GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Κοινωνική ευαισθησία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 07-04-2011, 13:53
spot Ο/Η spot βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΦΙΛΟΘΕΗ
Μoto: R1200GS 6-08
Μηνύματα: 165
Thumbs down "Κοινωνική φυλακή"

Facebook, twitter, my space, Hi5 και ότι άλλο social network υπάρχει είναι ένας τρόπος φυλάκισης... Τα τελευταία 2 χρόνια περνάω τις περισσότερες ώρες της ζωής μου μπροστά από έναν υπολογιστή! Ίσως να το έκανα και πιο παλιά... αλλά χωρίς το άγχος σε ποίον θα κάνω like, ποιος είναι Online και ποιος όχι, ποίος ανέβασε μια φωτογραφία και ποίος με έκανε add και ότι άλλο υπάρχει που σε φυλακίζει χωρίς να σε αφήνει να κάνεις πράγματα για τον εαυτό σου. Δε καταδικάζω τα social networks αλλά τα επαινώ!



Είμαι ένας άνθρωπος που τα χειρίζεται κατά 80% για επαγγελματική χρήση. Ακόμα και αυτό όμως να μη συνέβαινε ζούμε στη εποχή όπου η επικοινωνία έχει αποκτήσει ένα "e-" μπροστά της! Εταιρίες μέσω internet, διαφήμιση μέσω internet, τηλεοπτικοί σταθμοί να καταστρέφονται ή να ανεβάζουν ταινίες σε web tv, η αγορά της μουσικής βιομηχανίας να έχει χωριστεί σε 2 στρατόπεδα... σε αυτή που προωθεί τη δουλειά της μέσω internet και σε αυτή που προσπαθεί να καταστρέψει το οποιοδήποτε μέσω e-προβολής. Οι εποχές αλλάζουν... αλλά αλλάζουν ηλεκτρονικά ... φύγαμε από την εποχή των emoticons στο msn και περάσαμε στους χιλιάδες άγνωστους φίλους στο hi5, ώσπου ήρθε το facebook για να μας μαζέψει τα σπασμένα. Ένα social media που χωρίς υπερβολή μπορεί να χαρακτηρισθεί η δεύτερη google. Εταιρίες να φτιάχνουν page, δυνατότατα ευκαιριών στους καλλιτέχνες να προωθήσουν τη δουλειά τους καταστρέφοντας χιλιάδες fan club και χάνοντας πλέον το νόημα τους τα web sites. Αν λοιπόν ρώταγαν ποίοι είναι οι 12 ηλεκτρονικοί θεοί... σίγουρα ο ένας θα ήταν το facebook. από κει και πέρα όμως; Τι χρόνο χρησιμοποιεί κάποιος για να κάθετε με τις ώρες μπροστά από μια οθόνη προσπαθώντας και δημιουργώντας λογαριασμούς σε όλα τα social networks με κύριο σκοπό να γνωρίσει "τον έρωτα της ζωής του'' Εκεί λίγο χάνετε η μπάλα... κόσμος μπαίνει κόσμος βγαίνει... πληκτρολογώντας το F5 περισσότερες φορές απ ότι το το Enter στη διάρκεια της μέρας, φυτεύοντας ντομάτες και χτίζοντας κτήρια χάνοντας το νόημα του παιχνιδιού με σενάριο και υπόθεση, δημιουργώντας "εικονικές σχέσεις" και διαδυκτικά κους-κους με τα ψεύτικα profiles. Είμαι της άποψης πως τα social media είναι κάτι περισσότερο από ένα 'site' είναι ένας κόσμος... που αν τον χειριστείς σωστά περνάς καλά και βγάζεις λεφτά... αν όχι απλά σε φυλακίζει στην ''εικονική φυλακή του'' και απλά ζεις... Πολλοί λένε ότι οι σχέσεις των ανθρώπων έχουν καταστραφεί...δεν είναι απόλυτο... πάντα ο άνθρωπος ήταν μόνος του... πάντα ... σχετικό...Πιστεύω ότι αυτά τα sites έχουν βοηθήσει σε ένα τεράστιο ποσοστό ανθρώπους με πρόβλημα στην επικοινωνία να το ξεπεράσουν... Απλά ο κόσμος αλλάζει ...και είναι πολύ άσχημο να σε αλλάζει αυτός και όχι εσύ...Όταν ήμασταν μικροί ρωτάγαμε τους γονείς μας που γνωρίστηκαν... όταν θα ρωτάνε εμάς τα παιδιά μας θα λέμε σε κάποιο social network... Τέλος για να κλείσω αυτό το θέμα.. αν κάποιος μου κάνει την ερώτηση γιατί καταδικάζεις αυτά τα sites ή γιατί εφόσον δε σου αρέσει, έχεις; η απάντηση μου είναι...πως δεν καταδικάζω... ούτε δε μου αρέσει... ίσα ίσα είμαι από τους πρώτους που δοκιμάζουν κάθε φορά τη νέα μόδα.. απλά έκατσα και σκέφτηκα πως μπορείς να κάνεις χιλιάδες πράγματα από το να φυτεύεις ηλεκτρονικές ντομάτες και να παρακαλάς τους φίλους σου να σου στείλουν τσάπες! Και αυτά τα χιλιάδες πράγματα να τα σχολιάζεις ηλεκτρονικά σαν μια γλυκιά ανάμνηση με τους αληθινούς σου e-friends...

tromaktiko: Social Jail
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-04-2011, 00:06
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοινωνική φυλακή"

Εγω ειμαι απλα σιγουρος οτι δεν εχω 102 φιλους..(τοσους λεει το φειςμπουκ)

Πηγα ομως μια καταπληκτικη εκδρομη στη Βουλγαρια με καμμια τριανταρια φιλους που δεν ηταν καν γνωστοι μου

Last edited by paschalis; 08-04-2011 at 00:27.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-04-2011, 00:10
moby_gr Ο/Η moby_gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS Adventure
Μηνύματα: 3,561
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοινωνική φυλακή"

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ειμαι απλα σιγουρος οτι δεν εχω 102 φιλους..

Πηγα ομως μια καταπληκτικη εκδρομη στη Βουλγαρια με καμμια τριανταρια φιλους που δεν ηταν καν γνωστοι μου
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-04-2011, 00:21
princess Ο/Η princess βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Κηφισιά
Μoto: Συv. σε 1150 adv desierto 3
Μηνύματα: 4,493
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοινωνική φυλακή"

Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο.Εδώ μέσα κάναμε φίλους που μαζι τους ταξιδεουμε,γελάμε,βγαίνουμε βόλτες,αγαπάμε,βοηθάμε,παίζουν τα παιδια μας με τα παιδια τους,κανονιζουμε τις διακοπές μας,τους φιλοξενούμε σπίτια μας και πόσα ακόμα.Πρέπει πάντα να ζούμε με ότι μας δίνεται και στο χέρι μας είναι να το κάνουμε σωστά.Άνθρωποι είμαστε και θα φάμε και τα μούτρα μας αρκεί να μας γίνει μάθημα και η ζημιά να είναι επιφανειακή.Διαχειριζομαστε λοιπόν τα μέσα και αξιοποιούμε τον χρόνο μας κάνοντας τον ποιοτικό,και αν χάνουμε και λίγο τον καιρό μας δεν πειράζει,όλα μέσα στο προγραμμα είναι.Εμείς να μάστε καλα.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-04-2011, 08:07
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοινωνική φυλακή"

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από princess Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο.Εδώ μέσα κάναμε φίλους που μαζι τους ταξιδεουμε,γελάμε,βγαίνουμε βόλτες,αγαπάμε,βοηθάμε,παίζουν τα παιδια μας με τα παιδια τους,κανονιζουμε τις διακοπές μας,τους φιλοξενούμε σπίτια μας και πόσα ακόμα.Πρέπει πάντα να ζούμε με ότι μας δίνεται και στο χέρι μας είναι να το κάνουμε σωστά.Άνθρωποι είμαστε και θα φάμε και τα μούτρα μας αρκεί να μας γίνει μάθημα και η ζημιά να είναι επιφανειακή.Διαχειριζομαστε λοιπόν τα μέσα και αξιοποιούμε τον χρόνο μας κάνοντας τον ποιοτικό,και αν χάνουμε και λίγο τον καιρό μας δεν πειράζει,όλα μέσα στο προγραμμα είναι.Εμείς να μάστε καλα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά θα ήθελα να συμπληρώσω οτι το Ασπρο η Μαυρο,που αναφερεις στην αρχή,εχουμε εμεις την επιλογή να το επιλέξουμε..Επίσης ζούμε σε μία εποχή που πρέπει εμεις να είμαστε το antivirus σε αυτά που μας περνάνε...Μας εχουν κάνει σαν υπολογιστές που επιβιώνουν μόνο οι πιο ισχυροι....Οπως και να εχει,θέλει προσοχή!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-04-2011, 09:02
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοινωνική φυλακή"

Εγώ γι'αυτό μόνο GS FORUM
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-04-2011, 09:05
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοινωνική φυλακή"

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MARK Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ γι'αυτό μόνο GS FORUM
Και εγώ .


Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-04-2011, 09:59
princess Ο/Η princess βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Κηφισιά
Μoto: Συv. σε 1150 adv desierto 3
Μηνύματα: 4,493
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοινωνική φυλακή"

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MARK Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ γι'αυτό μόνο GS FORUM
Και γω το ίδιο Γιάννη,απο κει και πέρα....χαλάει η συνταγή.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 08-04-2011, 10:12
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: "Κοινωνική φυλακή"

Σε όλα τα πράγματα βρε παιδιά δεν υπάρχουν θετικά και αρνητικά ?

το θέμα είναι να βάλεις την κούτρα σου να σκεφτεί τι είναι σωστό για σένα
και οτι σε φθείρει να το αποβαλλεις
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα ενότητα στις "ΑΓΓΕΛΙΕΣ" ... "Χαρίζεται" ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ανακοινώσεις 20 28-02-2011 13:10
Τι σημαίνει "κόλαση" και τι "Παράδεισος" .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 11 07-07-2010 23:56
Στην "αγκαλιά" της Τζούλιας το "αυγό του φιδιού" MARK Επικαιρότητα 0 13-03-2010 12:45
"Αγίου Βαλεντίνου" - Τί δώρο θα κάνετε στην "καλή" σας ??? ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 21 14-02-2010 23:55
Μέλη της "Χρυσής Αυγής" διέκοψαν εκδήλωση του "Ουράνιου Τόξου" nek21 Γενικά - Αναβάτης 126 19-07-2009 00:53


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!