GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Κλειστό θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιό 23-05-2013, 13:37
hairentin Ο/Η hairentin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Σέρρες
Μoto: R1200GS 08
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: Να σας πω τι βίωσα σήμερα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτά, δε μας τα κάνεις "δίφραγκα" ρε παλικάρι????
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοείς?

Καθαρά για το τεχνικό μέρος ... Μιας και για τα υπόλοιπα οι γνώσεις μου είναι και θέλω να παραμείνουν ελειπέστατες ...

Το forum "τρέχει" πάνω σε μια πλατφόρμα (vbuletin) ...
Η πλατφόρμα αυτή , έχει κάποιες αυτοματοποιημένες λειτουργίες , αλλιώς θα έπρεπε ο κάθε admin να είναι έμπειρος προγραμματιστής , για να μπορέσει να κάνει την παραμικρή αλλαγή .
Μία απο τις αυτόματες λειτουργίες , είναι και η αποθήκευση των κωδικών των μελλών , ώστε να μπορεί να ελέγξει την είσοδο με τον κωδικό τους .

Υπήρξε μια εποχή , που οι υδριτές ενός φόρουμ ή αυτοί που τους είχε παραχωρηθεί το ανάλογο δικαίωμα (superadmin) , είχαν μια πρόσβαση στους κωδικούς που αποθηκευώταν .

Απο μιά έκδωση και μετά , και προφανώς λόγο προβλημάτων και σε πολλά άλλα φόρουμ , αυτή η δυνατότητα αφαιρέθηκε .

Οι κωδικοί πλέον αποθηκεύωνται "κρυπτογραφιμένοι" , με άγνωστο στον οποιονδήποτε χρήστη κλειδί κρυπτογράφησης ... και μάλιστα δύο φορές .

Έτσι ακόμα και σε όποιον έχει πλήρη πρόσβαση σε όλα τα αρχεία του εκάστωτε φόρουμ, είναι εξαιρετικά δύσκολο να μπορέσει να δεί τον ίδιο τον κωδικό οποιουδήποτε μέλους ...


Ουσιαστικά τα παραπάνω , δηλώνουν οτι είναι αδύνατο , να έγινε υποκλοπή κωδικού (και καθαρά του κωδικού όσον αφορά τις γνώσεις μου) , απο έχωντες πρόσβαση σε παραπάνω λειτουργίες του φόρουμ ...
Ίδιες πιθανότητες έχει ο οποιοσδήποτε να έσπασε εναν κωδικό με αυτόν που έχει και όλο το φόρουμ στον υπολογιστή του ...

Φυσικά κωδικοί του στύλ 12345 , δεν χρειάζονται και ιδιαίτερη ικανότητα για να "σπάσουν" αλλά εκεί μιλάμε για μαντεία ...
  #82  
Παλιό 23-05-2013, 13:40
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Να σας πω τι βίωσα σήμερα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giof Εμφάνιση μηνυμάτων
.....εγώ προσωπικα θα ήθελα να ακούσω και απάντηση απο αυτούς που κατηγορεί.
...
Mήπως θα ήθελες οι "κατηγορούμενοι" να σου αποδείξουν επίσης :
α. ... ότι δεν είναι ελέφαντες ;
β. ... ότι είναι Έλληνες υπήκοοι ;
γ. ... ότι έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ;
δ. ...
ε. ...
στ. ....

Ας σοβαρευθούμε λίγο ...
  #83  
Παλιό 23-05-2013, 14:00
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Να σας πω τι βίωσα σήμερα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Mήπως θα ήθελες οι "κατηγορούμενοι" να σου αποδείξουν επίσης :
α. ... ότι δεν είναι ελέφαντες ;
β. ... ότι είναι Έλληνες υπήκοοι ;
γ. ... ότι έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ;
δ. ...
ε. ...
στ. ....

Ας σοβαρευθούμε λίγο ...
Και για να μην εκληφθεί
η αγανάκτησή μου,
ως ειρωνεία,
σε διαβεβαιώ πως ούτε κωδικοί πρόσβασης αποκρυπτογραφούνται
ούτε Προσωπικά Μηνύματα διαβάζονται !
Για μεν τους κωδικούς πρόσβασης,
υπάρχει ΜΟΝΟΝ η δυνατότητα αντικατάστασής τους με νέο
για δε την δημοσιοποίηση Προσωπικών Μηνυμάτων,
όσες φορές έχει γίνει,
έγινε με υπαιτιότητα του αποστολέα
ή του παραλήπτη τους.-
  #84  
Παλιό 23-05-2013, 15:21
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Να σας πω τι βίωσα σήμερα!

Ρε παιδιά ας είμαστε λίγο σοβαροί! Από που προκύπτει ότι μπορούν κάποιοι να διαβάζουν πμ; Αν ήταν έτσι θα είμασταν όλοι βούκινο!

Στο άλλο νήμα που ξεκίνησε ο Νάπο έγραψα ότι μπορεί κάποιος να τον εκνεύρισε με πμ κι αντέδρασε όπως αντέδρασε.

Μου συνέβη πριν μερικούς μήνες ένας μοντ να μου στείλει ένα απαράδεκτο πμ, έπαιξα με τη σκέψη να το δημοσιοποιήσω, αλλά δεν το έκανα, το διευθετήσαμε μεταξύ μας.

Αλλά από αυτό μέχρι την υποκλοπή κωδικών η απόσταση είναι χαώδης. Κι η δυνατότητα να υπήρχε δε βλέπω γιατί να το κάνει κάποιος, τι κέρδος θα είχε;!


Φίλε Νάπο δεν πιστεύω ότι σου έκλεψε κάποιος τους κωδικούς.


Ακουσέ με! Αποτραβήξου μερικές μέρες από το φόρουμ, ηρέμησε, πάρε τις αποστάσεις σου από τις δύο τελευταίες μέρες κι επέστρεψε όπως σε γνωρίσαμε!
  #85  
Παλιό 23-05-2013, 15:21
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Να σας πω τι βίωσα σήμερα!

Χαλαστήκαμε άσχημα ρε παιδιά ... κρίμα ...
  #86  
Παλιό 23-05-2013, 15:24
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Να σας πω τι βίωσα σήμερα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hairentin Εμφάνιση μηνυμάτων


Καθαρά για το τεχνικό μέρος ... Μιας και για τα υπόλοιπα οι γνώσεις μου είναι και θέλω να παραμείνουν ελειπέστατες ...

Το forum "τρέχει" πάνω σε μια πλατφόρμα (vbuletin) ...
Η πλατφόρμα αυτή , έχει κάποιες αυτοματοποιημένες λειτουργίες , αλλιώς θα έπρεπε ο κάθε admin να είναι έμπειρος προγραμματιστής , για να μπορέσει να κάνει την παραμικρή αλλαγή .
Μία απο τις αυτόματες λειτουργίες , είναι και η αποθήκευση των κωδικών των μελλών , ώστε να μπορεί να ελέγξει την είσοδο με τον κωδικό τους .

Υπήρξε μια εποχή , που οι υδριτές ενός φόρουμ ή αυτοί που τους είχε παραχωρηθεί το ανάλογο δικαίωμα (superadmin) , είχαν μια πρόσβαση στους κωδικούς που αποθηκευώταν .

Απο μιά έκδωση και μετά , και προφανώς λόγο προβλημάτων και σε πολλά άλλα φόρουμ , αυτή η δυνατότητα αφαιρέθηκε .

Οι κωδικοί πλέον αποθηκεύωνται "κρυπτογραφιμένοι" , με άγνωστο στον οποιονδήποτε χρήστη κλειδί κρυπτογράφησης ... και μάλιστα δύο φορές .

Έτσι ακόμα και σε όποιον έχει πλήρη πρόσβαση σε όλα τα αρχεία του εκάστωτε φόρουμ, είναι εξαιρετικά δύσκολο να μπορέσει να δεί τον ίδιο τον κωδικό οποιουδήποτε μέλους ...


Ουσιαστικά τα παραπάνω , δηλώνουν οτι είναι αδύνατο , να έγινε υποκλοπή κωδικού (και καθαρά του κωδικού όσον αφορά τις γνώσεις μου) , απο έχωντες πρόσβαση σε παραπάνω λειτουργίες του φόρουμ ...
Ίδιες πιθανότητες έχει ο οποιοσδήποτε να έσπασε εναν κωδικό με αυτόν που έχει και όλο το φόρουμ στον υπολογιστή του ...

Φυσικά κωδικοί του στύλ 12345 , δεν χρειάζονται και ιδιαίτερη ικανότητα για να "σπάσουν" αλλά εκεί μιλάμε για μαντεία ...
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτά, δε μας τα κάνεις "δίφραγκα" ρε παλικάρι????
Τι εννοείς?


ΟΚ φίλε μου. Ευχαριστώ.
Το τεχνικό θέμα το κατάλαβα.
Άρα δε γίνεται υποκλοπή κωδικών και χρήση τους αναρμοδίως!!!!
Εκτός αν μιλάμε για κάποιον που θα "έσπαγε" και κωδικούς της NASA



Ο άλλος φίλος , ο "βασιλιάς", αυτό ήθελε να πει?
Επιτέλους ας μιλάμε χωρίς υπονοούμενα και με τη χρήση ελληνικής γλώσσας, μπας και συννενοηθούμε
  #87  
Παλιό 23-05-2013, 15:27
King C. Ο/Η King C. βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή Απάντηση: Να σας πω τι βίωσα σήμερα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hairentin Εμφάνιση μηνυμάτων


Καθαρά για το τεχνικό μέρος ... Μιας και για τα υπόλοιπα οι γνώσεις μου είναι και θέλω να παραμείνουν ελειπέστατες ...

Το forum "τρέχει" πάνω σε μια πλατφόρμα (vbuletin) ...
Η πλατφόρμα αυτή , έχει κάποιες αυτοματοποιημένες λειτουργίες , αλλιώς θα έπρεπε ο κάθε admin να είναι έμπειρος προγραμματιστής , για να μπορέσει να κάνει την παραμικρή αλλαγή .
Μία απο τις αυτόματες λειτουργίες , είναι και η αποθήκευση των κωδικών των μελλών , ώστε να μπορεί να ελέγξει την είσοδο με τον κωδικό τους .

Υπήρξε μια εποχή , που οι υδριτές ενός φόρουμ ή αυτοί που τους είχε παραχωρηθεί το ανάλογο δικαίωμα (superadmin) , είχαν μια πρόσβαση στους κωδικούς που αποθηκευώταν .

Απο μιά έκδωση και μετά , και προφανώς λόγο προβλημάτων και σε πολλά άλλα φόρουμ , αυτή η δυνατότητα αφαιρέθηκε .

Οι κωδικοί πλέον αποθηκεύωνται "κρυπτογραφιμένοι" , με άγνωστο στον οποιονδήποτε χρήστη κλειδί κρυπτογράφησης ... και μάλιστα δύο φορές .

Έτσι ακόμα και σε όποιον έχει πλήρη πρόσβαση σε όλα τα αρχεία του εκάστωτε φόρουμ, είναι εξαιρετικά δύσκολο να μπορέσει να δεί τον ίδιο τον κωδικό οποιουδήποτε μέλους ...


Ουσιαστικά τα παραπάνω , δηλώνουν οτι είναι αδύνατο , να έγινε υποκλοπή κωδικού (και καθαρά του κωδικού όσον αφορά τις γνώσεις μου) , απο έχωντες πρόσβαση σε παραπάνω λειτουργίες του φόρουμ ...
Ίδιες πιθανότητες έχει ο οποιοσδήποτε να έσπασε εναν κωδικό με αυτόν που έχει και όλο το φόρουμ στον υπολογιστή του ...

Φυσικά κωδικοί του στύλ 12345 , δεν χρειάζονται και ιδιαίτερη ικανότητα για να "σπάσουν" αλλά εκεί μιλάμε για μαντεία ...
Ευχαριστώ που με έβγαλες από τον κόπο να το αναλύσω !!
  #88  
Παλιό 23-05-2013, 15:27
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Να σας πω τι βίωσα σήμερα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά ας είμαστε λίγο σοβαροί! Από που προκύπτει ότι μπορούν κάποιοι να διαβάζουν πμ; Αν ήταν έτσι θα είμασταν όλοι βούκινο!

Στο άλλο νήμα που ξεκίνησε ο Νάπο έγραψα ότι μπορεί κάποιος να τον εκνεύρισε με πμ κι αντέδρασε όπως αντέδρασε.

Μου συνέβη πριν μερικούς μήνες ένας μοντ να μου στείλει ένα απαράδεκτο πμ, έπαιξα με τη σκέψη να το δημοσιοποιήσω, αλλά δεν το έκανα, το διευθετήσαμε μεταξύ μας.

Αλλά από αυτό μέχρι την υποκλοπή κωδικών η απόσταση είναι χαώδης. Κι η δυνατότητα να υπήρχε δε βλέπω γιατί να το κάνει κάποιος, τι κέρδος θα είχε;!


Φίλε Νάπο δεν πιστεύω ότι σου έκλεψε κάποιος τους κωδικούς.


Ακουσέ με! Αποτραβήξου μερικές μέρες από το φόρουμ, ηρέμησε, πάρε τις αποστάσεις σου από τις δύο τελευταίες μέρες κι επέστρεψε όπως σε γνωρίσαμε!


Ως "όρθο", ορθώς εμίλησες

  #89  
Παλιό 23-05-2013, 15:28
King C. Ο/Η King C. βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή Απάντηση: Να σας πω τι βίωσα σήμερα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτά, δε μας τα κάνεις "δίφραγκα" ρε παλικάρι????
Τι εννοείς?
1. δίφραγκα και παλικάρια... στους φίλους σου.
(χωρις παρεξηγηση..)

2. την αναλυση στα τεχνικα την πηρες απο το φιλο.
  #90  
Παλιό 23-05-2013, 15:29
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Να σας πω τι βίωσα σήμερα!

Μήπως μπέρδεψε τα "μηνύματα επισκέπτου" τα οποία είναι ορατά από τον οποιοδήποτε επισκέπτεται το προφίλ του?
Κλειστό θέμα


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!