GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-04-2012, 13:22
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Post Ιστορια μου αμαρτια μου...Robocop Topic

Ιστορια μου αμαρτια μου ελεγε η γνωστη φωναρα...αλλά οχι και λαθος μου μεγαλο.Απλα εμπειρια,εμπειρια ζωης...
Μιλαω για οσους εχουμε πεσει και απο το πεσιμο μάς εμεινε και κατι(βαρυ)να θυμομαστε πανω μας...Τιτανιο ή οχι μιλαω για τους Robocop του Φορουμ... Για να δουμε λοιπον πόσοι ειμαστε και τι σιδερα κουβαλαμε πανω μας...
Κανοντας την αρχη να πω οτι μετα απο τη "στιγμη" μου κι εγω πριν κανα 4αρι χρονια,και αφου διελυσα τον αριστερο ωμο,ο χειρουργός εκανε παζλινγκ εσωτερικης οστεοσυνθεσης και πλεον κοσμει τον αριστερο ωμο μου ενα συστημα Τιτανιου "ανεκτιμητης" αξιας... Αν βρω και που εχω μια φωτο θα σας την ποσταρω...

Για παμε η ιδια συνομοταξια...

Περαν της οποιας χιουμοριστικης διαθεσης μου,να ειμαστε ολοι καλα και καθε τετοιο πεσιμο που μάς αφηνει και κατι,να ειναι ενας λογος να προσεχουμε παραπανω και να το μεταδιδουμε στους αλλους ως ενα λογο για μεγιστη ασφαλεια οταν οδηγουμε την αγαπημενη μας μοτοσυκλετα
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 03-04-2012, 13:51
J.T.R Ο/Η J.T.R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μoto: Αφρικα Τουιν... Ματωμενος Λυκος...
Μηνύματα: 798
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορια μου αμαρτια μου...Robocop Topic

Μπρε τι με θυμ'σες...

Μαρτιος του 98,πηγαινοντας για τη Λαρισα με το ταπεινο μου Transalp, αγροτικο αυτοκινητο πεταχτηκε μεσα απο τα χωραφια,με εμβολισε και αφου εκανα τον ακροβατη στον αερα,εσκασα στην ασφαλτο...
Σπασμενη δεξια ωμοπλατη, σπασμενοι αστραγαλοι, σπασμενος αριστερος αντιχειρας στη βαση του καρπου. Το κρανος εσωσε το κεφαλι μου...

Τωρα...κατι εχω στους αστραγαλους και κατι στον αντιχειρα, αλλα δεν θυμαμαι τι ακριβως...

Παντως με τις αλλαγες του καιρου,δεν καταλαβαινω τιποτα
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 03-04-2012, 14:37
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορια μου αμαρτια μου...Robocop Topic

Μια αλενοβιδα τιτανιου 6 εκατοστα, στο αριστερο γονατο... (μαζι με την ροδελα της 400ευρω!)

οταν την βγαλω φετος (ελπιζω), θα ποσταρω φωτο!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 03-04-2012, 14:41
Ellie Ο/Η Ellie βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Στην μνήμη μας για πάντα !
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2011
Περιοχή: Στην μνήμη μας για πάντα !
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορια μου αμαρτια μου...Robocop Topic



Με συγχωρειτε αλλα εμενα δε με λενε RoboCop!!!

Με λενε Wolverine !!!








.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 03-04-2012, 15:16
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορια μου αμαρτια μου...Robocop Topic

Μια αμέλεια μου στο να αντικαταστήσω την μπαταρία του 1150, η οποία λόγω παλαιότητας δεν κράταγε το ρεύμα της.
Αποτέλεσμα να μην έχω ABS και σε φρένο ανάγκης ξάπλωσα φαρδύς πλατύς κάπου στην Χαλκίδα...

Η αγαπημένη μου μπουμπού με τα χάλια της, ο εγωισμός μου καταθρυμματισμένος, το δέρμα στην περιοχή του γόνατου υπερθερμάνθηκε

Ευτυχώς στην καρριέρα μου σαν οδηγός μοτοσυκλέτας μόνο αυτό...
Για τούτο και απόκτησα την συνήθεια να φορώ πάντα επιγονατίδες...

Η βασικότερη βλάβη από το ατύχημα ρήγμα στο αριστερο καπάκι βαλβίδων με διαροη λαδιού(βλαβη που μπορούσε να με ακινητοποιησει κα να μου χαλάσει το ΣΚ)



Αν δεν ήταν ένας στύλος πινακίδας θα είχα μόνο το ρηγμα στο καπακι όμως ο στύλος μου διέλυσε και φτερο οργανα κλπ





επισκευή εκ των ενόντων με ότι υλικα είχα διαθέσιμα και συνέχισα μέχρι το Καμπινγκ στις Ροβιες όπου και ηταν ο στόχος για διανυκτερευση..


Εκεί με εποξικη κόλλα 2 συστατικων (ακαριαίας σκλυρηνσης στα 5 λεπτα)
επισκεύασα το καπακι βραδακι με δροσουλα, μπυριτσες κ πιτες με γύρο εντός.


Εικόνες από την επισκευη, το χαρτονακι ειναι για να κρατα τα τρεξιματα, ηταν δε τοσο ισχυρη η σφραγιση του ρηγματος που δεν έχασε ποτε λαδι κατα τους επομενους μηνες μεχρι να αντικαταστησω το καπάκι με άλλο...









Και το υπερθερμασμενο γόνατο...



ναι ναι δεν φοραγα παρα ενα λεπτό τζινακι, καλοκαιρακι βλεπετε
απο τοτε ρομποκοπ

Ετσι ολοκληρωσα την βόλτα μου και όλα καλά....

Last edited by siraxanz; 03-04-2012 at 15:18.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-04-2012, 18:19
Slane Ο/Η Slane βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 650 GS TWIN 2010
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορια μου αμαρτια μου...Robocop Topic

Φίλε Κώστα νομίζω πως σε αυτό το ζήτημα σε ολόκληρο το forum δεν έχω συναγωνισμό.

Το 2003 οδηγούσα ένα παπί στην παραλιακή Ηρακλείου Κρήτης όπου έπεσε πάνω μου ένα Hyundai accent και με πέταξε στον αέρα. Τι τραγικό της υπόθεσης ήταν ότι συνέβη έξω από ένα μαιευτήριο και βγήκαν να με μαζεύουν οι μαιευτήρες της κλινικής !

Επακόλουθα : Συντριπτικό κάταγμα μηριαίου, κάταγμα ωλένης, πάρεση ραχιαίου μεσοστέου και ρωμγώδες κάταγμα λεκάνης. Τρεις μήνες αναπηρική καρέκλα και άλλοι πέντε με δεκανίκια.

Όσον αφορά τα μεταλλικά στοιχεία : Δέκα βίδες και συνδετική πλάκα στην ωλένη (στον πήχη του χεριού), ενδομυελικός ήλος (μια σιδερένια βέργα 44cm που περνά μέσα από τον αυλό του μηριαίου οστού), δύο βίδες πάνω από το γόνατο και ένα στριφώνι που συγκρατεί όλο αυτό στο σύστημα στη λεκάνη. Δεν λέω ψέματα και δεν υπερβάλω. Δόξα το Θεό τώρα είμαι όπως πριν γιατί μέσα στην ατυχία μου έπεσα σε καλά χέρια.

Τα μεταλλικά στοιχεία είναι κράματος τιτανίου και δε με ενοχλούν στην αλλαγή καιρού με συστολή και διαστολή οπότε δεν έχω σκοπό να μπω στη διαδικασία να κάνω επεμβάσεις και να τα βγάλω.



Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-04-2012, 18:59
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορια μου αμαρτια μου...Robocop Topic

Εσυ ο απο πανω????Οταν περνας απο μαγαζια με συναγερμο...σε σταματανε!!!
Περαν του αστειου οντως πρεπει να εισαι ο επιτιμος στην κατηγορια Robocop και ευτυχως που εισαι εδω μαζι μας και γραφεις συν οτι οδηγεις παλι την αγαπημενη σου μοτοσυκλετα!Θελει δυναμη και φαινεται να εχεις παραπανω απο την "επιτρεπτη".Μπραβο φιλε!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-04-2012, 19:17
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορια μου αμαρτια μου...Robocop Topic

δυο βηδες στην αρηστερη κλνημη με το KTM 600 GS (rottax) το 1985
22 βηδε κε λαμες στη αρηστερη ανω γναθω το 2004 (εργατηκο ατοιχημα κε πτωση απο 9 μετρα κε διασοληνομενος σε καταστολη για 15 μερες)
κε ενα υλο μηκος 43 εκατοστα με 4 βηδες για να τον συγκρατου στο δεξη μοιρο μετα απο ατοιχημα με το ΗΡ2 περση το καλοκερη κε το σετακη πρεπη να βγη τον Σεπτεβρη που ερχεται
(αν εχεται καμια ειδεα τη να το κανω ευπροσδεκτη )
ουτε πολλα ουτε λυγα !!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-04-2012, 19:34
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορια μου αμαρτια μου...Robocop Topic

Οταν βγάλετε όλο αυτό το τιτάνιο από πάνω σας να μου το δώσετε να το πάω σε ελασματοποιό.

Πέρα από την πλάκα, ποτέ ξανά τέτοια φιλαράκια!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 03-04-2012, 20:53
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ιστορια μου αμαρτια μου...Robocop Topic

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν βγάλετε όλο αυτό το τιτάνιο από πάνω σας να μου το δώσετε να το πάω σε ελασματοποιό.
Θα βαλουμε αγγελια οταν ειναι...Εχε το νου σου γιατι θα υπαρχουν πολλοι ενδιαφερομενοι
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!