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 07-11-2010, 18:42
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: ..."τρελος" δειχτης ταχυτητων σε R1200GS 04.

... το λοιπον ... εχει περασει κιολας μια εβδομαδα που ανοιξα και ψεκασα με σπρει επαφων τον εντολεα του δεικτη των ταχυτητων και σημερα με τα απο αρκετα χιλιομετρα ειδα τα πρωτα αποτελεσματα!


...τα καλα νεα ειναι οτι πραγματικα σταματησε το φαινομενο ...δεν ξερω αν ειναι προσωρινό ...αλλα πραγματικα 6 ωρες ημουν σημερα εν κινηση (και με βροχη) και το ταμπλο δουλευε ρολοι!...σε φαναρια ...σε αλλαγες ...στην εκκινηση ...ολα καλα και χωρις το παραμικρο!

...τα ασχημα νεα ειναι οτι μετα απο προτροπη του μαστορα οτι αν αρχισει τα κουλα αυτο το μαραφετι δεν διορθώνετε ... παρήγγειλα και προπληρωσα κιολας καινουργιο εντολεα ...και αν παει ετσι μαλλον θα τον τρωει η σκονη στο ντουλαπι !

...τελος παντων θα δειξει ο καιρος !...αν τελικα ξαναρχισει το φαινομενο μελλοντικα θα το αναφερω!...προς το παρων αφηνω σαν λυση/συμβουλη σε οποιον φιλο του τυχει κατι παρομοιο οτι με σχολαστικο καθαρισμα με σπρει επαφων ...ο "τρελος δεικτης" επανερχεται στην "υγεια" του!


...παμε για αλλα!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 07-11-2010, 18:46
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: ..."τρελος" δειχτης ταχυτητων σε R1200GS 04.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
... το λοιπον ... εχει περασει κιολας μια εβδομαδα που ανοιξα και ψεκασα με σπρει επαφων τον εντολεα του δεικτη των ταχυτητων και σημερα με τα απο αρκετα χιλιομετρα ειδα τα πρωτα αποτελεσματα!


...τα καλα νεα ειναι οτι πραγματικα σταματησε το φαινομενο ...δεν ξερω αν ειναι προσωρινό ...αλλα πραγματικα 6 ωρες ημουν σημερα εν κινηση (και με βροχη) και το ταμπλο δουλευε ρολοι!...σε φαναρια ...σε αλλαγες ...στην εκκινηση ...ολα καλα και χωρις το παραμικρο!

...τα ασχημα νεα ειναι οτι μετα απο προτροπη του μαστορα οτι αν αρχισει τα κουλα αυτο το μαραφετι δεν διορθώνετε ... παρήγγειλα και προπληρωσα κιολας καινουργιο εντολεα ...και αν παει ετσι μαλλον θα τον τρωει η σκονη στο ντουλαπι !

...τελος παντων θα δειξει ο καιρος !...αν τελικα ξαναρχισει το φαινομενο μελλοντικα θα το αναφερω!...προς το παρων αφηνω σαν λυση/συμβουλη σε οποιον φιλο του τυχει κατι παρομοιο οτι με σχολαστικο καθαρισμα με σπρει επαφων ...ο "τρελος δεικτης" επανερχεται στην "υγεια" του!


...παμε για αλλα!

Γιαννη εισαι μεγαλος δασκαλος.
Χαιρωμε να σε διαβαζω και εσενα και τον Αλεξη 1150
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 07-11-2010, 19:04
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: ..."τρελος" δειχτης ταχυτητων σε R1200GS 04.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
... το λοιπον ... εχει περασει κιολας μια εβδομαδα που ανοιξα και ψεκασα με σπρει επαφων τον εντολεα του δεικτη των ταχυτητων και σημερα με τα απο αρκετα χιλιομετρα ειδα τα πρωτα αποτελεσματα!


...τα καλα νεα ειναι οτι πραγματικα σταματησε το φαινομενο ...δεν ξερω αν ειναι προσωρινό ...αλλα πραγματικα 6 ωρες ημουν σημερα εν κινηση (και με βροχη) και το ταμπλο δουλευε ρολοι!...σε φαναρια ...σε αλλαγες ...στην εκκινηση ...ολα καλα και χωρις το παραμικρο!

...τα ασχημα νεα ειναι οτι μετα απο προτροπη του μαστορα οτι αν αρχισει τα κουλα αυτο το μαραφετι δεν διορθώνετε ... παρήγγειλα και προπληρωσα κιολας καινουργιο εντολεα ...και αν παει ετσι μαλλον θα τον τρωει η σκονη στο ντουλαπι !

...τελος παντων θα δειξει ο καιρος !...αν τελικα ξαναρχισει το φαινομενο μελλοντικα θα το αναφερω!...προς το παρων αφηνω σαν λυση/συμβουλη σε οποιον φιλο του τυχει κατι παρομοιο οτι με σχολαστικο καθαρισμα με σπρει επαφων ...ο "τρελος δεικτης" επανερχεται στην "υγεια" του!


...παμε για αλλα!
Βρε Γιάννη, σε εμένα έχει περάσει ένας χρόνος και δουλεύει μία χαρά, δεν ξέρω αν διάβασες το παλιό μου ποστάρισμα, αλλά εμένα μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα γιατί έβαζα την μηχανή μπροστά πάνω στο διπλό σταντ με νεκρά αλλά με κατεβασμένο και το πλαϊνό, με αποτέλεσμα όταν αντί να "βλέπει" νεκρά" όπως πράγματι είχα μέσα να βλέπει 1η ή 2α και να σβήνει και είχα τρελλαθεί.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 07-11-2010, 20:03
BMAR Ο/Η BMAR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: R 1200GS ADVENTURE 2010
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Απάντηση: ..."τρελος" δειχτης ταχυτητων σε R1200GS 04.

Φίλε δεν ξέρω εάν η βαλβίδα ταχυτήτων του GS ειναι ιδια με της K 1200GT που είχα πάντως στην Ελλάδα κοστιζει 150eu.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 07-11-2010, 20:36
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: ..."τρελος" δειχτης ταχυτητων σε R1200GS 04.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Γιάννη, σε εμένα έχει περάσει ένας χρόνος και δουλεύει μία χαρά, δεν ξέρω αν διάβασες το παλιό μου ποστάρισμα, αλλά εμένα μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα γιατί έβαζα την μηχανή μπροστά πάνω στο διπλό σταντ με νεκρά αλλά με κατεβασμένο και το πλαϊνό, με αποτέλεσμα όταν αντί να "βλέπει" νεκρά" όπως πράγματι είχα μέσα να βλέπει 1η ή 2α και να σβήνει και είχα τρελλαθεί.
..χμμ!...να σου πω φιλε ...σε μενα δεν ειχε σχεση με τον ορθοστατη ....το εβλεπα συνεχια σε καθε φαναρι οταν βαζωντας κενη ....τρελενοταν η ενδειξη και έδειχνε διαδοχικα πρωτη/δευτερα/κενη!

... δεν μου ειπες ομως πως το αντιμετώπισες?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BMAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε δεν ξέρω εάν η βαλβίδα ταχυτήτων του GS ειναι ιδια με της K 1200GT που είχα πάντως στην Ελλάδα κοστιζει 150eu.

... αυτη η τιμη μου φαινεται πιο φυσιολογικη ...καθοτι εδω στη Γερμανια εχει τελικα 118ευρω!...σε ευχαριστω για την πληροφορια πάντως φιλε ...γιατι οταν ακουσα για 40 ευρω ...μου φανηκε πολυ παραξενο!


...αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι το ονομαζουνε "βαλβιδα"?

Last edited by ΙoannisPanagiotidis; 07-11-2010 at 20:37.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 07-11-2010, 20:45
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: ..."τρελος" δειχτης ταχυτητων σε R1200GS 04.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
..χμμ!...να σου πω φιλε ...σε μενα δεν ειχε σχεση με τον ορθοστατη ....το εβλεπα συνεχια σε καθε φαναρι οταν βαζωντας κενη ....τρελενοταν η ενδειξη και έδειχνε διαδοχικα πρωτη/δευτερα/κενη!

... δεν μου ειπες ομως πως το αντιμετώπισες?
Μα με σπρέυ επαφών,

Και μένα μου τρελλαινόταν το καντράν αλλά πρώτη φορά μου το έκανε μετά από ταξίδι με βροχή όταν πήγα να το βάλω μπροστά πάνω στο διπλό, με αποτέλεσμα να σβήνει ακριβώς για αυτό τον λόγο, γιατί με το πλαινό κατεβασμένο όταν έβλεπε ταχύτητα μέσα έσβηνε...όπως και έπρεπε να κάνει, με την διαφορά ότι δεν είχε ταχύτητα....
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 07-11-2010, 21:23
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: ..."τρελος" δειχτης ταχυτητων σε R1200GS 04.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων

...γιατί με το πλαινό κατεβασμένο όταν έβλεπε ταχύτητα μέσα έσβηνε...όπως και έπρεπε να κάνει, με την διαφορά ότι δεν είχε ταχύτητα....

ναι..ναι!....ακριβως το ιδιο φαινόμενο!...αυτο ειναι που μου την εδινε περισσοτερο!...να σβυνει η μηχανη ενω εισαι στο ρελαντι γιατι εχεις κατεβασμενο το πλαινο σταντ και ο εγκεφαλος διαβαζει οτι εχεις πρωτη ή δευτέρα απο λαθος του αισθητηρα!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 09-11-2010, 09:23
BMAR Ο/Η BMAR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: R 1200GS ADVENTURE 2010
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Απάντηση: ..."τρελος" δειχτης ταχυτητων σε R1200GS 04.

Τα ιδια έκανε και σε εμένα αλλά τελικά δεν το άλλαξα γιατι την έδωσα στην αντιπροσωπεία για ανταλλαγή με καινούρια gs1200 adventure.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι σημαίνει "κόλαση" και τι "Παράδεισος" .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 11 07-07-2010 23:56
"Sold-out" σε 29 από 64 αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου MARK Αθλητισμός 1 20-04-2010 21:09
Στην "αγκαλιά" της Τζούλιας το "αυγό του φιδιού" MARK Επικαιρότητα 0 13-03-2010 12:45
"Αγίου Βαλεντίνου" - Τί δώρο θα κάνετε στην "καλή" σας ??? ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 21 14-02-2010 23:55
Μέλη της "Χρυσής Αυγής" διέκοψαν εκδήλωση του "Ουράνιου Τόξου" nek21 Γενικά - Αναβάτης 126 19-07-2009 00:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!