GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Νέα μοντέλα BMW

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #541  
Παλιό 16-09-2012, 21:53
ltsiorak Ο/Η ltsiorak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: veroia
Μoto: VFR 1200 DCT, HONDA VARADERO 1000, XT 660R,
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω που αναφέρεσαι - και εγώ αναφέρομαι στο "διαφορετικό κάστερ". Αυτό που μετά τη γνώμη ενός συνφορουμήτη από... φωτογραφίες (!), έσπευσε άλλος να πει με τη "γνώση" του ότι σίγουρα έτσι πρέπει να είναι (λίγο ή πολύ) και υποθέτει ήδη ότι το νέο σε αυτόν τον τομέα θα είναι χειρότερα από "πριν". Το "πριν" βέβαια το έθαβε 3 φορές την ημέρα μετά από κάθε γεύμα, αλλά δεν έχει σημασία, πρέπει να αρχίσουμε να χτίζουμε τις βάσεις για το θάψιμο του επόμενου.
επειδη εγω δεν μιλαω με πλαγια λογια... ναι το gs το θαβω διοτι εχουμε δει και το δοκιμασαμε, αλλα .... να εισαι αντικειμενικότατος με τον κοσμο και ειδικα με εμενα διοτι δεν ανεχομαι μαγκες...

δεν θα σε εξηγησω για το gs διοτι κουραστικα... αλλα εγω ο ιδιος προ καιρου εγραψα οτι η καλυτερη λυση σημερα ειναι το gs διοτι δεν εχει ανταγωνιση,

επισης εγραψα οτι το crosstourer ειανι οτι ποιο απαραδεκτο εχω δει, καλο το μοτερ , το φοραω στο vfr αλλα στο crosstourer με χαλασε το συνολο

εγω επισης εγραψα οτι το triumph ειναι μια πολυ καλη λυση για 30% χωμα αλλα να περιμενουμε να δουμε το νεο gs...

επισης εγραψα οτι το νεο gs με μοιαζει να εχει μεγαλύτερη καστερ δεν εβαλα το χερι στο ευαγγελιο... τη γνωμη μου ειπα....

τωρα αν εισαι τοσο καφρος να διαβασες ολα τα παραπανω και να εμεινες μονο στο μηχανακι σου, τοτε καλα ειναι να μην διαβαζεις τα ποστ μου....
  #542  
Παλιό 16-09-2012, 22:48
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται ε;
δεν μίλησα για σένα
εσύ είπες για το κάστερ και έμεινες εκεί - άλλοι άρχισαν τις αναλύσεις (με μηδενικά στοιχεία)
το μόνο που είπα για σένα είναι ότι σε πάω στοιχηματάκι ότι δεν άλλαξε το κάστερ

από εκεί και πέρα πρόσεχε τα λόγια σου γιατί ούτε εγώ ανέχομαι μάγκες
άσε που είναι ηλίθιο πράγμα η μαγκιά πίσω από μια οθόνη (και στην περίπτωση μας και 320 χλμ) - συμφωνείς είμαι σίγουρος

Last edited by NLS; 16-09-2012 at 22:49.
  #543  
Παλιό 16-09-2012, 22:51
babisadve Ο/Η babisadve βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Σαλλλονίκη
Μoto: όχι Adve !!!
Μηνύματα: 815
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται ε;
δεν μίλησα για σένα
εσύ είπες για το κάστερ και έμεινες εκεί - άλλοι άρχισαν τις αναλύσεις (με μηδενικά στοιχεία)
το μόνο που είπα για σένα είναι ότι σε πάω στοιχηματάκι ότι δεν άλλαξε το κάστερ από εκεί και πέρα πρόσεχε τα λόγια σου γιατί ούτε εγώ ανέχομαι μάγκες
άσε που είναι ηλίθιο πράγμα η μαγκιά πίσω από μια οθόνη (και στην περίπτωση μας και 320 χλμ) - συμφωνείς είμαι σίγουρος
  #544  
Παλιό 16-09-2012, 22:52
babisadve Ο/Η babisadve βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Σαλλλονίκη
Μoto: όχι Adve !!!
Μηνύματα: 815
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

  #545  
Παλιό 17-09-2012, 00:13
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από babisadve Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από babisadve Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπαμπη μ'αρεσει γιατι παντα πετεγεσαι εκει που πρεπει και παντα με στοιχεια

Αληθεια εκεινες οι φωτο μου απο κωνσταντινουπολη που ειναι?? ακομα τις περιμενω
  #546  
Παλιό 17-09-2012, 00:18
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Βέροια είναι;
Βόλο νόμιζα.
Βλακεία μου.
Ακόμα καλύτερα, αν είναι και είναι παρεξηγημένος να περάσω και από την Νάουσα και το αγαπημένο μου ξενοδοχείο.
  #547  
Παλιό 17-09-2012, 08:56
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο αυτό που λες είναι φυσιολογικό και δε μου κάνει καμία εντύπωση. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι στο ΜΟΤΟ στο τεύχος Ιουλίου , αν δεν κάνω λάθος, ο συντάκτης έγραφε ότι το Honda υπερέχει του GS σε οποιοδήποτε δρόμο. έτσι ακριβώς το διατύπωνε και γι αυτό μου έκανε εντύπωση, τη στιγμή που εκτός της κάστερ, έχει και μεγαλύτερο μεταξόνιο από το GS. Πώς γίνεται να στρίψει πιο γρήγορα κι εύκολα σε κλειστά "S" και σε φουρκέτες;
Θα ήθελα να οδηγήσω το Honda κάποια στιγμή, αλλά όχι στην Αθήνα. Σε στροφιλίκι το θέλω

Θοδωρη

Το περιοδικο ειχε δικιο, ΝΑΙ το τουρερ ειναι καλλυτερο του ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ GS σε οποιονδηποτε δρομο ΠΛΗΝ χωματος......αν δεν το εγραφε ετσι ο συντακτης καπως θα το εννουσε διοτι δεν μπορει να ητο τοσο βλακας......
Εκανα με το τουρερ καμια 250αρια κμ, Θοδωρα, το μηχανακι ειναι απο αλλον πλανητη εν σχεση με τα βαραντερο και με τα GS....πρέπει να κατανοηθει πληρως αυτο. Εχει κανα δυο ελατωματα (προστασια απο τα στοιχεια της φυσης και μεγεθος) οπως εχω γραψει και στο σχετικο με το μοντελο νημα αλλα στα υπολοιπα δεν εχει αντιπαλο.
Σε κλειστα κομματια πασχει, δεν ειναι φτιαγμενο γιαυτα......πως αλλωστε να μην πασχει αφου με καστερ 27 μοιρες και μεταξονιο 1595mm ε, δεν μπορεις να το πεις και στριφτερο κλειστων κομματιων ουτε και χωματινης αποστολης φυσικα.
Παντως Θοδωρα τα παραπανω μεγαλα μεγεθη γνωριζεις πολυ καλα οτι ειναι εκ των ουκ ανευ στους ανοικτους δρομους και στις ανοικτες καμπες......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ltsiorak Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο.... εγω με την γωνια του crosstourer θα ετρωγα τα μουτρα μου σε φουρκετα.... ασε που σε στριφτερο δρομο εμεινα χλμ πισω... απο βαραντερο..
...............................................................................................
Μα κι εσυ σε φουρκετα πηγες να μπεις με κροσστουρερ φορτωμενος με Κμ? Δεν γινεται.......δεν ειναι multistrada.......
Οπως δεν γινεται και με το βαραντερο με το οποιο εχουν παραπλησια μεγεθη, το Βαρα εχει καστερ 27 μοιρες και 30' το τουρερ 27 μοιρες, το Βαρα εχει μεταξονιο 1560μμ και το τουρερ 1595μμ....ε, δεν ειναι και τεραστιες οι διαφορες ωστε να σε περνουν τα βαραντερο....εκτος κι αν ο αναβατης του ηταν ο ''παω διχως αυριο με τον Αγ. Πετρο στο πλαι μου''.

Last edited by GeorgeP; 17-09-2012 at 08:58.
  #548  
Παλιό 17-09-2012, 13:34
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

εχω την εντυπωση παιδια οτι σχεδιαστικα δεν μπορουν πολυ να το αλλαξουν το καινουργιο διοτι ηδη ειναι πολυ μπροστα σαν σχεδιο απο τοτε που βγηκε το 2004 και δεν ξερω αλλα και δεν βλεπω σε πια φορμα να το αναβαθμισουν για να μην ακουμπησουν την υπερβολη
μην ξεχναμε οτι ειναι ενα πολυεργαλειο μηχανη με καθαρα intustry χαρακτηριστικα που παντα δεσποζει ο κινητηρας αφου πανω του πιανονται ολα μεχρι και οι πωλησεις τους
ομως σαν καινουργιο ειμαι σιγουρος οτι θα πιασει το σφιγμο της αγορας αλλα και των πελατων του και μαλον θα διμιουργησει οπως παντα καινουργιο ρευμα αναγκων του αναβατη
Γιατι μην νομιζετε οτι εμεις οι χρηστες κανουμε τοσο κουμαντο στο τι θα βγαλει η εταρεια (οικονομικα ασυμφορο για την εταρεια) αλλα αυτη κατα καποιο τροπο δημιουργει αναγκες στο πελατολογιο της ( οικονομικα συμφερον) με τους πατροπαραδοτους επικοινωνιακους τροπους και μην ξεχναμε και την κριση ισως να θελαν και πολυ αλλιως να το βγαλουν αλλα κολωσανε γιατι πιος θα το αγορασει πλεον

Last edited by phoenix; 17-09-2012 at 13:40.
  #549  
Παλιό 17-09-2012, 21:35
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Θοδωρη

Το περιοδικο ειχε δικιο, ΝΑΙ το τουρερ ειναι καλλυτερο του ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ GS σε οποιονδηποτε δρομο ΠΛΗΝ χωματος......αν δεν το εγραφε ετσι ο συντακτης καπως θα το εννουσε διοτι δεν μπορει να ητο τοσο βλακας......
Εκανα με το τουρερ καμια 250αρια κμ, Θοδωρα, το μηχανακι ειναι απο αλλον πλανητη εν σχεση με τα βαραντερο και με τα GS....πρέπει να κατανοηθει πληρως αυτο. Εχει κανα δυο ελατωματα (προστασια απο τα στοιχεια της φυσης και μεγεθος) οπως εχω γραψει και στο σχετικο με το μοντελο νημα αλλα στα υπολοιπα(?) δεν εχει αντιπαλο.
Σε κλειστα κομματια πασχει, δεν ειναι φτιαγμενο γιαυτα......πως αλλωστε να μην πασχει αφου με καστερ 27 μοιρες και μεταξονιο 1595mm ε, δεν μπορεις να το πεις και στριφτερο κλειστων κομματιων ουτε και χωματινης αποστολης φυσικα.
Παντως Θοδωρα τα παραπανω μεγαλα μεγεθη γνωριζεις πολυ καλα οτι ειναι εκ των ουκ ανευ στους ανοικτους δρομους και στις ανοικτες καμπες...... Εκεί δηλαδή που θα έπρεπε να έχει προστασία από τα στοιχεία της φύσης… που παραπάνω λες ότι πάσχει !




Μα κι εσυ σε φουρκετα πηγες να μπεις με κροσστουρερ φορτωμενος με Κμ? Δεν γινεται.......δεν ειναι multistrada....... ΟΥΤΕ GS !!!!!!!!!

Οπως δεν γινεται και με το βαραντερο με το οποιο εχουν παραπλησια μεγεθη, το Βαρα εχει καστερ 27 μοιρες και 30' το τουρερ 27 μοιρες, το Βαρα εχει μεταξονιο 1560μμ και το τουρερ 1595μμ....ε, δεν ειναι και τεραστιες οι διαφορες ωστε να σε περνουν τα βαραντερο....εκτος κι αν ο αναβατης του ηταν ο ''παω διχως αυριο με τον Αγ. Πετρο στο πλαι μου''.
Το ΜΟΤΟ γράφει αυτά που <<πρέπει>> να γράψει ένα περιοδικό …


Γιώργο δεν βρίσκεις αυτά που γράφεις αντιφατικά ??? είναι σε <<κάθε >> δρόμο καλύτερο ή μόνο σε ανοικτούς – αυτοκινητοδρόμους, οι επαρχιακοί δεν είναι δρόμοι?



Για μένα είναι μια βλακεία και μισή. Η προχειροδουλειά φαίνεται και από το ότι δεν του έφταιξαν ένα δικό του κιβώτιο και τελικιάζει με ... 4η !
  #550  
Παλιό 17-09-2012, 23:15
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Θοδωρη

Το περιοδικο ειχε δικιο, ΝΑΙ το τουρερ ειναι καλλυτερο του ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ GS σε οποιονδηποτε δρομο ΠΛΗΝ χωματος......αν δεν το εγραφε ετσι ο συντακτης καπως θα το εννουσε διοτι δεν μπορει να ητο τοσο βλακας......


Έτσι το έγραφε... Καλύτερο σε κάθε είδος δρόμου, αρκεί να υπάρχει άσφαλτος.
Εκανα με το τουρερ καμια 250αρια κμ, Θοδωρα, το μηχανακι ειναι απο αλλον πλανητη εν σχεση με τα βαραντερο και με τα GS....πρέπει να κατανοηθει πληρως αυτο. Εχει κανα δυο ελατωματα (προστασια απο τα στοιχεια της φυσης και μεγεθος) οπως εχω γραψει και στο σχετικο με το μοντελο νημα αλλα στα υπολοιπα δεν εχει αντιπαλο.
Σε κλειστα κομματια πασχει, δεν ειναι φτιαγμενο γιαυτα......πως αλλωστε να μην πασχει αφου με καστερ 27 μοιρες και μεταξονιο 1595mm ε, δεν μπορεις να το πεις και στριφτερο κλειστων κομματιων ουτε και χωματινης αποστολης φυσικα.

Εδώ είναι η διαφορά μας! Κι αυτά είναι ασφάλτινοι δρόμοι
Άρα δεν είναι καλύτερο απο το GS στα κλειστά στροφιλίκια κι ας είναι ασφάλτινα
Παντως Θοδωρα τα παραπανω μεγαλα μεγεθη γνωριζεις πολυ καλα οτι ειναι εκ των ουκ ανευ στους ανοικτους δρομους και στις ανοικτες καμπες......
Εκεί ας κάνει και θαύματα


Μα κι εσυ σε φουρκετα πηγες να μπεις με κροσστουρερ φορτωμενος με Κμ? Δεν γινεται.......δεν ειναι multistrada.......


Το GS μπαίνει καλύτερα σε τέτοιες στροφές και στοιχηματίζω επάνω σ' αυτό!
Οπως δεν γινεται και με το βαραντερο με το οποιο εχουν παραπλησια μεγεθη, το Βαρα εχει καστερ 27 μοιρες και 30' το τουρερ 27 μοιρες, το Βαρα εχει μεταξονιο 1560μμ και το τουρερ 1595μμ....ε, δεν ειναι και τεραστιες οι διαφορες ωστε να σε περνουν τα βαραντερο....εκτος κι αν ο αναβατης του ηταν ο ''παω διχως αυριο με τον Αγ. Πετρο στο πλαι μου''.


Και πάλι σας αγαπάω, ότι κι αν γουστάρετε να οδηγείτε
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τελευταία νέα απο την Λιβύη bloger73 Επικαιρότητα 11 18-03-2011 22:22
"Η Τελευταία Ομιλία (Ράντυ Πάους)", κι άλλη τροφή για σκέψη... gemara Διάφορα 8 06-11-2010 14:07
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13
Τελευταία για το r1200gs sakmant Πωλήσεις μοτοσυκλετών 5 06-07-2010 17:31
F650GS H Τελευταία εξόρμηση ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Χωμάτινες εξορμήσεις 3 24-01-2010 13:45


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!