GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 18-11-2009, 19:25
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Ο κίνδυνος από τα κινητά δεν είναι η ακτινοβολία.

Αγαπητοί συνάδερφοι, σαν τυχαίνει εσάς καθόλου;

Εμένα τουλάχιστον μία φορά την ημέρα με ενοχλεί οδηγός που μιλάει στο κινητό όταν οδηγεί και πάει όπου θέλει το αμάξι και αρκετά συχνά κινδυνεύω να σκοτωθώ από τις παραβάσεις που κάνουν αυτοί οι άνθρωποι και δεν λογαριάζουν ότι δεν είναι μόνοι τους στους δρόμους.

Βγαίνουν από δρόμους και "κοιτάνε" αλλά το μυαλό τους δεν μεταφράζει αυτό που βλέπουν, κρατάνε τιμόνι και "γέρνουν" είτε δεξιά είτε αριστερά. Γίνεται χαμός στην κίνηση και αυτοί το χαβά τους, βρίζουν στα τηλέφωνα, χαχανίζουν ή ακόμη χειρότερο ψάχνουν για αριθμούς ή στέλνουν SMS.

Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι γι αυτό, ή θα κινδυνεύουμε όλο και περισσότερο στους δρόμους

Κάπου διάβασα ότι περίπου 400 άτομα χάνουν τη ζωή τους στην Ελλάδα από αυτήν την αιτία, για ποια ακτινοβολία μιλάμε;;;

Το ποστ αυτό το γράφω με αφορμή ένα email που μου έστειλαν με τα παρακάτω βίντεο,


Αυτό έχει λίγο κλάμα αλλά είναι η πραγματικότητα, το έχω δει στο δρόμο...
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 18-11-2009, 19:55
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Ο κίνδυνος από τα κινητά δεν είναι η ακτινοβολία.

Πέστα φίλε και εγω μαζί σου...Όσο τσουχτερό και αν είναι τι πρόστιμο δεν βλέπω να πτοεί κανένα...Το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι ο Θεος μαζί μας....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 18-11-2009, 20:18
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ο κίνδυνος από τα κινητά δεν είναι η ακτινοβολία.

Mark, δεν έχω δει ούτε έχω ακούσει κάτι για πρόστιμο.

Έχει τιμωρηθεί κανείς;

Δεν μπορεί να τους βλέπω μόνο εγώ τους οδηγούς με κινητά στο αυτί και τόσοι μοτοσυκλετιστές αστυνομικοί να μην τους βλέπουν που είναι στους δρόμους περισσότερες ώρες από μένα! Και να πω την αλήθεια, μια φορά που μίλαγα και γω στο κινητό στο αυτοκίνητο και είδα αστυνόμο σε απόσταση, ψάρωσα και το έβαλα σε ανοιχτή ακρόαση, μακριά από τ' αυτί μου!

Χτες κατέβαινα την οδό Αιγάλεω που καταλήγει στο λιμάνι του Πειραιά και σε τρία συνεχόμενα σταυροδρόμια, κορνάριζα σε οδηγούς που έβγαιναν από STOP και μίλαγαν στο κινητό. Σε τρία συνεχόμενα, γέλαγα μέσα μου τελικά με το φαινόμενο, δε μου' χει ξανατύχει!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 18-11-2009, 20:29
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Ο κίνδυνος από τα κινητά δεν είναι η ακτινοβολία.

απλά ο κίνδυνος της ακτινοβολίας δεν είναι ο μόνος και δεν είιναι και άμεσος, ενώ αντίθετα ο κίνδυνος από την χρήση του κινητού κατά την οδήγηση...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 18-11-2009, 20:42
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Ο κίνδυνος από τα κινητά δεν είναι η ακτινοβολία.

σοβαροτατο θεμα!αρχιζει και μου τη δινει!
ποια θα ναι η ωρα που θα κανω καποιον μαυρο στο ξυλο!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 18-11-2009, 20:52
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Ο κίνδυνος από τα κινητά δεν είναι η ακτινοβολία.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
σοβαροτατο θεμα!αρχιζει και μου τη δινει!
ποια θα ναι η ωρα που θα κανω καποιον μαυρο στο ξυλο!
ηρεμα φιλαρακι......................εγινες πατερας τωρα.........................σοβαρα τωρα,το θεμα εχει γινει πολυ επικινδυνο για ολους και πρεπει οι αρμοδιοι να το δουν σοβαρα
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 18-11-2009, 21:10
giorgos_gs Ο/Η giorgos_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ιεραπετρα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,790
Προεπιλογή Απάντηση: Ο κίνδυνος από τα κινητά δεν είναι η ακτινοβολία.

ειμαστε για κλαματα
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 18-11-2009, 21:20
georgekostas Ο/Η georgekostas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μoto: BMW R1200 GSA
Μηνύματα: 5,680
Προεπιλογή Απάντηση: Ο κίνδυνος από τα κινητά δεν είναι η ακτινοβολία.

Θελει πολυ προσοχη!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 18-11-2009, 23:03
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Ο κίνδυνος από τα κινητά δεν είναι η ακτινοβολία.

Είναι σίγουρα ο Νο 1 κίνδυνος για τους μοτοσυκλετιστές, να συμπληρώσω πάντως ότι είναι πολλές οι φορές που έχω δει και αναβάτες δίτροχων κυρίως σκούτερ και παπιά που μπορούν να έχουν το αριστερό χέρι ελεύθερο να μιλούν και να οδηγούν,
Γνωστός πάντως που τον τσίμπησαν πλήρωσε 50 ευρώ (αντί για 100 αν το πληρώσεις μετά από 10 μέρες, άλλη ελληνική πρωτοτυπία και αυτή) και αφαίρεση διπλώματος για 2 μήνες.
Σίγουρα πάντως η υπόθεση αστυνόμευση των δρόμων είναι αστεία υπόθεση, μονο στα μπλόκα γράφουν, δουλεύω στο κέντρο και είναι πολλές οι φορές που στο φανάρι δίπλα σε "Ζητάδες" σταμάτανε μηχανάκια με ξεκράνωτους αναβάτες και δεν τρέχει τίποτα, για τα κινητά ούτε λόγος.

Κανονικά θα έπρεπε η ΤV να μας βομβαρδίζει κάθε μέρα με δεκάδες μηνύματα σχετικά με την οδική ασφάλεια αλλά......

Χρυσός κανόνας ασφαλείας.
Μάθετε να "παρατηρείτε" τους οδηγούς των αυτοκινήτων..
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 18-11-2009, 23:13
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Ο κίνδυνος από τα κινητά δεν είναι η ακτινοβολία.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι σίγουρα ο Νο 1 κίνδυνος για τους μοτοσυκλετιστές, να συμπληρώσω πάντως ότι είναι πολλές οι φορές που έχω δει και αναβάτες δίτροχων κυρίως σκούτερ και παπιά που μπορούν να έχουν το αριστερό χέρι ελεύθερο να μιλούν και να οδηγούν,
Γνωστός πάντως που τον τσίμπησαν πλήρωσε 50 ευρώ (αντί για 100 αν το πληρώσεις μετά από 10 μέρες, άλλη ελληνική πρωτοτυπία και αυτή) και αφαίρεση διπλώματος για 2 μήνες.
Σίγουρα πάντως η υπόθεση αστυνόμευση των δρόμων είναι αστεία υπόθεση, μονο στα μπλόκα γράφουν, δουλεύω στο κέντρο και είναι πολλές οι φορές που στο φανάρι δίπλα σε "Ζητάδες" σταμάτανε μηχανάκια με ξεκράνωτους αναβάτες και δεν τρέχει τίποτα, για τα κινητά ούτε λόγος.

Κανονικά θα έπρεπε η ΤV να μας βομβαρδίζει κάθε μέρα με δεκάδες μηνύματα σχετικά με την οδική ασφάλεια αλλά......

Χρυσός κανόνας ασφαλείας.
Μάθετε να "παρατηρείτε" τους οδηγούς των αυτοκινήτων..
συμφωνω,και σκεψου, πως οτι διδακτικο video και να προβληθει, θα θεωρηθει αποτροπαιο και αντιαισθητικο απο τους και καλα...ευαισθητους συμπολιτες μας!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αν δεν είναι "όλα τα λεφτά" αυτό τότε τί είναι MARK Ελλάδα 7 06-11-2009 20:33
Mου τη δίνει που .... κάποιοι ενοχλητικοί με τα κινητά .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Μου τη δίνει που ..... 22 08-09-2009 01:08
Νέο SΟS για κινδύνους από τα κινητά ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Υγεία 4 03-09-2009 11:46
Η φιλία δεν είναι παντοτινή skippybi Διάφορα 8 08-06-2009 20:01
Κοινός φορτιστής για όλα τα κινητά! Arkas Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 08-03-2009 11:17


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!