GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό)

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 07-11-2011, 07:50
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...

Kαταπληκτικες φωτογραφιες!
Το ιδιο και η σταση ζωης που απεικονιζουν!
Καλα χιλιομετρα
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 25-11-2011, 01:34
Andreas_F800GS Ο/Η Andreas_F800GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθήνα, Ηλιούπολη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 401
Προεπιλογή Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...

Αρχικά αναρωτήθηκα πότε πρόλαβες να πας σε όλα αυτά τα μέρη... μετά σκέφτηκα... μαθουσάλας είναι, έχει φάει τα χρόνια με το κουτάλι... προλαβαίνει...

Πάντα όρθιος και να βγάλεις άλλες τόσες φώτο για να τις μοιραστείς μαζί μας!
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 21-12-2012, 10:18
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...

Oσο ακομα μπορουμε να ανοιγουμε τα φτερα μας μοτοσυκλετιστικα,η συνυπαρξη μου ή καλυτερα η συμβιωση μου με την F800GS μου προχωραει...Το θεμα ειναι απο μια μοτοσυκλετα,ολοι ετσι λεμε,να σου βγαζει γουστα...να σου ζωγραφιζει χαμογελο...Τι θες για κατι τετοιο;Μια μοτοσυκλετα που να γουσταρεις αλλά και να μην (σε)χαλαει...

Απροβληματιστη λοιπον και ευχαριστη οδηγικα...καπως ετσι θελω να συνεχισω απο κει που τελειωσα το "Βιος και Πολιτεια" με την F8 μου.Σχεδον 13.500 κατι χιλιομετρα πλεον ο χιλιομετρητης,πολλα απο αυτα μόνο ταξιδιωτικα χιλιομετρα.Εφοσον σφιγγει το ζωναρι επιλεγω,οσο μπορω,να καβαλαω την GS μου για να την απολαμβανω σε ανοιχτο πεδιο...και ασφαλτο και βουνο...
Υδροβιοτοπος Αχελωου,το οδοιπορικο που με εφερε σε ενα ομορφο παραθαλασσιο Τοπο...
αλλά και κατα το συνηθες αγαπημενο μου πιο ψηλα,στα Ορεινα...
πότε παρεα με τον Βασιλη να κανουμε παρεα στα γιδοπροβατα αλλά γουσταροντας διαδρομες...
πότε καβαλάμε τις διδυμες με τον Αντωνη και φευγουμε για ψηλα...
και άλλοτε απλα οι μοτοσυκλετες ειναι ο τροπος για να δικαιολογουν την διαθεση μας για χωμα και βουνο...παντα φυσικα με καλη παρεα...
και τα βουνα στο οπτικο πεδιο...
...και λεγοντας καλη παρεα καναμε και μια πολυ καλη βολτα με τη Γερμανιδα μου να γουσταρει προς Αγραφα-Μετεωρα-Γιαννενα με καλους φιλους...
Βολτες,χιλιομετρα κατα βουλησιν και ...."Βιος και Πολιτεια"...Ολο αυτο το διαστημα των 2 χρονων και 4 μηνων δεν εχω να αναφερω τιποτα μεμπτο και αξεπεραστο...Ναι μπηκα συνεργειο...οχι ομως για να "στεναχωρηθω"...το εχω ζησει και ευχομαι να μην το ξαναζησω...ειδικα σε χαλεπους σημερινους καιρους οπου ειναι τοσα τα θεματα που με απασχολουν που η GS μου πραγματικα ειναι το απανεμο λιμανι για να ηρεμω...

Συνεργειο λοιπον στα 8.072χλμ για ανακληση "φλαντζας στο καπακι",οπου αν και δεν ειχα θεμα,φυσικα και δεχθηκα να αντικαταστησω την "προβληματικη ισως" παρτιδα φλαντζας με την νεου τυπου...Στην εγγυηση και ανταλλακτικο και εργασια...
Συνεργειο στα 10.000 για προγραμματισμενο service και λαδια-φιλτρο κοκοψινια...τιποτα παραπανω,ολα καλα...αν θυμαμαι καλα στα 110 ευρω κοστολογιο τα αναλωσιμα+εργασια...
Συνεργειο και λιγο πριν ληξει η εγγυηση(Αυγουστος 2012)για να αντικαταστησω παλι προληπτικα(χωρις ανακληση)τα θερμαινομενα γκριπ που ειχα δειξει μια σχετικη φθορα και λεω "γιατι οχι" αφου καλυπτεται το κοστος και η εργασια απο την μαμα...Πλεον αν δω στο μελλον προβλημα στα γκριπ,εκτος εγγυησης πλεον,δεν θα παω στην επισημη διοτι το κοστος ειναι μεγαλο και δεν υπαρχει λογος αντικαταστασης ολου του πακετου.Το εχω ξαναπαιξει το εργο...γκριπ απο εμποριο και αλλαγη μονος μου με ευλαβικη εργασια...πολυ πιο φθηνα και να γουσταρω να βαζω χερι στην Γερμανιδα μου...
Συνεργειο μπηκα και προ ημερων στα 13.500 σχεδον χλμ,"απο σποντα"...αλλαζοντας ελαστικα ειδα οτι τα 2 απο τα 4 ελαστικα σινεμπλοκ(αποσβεστηρες τα λεει η μαμα)εχουν κοπει...αντικατασταση λοιπον σε ολα αλλά η "μαμα" απαντησε οτι δεν καλυπτει την ζημιά διοτι τα σινεμπλοκ ειναι αναλωσιμα και εχω βγει και 4 μηνες εκτος εγγυησης παρα τα λιγα χλμ...το καταπινω,πληρωνω ενα 60αρι,τούς τα χωνω λιιιιγο και προχωραμε,δε βαριεσαι καλη καρδια...

Τη διετια αυτη,εκτος απο τις αλλαγες που εχω ηδη αναφερει σε προηγουμενο ποστ στο Τοπικ που μιλαμε,αν και τα εχουμε πει κατα καιρους,προχωρησα σε αντικατασταση εμπρος ελατηριων αναρτησης με WP proline προοδευτικα για να βελτιωσω το βυθισμα στο φρενο αλλά και καλυετρη συμπεριφορα σε χωμα και ασφαλτο,εβαλαπανω μια ζελατινα Wunderlich Vario Touring για προστασια απο τον αερα και κανει εξαιρετικη δουλεια,αγορασα κι ενα προστατευτικο φτερο πισω της Ilium για το λασπωμα του κινητηρα ...βαλαμε κατι κοκοψινια για αισθητικες αλλαγες...οκ καλα ειμαστε,ουδεν μεμπτον...αν ξεχναω κατι για να αναφερω,θυμηστε μου...ισως το κανω προσθετα καποια αλλη στιγμη...

Τελευταια αλλαγη η διαφορετικη γομα στα ελαστικα...Αφου τεσταρα καλα την GS στα χωματα και βλεπω οτι το παει καλα και παταει πολυ καλα εκει,αποφασισα να φυγω απο τα ασφαλτινα ελαστικα και εβαλα πανω τα Heidenau K60 scout...ακομα φρεσκα ειναι μια πρωτη γευση θετικη εχω αλλά νωρις ακομα...εν'καιρω...
Οδηγικα αν κανω μια ανασκοπηση των οσων ζησαμε μαζι τα δυο και κατι χρονια με τα 13500 χλμ ,θα ελεγα οτι μού αφηνει ευχαριστη γευση.
Τοσο σε ασφαλτο και υπο καθε κυλιση,κλιση και φορτιο,αφου σε ανοιχτους δρομους ταξιδευει απροβληματιστα και ενιοτε γρηγορα,αλλά και σε επαρχιακο δειχνει να ειναι στο στοιχειο της λογω ευελιξιας και μικροκαμωμενης σιλουετας ειδικα σε σχεση με τα 1000αρια που ξερουμε και εζησα...
Στο χωμα την ηθελα να δινει το κατι παραπανω απο ενα μετριο OnOff και ως σημερα δεν με εχει διαψευσει...παντου παταει με σιγουρια και δειχνει οτι πραγματικα αξιζει τον χαρακτηρισμο OnOff...με τα λαστιχα που πλεον φοραει ελπιζω στο κατι παραπανω...οχι σε ταχυτητα αλλά σε σιγουρια και αντοχη...
Η καταναλωση απο τα "0" χιλιομετρα εως τα "13.514" σημερα δειχνει 4.9lt/100km στον μετρητη και σιγουρα ειναι πολυ πολυ κοντα σε αυτο που μετρω και ο ιδιος "μπακαλιστικα"...Ναι ειναι ΑΤΟΥ αυτη η οικονομια αν αναλογιστεις οτι σε ταξιδι κατεβαινει αρκετα κατω ακομα αλλά και τα σχετικα πυκνα χωματινα κομματια που εχω αφησει το μετρητη να προσθετει στα συνολικα χιλιομετρα την καταναλωση...Και στην πολη μια χαρα...Στεκομαι στην καταναλωση γιατι ζουμε σε καιρους δυσκολους...και για μενα ειναι θετικοτατο να εχω χαμηλη καταναλωση με αυτη τη μοτοσυκλετα που δεν υστερει σε επιδοσεις(ως OnOff δεν συγκρινω με αλλες κατασκευες)αλλά ουτε και σε οδηγικη συμπεριφορα...

Προχωραμε λοιπον...
Τετοιες εικονες
θελω να βλεπω καβαλωντας τη GS μου...
Και ευχη μου να συνεχισει να μου δινει χαμογελο και γιατι οχι (ΧοΧοΧοοοο λογω και των ημερων που ειναι)να παραμεινει απροβληματιστη και ευχαριστη στη γευση...Γιατι οπως το βλεπω-ναι θα το ρισκαρω αν και με ξερετε...-θα περασουμε αρκετα ακομα "κοινά"μαζι...
Αν με ρωτας "τη γουσταρεις ρε",θα σου απαντησω ανεπιφυλακτα ΝΑΙ...και μου αρεσει να τη χαζευω και να την πασπατευω αλλά και μου γουσταρει οταν τη οδηγω..σε ασφαλτο και χωμα

Κeep riding
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 21-12-2012, 16:43
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν με ρωτας "τη γουσταρεις ρε",θα σου απαντησω ανεπιφυλακτα ΝΑΙ...και μου αρεσει να τη χαζευω και να την πασπατευω αλλά και μου γουσταρει οταν τη οδηγω..σε ασφαλτο και χωμα

Κeep riding
Τα χιλιόμετρα μου είναι σχεδόν τριπλάσια και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω σε όλα...

Στην τελική η βόλτα με την μηχανή είναι η ψυχοθεραπεία μας και ιδιαίτερα αν αυτή σου κάνει παράλληλα και όλα τα χατήρια, ε τότε έχεις πιάσει λαχείο!

Καλές βόλτες συμπάσχοντα!


Και τώρα πάω να τσεκάρω τα σινεμπλόκ
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 21-12-2012, 20:58
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...

Είσαι ωραίος
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 21-12-2012, 22:24
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...

Ευχαριστω παιδια...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων

Και τώρα πάω να τσεκάρω τα σινεμπλόκ
Αναμενω νεωτερα...να δω αν ειναι τυχαιο ή οντως θεμα χρησης αφού κι εσυ εισαι χωματινος...
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 21-12-2012, 22:36
gs77 Ο/Η gs77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μoto: Husgvarna TE630
Μηνύματα: 1,196
Προεπιλογή Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...

Μπαβο φιλε νασε καλα με πολα χλμ
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 22-12-2012, 01:29
panosv Ο/Η panosv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Καματερο
Μoto: f800gs
Μηνύματα: 702
Προεπιλογή Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω παιδια...


Αναμενω νεωτερα...να δω αν ειναι τυχαιο ή οντως θεμα χρησης αφού κι εσυ εισαι χωματινος...
Τον 5ο/12 στις 14.500 άλλαξα ελαστικά,τα σινεμπλόκ μου είχαν μια μικρή φθορά.Τη δευτέρα που μας πέρασε λίπανα την αλυσίδα στο διπλό σταντ και το πίσω γρανάζι στραβώ γύρναγε χλμ.27.800.Λύνω τροχό και βλέπω το ρουλεμάν γραναζιέρας διαλυμένο μάρκας FAG(Toυρκικής προέλευσης αυτό που φόραγε)αντικαθιστώντας το με μάρκας SKF κ κόστος 10ευρώ κ έχοντας η μηχανή ακόμα εγγύηση φτιάχτηκε εκτός bmw συνεργείο.Τώρα τα σινεμπλόκ βγάζουν ακόμα χλμ έχοντας βέβαια φθορά κ ρωτώ αν κάποιος με αντίστοιχο μότο έχει τα παλιά του σινεμπλόκ?Χρειάζομαι ένα δείγμα για καλούπι να το δώσω σε μαγαζί να μου φτιάξει καινούργια με ελάχιστο κόστος.

υγ.Κώστα παρατήρησε το πίσω γρανάζι σου αν γυρνάει ίσια η όχι,γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη,είναι λίγα τα χλμ της μότο σου να φάει σινεμπλόκ.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 22-12-2012, 02:45
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων

Κeep riding

Μ'αρέσεις φίλε..

Δε σε ξέρω, κάνουμε διαφορετικά πράγματα με τη μηχανή, αλλά μ'αρέσεις..

Καλούς δρόμους να έχεις..
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 22-12-2012, 08:43
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: F8 σε επετειακα χρωματα...

Ωραίος ο Κώστας.

Όπως έγραψες ..Κeep Riding
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Εκπληκτική απάντηση Έλληνα σε Γερμανό που έστειλε ειρωνική επιστο antonis1150GSA Μου τη δίνει που ..... 12 18-05-2011 10:06
Εντοπίστηκαν «πειραγμένες» αντλίες σε βενζινάδικο της Πειραιώς MARK Επικαιρότητα 6 09-05-2011 22:14
Εχεις κάποιον να σε ξύσει? Δεν εχεις....?? gepol Αστεία Video 11 17-04-2011 10:13
Φυλακή επειδή σκότωσε τρεις γίδες georgekostas Επικαιρότητα 2 22-10-2009 22:44
Γειά σε όλους!!! kavournen Καλώς ήλθατε 13 10-06-2009 09:18


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!