GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Camping

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 23-07-2013, 16:07
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Στα 300 € το προστημο για ελευθερο...

Με λίγα λόγια , αν κατάλαβα καλά , ελεύθερο καμπινγκ - ναρκωτικά-σκουπίδια-μεθύσια στις περισσότερες περιπτώσεις πάνε μαζί????
Reply With Quote
  #32  
Παλιό 23-07-2013, 16:25
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Στα 300 € το προστημο για ελευθερο...

Εγω βέβαια τα ξέρω λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Ο συνειδητοποιημένος "ελεύθερος κάμπερ" είναι στις περισσότερες περιπτώσεις ( εγω βέβαια πιστεύω ότι είναι σε όλες ) φυσιολάτρης με ιδιαίτερη ευαισθησία σε θέματα που αφορούν την καθαριότητα και γενικότερα την ησυχία.

Εχω δει παραλίες γεμάτες με ελέυθερους κατασκηνωτές χωρίς κάδο απορριμάτων , χωρίς τον δήμο να κατεβαίνει να καθαρίσει διότι δεν το επιτρέπει η πρόσβαση , να είναι πεντακάθαρες .Μάλιστα μερικές φορές καθαρίζουν την παραλία απο σκουπίδια που έφερε η θάλασσα .Μερικές φορές συμβαίνει σε αυτές τις παραλίες κάποιος κατασκηνωτής να "ανάψει" ένα τσιγάρο και μετά να πιάσει την κιθάρα του με την παρέα του στον χώρο του και πάντα χαμηλόφωνα να διασκεδάσει κόσμια.

Εχω δει όμως και παραλίες που δεν υπάρχουν ελέυθεροι κατασκηνωτές , με ¨καθως πρέπει " λουόμενους όταν φεύγουν να αφήνουν κάθε λογής σκουπίδι .Εχω βιώσει καταστάσεις με μεθυσμένους ¨κυρίους¨να βάζουν τα λαικά στο διαπασών αδιαφορώντας για τον διπλανό τους αφου έχουν καταναλώσει ένα βαρέλι μπύρες και ούζα .

Κάφρους μπορείς να βρείς παντού.Σε κάποια σημεία μπορείς να βρείς λιγότερους εως καθόλου.Αυτά τα σημεία είναι εκεί που συχνάζουν οι ελεύθεροι φυσιολάτρες κατασκηνωτές

Last edited by diomiles; 23-07-2013 at 16:30.
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 23-07-2013, 16:28
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Στα 300 € το προστημο για ελευθερο...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λίγα λόγια , αν κατάλαβα καλά , ελεύθερο καμπινγκ - ναρκωτικά-σκουπίδια-μεθύσια στις περισσότερες περιπτώσεις πάνε μαζί????
Γιατι σου φαινεται περιεργο? Γενικα, οπου συναθροιζεται κοσμος, ειτε με σκηνες ειτε οχι ολα τα παραπανω ''παιζουν'' κανονικα.
Τωρα, στην περιπτωση των σκηνιτων στις παραλιες, θελεις η ελευθερια του ''δεν με βλεπει κανεις'', θελεις λιγο η νοοτροπια του χιππι που περιδιαβαινει την κουλτουρα του σκηνιτη στις παραλιες, θελεις λιγο η ασυδοσια και η ελλειψη παιδειας φερνουν φαινομενα οπως τα ναρκωτικα-σκουπίδια-μεθύσια. Κι ασε τα ναρκωτικα, λιγο ''μαυρο'' δεν εβλαψε κανεναν αλλα το σκουπιδι και το μεθυσι ειναι ακρως ενοχλητικα και συμβαινουν κατα κορον.

Αλλα ασε με εμενα, ας απαντησουν οι κατ' εξακολουθηση κατασκηνωτες της παραλιας επαναλαμβανω (οχι του βουνου).
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 23-07-2013, 16:34
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Στα 300 € το προστημο για ελευθερο...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω βέβαια τα ξέρω λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Ο συνειδητοποιημένος "ελεύθερος κάμπερ" είναι στις περισσότερες περιπτώσεις ( εγω βέβαια πιστεύω ότι είναι σε όλες ) φυσιολάτρης με ιδιαίτερη ευαισθησία σε θέματα που αφορούν την καθαριότητα και γενικότερα την ησυχία.

Εχω δει παραλίες γεμάτες με ελέυθερους κατασκηνωτές χωρίς κάδο απορριμάτων , χωρίς τον δήμο να κατεβαίνει να καθαρίσει διότι δεν το επιτρέπει η πρόσβαση , να είναι πεντακάθαρες .Μάλιστα μερικές φορές καθαρίζουν την παραλία απο σκουπίδια που έφερε η θάλασσα .Μερικές φορές συμβαίνει σε αυτές τις παραλίες κάποιος κατασκηνωτής να "ανάψει" ένα τσιγάρο και μετά να πιάσει την κιθάρα του με την παρέα του στον χώρο του και πάντα χαμηλόφωνα να διασκεδάσει κόσμια.

Εχω δει όμως και παραλίες με ¨καθως πρέπει " λουόμενους όταν φεύγουν να αφήνουν κάθε λογής σκουπίδι στην παραλία.Εχω βιώσει καταστάσεις με μεθυσμένους ¨κυρίους¨να βάζουν τα λαικά στο διαπασών αδιαφορώντας για τον διπλανό τους αφου έχουν καταναλώσει ένα βαρέλι μπύρες και ούζα.

Κάφρους μπορείς να βρείς παντού.Σε κάποια σημεία μπορείς να βρείς λιγότερους εως καθόλου.Αυτά τα σημεία είναι εκεί που συχνάζουν οι ελεύθεροι φυσιολάτρες κατασκηνωτές
Με λιγα λογια, αλλο ''καμπερ'' κι αλλο κατασκηνωτης ''σκηνιτης'' αφραγκος και λιγδιαρης οπως π.χ στην Τηλο, στην Καλογρια της Αχαιας, τον Καιαφα της Ηλειας κ.λ.π.........
Ο ''καμπερ'' ειναι αλλο πραγμα κι αλλο πραγμα ο ''σκηνιτης'' των Ματαλων και του Βαϊ στην Κρητη....
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 23-07-2013, 16:42
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Στα 300 € το προστημο για ελευθερο...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι σου φαινεται περιεργο? Γενικα, οπου συναθροιζεται κοσμος, ειτε με σκηνες ειτε οχι ολα τα παραπανω ''παιζουν'' κανονικα.
Τωρα, στην περιπτωση των σκηνιτων στις παραλιες, θελεις η ελευθερια του ''δεν με βλεπει κανεις'', θελεις λιγο η νοοτροπια του χιππι που περιδιαβαινει την κουλτουρα του σκηνιτη στις παραλιες, θελεις λιγο η ασυδοσια και η ελλειψη παιδειας φερνουν φαινομενα οπως τα ναρκωτικα-σκουπίδια-μεθύσια. Κι ασε τα ναρκωτικα, λιγο ''μαυρο'' δεν εβλαψε κανεναν αλλα το σκουπιδι και το μεθυσι ειναι ακρως ενοχλητικα και συμβαινουν κατα κορον.

Αλλα ασε με εμενα, ας απαντησουν οι κατ' εξακολουθηση κατασκηνωτες της παραλιας επαναλαμβανω (οχι του βουνου).
Σου απαντω εγω φίλε μου..

Δεν εχω ενοχληθεί ποτέ απο ελέυθερους κατασκηνωτές.Σε οργανωμένο που ευτυχώς άντε να έχω παει καμια δεκαρια φορές εχω ενοχληθεί σε όλες.

Δεν ξέρω πραγματικά τι λες για ναρκωτικά-σκουπίδια-μεθύσια.Κάνω ελέυθερο καμπινγκ όλη μου την ζωή.Ευτυχώς πέρασα το μικρόβιο στην γυναίκα μου και μετά στα παιδιά μου.Εχουμε κατασκηνώσει σε αμέτρητες παραλίες πάντα μακρυά απο τον ¨πολιτισμό¨.

Εχουμε γνωρίσει όλα αυτά τα χρόνια ¨γείτονες¨που ήταν γιατροί-δημοσιογράφοι, επιστήμονες κάθε λογής ανθρώπων.Ποτέ δεν είδαμε (είχα και τα παιδια μου μαζί αλοίμονο) προκλητική συμπεριφορά απο χρήση ναρκωτικών κλπ κλπ.

Ολοι μηδενός εξαιρουμένου αποζητούν την ησυχία τους χωρίς βαβούρες και προκλήσεις.

Πραγματικά εντυπωσιάζομαι όταν διαβάζω αυτό το περί ¨ελειψης παιδίας των ελέυθερων κατασκηνωτών "
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 23-07-2013, 16:54
billy the kid Ο/Η billy the kid βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μoto: triumph sprint st 1050
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή Απάντηση: Στα 300 € το προστημο για ελευθερο...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω βέβαια τα ξέρω λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Ο συνειδητοποιημένος "ελεύθερος κάμπερ" είναι στις περισσότερες περιπτώσεις ( εγω βέβαια πιστεύω ότι είναι σε όλες ) φυσιολάτρης με ιδιαίτερη ευαισθησία σε θέματα που αφορούν την καθαριότητα και γενικότερα την ησυχία.

Εχω δει παραλίες γεμάτες με ελέυθερους κατασκηνωτές χωρίς κάδο απορριμάτων , χωρίς τον δήμο να κατεβαίνει να καθαρίσει διότι δεν το επιτρέπει η πρόσβαση , να είναι πεντακάθαρες .Μάλιστα μερικές φορές καθαρίζουν την παραλία απο σκουπίδια που έφερε η θάλασσα .Μερικές φορές συμβαίνει σε αυτές τις παραλίες κάποιος κατασκηνωτής να "ανάψει" ένα τσιγάρο και μετά να πιάσει την κιθάρα του με την παρέα του στον χώρο του και πάντα χαμηλόφωνα να διασκεδάσει κόσμια.

Εχω δει όμως και παραλίες που δεν υπάρχουν ελέυθεροι κατασκηνωτές , με ¨καθως πρέπει " λουόμενους όταν φεύγουν να αφήνουν κάθε λογής σκουπίδι .Εχω βιώσει καταστάσεις με μεθυσμένους ¨κυρίους¨να βάζουν τα λαικά στο διαπασών αδιαφορώντας για τον διπλανό τους αφου έχουν καταναλώσει ένα βαρέλι μπύρες και ούζα .

Κάφρους μπορείς να βρείς παντού.Σε κάποια σημεία μπορείς να βρείς λιγότερους εως καθόλου.Αυτά τα σημεία είναι εκεί που συχνάζουν οι ελεύθεροι φυσιολάτρες κατασκηνωτές

Reply With Quote
  #37  
Παλιό 23-07-2013, 16:55
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Στα 300 € το προστημο για ελευθερο...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λιγα λογια, αλλο ''καμπερ'' κι αλλο κατασκηνωτης ''σκηνιτης'' αφραγκος και λιγδιαρης οπως π.χ στην Τηλο, στην Καλογρια της Αχαιας, τον Καιαφα της Ηλειας κ.λ.π.........
Ο ''καμπερ'' ειναι αλλο πραγμα κι αλλο πραγμα ο ''σκηνιτης'' των Ματαλων και του Βαϊ στην Κρητη....
Εγω δεν παιζω με τις λέξεις....

Για μένα στον ελέυθερο κατασκηνωτή δώσε ότι ορισμό σου αρέσει .Θες κάμπερ θες σκηνιτης οπως θες μπορείς να τον πείς.

Σου είπα υπάρχουν αμέτρητες παραλίες στην χώρα μας που γεμίζουν με ανθρώπους που τους αρέσει να ζουν ελέυθερα χωρίς τους περιορισμούς του οργανωμένου καμπινγκ .

Κάνε μια βόλτα στην διπλανη παραλία απο την Χιλιαδού τον Αυγουστο.Η συγκεκριμένη παραλία είναι παγκοσμίως γνωστη σε γυμνιστές.Πριν μερικά χρόνια είχα μετρήσει 70 σκηνές .Ειχαν τοποθετηθεί σε απόλυτη τάξη η μια δίπλα στην άλλη.Εγω έμενα σε διπλανη παραλία για αρκετές μέρες.Μετα το πέρας του Σαβ/κου πήρα το καγιάκ και έκανα την καθιερωμένη μου βόλτα μου απο την συγκεκεριμένη παραλία.Οι περισσότεροι είχαν φύγει και είχαν μείνει λίγες σκηνές.Η παραλία ήταν πεντακάθαρη χωρίς βέβαια να έχει φροντίσει για αυτό κανείς απο το παρακείμενο χωριό για κάτι τέτοιο.Οι ίδιοι οι κατασκηνωτές φροντίζουν να κρατανάνε καθαρό τον ¨χώρο τους η μάλλον καλύτερα το σπίτι τους¨.

Παραδείγματα μπορω να σου φέρω άπειρα με παραλίες της πατρίδας μας που επικρατεί η τάξη και η καθαριότητα εδω και πάρα πολλά χρόνια.

Last edited by diomiles; 23-07-2013 at 16:58.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 23-07-2013, 16:58
billy the kid Ο/Η billy the kid βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μoto: triumph sprint st 1050
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή Απάντηση: Στα 300 € το προστημο για ελευθερο...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Ημουν το προηγουμενο....
Αν εννοεις την ελαια Κυπαρισσίας....

Καθε χρονο περνανε, αλλα σπανια γραφουν
Φετος εχουν δουλειά τα οργανωμενα στο γιανιτσοχωρι και δεν θα υπαρχει προβλημα
Ναι, εκεί εννοώ, έχω ξαναπάει και ήταν όπως τα γράφεις, ευχαριστώ!
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 23-07-2013, 17:10
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Στα 300 € το προστημο για ελευθερο...



Ελαια.....φτασαμε παρασκευη βραδυ και στησαμε στο σκοταδι...
Η τεράστια παραλια με το πανέμορφο πευκοδασος, ειναι ο παραδεισος του ελευθερου κατασκηνωτη





Μετα απο κατι τετοια....ξεκινας τα ναρκωτικα
Εχει δικιο ο γιωργος...


Στάλθηκε από Λελοφον
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 23-07-2013, 17:10
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Στα 300 € το προστημο για ελευθερο...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου απαντω εγω φίλε μου..

Δεν εχω ενοχληθεί ποτέ απο ελέυθερους κατασκηνωτές.Σε οργανωμένο που ευτυχώς άντε να έχω παει καμια δεκαρια φορές εχω ενοχληθεί σε όλες.

..............................................................................................
Ολοι μηδενός εξαιρουμένου αποζητούν την ησυχία τους χωρίς βαβούρες και προκλήσεις.

Πραγματικά εντυπωσιάζομαι όταν διαβάζω αυτό το περί ¨ελειψης παιδίας των ελέυθερων κατασκηνωτών "


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν παιζω με τις λέξεις....

Για μένα στον ελέυθερο κατασκηνωτή δώσε ότι ορισμό σου αρέσει .Θες κάμπερ θες σκηνιτης οπως θες μπορείς να τον πείς.

Σου είπα υπάρχουν αμέτρητες παραλίες στην χώρα μας που γεμίζουν με ανθρώπους που τους αρέσει να ζουν ελέυθερα χωρίς τους περιορισμούς του οργανωμένου καμπινγκ .

............................................................................................

Παραδείγματα μπορω να σου φέρω άπειρα με παραλίες της πατρίδας μας που επικρατεί η τάξη και η καθαριότητα εδω και πάρα πολλά χρόνια.
Ουτε εγω παιζω με τις λεξεις και ξαναλεω αλλο ''καμπερ'' κι αλλο ''σκηνιτης''.................αν θες το καταλαβαινεις αν οχι.........κανενα προβλημα και παλι.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!