GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-12-2009, 12:22
ace_gln Ο/Η ace_gln βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: chalkida
Μoto: gs 1200 r 2007
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Hepco & becker καγκελα προστασιας κινητηρα

καλημερα σε ολους ...

θα ηθελα τη βοηθεια σας. αγορασα προσφατα ενα μεταχειρισμενο gs 1200 '07 το οποιο ειχε touratech προστατευτικα κυλινδρου και προβολακια της ιδιας εταιριας ..

Με τα προστατευτικα των κυλινδρων δεν αντιμετωπισα προβλημα, τα προβολακια ομως, που ηδη υπηρχαν, ειχαν (μαλλον) την δικη τους βαση την οποια εβγαλα για να βαλω τα πανω καγκελα, η οποια ειναι 2 κομματια και εγω εβγαλα το ενα (το μικρο που κραταει τα προβολακια).

Το ζητημα που δημιουργηθηκε ειναι το εξης ...
εχω την εντυπωση πως η βαση (το κομματι που δεν εβγαλα) για τα προβολακια αντικαθισταται απο τη μαμα βαση και βγαινει 3-4 ποντους χαμηλοτερα ... με αποτελασμα ...εφοσων εβγαλα τα προβολακια για να βιδωσω επανω στην υπαρχουσα βαση τα ανω καγκελα ...
να μην τρελλαθω με το αποτελεσμα, γιατι φαινονται τα δυο λαμακια που κρατουν το ανω καγκελο
... εχω την εντυπωση πως βιδωσα χαμηλα τα καγκελα (εφοσων δεν γνωριζω αν οι βασεις ειναι διαφορετικες 'η οχι)
μπορειτε να δειτε τις φωτογραφιες και αν θελετε να με βοηθησετε λιγο

http://i962.photobucket.com/albums/a...n/IMG_0136.jpg

http://i962.photobucket.com/albums/a...n/IMG_0139.jpg

http://i962.photobucket.com/albums/a...n/IMG_0141.jpg
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-12-2009, 13:17
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Hepco & becker καγκελα προστασιας κινητηρα

Kαλημερα. απο οτι βλεπω βιδωσες τα επανω καγκελα στις βασεις των προβολεων. σιγουρα δε βιδωνουν εκει γιατι αν δεν ειχες τις βασεις των προβολεων που θα τα βιδωνες? δεν ειχαν καποιο λαμακι τα πανω καγκελα για στερεωση στη βαση του φερινγκ (το μαυροσωληνωτο που στηριζει οργανα-ζελατινα-φαναρι)?
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-12-2009, 13:21
ace_gln Ο/Η ace_gln βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: chalkida
Μoto: gs 1200 r 2007
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: Hepco & becker καγκελα προστασιας κινητηρα

Πανω σε αυτο (το σωληνωτο) υπαρχει η βαση για τα προβολακια που οντως βιδωσα τα λαμακια.
Δεν υπηρχε αλλη βαση για τα καγκελα ...
γι'αυτο και εκανα την ερωτηση ... υπεθεσα πως κατι ελειπε γιατι κατι δεν μου αρεσε
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 14-12-2009, 13:31
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Hepco & becker καγκελα προστασιας κινητηρα

το σιγουρο ειναι οτι δε βιδωνουν στις βασεις των προβολεων. επισης αυτες οι βασεις (των προβολεων) πρεπει να αφαιρεθουν και τα καγκελα να σηκωθουν πιο πανω. οπως βλεπω το λαμακι που ειναι κολλημενο στα πανω καγκελα, σιγουρα χρειαζεται καποιο επιπροσθετο λαμακι (οπως και στα καγκελα του ADV) γιατι δεν υπαρχει τρυπα στη βαση του φερινγκ να κοιταει προς τα κατω ωστε να βιδωσουν απευθειας εκει. μπορεις να κανεις μια πατεντα με λαμακι σε σχημα σαν τα νικελ που εχουν οι βασεις των προβολεων σου. κοιτα τες απο μεσα και θα δεις οτι κανουν μια κοιλια και αγκαλιαζουν τη βαση του φερινγκ. κατι παρομοιο πιστευω πως χρειαζεσαι το οποιο στην κατω του πλευρα θα εχει ενα γυρισμα και μια τρυπα για να βιδωσουν απευθειας τα πανω καγκελα. βοηθησα καθολου?
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 14-12-2009, 13:47
ace_gln Ο/Η ace_gln βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: chalkida
Μoto: gs 1200 r 2007
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: Hepco & becker καγκελα προστασιας κινητηρα

βοηθησες πολυ λεγοντας πως σιγουρα δεν πρεπει να βιδωσουν στις βασεις απο τα προβολακια... γιατι εγω δεν ημουν σιγουρος πως τα προβολακια ,εκτος απο την κατω βαση, εχουν και αυτη που αγκαλιαζει το σωληνωτο...δεν τα αγορασα ,τα πηρα με τη μηχανη.

το θεμα ειναι πως ναι ... στις πατεντες ειμαι πρωτος και θα βρω ακρη...αλλα τα καγκελα γιατι δεν ειχαν την βαση τους μαζι ...?
σε ενα site που τα βρηκα ειδα κατι το οποιο δεν παρελαβα αλλα δεν μπορω να διακρινω τι ειναι ... ουτε και το αναφερει πουθενα
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 14-12-2009, 14:13
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Hepco & becker καγκελα προστασιας κινητηρα

κανονικα θα επρεπε να εχουν και τις βασεις και τις βιδες-ροδελες-παξιμαδια μεσα στη συσκευασια. αφου δεν υπαρχουν ομως και μπορεις να τις φτιαξεις μονος σου, τοτε εισαι ενταξει.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 14-12-2009, 16:51
ace_gln Ο/Η ace_gln βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: chalkida
Μoto: gs 1200 r 2007
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: Hepco & becker καγκελα προστασιας κινητηρα

eurika!!!
ειναι για μοντελο '08...αλλη βαση για εκεινο .. αλλη για το δικο μου ...
περιμενω και την αντικατασταση...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 14-12-2009, 17:22
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Hepco & becker καγκελα προστασιας κινητηρα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ace_gln Εμφάνιση μηνυμάτων
eurika!!!
ειναι για μοντελο '08...αλλη βαση για εκεινο .. αλλη για το δικο μου ...
περιμενω και την αντικατασταση...

οντως στα μοντελα μετα το 2008 η βαση του φερινγκ εχει ενα σημειο στο οποιο υπαρχει κατακορυφη τρυπα. εκει λοιπον θα ταιριαζει απευθειας.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 14-12-2009, 19:11
sakis656 Ο/Η sakis656 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: BMW R1200GS '04
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή Απάντηση: Hepco & becker καγκελα προστασιας κινητηρα

Φίλε ace_gln, άποψή μου είναι οτι αυτά τα κάγκελα δεν κάνουν για την δική σου μηχανή, δεν τα δίνεις σε κανέναν που δεν έχει, π.χ. εμένα, λέω τώρα εγώ!!! να ηρεμήσεις και εσύ που παιδεύεσαι εκει πέρα και σπαράζει η καρδιά μου που ταλαιπωρεισαι... κρίμα είναι...

Όχι για ΄μένα, για την φουκαριάρα την μάνα μου που έχει μεράκι να δει την μηχανή μου με κάγκελα

Πέρα απο την πλάκα πάντως, όντως θα συμφωνήσω με τους υπολοίπους που λένε οτι εκεί που τα βίδωσες είναι η βάση απο τα προβολάκια.
πιστεύω όμως οτι αφού όπως λες το έχεις με τις πατέντες, όλα θα γίνουν όπως πρέπει.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 14-12-2009, 20:50
GSakias Ο/Η GSakias βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Απάντηση: Hepco & becker καγκελα προστασιας κινητηρα

Καλησπέρα. Προσπάθησε να βάλεις τις βάσεις από τα κάγκελα πάνω από τις βάσεις τις μηχανής ,όχι από κάτω όπως δείχνεις στη Φώτο . εγώ τις έχω βάλει έτσι όπως σου λέω και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Hepco Becker βαλίτσες 2009! Arkas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 34 19-03-2010 23:25
Για δειτε τι κινητηρα φοραει ...... danaos Διάφορα 19 24-03-2009 08:06


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!