GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 11-11-2013, 23:14
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος στο μοτέρ-(F800GS)

Άκου και κατι διαφορετικό
Εγω τα τελευταία 30000 χλμ εχω αλλάξει 3 τεντωτηρες αριςτερου κυλίνδρου διότι βαρούσε
Κάποιοι μου μιλησανε για γλυστρες κάποιοι για αλυσίδα εκεντροφορου ένας μου είπε το εξεις
Απο τις αρχικές κόλες του μοτέρ λόγο υπερθερμανσης κάποιες λίγες στιγμές κάποια κομματάκια κόλας κυκλοφορούν στο δίκτυο λυπανσης του κινητήρα σε μένα μου είπε ο Μηχανικος κάπου έχει σκαλωσει κοντα στην διόδο που παει το λάδι στον τεντωτηρα
Έτσι ανοίξαμε την κεφαλή φυσιξε με πίεση καποιες οπές καθώς ανοίξαμε και τον δεύτερο τεντωτηρα απο τον δεξιό κύλινδρο για να κανουμε την ροή του λαδιου πιο γρηγορη
Μετα απο λίγα χιλιομετρα δε ξανάβαρεσε εώς τωρα και εχω κάνει 4000 χλμ απο το σερβις με τον τελευταίο τεντωτηρα όπου είχε ήδη 10000 και βαραγε γενικώς και απροσδιοριστως
Αυτα ελπίζω να σου έδωσα μια διαφορετική οπτική
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 12-11-2013, 12:45
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος στο μοτέρ-(F800GS)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από anavarakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τότε που την αγόρασα, μονο 100άρα βάζω ...
Τζάμπα σκορπάς τα φράγκα σου!!!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 12-11-2013, 12:58
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος στο μοτέρ-(F800GS)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τζάμπα σκορπάς τα φράγκα σου!!!!
Τα F650-800gs παραδόξως φοράνε το ίδιο bin file στην ECU, δηλ. έχουν τους ίδιους χάρτες. Τα μίγματα είναι πολύ φτωχα και δημιουργούν υπερθερμάνσεις, χώρια που η απόδοση είναι δυσανάλογη με τα κυβικά στις ψηλές κυρίως στροφές, ώπου προκαλούνται υπερθερμάνσεις και καίνε την φλάντζα κεφαλής. λόγω και της υψηλής συμπίεσης (12:1).
Με πραγματική 100άρα βενζίνη εκτιμώ ότι το πρόβλημα με τα πειράκια και θορύβους μειώνεται. Επίσης μία επίσκεψη στην αντιπροσωπεία και ερώτηση για update νομίζω ότι θα ωφελήσει.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 12-11-2013, 13:37
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος στο μοτέρ-(F800GS)

Τον πρώτο καιρό (καινούριο κοσκινάκι μου!!!) έβαζα μόνο 100αρα. Μάλιστα τότε είχαμε και προβλήματα με σβησίματα και θεωρούσαμε καλύτερη την 100αρα. Το τι σύγχυση είχαν στα συνεργεία δεν λέγεται... άλλος έλεγε είναι καλή η 100αρα και άλλος ότι η χρήση της δημιουργεί προβλήματα!!!! Από τον κατασκευαστή πάντως, είναι ρυθμισμένη η τροφοδοσία για φτωχό μείγμα (τι σόι unstoppable θα ήταν στην Αφρική?!?). Από την εμπειρία μου μαζί της, δεν βρήκα λόγο τελικά να συνεχίζω με 100αρα. Καλό είναι να έχεις κάποιο "καθαρό" βενζινάδικο, αλλά και πάλι όταν κάνεις ταξείδι, που να ξέρεις!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 12-11-2013, 15:34
theo margas Ο/Η theo margas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μoto: bmw 800gs 30years
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος στο μοτέρ-(F800GS)

Εχει μια εβδομαδα που ειμαι κατοχος ενος gs800 10' με 19.000km και εχω παρατηρησει οτι ο κινητηρας δεν εχει δυναμη απο χαμηλα και ακουγεται αυτος ο θορυβος στο μοτερ! (γλιτωσα απο το tiger1050 και τις πιστονοπαθειες τους) και μου φαινεται θα αρχισω τα ευχελαια στο gs
JOHNGS1100 το νου σου στον επαναπρογραμματισμο..
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 12-11-2013, 15:37
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος στο μοτέρ-(F800GS)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από theo margas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει μια εβδομαδα που ειμαι κατοχος ενος gs800 10' με 19.000km και εχω παρατηρησει οτι ο κινητηρας δεν εχει δυναμη απο χαμηλα και ακουγεται αυτος ο θορυβος στο μοτερ! (γλιτωσα απο το tiger1050 και τις πιστονοπαθειες τους) και μου φαινεται θα αρχισω τα ευχελαια στο gs
JOHNGS1100 το νου σου στον επαναπρογραμματισμο..

Keep tuning.. Θα το λύσουμε είμαστε σε καλό δρόμο
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 12-11-2013, 20:33
anavarakos Ο/Η anavarakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος στο μοτέρ-(F800GS)

Προσωπικά έβαλα πρόγραμμα πριν 3 μέρες και είδα διαφορά κυρίως μετα τις 6500-7000 rpm. Και γενικά η μηχανή ακούει καλύτερα στο άνοιγμα γκαζιού απο χαμηλά χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσεις σχέση. ¨Οχι αθτά τα τρελά που λένε οτι γίνεται θεαματική αλλαγή. Πιθανόν να έγινε και safe tuning μέχρι ενός σημείου κ όχι τσίτες. ¨Ασχετα με αυτό, συνεχίζει το μοτέρ να δουλεύει με τον ίδιο ήχο. Πήρα και ένα τηλ στον αντιπρόσωπο που το πάω μιας που βρίσκεται αρκετά μακριά μου άλλα με ικανοποιεί, κ μου είπε κάτι για την τρόμπα νερού που δουλεύει μηχανικά κ ακούγεται καμιά φορά. Μου φάνηκε πολύ σίγουρος λες κ ήξερε για το συγκεκριμένο θέμα πριν καν του ολοκληρώσω. Βενζίνη βάζω σχεδόν πάντα απο το ίδιο βενζινάδικο...
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 25-11-2013, 18:01
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος στο μοτέρ-(F800GS)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από anavarakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά έβαλα πρόγραμμα πριν 3 μέρες και είδα διαφορά κυρίως μετα τις 6500-7000 rpm. Και γενικά η μηχανή ακούει καλύτερα στο άνοιγμα γκαζιού απο χαμηλά χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσεις σχέση. ¨Οχι αθτά τα τρελά που λένε οτι γίνεται θεαματική αλλαγή. Πιθανόν να έγινε και safe tuning μέχρι ενός σημείου κ όχι τσίτες. ¨Ασχετα με αυτό, συνεχίζει το μοτέρ να δουλεύει με τον ίδιο ήχο. Πήρα και ένα τηλ στον αντιπρόσωπο που το πάω μιας που βρίσκεται αρκετά μακριά μου άλλα με ικανοποιεί, κ μου είπε κάτι για την τρόμπα νερού που δουλεύει μηχανικά κ ακούγεται καμιά φορά. Μου φάνηκε πολύ σίγουρος λες κ ήξερε για το συγκεκριμένο θέμα πριν καν του ολοκληρώσω. Βενζίνη βάζω σχεδόν πάντα απο το ίδιο βενζινάδικο...
Καμιά τρόμπα νερού θα είναι, σε πολλά αυτοκίνητα όταν την άλλαζα ησύχαζε και το μοτέρ. Έλεγξε τακτικά τα λάδια για παρουσία νερού ίσως θα πρέπει να την αλλάξεις.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 25-11-2013, 19:20
anavarakos Ο/Η anavarakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος στο μοτέρ-(F800GS)

Την τρόμπα νερού την είχα αλλάξει στα 3.000km διότι έχανε απο κάτω που έχει κάτι σαν υπερχείλιση μια τρυπα μικρή για να βγάζει νερό. (Ρώτησα σε 3 διαφορετικά εξουσιοδοτημένα συνεργεία BMW κ μου είπαν όλοι οτι ο κατασκευαστής δικαιολογεί μια μικρή διαρροή γι αυτό έχει κ την τρύπα. Αλλά εμένα μου φάνηκε οτι τρέχει πολύ κ αφού ήταν στην εγγύηση (καινούριο το μηχανάκι), την άλλαξα κ απο τότε δεν έχει χάσει ούτε σταγόνα..
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 25-11-2013, 20:11
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Θόρυβος στο μοτέρ-(F800GS)

Mήπως έχει διαρροή νερού προς στο κύκλωμα λαδιού ?
Ελεγξε τα λάδια αν έχουν φυσαλίδες νερού μέσα.
Λάδια τι ιξώδες βάζεις ?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!