GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 09-10-2012, 11:18
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: AltRider...είπαμε κάτι για ποιότητα ???

ισως ειναι και θεμα αποσβεσης κραδασμων και απορροφητικοτητας
εκει ισως της bmw ειναι καλυτερα
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 09-10-2012, 11:34
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: AltRider...είπαμε κάτι για ποιότητα ???

Η κατασκευή της Altrider είναι αξεπέραστη λόγω του τρόπου κατασκευής..
Τα Touratech είναι ίδια με τα Holan, τσεκ τιμές και δες διαφορές σε ίδιο προϊον
Τα Hepco είναι μια καλή λύση, όχι η πιο τέλεια , αλλα όχι και η πιο ακριβή

Περι ορέξεως !!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 09-10-2012, 12:31
christar Ο/Η christar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Κατω απο το αυλακι
Μoto: προς το παρον...πεζο2
Μηνύματα: 665
Προεπιλογή Απάντηση: AltRider...είπαμε κάτι για ποιότητα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pepax66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Γιάννη είναι αρκετά όμορφα αλλά προσθέτουν πλάτος και είναι μονοκόμματα δηλαδή δεν έχει ανυαλλακτικά. Τώρα για τιμές είναι στο Αμερική και μέχρι Ελάντα πέρνει τελωνία και πολλά μεταφορικά είδωμεν.

Υ.Γ. Για τα κάγκελα μιλάω! Τα υπόλοιπα είναι άψογα!
Μαλλον γιατι τα ιδια ειναι και για το adv, αν καταλαβα καλα απο τις φωτογραφιες που εχει...
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 09-10-2012, 12:40
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: AltRider...είπαμε κάτι για ποιότητα ???

παιδιά, τα κάγκελα υπάρχουν διαθέσιμα εδώ, και παράλληλα,δείτε το βιντεο και καταλάβετε γιατι είναι πιο πλατιά..άλλωστε, τι μας απασχολεί τα 5-8 εκ. επιπλέον πλάτος στο ταξίδι ; Γιατι ακόμα και για την πόλη, έχουμε 2 μέτρα μοτό,λες να μας πειράξουν οι ακόμα 7-8 πόντοι

ΑΑΑΑΑ, και κάτι άλλο..δεν είναι μονοκόμματα !!!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 09-10-2012, 13:56
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: AltRider...είπαμε κάτι για ποιότητα ???

..

Last edited by jmar; 09-10-2012 at 13:57.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 09-10-2012, 14:18
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: AltRider...είπαμε κάτι για ποιότητα ???

Tα φόρεσα πέρσι(αγορά από motoraid), είναι διαιρούμενα 2τμχ, πολύ καλή προστασία και στους κυλίνδρους, είναι ανοξείδωτα και δείχνουν πολύ όμορφα
Το φάρδος τους απλά κάνει την μηχανή πιο θηριώδη...
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 18-11-2012, 21:04
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: AltRider...είπαμε κάτι για ποιότητα ???

Μιας και πλήρωνε η ασφαλιστική, είπα να τα βάλω αφού μου άρεσαν αρκετά. Η γνώμη μου...

στα θετικά..
- πολύ ομορφά (περι ορέξεως....)
- καλύτερη προστασία του κυλίνδρου από χαλαρά πεσίματα. Για δυνατές συγκρούσεις που πάνε να ξηλωθούν όλα, δεν μπορώ να ξέρω και ελπίζω να μην αποκτήσω προσωπική άποψη!!
- κατάργησα τα προστατευτικά των κυλίνδρων καθώς - όπως φαίνεται - δεν χρειάζονται πλέον
- στο μοντέλο που πήρα εγώ, βιδώνεις εφάπαξ μια βάση στην κάτω μεριά του κινητήρα και πάνω σε αυτή βιδώνεις την κάθε μπάρα. Έτσι όποτε χρειάζεται να τις βγάλεις δεν ταλαιπωρείς τα σπειρώματα του κινητήρα. Στα καινούργια μοντέλα όμως καταργήθηκαν οι βάσεις και πιάνει απευθείας πάνω στον κινητήρα. Ίσως για μεγαλύτερη σταθερότητα... δεν ξέρω!

στα αρνητικά...
- η τιμή!!!!!
- η τοποθέτηση είναι μεγάλη μανούρα! Χρειάζεσαι 2ο άτομο να κάτσει στην σέλα για να αποκτήσεις πρόσβαση στην αριστερή βάση του κινητήρα.
- Η πλαινή μπάρα εμποδίζει την εύκολη εξαγωγή του αριστερού οριζόντιου μπουζι. Οπότε μιας και το βάλε-βγάλε είναι μπελάς θα πρέπει να βρω ειδικά εργαλεία - συγκεκριμένο μέγεθος/μήκος - για να γλυτώσω την ταλαιπωρία. Ο δεξιός κύλινδρος δεν έχει κανένα θέμα!
- Επιπλέον για να βγάλω το κάλυμμα του ιμάντα δυναμό πρέπει να βγει - τουλάχιστον - το ένα κάγκελο. Στην επόμενη ρύθμιση βαλβίδων θα δοκιμάσω να γυρίζω τον κινητήρα με τον τροχό αλλά δεν μου δίνει μεγάλη ακρίβεια και χρειάζομαι σίγουρα 2ο άτομο.
- Η επισκευή.... όπως και τα μαμίσια, αν γρατζουνιστούν και τα βάψεις με σπρέυ, χάνουν την "αίγλη" τους!


Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλά, στιβαρά και όμορφα κάγκελα! Ο "οδηγός" θα τα αγαπήσει αλλά ο "μηχανικός" θα τα συχτιρίσει αρχικά και θα ψάξει λύσεις......
Αν πηγαίνεται την μηχανή σε συνεργείο, τότε δεν σας απασχολεί.. άλλος θα τρέχει!!!
Για τους άλλους.... τι είναι ο πόνος μπρος στα κάλη;;;;
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 28-11-2012, 20:06
nieri Ο/Η nieri βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Απάντηση: AltRider...είπαμε κάτι για ποιότητα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και πλήρωνε η ασφαλιστική, είπα να τα βάλω αφού μου άρεσαν αρκετά. Η γνώμη μου...

στα θετικά..
- πολύ ομορφά (περι ορέξεως....)
- καλύτερη προστασία του κυλίνδρου από χαλαρά πεσίματα. Για δυνατές συγκρούσεις που πάνε να ξηλωθούν όλα, δεν μπορώ να ξέρω και ελπίζω να μην αποκτήσω προσωπική άποψη!!
- κατάργησα τα προστατευτικά των κυλίνδρων καθώς - όπως φαίνεται - δεν χρειάζονται πλέον
- στο μοντέλο που πήρα εγώ, βιδώνεις εφάπαξ μια βάση στην κάτω μεριά του κινητήρα και πάνω σε αυτή βιδώνεις την κάθε μπάρα. Έτσι όποτε χρειάζεται να τις βγάλεις δεν ταλαιπωρείς τα σπειρώματα του κινητήρα. Στα καινούργια μοντέλα όμως καταργήθηκαν οι βάσεις και πιάνει απευθείας πάνω στον κινητήρα. Ίσως για μεγαλύτερη σταθερότητα... δεν ξέρω!

στα αρνητικά...
- η τιμή!!!!!
- η τοποθέτηση είναι μεγάλη μανούρα! Χρειάζεσαι 2ο άτομο να κάτσει στην σέλα για να αποκτήσεις πρόσβαση στην αριστερή βάση του κινητήρα.
- Η πλαινή μπάρα εμποδίζει την εύκολη εξαγωγή του αριστερού οριζόντιου μπουζι. Οπότε μιας και το βάλε-βγάλε είναι μπελάς θα πρέπει να βρω ειδικά εργαλεία - συγκεκριμένο μέγεθος/μήκος - για να γλυτώσω την ταλαιπωρία. Ο δεξιός κύλινδρος δεν έχει κανένα θέμα!
- Επιπλέον για να βγάλω το κάλυμμα του ιμάντα δυναμό πρέπει να βγει - τουλάχιστον - το ένα κάγκελο. Στην επόμενη ρύθμιση βαλβίδων θα δοκιμάσω να γυρίζω τον κινητήρα με τον τροχό αλλά δεν μου δίνει μεγάλη ακρίβεια και χρειάζομαι σίγουρα 2ο άτομο.
- Η επισκευή.... όπως και τα μαμίσια, αν γρατζουνιστούν και τα βάψεις με σπρέυ, χάνουν την "αίγλη" τους!


Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλά, στιβαρά και όμορφα κάγκελα! Ο "οδηγός" θα τα αγαπήσει αλλά ο "μηχανικός" θα τα συχτιρίσει αρχικά και θα ψάξει λύσεις......
Αν πηγαίνεται την μηχανή σε συνεργείο, τότε δεν σας απασχολεί.. άλλος θα τρέχει!!!
Για τους άλλους.... τι είναι ο πόνος μπρος στα κάλη;;;;
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 04-12-2012, 13:34
meletis Ο/Η meletis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή Απάντηση: AltRider...είπαμε κάτι για ποιότητα ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατασκευή της Altrider είναι αξεπέραστη λόγω του τρόπου κατασκευής..
Τα Touratech είναι ίδια με τα Holan, τσεκ τιμές και δες διαφορές σε ίδιο προϊον
Τα Hepco είναι μια καλή λύση, όχι η πιο τέλεια , αλλα όχι και η πιο ακριβή

Περι ορέξεως !!
Νομίζω ότι υπερβάλλεις λιγάκι
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 04-12-2012, 13:48
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: AltRider...είπαμε κάτι για ποιότητα ???

Αγαπητέ Μελέτη,

λόγω των ιδιωτήτων μας, ίσως να μην μπορούμε να πούμε παραπάνω για την καθε κατασκευή. Όταν όμως βλέπεις ολόκληρη BMW στην Κολωνία να θαυμάζει τα προϊόντα της AltRider, είναι κάτι που δεν το βλέπεις κάθε μέρα..
Με χαρά μου να απαντήσω σε κάθε ερώτημά σου
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
altrider, αξεσουαρ, motoraid

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τρομερές ομοιότητες του Γιώργου Παπ. με τον Γεώργιο Παπ. Jepe Ελλάδα 2 09-07-2011 13:04
Ηράκλειο - Σούγια - Παλαιόχωρα το τριήμερο του Αγίου Πνέυματος Eftixis Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 21 15-06-2011 19:05
Πρόταση της κυβέρνησης για μειώσεις στα διόδια gsmaniac Ελλάδα 22 15-04-2011 17:26
Μου ήρθε ο ‘υιός’ με UPS ckk Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 21 10-04-2011 21:54
Συνάντηση Βολιότικη με τα συνοδείας κρασομεζέδων alx_k Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 16 21-05-2010 22:30


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!