GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 12-06-2009, 10:42
bolekos123 Ο/Η bolekos123 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Intaride EVO-2 (σύστημα επικοινωνίας μηχανών)

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι σχετικά νέο μέλος στο forum και δυστυχώς δεν έχω ακόμα γνωριστεί με τα υπόλοιπα μέλη, μιας και η πρώτη επαφή μου ήταν κατά τη διάρκεια της πρόσφατης έκθεσης.

Ένα θέμα για το οποίο έχω διαβάσει και έχω κάνει αρκετά εκτεταμένη έρευνα είναι τα συστήματα επικοινωνίας στις μοτοσικλέτες.

Στην αγορά υπάρχουν αρκετά συστήματα (προφανώς με διαφορετικές προδιαγραφές) και με διαφορετικές λειτουργίες. Τον τελευταίο χρόνο όμως οι περισσότερες εταιρίες που προσφέρουν τέτοια συστήματα, κάνουν μία σημαντική μετάβαση από αναλογικά συστήματα σε ψηφιακά. Το κύριο επιχείρημα για την ανάπτυξη της νέας τεχνολογίας, είναι η καλύτερη διαχείριση και η ποιότητα των ακουστικών σημάτων (είτε αυτά είναι μουσική, κινητά τηλέφωνα, συστήματα πλοήγησης ή οι φωνές συνεπιβατών ή άλλων οδηγών μηχανών).

Τελικά εγώ κατέληξα και ταυτόχρονα ρίσκαρα αγοράζοντας το νέο ψηφιακό σύστημα ολοκληρωμένης επικοινωνίας EVO-2 από την εταιρία INTARIDE (www.intaride.com). Το σύστημα δεν έχει λανσαριστεί επίσημα, αλλά πωλήθηκαν 500 τεμάχια σε ειδική τιμή προσφοράς (αναμένεται να λανσαριστεί μέσα στον Ιούνιο).

Αναμένοντας την παραλαβή του και μόλις ολοκληρώσω την τοποθέτηση του, θα προσπαθήσω να ενημερώσω όλους τους φίλους αναλυτικά για τις εντυπώσεις μου. Ελπίζω μέχρι το τέλος του Ιουνίου να μπορέσω να τις μοιραστώ μαζί σας.

Αν κάποιος άλλος φίλος τυχαίνει να έχει ήδη αγοράσει το σύστημα, θα είναι μία ευκαιρία για ανταλλαγή απόψεων. Σημειώνω ότι προφανώς δεν έχω καμία σχέση με τη παραγωγό εταιρία.

Γιώργος
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 12-06-2009, 16:45
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Intaride EVO-2 (σύστημα επικοινωνίας μηχανών)

Φίλε Γιώργο, σε ευχαριστούμε για την πληροφόρηση!

Μπορείς να μας πεις σε ποιά τιμή το αγόρασες ή έστω ποιά ήταν η ονομαστική τιμή;
Το link, δεν ανοίγει, το μπλοκάρει το PC μου σαν Malware.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 12-06-2009, 17:44
bolekos123 Ο/Η bolekos123 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Απάντηση: Intaride EVO-2 (σύστημα επικοινωνίας μηχανών)

Η τιμή του συστήματος με 2 set ακουστικών-μικροφώνων είναι 300 λίρες Αγγλίας, ενώ για την προώθηση της νέας σειράς (μόνο για 500 συστήματα) ήταν 199 λίρες.
Καλό είναι όταν μπορέσεις να δείς την σελίδα τους, γιατί εξηγεί και άλλα features του συστήματος, όπως την αναβάθμηση του λογισμικού του μέσω USB και υπολογιστή, καθώς και τα σεταρίσματα (πχ. VOX) μεσω του PC.
Αν χρειαστείς τίποτα άλλο μέχρι να το δοκιμάσω πες μου.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 12-06-2009, 17:46
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Intaride EVO-2 (σύστημα επικοινωνίας μηχανών)

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
GPS tracker σύστημα εντοπισμού οχημάτων leonidas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 20 04-06-2009 15:24
Τεχνικές πληροφορίες ηλεκτρικό σύστημα φόρτησης, Ηλεκτρικό σύστημα φόρτησης στις μοτο riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 9 01-06-2009 15:56
Ευφυές σύστημα πλοήγησης της ΒΜW syan Αυτοκίνητο 2 20-03-2009 00:09
Αλλάζει το σύστημα απόκτησης διπλώματος οδήγησης riko46 Απαραίτητα έγγραφα 10 22-02-2009 21:44


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!