GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 05-04-2011, 23:01
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Ξάπλα το μωράκι μου!!!!

Σήμερα το μεσημέρι την ώρα που ήταν όλα μποτιλιαρισμένα, προσπερνάω από δεξιά ένα σταματημένο ΙΧ, ο κύριος αποφάσισε να στρίψει απότομα προς εμένα για να αποφύγει το μποτιλιάρισμα και φυσικό επακόλουθο ήταν να βρεθώ εγώ ξάπλα και να χαζεύω το μωρό μου που μόλις είχα πάρει από το σέρβις των 25.000 . ευτυχώς δεν χτύπησα (λογικά λόγο του boxer) και με τον κύριος ήρεμο και ωραίο συμπληρώσαμε μια φιλική δήλωση.
Δεν ξέρω ποιος φταίει και ποιος θα πληρώσει τις ζημιές των σιδερικών, ΙΧ κτυπημένη δεξιά πόρτα και πίσω φτερό και μπέμπα αριστερή και δεξιά σιδεριά μετά το πέσιμο, μαζί και ο καθρέπτης(γδαρμένος). Είπαμε να μιλήσουμε τηλεφωνικά και να δούμε αν θα κάνουμε δήλωση!!!!
Απορία, τι κάνουμε σε κάθε περίπτωση? Καλούμε την αστυνομία, την ασφαλιστική, ή ότι κάναμε παραπάνω
Δεύτερον πόσο μπορεί να κοστίζει ο καθρέπτης
και το βάψιμο για τα κάγκελα?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 05-04-2011, 23:14
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Ξάπλα το μωράκι μου!!!!

καταρχην αφου EΣY εισαι καλα,,,OΛA KAΛA!παλιοπαιδο....


σε περιπτωση ατυχηματος καλο θα ειναι να καλουμε την τροχαια και αυτο μην μπλεξουμε με κανενα παλιοπαραξενο τυπου vasorfa και μας ζηταει μετα παππαδες και εξαπτερυγα


αν η ζημια τωρα ειναι γδαρσιματακια KAI MONO...περνα απο 2 3 φανοποιεια παρε προσφορες,αποφασιστε αν υπαρχει συνυπετειοτητα καο σε τι ποσοστο,και πραξτε αναλογα
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 05-04-2011, 23:18
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Ξάπλα το μωράκι μου!!!!

tip:

ο δεξια εχει προτεραιοτητα
αν το χτυπημα στο αυτοκινητο ειναι εμπρος απο την μεσαια κολονα,εχεις ΣYNHΠETEIOTHTA...,τα ποσοστα στα βγαζει η ασφαλιστικη...αν ειναι πισω απο την μεσαια κονα...ειναι κραυγαλευω οτι και ησουνδεξια αλλα και ξεκινησε ελιγμο,αφου ειχες προπορευθει....ενταξει μη βαρατε..το συμβαν ειναι μικρο..αλλα καλο θα ειναι να γνωριζουμε 5 πραγματα!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 05-04-2011, 23:24
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Ξάπλα το μωράκι μου!!!!

Spiegel rechts + links BMW R 1200 GS ABS 2004-2006 bei eBay.de: Markenspezifische Teile (endet 14.04.11 17:10:59 MESZ)


Το ζευγαρι αν καταλαβα καλα...Οι γερμανομαθεις να βοηθησουν...Υπαρχουν και φθηνοτερες αφτερμαρκετ λυσεις...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 05-04-2011, 23:29
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Ξάπλα το μωράκι μου!!!!

Ο ενας ειναι τελικα με την βοηθεια του google translate
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 06-04-2011, 05:33
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Ξάπλα το μωράκι μου!!!!

Το θέμα είναι ότι δεν χτύπησες.

Αν σου έκανε θετική φιλική δήλωση, θα σε πληρώσει η δική σου ασφαλιστική. Αν όμως έχει γραφτεί ότι προσπέρναγες απο δεξιά, η ασφαλιστική πιθανά να αρνηθεί υπαιτιότητα του άλλου. Ειδικά μάλιστα αν αυτός ήταν στην δεξιά λωρίδα, τότε και εκ των πραγμάτων φταίς εσύ και δεν θα σε πληρώσει η ασφαλιστική σου.

Last edited by gepol; 06-04-2011 at 05:36.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 06-04-2011, 07:56
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Ξάπλα το μωράκι μου!!!!



Από τη στιγμή που είσαι καλά όλα τα άλλα θα βρουν τη σειρά τους .



Το καλύτερο από όλα είναι να επιμείνεις ότι εσύ οδηγούσες στην πορεία σου δλδ δεξιά και απλά σου πετάχτηκε μπροστά σου με ελιγμό και όχι ότι έκανες προσπέραση από δεξιά .



Reply With Quote
  #8  
Παλιό 06-04-2011, 08:41
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Ξάπλα το μωράκι μου!!!!

Α ρε Αντρίκο... Εσύ να ´σαι καλά!!!

Το ότι κάνατε φιλική δήλωση είναι θετικό αλλά για να τα πάρεις πρέπει να είναι και οι 2 ασφάλειες στο φιλικό διακανονισμό!

Όσο για την Τροχαία κι εγώ την καλώ πάντα αλλά π.χ. την τελεύταια φορα που έπεσε πάνω μου ηλίθιος στην Εθνικη οδο με αυτοκίνητο και με χτύπησε στην αριστερη πίσω βαλίτσα και παρόλο που η τροχαία έγραψε "χτυπημα πισω αριστερα στη βαλιτσα" ο ηλίθιος έκανε αρνητική δήλωση κ´ τωρα τον κυνηγάω με αγωγές πανταχώθεν...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 06-04-2011, 09:01
element Ο/Η element βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Α.Τούμπα
Μoto: GS 1200 ADV 07'
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Ξάπλα το μωράκι μου!!!!

Παιδιά όταν έχουμε ατύχημα με υλικές ζημιές δεν καλούμε την τροχαία.Ο τροχονόμος ούτε φωτογραφίες βγάζει ούτε και γράφει δηλώσεις των οδηγών για το ποιος φταίει παρά μόνο κατευθύνσεις και τα στοιχεία τίποτα άλλο.Αυτό το κάνει η φροντίδα ατυχήματος την οποία όλοι την πληρώνουμε στα συμβόλαια μας και κανείς δεν την καλεί για να έρθει.Μόνιμο ελληνικό πρόβλημα.
(Στο εξωτερικό όταν θέλεις να έρθει η τροχαία σε ατύχημα την πληρώνεις έξτρα).

gandreas καλά έπραξες αλλά έπρεπε να καλέσετε και τις ασφάλειες.Τώρα εξαρτάται τι θα δηλώσετε στην συνέχεια για το πως έγινε το συμβάν.Το πρόβλημα είναι πως όταν περάσει λίγος χρόνος όλοι το ξανασκέφτονται και αλλάζουν τις δηλώσεις τους ενώ είναι διαφορετικά αν γίνουν όλα επί τόπου..
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 06-04-2011, 09:18
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: Ξάπλα το μωράκι μου!!!!

ΙΔΑΙΤΕΡΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΟΚ..

Όσο αφορά τα υπόλοιπα...θα συμφωνήσω γενικά με τους προλαλήσαντες(να ισχυριστεις οτι εσύ πηγαινες κανονικα στην δεξια λωρίδα κτλπ)οσο αφορά την μπέμπα...όλα θα γίνουν λιγη υποπομονή..
Προσωπικά επειδη έχω κάτι "παράσημα"σε προστατευτικά κυλίνδρων κτλ τα αφήνω έτσι,δοτι στην ζούγκλα που κυκλοφορούμε όλο και κάτι παρόμοιο μπορεί να ξανασυμβεί[μακριά απο εμάς] και κάποιοα στιγμη θα τα φτιάξω..
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
μου αρεσε το βιντεο γιαγια αρκουδα Διάφορα 15 27-01-2011 11:44
το 800αρακι μου stelios1977 Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 10 30-10-2010 15:42
το δευτερο μου μωρο taksidiotis Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 25 28-05-2010 15:24
το νεο μου οχημα athaneco Διάφορα 50 03-04-2010 08:57
O γιόs μου το καμάρι μου nek21 Ανέκδοτα 12 09-04-2009 15:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:37.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!