GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 10-05-2009, 22:26
krassas Ο/Η krassas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή "provlima ipsous"

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο forum σας και "επίδοξος" αναβάτης GS (του f800 συγκεκριμένα). Λοιπόν θέλω να να σας κάνω μια ερώτηση πριν πάρω τη μοτοσικλέτα τον ονείρων μου. Έχω ένα θέμα με το ύψος μου (είμαι 1.70) και δεν πατάω πολύ καλά μου, η χαμηλή σέλα είναι πολύ άβολη και θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει κάτι με τις ανάρτησης, αν ρυθίζονται ή αν θα ήταν φρόνιμο να αντικαταστήσω την πίσω (όπως μου πρότειναν). Έχω επιφυλάξεις βέβαια επ' αυτού, γιατί γνωρίζω πως αλλάζει η γεωμετρία της μοτοσικλέτας και άλλοι λένε ναι και άλλοι κατηγορηματικά όχι. Περιμένω τις απάντησης σας και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Last edited by skippybi; 10-05-2009 at 23:31. Λόγος: αλλαγή από Greeklish
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 10-05-2009, 22:50
arisxios Ο/Η arisxios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 2,718
Προεπιλογή Απάντηση: "provlima ipsous"

Φίλε μου καλησπέρα να σε καλωσορίζω στην μεγάλη παρέα του gsforum
Περιττό να σου πω ότι δυσκολεύτηκα να διαβάσω τα γραφόμενά σου, γιαυτό θα σε παρακαλούσα να γράφεις μόνο Ελληνικά
Όσο αναφορά στο ερώτημά σου , το μόνο σίγουρο είναι ότι αλλάζει η γεωμετρία της μοτοσικλέτας , θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε έναν από τους ντίλερ της bmw !!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 10-05-2009, 22:56
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: "provlima ipsous"

Φίλε krassas κατ'αρχη καλώς ήρθες (καλά θα ήταν να περάσεις και από τα καλωσορίσματα) όταν επιλέγουμε μηχανή λαμβάνουμε υπόψη μας πολλά στοιχεία όπως τύπος, χρήμα, εμφάνιση κ.α......! Αν κα πιστευω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα στην οδήγηση του 800 γιατί είναι ΤΟ μηχανάκι και το ένα πόδι σου να φτάνει, μόλις το συνηθίσεις, θα είναι υπεραρκετό! Τώρα για αλλαγές μην πας μακρύτερα από την αλλαγή σέλας, γιατί είναι κρίμα σε καινούργιο μηχανάκι να κάνεις τέτοιες επεμβάσεις! Χαμηλό κιτ εργοστασιακό υπάρχει για τα 1200άρια GS αλλά δεν πρέπει να υπάρχει για τα 800άρια χωρίς να είμαι σίγουρος όμως! Πάντως μη κολλάς πουθενά πάρτο και θα με θυμιθείς !

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 10-05-2009, 23:00
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: "provlima ipsous"

κοίτα υπάρχει τρόπος να τη χαμηλώσεις, αλλά ΜΗ το κάνεις
πράγματι αλλάζει η γεωμετρία...
εξάλλου το αμορτισέρ θα "έρθει" λίγο και θα βοηθήσει

για μένα πάρε τη χαμηλή σέλα και ας σου φαίνεται άβολη αρχικά (όλες "στρώνουν" με βάση το δικό μας σχήμα εξάλλου), αλλιώς πάρτο και μη φοβάσαι, δεν είναι και βαριά μηχανή εξάλλου (καλά εξαρτάται από τι έχεις τώρα που δεν μας είπες)

θα σου πω τη δική μου περίπτωση με την προηγούμενη μου "γκόμενα" που πέρασα 5+ όμορφα χρόνια μαζί της... ήταν ένα Dakar
δεν είμαι μεν 1.70 (όχι ότι απέχω πολύ... πρέπει να είμαι 1.78), αλλά και το Dakar είναι ψηλή μηχανή
τότε πήρα την χαμηλή του σέλα (που όμως δεν ήταν κακή γιατί η χαμηλή του Dakar = η κανονική του απλού GS)... να σου πω κάτι;... ενώ στην αρχή θεώρησα ότι με βοήθησα με αυτό (και ίσως να είναι αλήθεια), μετά από καιρό μετάνιωσα που δεν κράτησα την κανονική του σέλα... τόσο το είχα συνηθήσει

και ναι γράφε Ελληνικά
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 10-05-2009, 23:26
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: "provlima ipsous"

Φίλε μου την έκλεισες την μηχανή ή το σκέφτεσαι? Γιατί θα μπορούσες να παίξεις και με το 650, που είναι χαμηλότερο. Βέβαια είναι πολλά αυτά που μετράνε και ο χρόνος δυστυχώς λίγος!!!! Λοιπόν επειδή έχω ήδη φτιάξει άλλη σέλα και επειδή έχω προβληματιστεί πάνω στο θέμα, έχουμε πολλά να πούμε. Αν θέλεις πάρε τηλ. (6932425333) και αν καταφέρουμε και βρεθούμε την Τετάρτη στον καφέ στην Αίγλη, θα είναι και το ιδανικότερο!!!!!!!

Last edited by syan; 11-05-2009 at 00:37. Λόγος: (6032425333) Διόρθωση τηλ.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 11-05-2009, 01:54
nikosf800 Ο/Η nikosf800 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή Απάντηση: "provlima ipsous"

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου την έκλεισες την μηχανή ή το σκέφτεσαι? Γιατί θα μπορούσες να παίξεις και με το 650, που είναι χαμηλότερο. Βέβαια είναι πολλά αυτά που μετράνε και ο χρόνος δυστυχώς λίγος!!!! Λοιπόν επειδή έχω ήδη φτιάξει άλλη σέλα και επειδή έχω προβληματιστεί πάνω στο θέμα, έχουμε πολλά να πούμε. Αν θέλεις πάρε τηλ. (6932425333) και αν καταφέρουμε και βρεθούμε την Τετάρτη στον καφέ στην Αίγλη, θα είναι και το ιδανικότερο!!!!!!!

Ρε παιδιά αυτά τα κρυφά με τα τηλεφωνα και τους καφέδες δεν τα καταλαβαίνω... Εμεις που ενδιαφερόμαστε για τό ίδιο θέμα δεν πρέπει να ενηερωθούμε ;;;;Συγνωμη δηλαδα που το λέω.....αλλά τέτοιες γνωμες πρεπει να γράφονται στο φορουμ για να τις μαθένουμε ΟΛΟΙ ....
Αν πάλι δεν θέλετε,να με συμπεθατε......
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 11-05-2009, 10:05
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: "provlima ipsous"

παρε το 650,πολυ καλο!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 11-05-2009, 11:21
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: "provlima ipsous"

Οταν ξεκινας να αλλαξεις τις εργοστασιακες ρυθμισεις (με αλλαγη αναρτησεων μπρος - πισω κυριως ) να ξερεις οτι αλλαζεις και την συμπεριφορα της μηχανης . Δεν ειμαι υπερ αυτων των αλλαγων αλλα η πιο σιγουρη λυση ειναι να κανεις test ride μια χαμηλομενη μηχανη . Τελος εξαρταται και σε τι τερεν θα παιζεις , αν παιζεις και σε χωμα τοτε να το σκεφτεις δυο φορες
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 11-05-2009, 11:36
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: "provlima ipsous"

Καλωσόρισες φίλε krassas στην παρέα μας!
Κατά την ταπεινή μου άποψη το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις το μηχανάκι σε ένα εξουσιοδοτημένο.
Αν πάλι δεν μπορείς, είμαι σίγουρος ότι ένα από τα παιδιά της παρέας μας θα μπορέσει να σου το δείξει, να το καβαλήσεις και να σχηματίσεις προσωπική άποψη!
Όπως και να έχει, είναι ένα από τα κορυφαίοα on-off μεσαίου κυβισμού και θα το ευχαριστηθείς με το παραπάνω.
Καλή επιλογή!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 11-05-2009, 11:44
ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Ο/Η ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: GALATSI
Μoto: BMW R 1200GS
Μηνύματα: 833
Προεπιλογή Απάντηση: "provlima ipsous"

Κάνε test ride και στο 800 και το 650.Σημαντικό ρόλο στην επιλογή παίζει η χρήση.
Για το θέμα της ανάρτησης , το οποίο αντιμετωπίζεται ενιαία δηλ ανάρτηση είναι
ένα πράγμα εμπρός και πίσω , καλό είναι να το αποβάλεις από το μυαλό σου.
Οποιαδήποτε παρέμβαση μόνο πίσω μόνο προβλήματα θα προκαλέσει όπως γεωμετρίας , μη συνεργασίας μποστινής με πισινής κλπ.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1150, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmw1100, bmw11500, bmwmoto, forum, forumgs, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs1150, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, moto_adventures, motoadventures, motobmw, spanos nikos


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Το GS forum "στο περίπτερο 313" ....(έκθεση μοτοσικλέτας 2009) ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ανακοινώσεις 90 23-05-2009 19:39
Καφεδάκι στην "Αίγλη" στο Ζάππειο Τετάρτη 29 Απριλίου syan Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 13 01-05-2009 12:51
Καφεδάκι στην "Αίγλη" στο Ζάππειο Τετάρτη 22 Απριλίου riko46 Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 18 25-04-2009 15:19
Καφεδάκι στην "Αίγλη" στο Ζάππειο Τετάρτη 15 Απριλίου riko46 Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 18 17-04-2009 02:28
"Πρόοδος! Πόσο έχουμε αλλάξει... προς το χειρότερο!" ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Κοινωνική ευαισθησία 14 20-03-2009 20:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!