GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 08-07-2009, 07:45
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Thumbs up Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
το ερώτημα είναι το εξής (και δεν βγαίνω off topic - απλά το επεκτείνω)

τι είναι για εσάς μια πιο ωραία μοτοβόλτα;
(όπου μοτοβόλτα ένα ταξιδάκι άντε μέχρι 200χλμ. από έδρας)

1) μια ομάδα από 15 μηχανές (δηλ. 20+ άτομα) κονβόι στην εθνική, με κεφαλή, σκούπα, προκαθορισμένα "πιτς" βενζίνης/τσιγάρου (για τους εξαρτ... ερμ... τους καπνιστές της παρέας)/κατουρήματος και στο τέλος "βόλτας" αυτής κλεισμένο τραπέζι κάπου και ένα τραπέζι 5-6 μέτρα που μάλλον δεν θα ανταλλαχτεί ούτε μια κουβέντα με τα παιδιά που είναι στην απέναντι πλευρά...

2) ομάδα από 2-3 άααντε 4 μηχανές (βια έξι-επτά άτομα), ελεύθερο κονβόι (δηλ. όσο ο ένας βλέπει τον μπροστινό του κάπου μπροστά, είμαστε οκ - αλλά φυσικά συμφωνημένο να μην ξεσαλώσει ο εκάστοτε πρώτος), ελεύθερα "πιτς" που καθορίζονται εύκολα πηγαίνοντας πρώτος στο κονβόι (αν δεν είσαι ήδη) και δείχνοντας στους άλλους να σταματήσουν (και όχι δεν οδηγεί σε κατάχρηση, μια και αν θες να κατουρήσεις εσύ, ο άλλος θα βρει ευκαιρία να καπνίσει ή να σου... συμπαρασταθεί, στις βενζίνες βάζουν όλοι στην αρχή και μετά πάλι όλοι όταν σταματήσει ο πρώτος - και στο κάτω κάτω λίγοι είστε, πόσο κατάχρηση να γίνει), ελεύθερες παραλαγές στη διαδρομή εφόσον πάμε στη γενική κατεύθυνση που πρέπει και ξέρουμε που πάνε (εκτός αν είναι συμφωνημένο ακόμα και αυτό... δηλ. το να μην ξέρουμε που πάμε και να μην πειράζει ούτε αυτό) και τέσπα εκεί που θα καταλήξει αυτή η παρέα, ένα διπλό τραπεζάκι (και μονό καμιά φορά) είναι οκ για όλους

...εμένα αν μου δίδεται η επιλογή (και έχοντας δοκιμάσει και τα δυο), χωρίς να αμφισβητώ την αξία του πρώτου, προτιμώ σαφέστατα το δεύτερο

το πρώτο το βλέπω για ένα μεσαίο/μεγάλο tour ("πάμε ένα γύρο κεντρικής Ελλάδος;", "πάμε μια Ιταλία μέσω βαλκανίων;" και τέτοια) - εκεί σαφώς το πρώτο έχει τα καλά του, αλλά και εκεί το δεύτερο εξακολουθεί να παίζει

καταλαβαίνω επίσης ότι σε ένα φόρουμ, είναι μοιραίο να εμφανιστούν σε μια οργανωμένη εκδρομούλα 20 και 30 άτομα, οπότε γίνεται το πρώτο "θες δεν θες", αλλά το γεγονός για το τι (για μένα) είναι πιο ωραίο και πιο απολαυστικό είναι ένα: μικρή παρέα = ευελιξία, συνενόηση, ελευθερία, ...μεγάλη παρέα = ανάγκη αυστηρότητας και κανόνων, παγιωμένο σχέδιο, "τυφλή ακολουθία"

η γνώμη σας;
Θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί τώρα το έθεσες τελείως διαφορετικά το θέμα
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 08-07-2009, 15:30
george1968 Ο/Η george1968 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Kinka: R1200GS Adventure 2008
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Αντίσταση στην καταπίεση
Και αν εμένα με πιάσει "κόψιμο" τι θα γίνει? θα πρέπει να περιμένω την προγραμματισμένη στάση για τσιγάρο-νερό-κατούρημα???

Reply With Quote
  #23  
Παλιό 10-07-2009, 15:40
essel Ο/Η essel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: athens
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 1,446
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να καταθέσω και εγώ την άποψή μου στο συγκεκριμένο θέμα και σας ζητώ συγνώμη που δεν το έκανα νωρίτερα.
Καταρχήν να πω ότι συμφωνώ με τους περισσότερους και όχι με όλους, συνχωρέστε με όμως.
Με τον φίλο NLS συμφωνώ – διαφωνώντας, και εξηγούμε: ¨
Ο τρόπος που απαντά ο NLS είναι ξεκάθαρος « δεν πάω ομαδικές βόλτες-εκδρομές» τελεία και παύλα . Σεβαστή και λογική η απάντησή του και δεν έχω καμιά αντίρρηση επ’ αυτού.
Το ερώτημα όμως ήταν ξεκάθαρο « παρέα 13 φίλων (από σύλλογο-forum-club) πάει εκδρομή και οι 4 αποφασίζουν να πάνε κάπως αλλιώς…πιο γρήγορα κ.τ.λ...»
Άρα νομίζω ότι ο NLSαπαντά σε ερώτηση «Πρέπει να γίνονται εκδρομές ομαδικές –συλλογικές –θεσμικές ή όχι;». Αυτή την ερώτηση ας τη θέσει κάποιος άλλος.
Τώρα επί του συγκεκριμένου θέματος θα μοιραστώ μαζί σας κάποιους προβληματισμούς και ερωτήματά μου.
  • Εφόσον η εκδρομή είναι θεσμική ( forum- club- σύλλογος )γιατί πρέπει κάποιοι να ξεχωρίσουν ; Αρχές υπάρχουν παντού, ακόμα και στο internet. Αλλά ας το ξεπεράσουμε αυτό.
  • Εάν ένας από τους 4 που ξεχωρίσουν, πάθει κάποια υλική ζημιά, για ποιό λόγο κάποιοι από την ομάδα θα πρέπει να μείνουν μαζί του μέχρι να βρεθεί λύση στο πρόβλημά του και να τον βοηθήσουν; Την στιγμή που αυτός δεν θέλει –δέχεται, να είναι μέλος της ομάδας αυτής; και μη μου απαντήσει κανείς «για ανθρωπιστικούς λόγους» γιατί για τους ίδιους ακριβώς λόγους θα έπρεπε να μείνει στην ομάδα.
  • Πόσα λεπτά γρηγορότερα θα φτάσει κάποιος με ταχύτητα 200-220χλμ.την ώρα, σε μια μέση απόσταση τις τάξεως των 120-150 χιλιομέτρων, από κάποιον που πάει με 120-140 χμλ την ώρα; Θα είναι το πολύ 10 λεπτά δηλ ούτε ένα τσιγάρο για τους καπνιστές.
  • Το χειρότερο: Εάν κάποιος από τους «γρήγορους» πάθει κάποιο ατύχημα ποιος θα επωμιστεί την ευθύνη του ατυχήματος και της υστεροφημίας ; Ποιο θεσμικό όργανο θα εμφανιστεί σαν «ξέφραγο αμπέλι» χωρίς κανόνες ασφαλείας; Και μη μου πείτε ότι δεν «έχουμε» άσπονδους θεσμικούς «φίλους» που αν είχαμε ατύχημα - (κούφια η ώρα) – όχι μόνο θα έσταζαν το φαρμάκι τους αλλά θα το διαφήμιζαν όπου μπορούσαν και με αρκετή μάλιστα «δόση γαρνιτούρας».
  • Μήπως λοιπόν είναι και θέμα σεβασμού και αγάπης προς το θεσμικό όργανο που μας προσκαλεί στη βόλτα- εκδρομή και που οικιοθελώς συμμετέχουμε;
  • Ποιός αλήθεια απ’ αυτούς τους 4 κυρίους θα ζητήσει συγνώμη ,και πώς θα αναπληρώσει την χαμένη εκδρομή, σε κάποιους από την ομάδα που θα μείνουν μαζί τους ως το τέλος; Γιατί κάποιοι θα μείνουν μαζί του, με άμεσο επακόλουθο γι’ αυτούς τέρμα η εκδρομή. Και αν είναι και με σωματικές βλάβες –θεός φυλάξει – πάει και για όλη την ομάδα η εκδρομή.
  • Μήπως –λέω – μήπως, μέσα στα «καθήκοντα» αυτού του θεσμικού φορέα, δεν είναι και ο εκπαιδευτικός χαρακτήρας; Δηλαδή εμείς οι «γρήγοροι» δε συνυπάρχουμε με τους «αργούς» ή τους «αρχάριους» και δεν ταξιδεύουμε μαζί τους; Ναι αλλά καφέ ? πώς πίνουμε μαζί τους.
  • Υπάρχουν γρήγοροι οδηγοί ή γρήγορες μηχανές; Στην ευθεία της εθνικής νομίζω ότι όλοι λίγο πολύ μπορούμε να είμαστε γρήγοροι οδηγοί. Στα στροφηλίκια όμως τι γίνεται; Εμένα με έχουν αφήσει «ροφό» δύο φορές σε στριφηλίκια ένα ApriliaPegasus 650cc και ένα «χρέπι» AfricaTwin750cc. Και βέβαια τις ταχύτητες των 60χλμ/ώρα που αναφέρονται παραπάνω δεν τις σχολιάζω είναι καθαρή δολοφονία στην ΕΘΝΙΚΗ. Άλλωστε όπως αναφέρθηκε ήταν «τρόπος του λέγειν». Μια ταχύτητα της τάξεως των 120-140χλμ/ώρα νομίζω ότι είναι αρκετή για ομαδική οδήγηση.
  • Μήπως όμως και στις μεγάλες αποστάσεις αυτοί με τα 200+ χλμ/ώρα θα φτάσουν και αργότερα από τους άλλους των 120χλμ/ώρα; Είναι ένα ερώτημα φιλολογικό αλλά είναι σίγουρο ότι αυτοί με τα 200 θα έχουν τουλάχιστον ένα επιπλέον σταμάτημα για ανεφοδιασμό βενζίνης.
  • Το κόστος της εκδρομής δεν θα είναι λίγο «τσιμπημένο» απ’ ότι σ’ όλους τους άλλους;
  • Αλήθεια τι «εικόνες» «παραστάσεις» μπορεί να έχει αυτός με τα 160-180-200χλμ σε σχέση με αυτόν που πάει με 120χλμ;
Ατυχήματα μπορούν να συμβούν παντού και πάντα, αλλά μια ομαδική και με κανόνες ασφαλείας «βόλτα» προσπαθεί να τα μηδενίσει. Άλλωστε όσο πιο συχνά γίνονται τέτοιες ομαδικές εκδρομές τόσο πιο πολύ ο άνθρωπος βελτιώνεται οδηγικά. Βελτίωση που θα τη νιώσει και ομαδικά και παρεϊστικά και ατομικά φυσικά.
Όσο αναφορά για το «κόψιμο» θεωρώ ότι το ερώτημα ήταν ένα αστείο. Σήμερα εσύ…αύριο εγώ. Θα σε περιμένουμε να αδειάσεις… τι να κάνουμε; Άλλωστε προτιμώ να σε περιμένω «κάνοντας» ένα τσιγάρο παρά να σε αφήσω μόνο σου και μετά να σκοτωθείς να μας φτάσεις Δεν είναι πιο λογικό αυτό;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και είμαι όλος αφτιά για τις παρατηρήσεις σας.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 10-07-2009, 15:58
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Συμφωνώ σε όλα πλην του 120-140. Είναι μεγάλη ταχύτητα για ομάδα 13 και περισσοτέρων μηχανών. Θα πρέπει οι αποστάσεις να είναι πολύ μεγάλες μεταξύ των οδηγών, οπότε όλο και κάποιος θα χωθεί. 110 για ανοιχτό και καλό δρόμο είναι εφαρμόσιμο.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 10-07-2009, 16:28
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από essel Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να καταθέσω και εγώ την άποψή μου στο συγκεκριμένο θέμα και σας ζητώ συγνώμη που δεν το έκανα νωρίτερα.
Καταρχήν να πω ότι συμφωνώ με τους περισσότερους και όχι με όλους, συνχωρέστε με όμως.
Με τον φίλο NLS συμφωνώ – διαφωνώντας, και εξηγούμε: ¨
Ο τρόπος που απαντά ο NLS είναι ξεκάθαρος « δεν πάω ομαδικές βόλτες-εκδρομές» τελεία και παύλα . Σεβαστή και λογική η απάντησή του και δεν έχω καμιά αντίρρηση επ’ αυτού.
Το ερώτημα όμως ήταν ξεκάθαρο « παρέα 13 φίλων (από σύλλογο-forum-club) πάει εκδρομή και οι 4 αποφασίζουν να πάνε κάπως αλλιώς…πιο γρήγορα κ.τ.λ...»
Άρα νομίζω ότι ο NLSαπαντά σε ερώτηση «Πρέπει να γίνονται εκδρομές ομαδικές –συλλογικές –θεσμικές ή όχι;». Αυτή την ερώτηση ας τη θέσει κάποιος άλλος.
Τώρα επί του συγκεκριμένου θέματος θα μοιραστώ μαζί σας κάποιους προβληματισμούς και ερωτήματά μου.
  • Εφόσον η εκδρομή είναι θεσμική ( forum- club- σύλλογος )γιατί πρέπει κάποιοι να ξεχωρίσουν ; Αρχές υπάρχουν παντού, ακόμα και στο internet. Αλλά ας το ξεπεράσουμε αυτό.
  • Εάν ένας από τους 4 που ξεχωρίσουν, πάθει κάποια υλική ζημιά, για ποιό λόγο κάποιοι από την ομάδα θα πρέπει να μείνουν μαζί του μέχρι να βρεθεί λύση στο πρόβλημά του και να τον βοηθήσουν; Την στιγμή που αυτός δεν θέλει –δέχεται, να είναι μέλος της ομάδας αυτής; και μη μου απαντήσει κανείς «για ανθρωπιστικούς λόγους» γιατί για τους ίδιους ακριβώς λόγους θα έπρεπε να μείνει στην ομάδα.
  • Πόσα λεπτά γρηγορότερα θα φτάσει κάποιος με ταχύτητα 200-220χλμ.την ώρα, σε μια μέση απόσταση τις τάξεως των 120-150 χιλιομέτρων, από κάποιον που πάει με 120-140 χμλ την ώρα; Θα είναι το πολύ 10 λεπτά δηλ ούτε ένα τσιγάρο για τους καπνιστές.
  • Το χειρότερο: Εάν κάποιος από τους «γρήγορους» πάθει κάποιο ατύχημα ποιος θα επωμιστεί την ευθύνη του ατυχήματος και της υστεροφημίας ; Ποιο θεσμικό όργανο θα εμφανιστεί σαν «ξέφραγο αμπέλι» χωρίς κανόνες ασφαλείας; Και μη μου πείτε ότι δεν «έχουμε» άσπονδους θεσμικούς «φίλους» που αν είχαμε ατύχημα - (κούφια η ώρα) – όχι μόνο θα έσταζαν το φαρμάκι τους αλλά θα το διαφήμιζαν όπου μπορούσαν και με αρκετή μάλιστα «δόση γαρνιτούρας».
  • Μήπως λοιπόν είναι και θέμα σεβασμού και αγάπης προς το θεσμικό όργανο που μας προσκαλεί στη βόλτα- εκδρομή και που οικιοθελώς συμμετέχουμε;
  • Ποιός αλήθεια απ’ αυτούς τους 4 κυρίους θα ζητήσει συγνώμη ,και πώς θα αναπληρώσει την χαμένη εκδρομή, σε κάποιους από την ομάδα που θα μείνουν μαζί τους ως το τέλος; Γιατί κάποιοι θα μείνουν μαζί του, με άμεσο επακόλουθο γι’ αυτούς τέρμα η εκδρομή. Και αν είναι και με σωματικές βλάβες –θεός φυλάξει – πάει και για όλη την ομάδα η εκδρομή.
  • Μήπως –λέω – μήπως, μέσα στα «καθήκοντα» αυτού του θεσμικού φορέα, δεν είναι και ο εκπαιδευτικός χαρακτήρας; Δηλαδή εμείς οι «γρήγοροι» δε συνυπάρχουμε με τους «αργούς» ή τους «αρχάριους» και δεν ταξιδεύουμε μαζί τους; Ναι αλλά καφέ ? πώς πίνουμε μαζί τους.
  • Υπάρχουν γρήγοροι οδηγοί ή γρήγορες μηχανές; Στην ευθεία της εθνικής νομίζω ότι όλοι λίγο πολύ μπορούμε να είμαστε γρήγοροι οδηγοί. Στα στροφηλίκια όμως τι γίνεται; Εμένα με έχουν αφήσει «ροφό» δύο φορές σε στριφηλίκια ένα ApriliaPegasus 650cc και ένα «χρέπι» AfricaTwin750cc. Και βέβαια τις ταχύτητες των 60χλμ/ώρα που αναφέρονται παραπάνω δεν τις σχολιάζω είναι καθαρή δολοφονία στην ΕΘΝΙΚΗ. Άλλωστε όπως αναφέρθηκε ήταν «τρόπος του λέγειν». Μια ταχύτητα της τάξεως των 120-140χλμ/ώρα νομίζω ότι είναι αρκετή για ομαδική οδήγηση.
  • Μήπως όμως και στις μεγάλες αποστάσεις αυτοί με τα 200+ χλμ/ώρα θα φτάσουν και αργότερα από τους άλλους των 120χλμ/ώρα; Είναι ένα ερώτημα φιλολογικό αλλά είναι σίγουρο ότι αυτοί με τα 200 θα έχουν τουλάχιστον ένα επιπλέον σταμάτημα για ανεφοδιασμό βενζίνης.
  • Το κόστος της εκδρομής δεν θα είναι λίγο «τσιμπημένο» απ’ ότι σ’ όλους τους άλλους;
  • Αλήθεια τι «εικόνες» «παραστάσεις» μπορεί να έχει αυτός με τα 160-180-200χλμ σε σχέση με αυτόν που πάει με 120χλμ;
Ατυχήματα μπορούν να συμβούν παντού και πάντα, αλλά μια ομαδική και με κανόνες ασφαλείας «βόλτα» προσπαθεί να τα μηδενίσει. Άλλωστε όσο πιο συχνά γίνονται τέτοιες ομαδικές εκδρομές τόσο πιο πολύ ο άνθρωπος βελτιώνεται οδηγικά. Βελτίωση που θα τη νιώσει και ομαδικά και παρεϊστικά και ατομικά φυσικά.
Όσο αναφορά για το «κόψιμο» θεωρώ ότι το ερώτημα ήταν ένα αστείο. Σήμερα εσύ…αύριο εγώ. Θα σε περιμένουμε να αδειάσεις… τι να κάνουμε; Άλλωστε προτιμώ να σε περιμένω «κάνοντας» ένα τσιγάρο παρά να σε αφήσω μόνο σου και μετά να σκοτωθείς να μας φτάσεις Δεν είναι πιο λογικό αυτό;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και είμαι όλος αφτιά για τις παρατηρήσεις σας.
:sm5::sm5::sm5:
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 10-07-2009, 19:45
vp_68 Ο/Η vp_68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Βριλήσσια - Άρτα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,148
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Πιστεύω οτι αν κανονίζεται κάτι σαν ομάδα πρέπει να γίνει σαν ομάδα, προσαρμοζόμενη σ' έναν μέσο όρο.

Αυτό που κατα την γνώμη μου θα ήταν το σωστότερο είναι απο την αρχή να γίνεται χωρισμός σε δύο ομάδες, τους γρήγορους και τους αργούς. Έτσι θα ήταν δίκαιο και για τους δύο , και τους αργούς και τους γρήγορους.

Η ουσία μιάς εκδρομής είναι να την απολαύσουμε και όχι να βρίζουμε απο μέσα μας την ώρα και την στιγμή που πήραμε μέρος.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 10-07-2009, 22:30
Alext Ο/Η Alext βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Βριλησσια
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 1,033
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Αγαπητε φιλε Στελιο σεβομαι την αποψη σου αν και δεν συμφωνω σε αρκετα σημεια
δεν κρινω την αποψη σου μονο θελω να κανω καποιες επισημανσεις

1)εδω λες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από essel Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χειρότερο: Εάν κάποιος από τους «γρήγορους» πάθει κάποιο ατύχημα ποιος θα επωμιστεί την ευθύνη του ατυχήματος και της υστεροφημίας ; Ποιο θεσμικό όργανο θα εμφανιστεί σαν «ξέφραγο αμπέλι» χωρίς κανόνες ασφαλείας;

το ιδιο θεσμικο οργανο που θα ειναι στην περιπτωση ατυχηματος μεσα στον σχηματισμο που θα πηγαινει με 120χιλμ
π.χ. σε μια τετοια περιπτωση (εξω απο εδω) το φορουμ δηλαδη τι θα κανει παραπανω ?? θαν αποζημιωσει οχι βεβαια, θα καλυψει νομικα οχι βεβαια,
αρα τι παραπανω απο μονο ηθικη και ψυχολογικη συμπαρασταση???
απλα θελω να πω οτι το συγκεκριμενο επιχειρημα δεν στεκει

2) εδω λες

[/quote]
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από essel Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιός αλήθεια απ’ αυτούς τους 4 κυρίους θα ζητήσει συγνώμη ,και πώς θα αναπληρώσει την χαμένη εκδρομή, σε κάποιους από την ομάδα που θα μείνουν μαζί τους ως το τέλος;


το ιδιο ισχυει για καποιον απο τους "οργανωμενους", αν παθει καποια ζημια η μηχανη του, επειδη ειναι κακοσυντηρημενη ή λογω στενοτητας οικονομικης (πολυ συχνο σε ολους μας) εχει αναβαλει κατι για αργοτερα και επαθε ζημια ή ειπε δεν πειραζει δεν εχω τωρα θα βαλω λαστιχα (το φθινοπωρο με τις βροχες) και γλυστρησε και επεσε

επισης δεν στεκει σαν επιχειρημα

3) εδω λες

[/quote]
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από essel Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλωστε όσο πιο συχνά γίνονται τέτοιες ομαδικές εκδρομές τόσο πιο πολύ ο άνθρωπος βελτιώνεται οδηγικά.


εδω θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω ριζικα
οδηγικη βελτιωση με 120 σε σχηματισμο δεν υπαρχει,
εκτος αν υπαρχει προοπτικη να γινει εμφανιση στην παρελαση της 28ης οκτωβριου οπως εκανε παλια η Χωροφυλακη

4) δεν εχεις λαβει υπ΄οψιν σου καθολου τον παραγοντα οδηγικη απολαυση της μοτο ( ακομη και σε εθνικη με 200 τοσα ή σε στροφιλικια καπως γρηγορα οχι αυτοκτονια εννοειτε)
δεν θελω να μπω σε κουβεντα τι ειναι οδηγικη απολαυση, αλλα για καποιους ειναι αυτο, για αλλους αυτο που περιγραφεις εσυ, για αλλους να κανουν 1500 χιλμ συνεχομενα στριβωντας τσιγγαρο καβαλα σαν τον Λουκυ Λουκ στην Ντολυ
οσο πρεπει να σεβεσαι τον δικο σου τροπο, αλλο τοσο πρεπει και των αλλων ετσι??

και τελευταιο και χαλαρωτικο λες σε καποια σημεια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από essel Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα είναι το πολύ 10 λεπτά δηλ ούτε ένα τσιγάρο για τους καπνιστές.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από essel Εμφάνιση μηνυμάτων
προτιμώ να σε περιμένω «κάνοντας» ένα τσιγάρο παρά να σε αφήσω μόνο σου


το εχω κοψει εδω και 2 χρονια περιπου, να το ξαναρχισω? ή να το θεωρησω ως καπνιστικη παρενοχληση και ως γνησιος Αρτεμης να παρω τηλεφωνο σε εκεινη την τηλεφωνικη γραμμη την περιεργη .................


Reply With Quote
  #28  
Παλιό 11-07-2009, 11:37
essel Ο/Η essel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: athens
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 1,446
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

φιλε Αλέξανδρε
Συζήτηση κάνουμε οπότε
Απόσπασμα:
το ιδιο θεσμικο οργανο που θα ειναι στην περιπτωση ατυχηματος μεσα στον σχηματισμο που θα πηγαινει με 120χιλμ
π.χ. σε μια τετοια περιπτωση (εξω απο εδω) το φορουμ δηλαδη τι θα κανει παραπανω ?? θαν αποζημιωσει οχι βεβαια, θα καλυψει νομικα οχι βεβαια,
αρα τι παραπανω απο μονο ηθικη και ψυχολογικη συμπαρασταση???
απλα θελω να πω οτι το συγκεκριμενο επιχειρημα δεν στεκει
Επειδή μιλάω για θεσμική εκρομή και οχι μόνο για αυτό το Φορουμ θα πρέπει να σου θεσω υποόψιν σου οτι αρκετά κλαμπς(απο ελληνικά σκίζω..)
εχουν και νομική προστασία...κι αυτό το βλέπουμε και για μας..γιατί οχι (ΠΡΌΤΑΣΗ)
Το αμέσως παρακάτω που είχα αναφέρει ηταν για ασπονδους φίλους για λάβε υπόψιν σου κι αυτό.
και επι του πρακτέου θα περιμένεις ηθική και ψυχολογική συμπαράσταση ? οταν θα εχεις αποχωρήσει απο την Ομάδα που διοργανώνει αυτή την εκδρομή?
Απόσπασμα:
το ιδιο ισχυει για καποιον απο τους "οργανωμενους", αν παθει καποια ζημια η μηχανη του, επειδη ειναι κακοσυντηρημενη ή λογω στενοτητας οικονομικης (πολυ συχνο σε ολους μας) εχει αναβαλει κατι για αργοτερα και επαθε ζημια ή ειπε δεν πειραζει δεν εχω τωρα θα βαλω λαστιχα (το φθινοπωρο με τις βροχες) και γλυστρησε και επεσε
Επειή μάλλον δεν θυμάσαι τι εχει γραφεί σε αλλο ποστ για τους κανόνες ομαδικής οδήγησης να σου υπενθυμίσω οτι συμμετεχουμε με ελενγμένη μηχανή.....Και δεν μου λές αν αυτός με τα χααλια λάστιχα πάθει κάτι στην ομαδική..φαντάσου τι θα πάθει αν ήταν στους γρήγορους...
Κάποιοι εχουν πεί οτι η μοτό είναι ένα ακριβό σπόρ
Ως αναφρά την οδηγική απόλαυση δεν πρόκειτε να διαφωνήσω, αλλωστε στο πόστ μου ερωτηματκά έθετα και προβληματισμούς οπότε δεν τιθετε θέμα διαφωνίας ή συμφωνίας
Για τον φιλο τον vp
Απόσπασμα:
Αυτό που κατα την γνώμη μου θα ήταν το σωστότερο είναι απο την αρχή να γίνεται χωρισμός σε δύο ομάδες, τους γρήγορους και τους αργούς. Έτσι θα ήταν δίκαιο και για τους δύο , και τους αργούς και τους γρήγορους.
Συμφωνώ μαζί του απλά και εδω στους πιο γρήγορους θα ισχύουν τα της ομαδικής γιατί πάλι σαν ομάδα θα κινηθούν
Θεωρώ οτι τα 13 ατομα είναι πολλά για μία ομάδα ενα τετοιο γκρούπ θα έπρεπε να σπάσει στα δύο για να υπάρχει και καλύτερη επαφή οδηγού(1ου)
και σκούπας(τελευταίου).
Και πάλι ολος αυτία ...........








Υ.Γ. Αλέξη εγώ το εχω κόψει 3,5 χρόνια και 1142 σου λέει τίποτα το νούμερο?
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 11-07-2009, 21:58
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

Ρε παιδιά ανταλλάσουμε απόψεις, σε ένα ''σοβαρό'' μέχρι στιγμής φόρουμ και μιλάμε για ταχύτητες 150-160-200km/h. Καλά είμαστε σοβαροί, υποτίθεται ότι σεβόμαστε και τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και ότι προσπαθούμε να είμαστε υπόδειγμα προς μίμηση.
Φανταστείτε καμμιά 10αρια μοτοσυκλέτες να περνάνε ''σφεντόνα'' και να φοράνε και τα μπλουζάκια-τρομάρα μας- με το GS Forum
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 12-07-2009, 19:55
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτημα.....to be or not to be με ομαδική οδήγηση

α εσύ θες και ταξίδι με... μπλουζάκι

κατά τα άλλα ο essel έθεσε κάποιες ενδιαφέρουσες απόψεις (να έτσι μου αρέσει να συνδιαλέγομαι)
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Η οδήγηση στο χιόνι - Μύθοι και πραγματικότητα! Alext Αυτοκίνητο 5 29-06-2009 14:54
Η οδήγηση μοτοσυκλέτας ... riko46 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 5 19-03-2009 12:23
Η οδήγηση στο χιόνι ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Αυτοκίνητο 10 19-03-2009 03:14
Υποχρεωτική η oικολογική οδήγηση στις εξετάσεις υποψήφιων οδηγών BATIGOL Επικαιρότητα 8 09-01-2009 23:16
Η οδήγηση στο χιόνι - Μύθοι και πραγματικότητα Cpt Αυτοκίνητο 4 24-12-2008 12:44


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!