GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1  
Παλιό 17-05-2009, 16:42
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή ENDURO Βολτα με απροοπτα

Πριν από 2 ώρες περίπου γύρισα από μια enduro βόλτα στην Βαρυμπόμπη. Ήταν η δεύτερη μου φορά που πηγαίνω μόνος μου εκεί μετά το enduro training του Ν. Σπανού τον Ιανουάριο.
Την πρώτη φορά πριν από 2 μήνες περίπου, ήμουν πολλή φοβισμένος.
Σήμερα όμως ήμουν λίγο καλύτερα. Είχα πλήρη εξοπλισμό enduro (όχι δεν είμαι ψώνιο ). Έκανα μια διαδρομή 2 χλμ. γύρο γύρο συνέχεια, γιατί φοβόμουν να μπω στα μονοπάτια. Κάποια στιγμή μάλιστα συνάντησα κάποια group εντουραδες και έναν που ρώτησα για καινούργια διαδρομή, βατή για έναν αρχάριο σαν εμένα και με το GS 1200 με έστειλε σε ένα μονοπάτι ΘΕΕ ΜΟΥ ΒΟΗΘΑΜΕ, στενό ,κοτρόνες και πιο πάνω στην μέση ένας κομμένος κορμός να εξέχει. Κόντεψα να χάσω την μηχανή στην άκρη, στα χορτάρια. Σπινάρισμα, βρώμισα καμένο λάστιχο. Τα είδα όλα. Καλά που με έστειλε ο άνθρωπος. ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ του είχα πει.
Σε κάποια άλλη φάση ΄΄ έπαιξε ο πίσω τροχός ΄΄ και όπως ήμουν όρθιος ρίχνω με δύναμη κάτω το δεξί πόδι. Η μπότα έκανε όλη την δουλειά, ένιωσα ένα συμπαγές πράγμα, δεν κατάλαβα τίποτα, σαν να είχα δαμάσει ένα άγριο ζώο.
Τότε θυμήθηκα τον Ν. Σπανό τον Ιανουάριο που στο θεωρητικό κομμάτι με σήκωσε όρθιο και με έδειξε στους υπόλοιπους και δίνοντας τις touring μπότες μου είπε ‘ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ’ ακατάλληλες . Τώρα είδα και στην πράξη πόσο δίκιο έχει σε αυτά που λέει. ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠ’ ΟΛΑ, το ξαναλέω δεν είμαι ψώνιο για τον εξοπλισμό, είναι η αίσθηση ασφάλειας που έχω όταν οδηγώ την μηχανή.
Μετά από 1,5 ώρα καταϊδρωμένος είπα να γυρίσω πίσω . Δυστυχώς πιο κάτω βλέπω ένα κομμάτι χώμα που μου φάνηκε καλό . Μπαίνω μέσα και σε 50 μέτρα γλιστράει η μπροστινή ρόδα και αγοράζω το παρόν οικόπεδο. Ευτυχώς σχεδόν μηδενική ταχύτητα. Κόστος, λυγισμένος λεβιές ταχυτήτων, λίγο η υπερηφάνεια αλλά όπως είχε πει ο Σπανός σε δυο άτομα που είχαν πέσει στην λάσπη στο enduro 1, δεν θα είναι η τελευταία φορά, μαθαίνεις από τα λάθη σηκώνεσαι και συνεχίζεις.

Υπάρχει περίπτωση να πιέσουμε ή να παρακαλέσουμε τον Σπανό, όσοι έχουμε κάνει το enduro 1 να διοργάνωση μια εκδρομή όπως αυτή στο Ναύπλιο, αλλά σε χωμάτινο ??????

ΠΟΛΛΑ ΟΡΘΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ..
Reply With Quote
 

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro; emix Χωμάτινες εξορμήσεις 48 08-02-2012 19:45
Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum. SpanosNikos GS Forum - Road & Enduro Training 169 11-06-2009 14:43
Μόνο 75 μοτοσυκλέτες ΚΤΜ 950 Super Enduro ;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Άλλες εταιρίες 17 24-03-2009 07:59
Γιατί τα enduro κρανη; arisxios Κράνη 16 05-03-2009 19:24


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!