GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-04-2013, 01:53
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Αυτές τις μέρες ασχολούμαι με τον προγραμματισμό εγκεφάλου του R1200GS-RT-R και S1000RR.
Επικοινωνώ με φίλο από γερμανία που μου στέλνει διάφορα bin file για αρχικό πειραμματισμό σε θεωρητική βάση με software στο PC. Τα αρχικά μηνύματα είναι ενθαρηντικά, μιας κατάφερα να διαβάσω χάρτες από τα bin files των γερμανων, τη στιγμή που οι ίδιοι αδυνατούν και παιδεύονται.


Λίγη θεωρία για να μπούμε στο πνεύμα (θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο πιο απλά και κατανοητά γίνεται χωρίς επιστημονικούς όρους και ακαταλαβίστηκες έννοιες)..

Η συνολική διαδικασία προγραμματισμού των ECU χοντρικά είναι :

Α. ανάγνωση αρχείου από τον εγκέφαλο,
Β. Μεταβολή χαρτών του αρχείου στον υπολογιστή Γ. Επαναγράψιμο (του αρχείου) πίσω στην ECU.

Ο εγκέφαλος της GS είναι ο Me7 της Bosch.

Παρακάτω βλέπετε ένα bin file (αρχείο ECU) ανοιγμένο με software στο PC και τους διάφορους χάρτες.

Είναι αξιοσημείωτο ότι ο εγκέφαλος αυτός (ME7) περιέχει 20 χάρτες τη στιγμή που τα 1100 και 1150 έχουν μόλις 4.

Για τον επαναπρογραμματισμό των 1100 και 1150
έχω γράψει σε άλλο νήμα για τους φίλους που θέλουν να διαβάσουν..γίνεται εύκολα σε τσιπ.

Να πω μόνο ότι μόλις έχω αρχίσει την έρευνα, με βοήθεια από φίλους ερασιτέχνες στη γερμανία, ρωσία και ΗΠΑ μέσα από tuning ECU forum. Οι φίλοι μας στο εξωτερικό έχουν τέλεια γνώση και εξοπλισμό για την ανάγνωση των πηγαίων αρχείων από την ECU αλλά είναι σχεδόν άσχετοι στον προγραμματισμό και στην εύρεση χαρτών πλην κάποιων ρώσων, οι οποίοι όμως (σα και μένα) δεν έχουν gs1200

Eχω επίσης εκπλαγεί από το πως "ανοίγουν" τους χάρτες, σχεδόν τυφλά με πολύ γενικά προγράμματα όπως winols, κώδικες ASCI κλπ. ώπου επεμβαίνεις σχεδόν στην τύχη και πειραματίζεσαι συνεχώς με σβήσε-γράψε και δοκιμές στο δρόμο. Αυτό δεν τους δίνει τη δυνατότητα να προγραμματίσουν σωστά και παιδεύονται πειραματικά, ξοδεύουν χρήματα σε δυναμόμετρα κλπ κλπ..

Ευτυχώς ειχα το κατάλληλο software και έχω κάνει την ανάγνωση και την εύρεση 20 χαρτών απο τον ME7, που σημαίνει ότι αν τα καταφέρουμε, νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε θαύματα στα δικά μας ΕΛΛΗΝΙΚΑ GS..

Πλην όμως προσπαθώ να διαβάσω το πηγαίο αρχείο από τη θύρα OBD II και όχι με άνοιγμα του εγκεφάλου όπως μου υπέδειξαν οι γερμανοί (δείτε σχ. βίντεο) για να γίνεται πιο απλά και εύκολα η διαδικασία χωρίς βάλε βγάλε ecu και καθυστερήσεις. Στόχος μου είναι η επέμβαση και επεξεργασία να γίνεται σε λιγότερο από μία ώρα.

Βίντεο



θα ήθελα τη βοήθεια κάποιων κατόχων GS, μιας και δεν έχω ένα εύκαιρο δικό μου, (έστειλα mail στην Μέρκελ να μου στείλει ένα πρόχειρο αλλά ..δε με απάντησε) για να δούμε αν και πως γίνεται η όλη δαδικασία.

Οι ερωτήσεις μου :

1. Που έχει αν έχει, την μπρίζα OBD II και αν την έχουν όλα τα GS από το 2004 μέχρι τα 2013.

Σκοπός μου όπως είπα, με κάποιον εξοπλισμό από την κινα έστειλα mail και περιμένω να βρουν έναν απλό και οικονομικό ο οποίος διαβάζει το πρωτόκολλο edc16 που έχουν οι ME7-9, για να το κάνω απευθείας πάνω στο μηχανάκι. Οι κινέζοι θα μου στείλουν δύο εξ
οπλισμούς που "πριζώνονται" σε αυτοκίνητα, πιστεύω όμως ότι γίνεται και στα GS αν έχουν μπρίζα OBDII και υποστηρίζουν το πρωτόκολλο. Αυτό διαπιστώνεται εύκολα σε κάποιο πειραματόζωο 1200άρι ..

2. Αν φορούν όλα τα GS1200 τον ίδιο εγκέφαλο (ΜΕ7) γιατί κάπου είδα ότι κάποια μοντέλα του 2010 και μετά φοράνε τον ME9 ??

3. Μόλις ξεκαθαρίσουμε τα παραπάνω, θα ήθελα έναν ενδιαφερόμενο από θεσσαλονίκη (το πειραματόζωο που λέμε ), ώπου θα δοκιμάσουμε την ανάγνωση και φυσικά αν τα καταφέρουμε, να κάνουμε και το πρόγραμμα δωρεάν. Η διαδικασία ανάγνωσης μεσω της πρίζας OBD δεν έχει κανένα κίνδυνο και δεν επηρεάζει τίποτα στην μηχανή.

Παρακάτω βλέπετε τους χάρτες από το S1000RR K46 είναι οι ίδιοι με το GS.





Ο γερμανός ακόμα το φυσάει πως άνοιξα τους χάρτες από το μηχανάκι του σε 5 λεπτά..
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 03-04-2013, 08:25
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

OBD II, είναι η θύρα που συνδέεται το διαγνωστικό?
Αν ναι, είναι κάτω από τη σέλα. Ο εγκέφαλος όμως είναι κάτω από το ντεπόζιτο....
Αν ρωτούσες προχθές, θα σου έλεγα σήμερα κωδικούς κλπ.
Αλλά το λύσε-δέσε έγινε και χάσαμε την ευκαιρία.
Αν πας στον αντιπρόσωπο εκεί στη Θεσ/νικη, δε μπορείς να κουβεντιάσεις με ένα μηχανικό και να τα δεις?
Εδώ πάντως θα μπορούσες


Πάντως αμα θες ρωτάω για τους τύπους των εγκεφάλων των R1200GS από 2004-2012.

Last edited by forester; 03-04-2013 at 08:27.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 03-04-2013, 09:46
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Αν ειμασταν κοντα εκανα πειραματοζωο την δικη μου.....


Αν καποια στιγμη..που το βλεπω πιθανο να ανεβω...θα σε πω....



Θεωρω οτι δεχεσαι και.....παραγγελιες για συγκεκριμενα πρα γματα ετσι;
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 03-04-2013, 11:19
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
OBD II, είναι η θύρα που συνδέεται το διαγνωστικό?
Αν ναι, είναι κάτω από τη σέλα.
,,,,,,,,,,

Πάντως αμα θες ρωτάω για τους τύπους των εγκεφάλων των R1200GS από 2004-2012.

Θα ήθελα να ρωτήσεις αν μπορέσεις και για τους τύπους εγκεφάλων (τα πρώτα φορούσαν τον ΜΕ7 Bosch) και για το αν η αντιπροσωπεία κάνει αναβαθμίσεις στο πρόγραμμα μέσω της θύρας OBDii σε όλους τους τύπους.

Έτσι θα σιγουρευτούμε ότι υπάρχει τρόπος για ανάγνωση - εγγραφή του αρχείου απο την θύρα και σε ποια μοντέλα.

Η αναβάθμιση που συνήθως κάνουν οι αντιπροσωπίες είναι μέσω ενός διαγνωστικού κέντρου που συνδέεται με την θύρα και το δίκτυο (υπολογιστών) της αντιπροσωπείας και με σύνδεση με τα κεντρικά της BMW στο εξωτερικό κάνουν την αναβάθμιση με ένα πρόγραμμα (κονσέρβα). Η αναβάθμιση επίσης γίνεται μετά από οδηγία της μαμά εταιρίας (είναι υποχρεωμένη από τον νόμο) για αλλαγές των επερχόμενων μοντέλων (διορθώσεις λαθών και συμόρφωση σε νέες προδιαγραφές ρύπων κλπ κλπ) ώστε να επαναπρογραμματισούν τα παλαιότερα μοντέλα.
Συνήθως διορθώνουν τρύπες στους χάρτες, λάθη, φτωχά μίγματα, πειράκια κλπ κλπ τα οποία εντοπίζονται στην πράξη.
Εχει τύχει παράδειγμα σε κάποια μοντέλα 2003-2008 318i της BMW να καίνε φλάντζα κεφαλής σε θερμά κλίματα νοτίων χωρών, λογω υψηλής συμπίεσης και φτωχών μιγμάτων και πολύ υψηλού ααβανς που έρχονταν από το εργοστάσιο. Σε κάποια άλλα πετρελαιοκίνητα η τουρμπίνα άνοιγε μετά τις 1.400 στροφές και μου έχει τύχει πχ. το 322d φίλος να μη μπορεί να ξεκινήσει στην ανηφόρα, κουφά πράγματα δηλαγή..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
........................................
Θεωρω οτι δεχεσαι και.....παραγγελιες για συγκεκριμενα πραγματα ετσι;
Ο κύριος σκοπός του επαναπρογραμματισμού είναι να ξαναρυθμιστούν οι παραμέτροι καύσης του κινητήρα μετά από αλλαγές πχ. φίλτρο αέρα, εξάτμιση, εκκεντρων κλπ.

Η διαδικασία ρύθμισης δε διαφέρει με αυτήν που εφάρμοζαν τα συνεργεία του '80 σε παλιά αυτοκίνητα με καρπυρατέρ.

Πχ. όταν σε τέτοια αυτοκίνητα έκαναν τροποποιήσεις στον κινητήρα μετά ρύθμιζαν το καρπυρατέρ ή άλλαζαν τα ζιγλερ με μεγαλύτερα, επαναρύθμιζαν το αβανς μέχρι να φέρουν την καύση εκεί που είναι το σωστό και να αποδίδει το max χωρίς περιτές καταναλώσεις ή φτωχά μίγματα. Δηλ. κάναν manual τις ρυθμίσεις όπως σήμερα ένας προγραμματιστής μεταβάλει αυτές τις παραμέτρους μέσα από την ECU.
Το πλεονέκτημα που σου δίνει σημερα ο προγραμματισμός στην ECU είναι ότι αυτοί οι παραμέτροι ρυθμίζονται και σε μεγαλύτερο εύρος μετατροπών και με περισσότερη ακρίβεια και για κάθε συνθήκη, πχ. φορτίο, ψυχρή εκκίνηση -θερμή λειτουργία, επιτάχυνση, μίγμα ανα στροφές, μεταβαλόμενο αβανς ανα στροφές, μεταφορά κόφτη, διακοπή λειτουργίας αισθητήρα λ σε πλήρη επιτάχυνση κλπ κλπ.

Εφόσον καταφέρουμε την θύρα OBD, μάλλον θα πάρω και τον εξοπλισμό για προγραμματισμό επάνω στην ECU όπως στο σχετικό βίντεο, για να μπορούν κάποιοι (εκτός συμπρωτεύουσας) που θέλουν να στέλνουν μονο τον εγκέφαλο και να μην έρχεται όλο το μηχανάκι. Είναι και αυτό μία ευκολία..

Να σημειώσω ότι στο παρόν νήμα, σκοπός μου δεν είναι να κάνω καμία διαφήμιση και καμία εκμετάλευση του forum, παρά μόνο έρευνα επάνω στο θέμα. Αν καταλήξουμε κάπου και ζητήσουν κάποια μέλη οτιδήποτε, θα δούμε τι μπορουμε να κάνουμε σε συνεργασία με τους υπεύθυνους του forum.

Last edited by JohnGS1100; 03-04-2013 at 11:27.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 03-04-2013, 14:33
manolis Ο/Η manolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: F650 GS twin
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Η μονάδα απο το μηχανάκι είναι bmskp;
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-04-2013, 14:41
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

πω...φιλε εισαι αλλου λεμε!....παραμενω συχρονισμενος και παρακολουθω τα νεα σου!

...για λεγε ...για λεγε ....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-04-2013, 14:52
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Johnara σε παρακολουθώ και εγώ....
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-04-2013, 14:57
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μονάδα απο το μηχανάκι είναι bmskp;
Δεν καταλαβαίνω, μονάδα εννοείς την ECU ?
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-04-2013, 15:04
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
πω...φιλε εισαι αλλου λεμε!....παραμενω συχρονισμενος και παρακολουθω τα νεα σου!

...για λεγε ...για λεγε ....
Γιάννη είναι απλό το θέμα, οι γερμανοί προσπαθούν να προγραμματίσουν το S1000RR στα τυφλά με winols. Αν παρατηρήσεις το αρχείο που ανοίγω στους χάρτες έχει την ονομασία "meine ...", και σε αυτό έχουν διαβάσει 2-3 χάρτες τη στιγμή που το bin file έχει 20 !!.
Ο χάρτης του αισθητήρα "λ" ειδικά είναι σταθερός στο "1" που σημαίνει αναλογία 14,7:1 σε όλο το φάσμα στροφών που είναι δολοφονικό για sport κινητήρα.

Η διαδικασία να "διαβάσεις" το chip γίνεται με το BDM100 (συσκευή usb που συνδέει υπολογιστή με ECU), αυτό γίνεται και στο GS μιας και φοράει τον ίδιο εγκέφαλο αλλά λέμε να το κάνουμε μέσω της θύρας OBDII για να μην ξυλώνουμε και ανοίγουμε τον εγκέφαλο.
Σε πρώτη ανάγνωση των χαρτών του S1000RR, είδα ότι παραείναι συμορφωμένο στις προδιαγραφές ρύπως, που σημαίνει ότι παίρνει σχεδόν ένα 20% ροπής και ιπποδύναμης με ρυθμίσεις για συνθήκες πίστας. Επίσης οι ερογστασιακές ρυθμίσεις μαζί με την μανίσια εξάτμιση που τηρεί προδιαγραφές θορύβου (db), ανεβάζουν τέτοιες θερμοκρασίες, που στις HΠΑ, για να το οδηγήσουν αλλάζουν εξάτμιση, φίλτρα αέρα και το πάνε κατευθείαν για αναβάθμιση λογισμικού.

Last edited by JohnGS1100; 03-04-2013 at 15:16.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 03-04-2013, 15:16
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!