GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 22-08-2011, 20:56
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Έρευνα : μελέτη Maids για τα ατυχήματα μοτο



Μπράβο Βαγγέλη για μιά ακόμη φορά για αυτή την ενδιαφέρουσα έρευνα-μελέτη όσον αφορά τη μοτοσυκλέτα και την ασφάλεια του αναβάτη και τα σημεία επαφής σε περίπτωση ατυχήματος .

Τα μάτια μας 14 .






Reply With Quote
  #12  
Παλιό 22-08-2011, 21:12
Skyhigh Ο/Η Skyhigh βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή Απάντηση: Έρευνα : μελέτη Maids για τα ατυχήματα μοτο

Spam on!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vagelis Gar Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως πρεπει να βαλουμε καποιον φαρο για να μας βλεπουν?
Οριστε κυριοι ασπρη μοτο με ....φαρο!!!



( spam off !!! )

Last edited by Skyhigh; 22-08-2011 at 21:13.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 22-08-2011, 21:16
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Έρευνα : μελέτη Maids για τα ατυχήματα μοτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Skyhigh Εμφάνιση μηνυμάτων
Spam on!!



Οριστε κυριοι ασπρη μοτο με ....φαρο!!!



( spam off !!! )
Με τετοιο "φαρο" το ποσοστο "Center Rear 2%" θα εκτοξευθει στα ΥΨΗ.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 31-08-2011, 17:24
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Έρευνα : μελέτη Maids για τα ατυχήματα μοτο

όπως αναγράφουν και διάφορα manual απο σχολές ασφαλούς οδήγησης και επιβεβαιώνεται απο την εν λόγω έρευνα:
Ο οδηγός μοτοσυκλέτας θα πρέπει να οδηγεί με φαντασία και να κάνει σενάρια για το που οδηγεί η κάθε του κίνηση....πρέπει να βλέπει τουλάχιστον 5 αυτοκίνητα μπροστά του και να δίνει ππροτεραιότητα σε όλους

Σε πρόσφατη λογομαχία που είχα για παράδειγμα με οδηγό της κίτρινης φυλής (ταρίφα κοινώς) επειδή σταμάτησα σε στενό που δεν είχα στοπ και βιαζοταν ο εν λόγω κύριος.... τον ρώτησα ότι άν πεταχτεί κάποιος απο το ΣΤΟΠ και εφόσον με τραυματίσει... έχει κάποιο νόημα να διεκδικίσω ανάσκελα το δίκιο μου???

προφανώς και δεν έχει και ευτυχώς δεν απάντησε, παρα μόνο κούνησε το κεφάλι γιατί με πέρασε για τρελό.

Αμυντική οδήγηση κύριοι, εγώ κινούμαι σαν όλοι να με έχουν σημάδι, και φυσικά αυτό το έμαθα εφόσον δοκίμασα την γεύση της ασφάλτου , γιατί πριν την δοκιμάσω υπήρξα "κάγκουρας" , το θέμα είναι να είσαι απο τους τυχερούς και να έχεις δεύτερη ευκαιρία όταν δοκιμάσεις άσφαλτο.
Στο ατύχημα που είχα λοιπόν (και εδώ πέφτει πάλι μεσα η έρευνα καθώς ήταν ατύχημα με 40χλμ/ω δύο στενά απο το σπίτι μου)ήρθε το ανακριτικό της τροχαίας και την ώρα της καταγραφής πέρασε ένα Super Sport με ξεκράνωτο οδηγό, ο οποίος θεώρησε ορθόν να σηκώσει λαμπάδα την μοτό επειδή είδε αστυνομία (αυτοεπιβεβαίωση και αφήγηση στην παρέα του αργότερα) ο αστυνομικός που ήταν μεγάλης ηλικίας είπε στον συνάδελφό του παρακολουθώντας την σκηνή.... "τελείωνε εδώ με τα χαρτιά, βλέπω να μας φωνάζουν για τον πελάτη σύντομα" εκεί κατάλαβα πώς μας βλέπει ο κόσμος και πόσο βέβαιη κατάληξη έχουν κάποιες κινήσεις... μπορεί να ήταν ώμα τα λόγια του αλλά με στιγμάτισαν οφείλω να ομολογήσω

Προτιμώ να είμαι ο τρελός που προσέχει γύρω του και φοράει τουλάχιστον Κράνος - Γάντια - Μπουφάν χειμώνα - καλοκαίρι, παρά να κληθεί η οικογένεια μου να πάρει την αποζημίωση απο την ασφαλιστική!!!!!

Πάντα όρθιοι αδέρφια και τα μάτια σας 14, γιατί τουλάχιστον η Αθήνα είναι εμπόλεμη ζώνη
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 31-08-2011, 18:06
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Έρευνα : μελέτη Maids για τα ατυχήματα μοτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Akyla Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως αναγράφουν και διάφορα manual απο σχολές ασφαλούς οδήγησης και επιβεβαιώνεται απο την εν λόγω έρευνα:
Ο οδηγός μοτοσυκλέτας θα πρέπει να οδηγεί με φαντασία και να κάνει σενάρια για το που οδηγεί η κάθε του κίνηση....πρέπει να βλέπει τουλάχιστον 5 αυτοκίνητα μπροστά του και να δίνει ππροτεραιότητα σε όλους

Σε πρόσφατη λογομαχία που είχα για παράδειγμα με οδηγό της κίτρινης φυλής (ταρίφα κοινώς) επειδή σταμάτησα σε στενό που δεν είχα στοπ και βιαζοταν ο εν λόγω κύριος.... τον ρώτησα ότι άν πεταχτεί κάποιος απο το ΣΤΟΠ και εφόσον με τραυματίσει... έχει κάποιο νόημα να διεκδικίσω ανάσκελα το δίκιο μου???

προφανώς και δεν έχει και ευτυχώς δεν απάντησε, παρα μόνο κούνησε το κεφάλι γιατί με πέρασε για τρελό.

Αμυντική οδήγηση κύριοι, εγώ κινούμαι σαν όλοι να με έχουν σημάδι, και φυσικά αυτό το έμαθα εφόσον δοκίμασα την γεύση της ασφάλτου , γιατί πριν την δοκιμάσω υπήρξα "κάγκουρας" , το θέμα είναι να είσαι απο τους τυχερούς και να έχεις δεύτερη ευκαιρία όταν δοκιμάσεις άσφαλτο.
Στο ατύχημα που είχα λοιπόν (και εδώ πέφτει πάλι μεσα η έρευνα καθώς ήταν ατύχημα με 40χλμ/ω δύο στενά απο το σπίτι μου)ήρθε το ανακριτικό της τροχαίας και την ώρα της καταγραφής πέρασε ένα Super Sport με ξεκράνωτο οδηγό, ο οποίος θεώρησε ορθόν να σηκώσει λαμπάδα την μοτό επειδή είδε αστυνομία (αυτοεπιβεβαίωση και αφήγηση στην παρέα του αργότερα) ο αστυνομικός που ήταν μεγάλης ηλικίας είπε στον συνάδελφό του παρακολουθώντας την σκηνή.... "τελείωνε εδώ με τα χαρτιά, βλέπω να μας φωνάζουν για τον πελάτη σύντομα" εκεί κατάλαβα πώς μας βλέπει ο κόσμος και πόσο βέβαιη κατάληξη έχουν κάποιες κινήσεις... μπορεί να ήταν ώμα τα λόγια του αλλά με στιγμάτισαν οφείλω να ομολογήσω

Προτιμώ να είμαι ο τρελός που προσέχει γύρω του και φοράει τουλάχιστον Κράνος - Γάντια - Μπουφάν χειμώνα - καλοκαίρι, παρά να κληθεί η οικογένεια μου να πάρει την αποζημίωση απο την ασφαλιστική!!!!!

Πάντα όρθιοι αδέρφια και τα μάτια σας 14, γιατί τουλάχιστον η Αθήνα είναι εμπόλεμη ζώνη
+ σε ΟΛΑ όσα είπες.
(Όσα για τα λόγια του αστυνομικού μην μας εκπλήσουν. Γνωστός μου ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ αντί-μοτοσυκλετιστής μας αποκαλεί "μελλοντικούς δωρητές οργάνων"....)
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 31-08-2011, 18:29
soketz Ο/Η soketz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: κορινθος
Μoto: bmw 1200gs
Μηνύματα: 359
Προεπιλογή Απάντηση: Έρευνα : μελέτη Maids για τα ατυχήματα μοτο

πολυ καλη η ερευνα και μπραβο και σε σενα που μας το παρουσιασες!!:sm5::sm5:
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 31-08-2011, 18:49
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Έρευνα : μελέτη Maids για τα ατυχήματα μοτο

πολλή προσοχή,εξοπλισμός ασφαλείας και τύχη ...
συνεχίζουμε,,,
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 01-09-2011, 02:02
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Έρευνα : μελέτη Maids για τα ατυχήματα μοτο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vagelis Gar Εμφάνιση μηνυμάτων
+ σε ΟΛΑ όσα είπες.
(Όσα για τα λόγια του αστυνομικού μην μας εκπλήσουν. Γνωστός μου ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ αντί-μοτοσυκλετιστής μας αποκαλεί "μελλοντικούς δωρητές οργάνων"....)

Βαγγελη, μην ξεχασεις να του δωσεις τα... συγχαρητηρια μου !!!

Πανεξυπνο... ρητο ...
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 01-09-2011, 10:15
evan400f Ο/Η evan400f βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Γεροβουνό, Καματερου
Μoto: HONDA DEAUVILLE 650 HONDA CB 400 FOUR 1976
Μηνύματα: 4,178
Προεπιλογή Απάντηση: Έρευνα : μελέτη Maids για τα ατυχήματα μοτο

Ευχαριστούμε Βάγγο....
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 01-09-2011, 11:15
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Έρευνα : μελέτη Maids για τα ατυχήματα μοτο

Βαγγέλη ευχαριστούμε που ανέβασες την έρευνα..έχει πραγματικά πολύ ενδιαφέρον
Όσο για τον γνωστό σου..να ναι πάντα καλά και να μην χρειαστεί ποτέ δωρεά οργάνων από "μελλοντικούς δωρητές"
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ισχύει η προσωποκράτηση μεταξύ εμπόρων για μεταξύ τους οφειλές spil Ελλάδα 1 13-05-2011 12:36
Συνελήφθη η υπεύθυνη γιατρός εφημερίας στο Αττικό Νοσοκομείο ortho Επικαιρότητα 17 03-05-2011 13:24
Βρέθηκε η λύση για τους μετανάστες. Να μεταφερθούν στη Βουλή.(με φωτό) Samior Χιούμορ 15 06-03-2011 23:33
Σούνιο για καφεδάκι - Λάυριο για ουζοψαρομεζέδες - Στροφιλίκια - Κυριακή 24/10/10 !!! CPretenteriS Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 32 25-10-2010 13:09
Μελέτη MAIDS σχετικά με τα ατυχήματα μοτοσυκλετών georgekostas Γενικά - Μοτοσυκλέτα 14 08-07-2009 22:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!