GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 30-08-2012, 13:12
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Αξιοπιστία 1100-1150 GS

Δυο βδομάδες τώρα διαβάζω εξονυχιστικά το forum. Όπως είπα σε άλλο ποστ, είχα αρκετά μηχανάκια αλλά όλα ήταν Japan. Όχι ότι δεν είχαν βλάβες, κ ναι μεν είχαν αλυσίδα αλλά πλήρωνες θες δε θες κάθε 1-2 χρόνια ένα αξιοσέβαστο ποσό χώρια τα σπρευ συντήρησης, κ τέσπα το κόστος χρήσης μαζί με κάτι ηλεκτρονικά κυρίως αναλώσιμα που χαλούσαν ανορθωτές, πολλαπλασιαστές κλπ. ήταν παρά ταύτα αρκετά υψηλό. Βέβαια θεωρούσες δεδομένο αν ήσουν γνώστης Japan ότι θα τα είχες αυτά.
Επίσης η ανεύρεση και αλλαγή αναρτήσεων (κάτι που στο GS δε βλέπω να χρειάζεται), ήταν επιτακτική κ ψαχνόσουν από το πρώτο λεπτό που θα ανέβαινες στην γιαπωνέζα. Αυτά κ άλλα ήταν ένα σεβαστότατο κόστος που ναι μεν στην ψυχολογία δεν αποτελούσε "βλάβη", αλλά πάλι ήταν αρκετά υψηλό κ ψυχοφθόρο.. σε σημείο που σου αρκούσε να σιχαθείς τους γιαπωνέζους που έβλεπαν μυπωπιά την τεχνολογία κ δε σέβονταν τον αναβάτη. Να μη μιλήσουμε για σέλες, παμπρίζια, φτεράκια κλπ. που ήθελες άλλα τόσα για να τα συμαζέψεις.

Η gs 1100 βέβαια, μου έτυχε μεν με κόστος αρκετά χαμηλό (αγορά στα 2.200 ευρώ) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμαι κ διατεθιμένος, μετά από αυτά που διάβασα για ζημιές στο forum, να ρίχνω 1-2 χιλιάρικα κάθε τόσο για το σύστημα μετάδοσης, ότι κ αν είναι αυτό, είτε δίσκος-πλατώ, είτε διαφορικό, γρανάζια κλπ.

Η μοτό έχει 58.000 χιλ. χωρίς υποψία γυρίσματος του κοντέρ (λέμε τώρα).
Το ιντζέκτσιον, τα φρένα, το ABS κ η μετάδοση, δουλεύουν καλά πλην :
κάποιο "γκλαγκ" που κάνει όταν ξεκινάω και όταν αλλάζω τις ταχύτητες- μάλλον είναι η εμπλοκή του διαφορικού στη πίσω ρόδα σωστά ?

Οι αναρτήσεις αν κ έχουν τα χρονάκια τους, εκτιμώ ότι είναι 1996-98 μοντέλο (με το vin, μου έδειξε στο net ότι είναι κατασκευής 1994), τεσπα δουλεύουν προς έκληξή μου για ένα τουλάχιστον άτομο στα κιλά μου, αρκετά καλά.

Η ερώτησή μου είναι, για πόσο ακόμα κατά την κρίση κ εμπειρία σας, θα δουλεύει καλά, κ τι βλάβες να περιμένω ?

Να το σκέφτομαι για κάνα ταξιδάκι ή να φορτώσω κανα δυο ανταλλακτικούλια (ποιά όμως?) επάνω ή κάτω από τη σέλα, και μετά να ξεκινήσω ?



Intersalonika service - οδική, πάντως έκανα..

Last edited by JohnGS1100; 30-08-2012 at 13:31.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 30-08-2012, 13:26
mtgs Ο/Η mtgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: 1200GS
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Απάντηση: Αξιοπιστία 1100-1150 GS

Την οδική καλά την έκανες.Μηχάνημα είναι.Από την μια μέρα στην άλλη μπορεί να χαλάσει.
Όσο για την αξιοπιστία.Το μηχανάκι το έχω στα χέρια μου 3 χρόνια.Το είχα πάρει μεταχειρισμένο με 20.000χιλ. και τώρα έχει 54.000.Ο προηγούμενος δεν του είχε κάνει τπτ. Εγώ του έχω αλλάξει μια μπαταρία με την ομαδική του φόρουμ στα 120 γιούρα.Αυτά ήταν όλα της τα έξοδα.
Δεν θέλω να πω πως και οι προηγούμενες μοτό που είχα (γιαπωνέζες) μου είχαν βγάλει βλάβες.
Ίσως είμαι τυχερός
Καλά χιλιόμετρα σου εύχομαι και σε σένα
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 30-08-2012, 13:35
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Αξιοπιστία 1100-1150 GS

η 1100 έχει (και αυτή) φήμη μεγάλης αξιοπιστίας...
το...γκλανκ στη πρώτη το αντιμετωπίζεις τσουλώντας ελαφρά εμπρός τη μοτό όταν βάζεις ταχύτητα....
αν δεν χάνει λάδια από κάπου (σαζμάν/διαφορικό) σημαίνει ότι δύσκολα θα σου κάνει...νερά....
μη ξεχνάς όμως ότι είναι του 1994 (18 ετών) και κάτι πρέπει να μη δουλεύει σωστά κάποια στιγμή.....αν δεν ήταν παπί, ένα γιαπωνέζικο 18 χρόνια δεν θα κράταγε με την απόδοση που ευχαριστιέσαι εσύ στη σέλα του 1100....
πήρες το καλύτερο ανταλλακτικό, την Οδική Βοήθεια....
ό,τι κι αν προκύψει θα είναι απόλυτα λογικό....
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 30-08-2012, 13:46
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Αξιοπιστία 1100-1150 GS

Μη μασάς ένα Καλο κοίταγμα σε εξουσιοδοτημένο για να το βάλεις σε μια σειρά και πολλα χιλιόμετρα μόνο αυτο χρειάζεται ότι και να πάρεις απο bmw
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 30-08-2012, 15:06
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Αξιοπιστία 1100-1150 GS

Οι 2 βίδες στο κάθε ιντζέκτιον ρυθμίζονται με ίσιο κατασαβίδι, είναι μόνο για το ρελαντί ?

Αύριο θα αλλάξω βαλβολίνες, πόσα ml παίρνει πισω κ πόσα μπροστα ?


Σήμερα έκανα τους λαιμούς του αέρα. Τους έκοψα στο ύψος του κουτιού που κουμπώνουν στο φιλτροκούτι (άφησα λίγο να περνάνε μέσα) κ έβγαλα το φίλτρο αέρα. Σκέφτομαι στο σωλήνα που βγαίνει από το φιλτροκούτι κ στην άκρη εκεί που καταλήγει αριστερά κάτω από το ρεζερβουάρ να βάλω μία φλτροχοάνη να μη μπαίνουν κουνούπια, μύγες κ κροκόδειλοι κ να το αφήσω έτσι. Έτσι κ αλλιώς το εσωτερικό φιλτροκούτι κάτω από τη σέλα είναι κλειστό κ στην μόνη τρύπα που έχει βγαίνει ο σωλήνας που λέω. Διαπιστώνω ότι έτσι έχει καλύτερη αναπνοή.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 30-08-2012, 16:43
Agen Ο/Η Agen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Απάντηση: Αξιοπιστία 1100-1150 GS

Καλά χιλιόμετρα φίλε μου. Προχώρα και μην έχεις τίποτα δυσάρεστο στο μυαλό σου.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-08-2012, 17:00
roses Ο/Η roses βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Απάντηση: Αξιοπιστία 1100-1150 GS

μεχρι τα 150.000 χλμ μην περιμενεις βλάβες. Μετα τα 200.000 θελει ενα καλο λυσιμο.
σε κανα χρονο θα σου πω ακριβώς και κοστος
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-08-2012, 18:29
MIHALIS TZIMAS Ο/Η MIHALIS TZIMAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW R1150 GS ADV BMW R100GS PD
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή

Το γκλανγκ στο ξεκίνημα είναι η ενεργοποίηση του ABS.
Ανταλλακτικά που είναι καλο να χεις μαζι σου σε καποιο μεγάλο ταξειδι είναι μια τρομπα βενζίνης και ένα hall sensor.
Ακριβά μεν αυτα που μπορούν να σε αφήσουν δε.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 30-08-2012, 18:53
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Αξιοπιστία 1100-1150 GS

Μία άλλη ερώτηση για το service. Γνωρίζει κανείς αν είναι εύκολο και πως να αλλάξω μόνος μου ιμάντα δυναμό κ αν έχει ρεγουλατόρους ή ρύθμιση για καδένα εκκεντροφόρων που πρέπει να να γίνει ?
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 30-08-2012, 19:22
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Αξιοπιστία 1100-1150 GS

Φιλε,πηγαινε την μηχανη σου σε μια αντιπροσωπεια κανε το σερβις που θα σου πουν αυτοι,καβαλαμε bmw και οχι τιποτα τυχαρπαστο,εδω υπαρχει μακροζωια.η μηχανη σου εχει πολυ λιγα χλμ,μην μασας φιλε μου!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!