GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Κοινωνική ευαισθησία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 12-01-2011, 21:01
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gazi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά τα λές φίλε Κώστα...

Αλλά.....Μήπως έχουμε ξεπεράσει και εμείς τα όρια μας??Μήπως μας ανήκουν πράγματα που δεν επρεπε να εχουμε??Μήπως κάναμε λάθος επιλογές βασιζόμενοι στο..... ¨εντάξει μωρέ,θα τα καταφέρουμε¨και τώρα διαπιστώνουμε οτι κάναμε λάθος??
Πχ...Και σε όλα τα παραγείγματα βάζω πρώτο τον εαυτό μου
Γιατί εχουμε 2 κινητά???(και στις περισσότερες περιπτώσεις ακριβά)
Γιατί το αυτοκίνητό μας εχει τηλεόραση μέσα??
Γιατί εχουμε Laptop 800 Ευρώ???
Γιατί έχουμε ακριβά αυτοκίνητα??
Γιατί μας εγκρίναν δάνειο με 1200 ευρώ το μήνα ενώ το εισόδημα μας είναι 1300??(εδώ είναι το φταίξιμό των τραπεζών που υπάρχει τρόπος να δικαιωθεί κάποιος κατα ενα πολύ μεγάλο βαθμό)
Είναι πολλά ακόμη αλλά βαριέμαι να γράφω....
Σαφως η ανεργία είναι μια τρομερή πληγή στον άνθρωπο....Και ιδιαίτερα σε κάποιον που δούλευε μια ζωή σε μια εταιρεία και από την μια μερα στην άλλη είναι στο δρόμο!!!
Ας αναλογιστούμε τα έχω και τα θέλω μας και θα δούμε την πραγματική ουσία της ζωής και της εργασίας!!!!

Και γιατί να έχουμε ένα Γερμανικό ,Όταν μπορούμε με τα μισά χρήματα να πάρουμε ένα αξιόπιστο Honda άς πούμε. Αυτά να τα γράφεις σε παρακαλώ.....
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 12-01-2011, 21:31
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί να έχουμε ένα Γερμανικό ,Όταν μπορούμε με τα μισά χρήματα να πάρουμε ένα αξιόπιστο Honda άς πούμε. Αυτά να τα γράφεις σε παρακαλώ.....

Δεν αντιλέγω.....Εχεις απόλυτο δίκιο......Αρκεί να μην το χρωστάς...Αυτή είναι η ουσία!!!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 13-01-2011, 15:25
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί να έχουμε ένα Γερμανικό ,Όταν μπορούμε με τα μισά χρήματα να πάρουμε ένα αξιόπιστο Honda άς πούμε. Αυτά να τα γράφεις σε παρακαλώ.....
Μισά λεφτά ο Ιάπων; Μμμμ, χλωμό ...
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 13-01-2011, 18:28
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί να έχουμε ένα Γερμανικό ,Όταν μπορούμε με τα μισά χρήματα να πάρουμε ένα αξιόπιστο Honda άς πούμε. Αυτά να τα γράφεις σε παρακαλώ.....

Ρε Νάπο, είδες πουθενά να λέει ο άνθρωπος για Γερμανικό αυτοκίνητο? Εκτός και αν σου έχει περάσει ενδόμυχα ό,τι ότι καλό σε αυτοκίνητο ή / και μηχανή είναι Γερμανικό. Μην καρφώνεις τον πόνο σου…

Πάντως παιδιά το θέμα αυτό είναι τόσο σκληρότερο όσο πιο πρόσφατη είναι η απόλυση. Έχω περάσει από πολλές εταιρείες, από όπου ποτέ δεν έφυγα μόνος μου. ΠΑΝΤΑ με απέλυαν. Ορυμαγδός κάθε φορά. Αλλά κανείς καλός(?) δεν χάνεται.
Φθάνω σε σημείο να ευχαριστώ όλους αυτούς, που με απέλυσαν στο παρελθόν για τι μου έδωσαν την δυνατότητα να φτιάξω κάτι δικό μου.

Κάθε εμπόδιο για καλό.

Last edited by ckk; 13-01-2011 at 19:07.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 13-01-2011, 18:46
Mak1s Ο/Η Mak1s βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: G 650 GS
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Δυστυχώς επίκαιρο το θέμα. Ο εφιάλτης της ανεργίας είναι υπεύθυνος για αμέτρητα προσωπικά δράματα αλλά και κοινωνικές εκρήξεις όπως αυτή που βρίσκεται σε εξέλιξη στην Τυνησία.
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_1_13/01/2011_428505
Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος, αλλά ο φόβος ότι παρόμοιες καταστάσεις μπορούμε να ζήσουμε και στις γειτονιές μας, υπάρχει.
Και κανένας μας δεν νομίζω ότι έχει τόσο αδύναμη μνήμη έτσι ώστε να μην θυμάται το 2008.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 13-01-2011, 20:27
querty Ο/Η querty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS 1200 R
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Μου συνέβη σε συγκενικό μου άτομο και εδω και ένα χρόνο δεν μιλιέται.Είναι βαρύ το πλήγμα
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 13-01-2011, 20:55
yamdoc Ο/Η yamdoc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Μετατρεψτε την απογοητευση σας σε θυμό και τον θυμο σας σε οργη! Καποιοι φταινε για την κατασταση της Ελληνικης οικονομιας, που συνεπαγεται τα δικα μας χαλια! Παλια τους εξοστρακιζανε. Τωρα τους ιδιους που μας φερανε σε αυτη την κατασταση τους εχουμε βαλει να μας ορθοποδησουνε! Τον λυκο να φυλαει τα προβατα!

Κουραγιο φιλε μου ενας αξιος ανθρωπος παντα βρισκει τη λυση και δεν χανεται ποτέ!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 13-01-2011, 22:48
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yamdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετατρεψτε την απογοητευση σας σε θυμό και τον θυμο σας σε οργη! Καποιοι φταινε για την κατασταση της Ελληνικης οικονομιας, που συνεπαγεται τα δικα μας χαλια! Παλια τους εξοστρακιζανε. Τωρα τους ιδιους που μας φερανε σε αυτη την κατασταση τους εχουμε βαλει να μας ορθοπηδησουνε! Τον λυκο να φυλαει τα προβατα!

Κουραγιο φιλε μου ενας αξιος ανθρωπος παντα βρισκει τη λυση και δεν χανεται ποτέ!!!!!!!!!!!!!!
Πίσσα και πούπουλα στους αλήτες.

Βγήκε και ο Χατζηδάκης και είπε ότι συγχωρεί τους ταραξίες που του έχωσαν τις φάπες. Για να τόλμαγε να μην τους συγχωρέσει…
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 14-01-2011, 00:27
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

2 φορες συνεχομενα με απελυσαν τους "καλους καιρους"την πρωτη μετα απο 18 χρονια δουλειας, εντελως αδικα επειδη πηραν εναν συνταξιουχο στην θεση μου που δεν κοστιζε το ιδιο και την δετερη επειδη πεθανε το αφεντικο που με προσελαβε και μετα δεν ημουν τοσο παλιος ωστε να δυκτιωθω σε κλικα κληρονομων...

Οταν βρηκα τριτη δουλεια και ειδα οτι εξαρτιοταν απο μενα,
βρηκα αλλη δουλεια και παραιτηθηκα κανοντας τον εργοδοτη να τραβαει τα μαλια του...
ποσο το χαρηκα δεν λεγεται,
ακομα οταν ειμαι κακοκεφος επαγγελματικα ,το θυμαμαι και ερχομαι στα "ισσια" μου...
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 20-01-2011, 20:07
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Το "παράπονο" ενός απολυμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από renovatio Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά καλές οι φιλοσοφίες αλλά άμα χάνεις τη δουλειά σου χάνεις τον κόσμο από τα πόδια σου και κατι φράσεις "κανείς δεν χάνεται" δεν έχουν και κάποιο νόημα. Κάποιος, κάπου, κάποτε...

Οι απολύσεις είναι η νέα "μόδα", τώρα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος που σου δίνουνε και ένα πινάκιο φακή. Δουλειές δεν υπάρχουνε παρά μόνο αν είσαι 25-30 και με μία μικρή προϋπηρεσία. Δεν έχεις προϋπηρεσία? Adios. Είσαι "μεγάλος" (άνω των 35) adios.

Oι μόνες δουλειές που υπαρχουν είναι αμα έχεις κανα γνωστό και σε χώσει κάπου, σε όλες τις εταιρίες έχουν μείνει μόνο οι "κουμπάροι" πια, όλοι οι άλλοι πήραν πόδι.

Και πολλά άλλα παιδιά, και πολλά άλλα.
Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο και κάνεις μια πιστεύω ακριβέστατη περιγραφή της αγοράς εργασίας αυτή την στιγμή...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Στην "αγκαλιά" της Τζούλιας το "αυγό του φιδιού" MARK Επικαιρότητα 0 13-03-2010 12:45
"Αγίου Βαλεντίνου" - Τί δώρο θα κάνετε στην "καλή" σας ??? ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Διάφορα 21 14-02-2010 23:55
"El Caminito del Rey" "Το δρομάκι του βασιλιά " georgekostas Διάφορα 14 22-08-2009 00:08
Μέλη της "Χρυσής Αυγής" διέκοψαν εκδήλωση του "Ουράνιου Τόξου" nek21 Γενικά - Αναβάτης 126 19-07-2009 00:53
Το GS forum "στο περίπτερο 313" ....(έκθεση μοτοσικλέτας 2009) ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ανακοινώσεις 90 23-05-2009 19:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!