GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 18-12-2013, 11:38
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Αναβάθμιση στο Honda NC-X για το 2014 !

Αναβάθμιση στο Honda NC-X για το 2014



Με επιπλέον 75 κ.εκ. και βελτιώσεις στο αυτόματο DCT κιβώτιο.
  • Η NC700X παρουσιάστηκε πριν από δύο χρόνια σαν ένα εντελώς νέο μοντέλο και μέρος μιας πλατφόρμας τριών μοτοσυκλετών. Έκτοτε έχει σημειώσει εντυπωσιακή πορεία στην Ευρώπη που την έχουν αναδείξει σε μία από τις πιο εμπορικές μοτοσυκλέτες.

    Για το 2014 μια σειρά από αλλαγές σηματοδοτούν την 2η έκδοση του μοντέλου. Μεγαλύτερος κυβισμός κατά 75 κ.εκ., αυξημένη ισχύς και ροπή, διπλοί αντικραδασμικοί άξονες, νέα εξάτμιση και μακρύτερες σχέσεις κιβωτίου είναι οι βασικές επεμβάσεις που έχει δεχτεί.

    Επίσης αναβαθμίσεις έχουν γίνει στις «λεπτομέρειες», με το ABS να περιλαμβάνεται πια στο βασικό εξοπλισμό και το αναβαθμισμένο λογισμικό για το προαιρετικό κιβώτιο DCT, να βελτιώνουν περαιτέρω μία από τις πιο προσιτές μοτοσυκλέτες πολλαπλών χρήσεων που κυκλοφορούν.

    Συνδυάζοντας το ροπάτο, δικύλινδρο εν σειρά κινητήρα με μεγάλη οικονομία καυσίμου και ένα στιβαρό πλαίσιο, θέση οδήγησης και εμφάνιση που εμπνέουν για περιπέτεια, η NC είναι αναγνωρισμένη σαν ένα στιλάτο «εργαλείο» για όλες τις δουλειές.

    Ενσαρκώνει τη φιλοσοφία Fun Crossover Commuter της Honda σαν μία μοτοσυκλέτα μικτής, καθημερινής χρήσης με φρέσκες ιδέες και νέες τεχνολογίες. Διαθέτει πρακτικές λεπτομέρειες, όπως ο χώρος για το κράνος εκεί όπου κανονικά βρίσκεται το ρεζερβουάρ καυσίμου. Μια αναδιάταξη χώρων χρήσιμη σε καθημερινές μετακινήσεις αλλά και εξορμήσεις του Σαββατοκύριακου.

    Ο μεγαλύτερος κινητήρας των 745 κ.εκ. χαρίζει στην NC750X μεγαλύτερη ισχύ και ροπή σε όλο το φάσμα στροφών. Η κλιμάκωση των σχέσεων είναι πιο μακριά, όμως η επιτάχυνση και η τελική ταχύτητα έχουν βελτιωθεί.



    Η προσθήκη διπλών αντικραδασμικών αξόνων και μιας νέας εξάτμισης εξασφαλίζουν πιο ομαλή λειτουργία του κινητήρα αλλά και πιο χαρακτηριστική αίσθηση. Οι διπλοί άξονες απορροφούν τους κραδασμούς στις υψηλές στροφές χαρίζοντας μία πιο πολιτισμένη λειτουργία. Διατηρούν ωστόσο το χαρακτηριστικό εκείνο παλμό του χρονισμού ανάφλεξης 270°.

    Περισσότερες πληροφορίες στα όργανα, ρυθμιζόμενη μανέτα φρένων, δικάναλο ABS, νέο υλικό επένδυσης της σέλας και ελαστικά εκτός δρόμου συνοψίζουν τις αναβαθμίσεις για το 2014.

    Παραμένοντας προσιτή στην αγορά και τη χρήση της, η NC750X, συνεχίζει να κατασκευάζεται στην Ιαπωνία, προσφέρει υψηλή ποιότητα κατασκευής, ενώ προαιρετικά διατίθεται με το εξατάχυτο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη DCT της Honda. Το DCT έχει βελτιώσεις στο λογισμικό του μειώνοντας τον χρόνο αλλαγής της σχέσης στο κιβώτιο.

    Η κλιμάκωση των σχέσεων της μετάδοσης έχει μακρύνει κατά 6%, κάτι που συνεπάγεται μεγαλύτερη τελική ταχύτητα και πιο ξεκούραστο ταξίδι στον αυτοκινητόδρομο.

    Η κατανάλωση των 3,5 λιτ/100 χλμ είναι εντυπωσιακή (28,9 χλμ./λίτρο σε μέτρηση WMTC) καθιστώντας την NC750X ιδιαίτερα προσιτή στην καθημερινή χρήση. Η αυτονομία φτάνει τα 400 χιλιόμετρα με ένα γέμισμα στο ρεζερβουάρ των 14,1 λίτρων που βρίσκεται κάτω από τη σέλα. Όσο κι αν η πραγματικότητα δύσκολα συναντά τις μετρήσεις WMTC, η κατανάλωση παραμένει εντυπωσιακά χαμηλή.



    Τρία προγράμματα οδήγησης είναι διαθέσιμα. Το πρόγραμμα MT (Manual Transmission) παρέχει χειροκίνητο έλεγχο στον αναβάτη, επιτρέποντάς του να αλλάζει σχέσεις από τους διακόπτες στο τιμόνι.

    Το αυτόματο πρόγραμμα D είναι ιδανικό για την πόλη και τον αυτοκινητόδρομο, εξασφαλίζοντας τη βέλτιστη οικονομία στην οδήγηση. Το αυτόματο πρόγραμμα S (Sport), είναι πιο σπορτίφ καθώς η κεντρική μονάδα διαχείρισης του κιβωτίου αφήνει τον κινητήρα να ανεβάσει περισσότερες στροφές πριν αλλάξει σχέση, κάτι που ευνοεί τις επιδόσεις. Αντίστοιχα κατεβάζει σχέση πιο γρήγορα στην επιβράδυνση, εμπλέκοντας περισσότερο τον κινητήρα στο φρενάρισμα.

    Στα προγράμματα D και S, το DCT επιτρέπει στον αναβάτη να αλλάζει σχέσεις κατά βούληση από τους διακόπτες στο τιμόνι, ενώ επανέρχεται διακριτικά σε αυτόματη λειτουργία, ανάλογα με το άνοιγμα του γκαζιού, την ταχύτητα της μοτοσυκλέτας και την επιλεγμένη σχέση.

    Το βάρος της (γεμάτης) μοτοσυκλέτας είναι 219 κιλά (229 κιλά με DCT), ενώ είναι διαθέσιμη σε 4 χρωματικές επιλογές: Ασημί μεταλλικό Sword, μαύρο Graphite, λευκό ματ Pearl Cool, κόκκινο Candy Arcadian



    Μεγάλη είναι και η λίστα των γνήσιων αξεσουάρ που τη συνοδεύουν:

    Μπαγκαζιέρα 35 λίτρων
    Μπαγκαζιέρα 35 λίτρων μικτής χρήσης
    Δύο πλαϊνές μπαγκαζιέρες 29 λίτρων
    Διακοσμητικό κιτ για τις πλαϊνές μπαγκαζιέρες
    Εσωτερική τσάντα μπαγκαζιέρας 35 λίτρων
    Εσωτερική τσάντα μπαγκαζιέρας 45 λίτρων
    Εσωτερικές τσάντες για τις πλαϊνές μπαγκαζιέρες
    Λεβιέ κιβωτίου DCT
    Ψηλή ζελατίνα
    Κάλυμμα πλαϊνού φέρινγκ
    Αεροδυναμικά φτερά προστασίας για τα γόνατα
    Αεροδυναμικά φτερά προστασίας για τα πόδια (χαμηλά)
    Προβολείς ομίχλης LED
    Τελικό εξάτμισης
    Θερμαινόμενα γκριπ
    Παροχή ρεύματος 12V DC
    Κεντρικό σταντ (ορθοστάτης)
    Συναγερμός
    Λουκέτο U (τύπου κριπτονάιτ)

    Η NC750X διατίθεται σε δύο εκδόσεις, με μηχανικό κιβώτιο και με αυτόματο DCT . Η τιμή της πρώτης είναι 8.100 ευρώ, ενώ η τιμή για το NC750x DCT ABS είναι 9.000 ευρώ.













Reply With Quote
  #2  
Παλιό 18-12-2013, 12:27
evan400f Ο/Η evan400f βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Γεροβουνό, Καματερου
Μoto: HONDA DEAUVILLE 650 HONDA CB 400 FOUR 1976
Μηνύματα: 4,178
Προεπιλογή Απάντηση: Αναβάθμιση στο Honda NC-X για το 2014 !

Reply With Quote
  #3  
Παλιό 18-12-2013, 18:59
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: Αναβάθμιση στο Honda NC-X για το 2014 !

και αυτος ο σαρακακης εχει ένα γουστο,
αντι να φερει το nc700s ή το nc750s φετος, που είναι πιο ομορφα και πιο φθηνα λιγάκι, φερνει το 700x-750x

NC 700S





Reply With Quote
  #4  
Παλιό 21-12-2013, 01:18
spy89 Ο/Η spy89 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: Multistrada 1200s full termignoni
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή Απάντηση: Αναβάθμιση στο Honda NC-X για το 2014 !

Ας κρατούσαν το λεβιέ στο πόδι. Τι κουμπακια και πράσινα άλογα!! Εδω κόρνα δεν προλαβαίνεις να πατήσεις στα δύσκολα, που την εχεις συνηθίσει κιόλας. Σιγα μην κανεις κατεβασια!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 21-12-2013, 10:43
Specialized Ο/Η Specialized βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: Transalp 700
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: Αναβάθμιση στο Honda NC-X για το 2014 !

Το κατέβασμα το κάνει μόνο του. Το κιβώτιο είναι καταπληκτικό. Ακόμη κι εγώ που είμαι λάτρης τους συμπλέκτη, το έκανα βόλτα και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 21-12-2013, 11:18
spy89 Ο/Η spy89 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: Multistrada 1200s full termignoni
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή Απάντηση: Αναβάθμιση στο Honda NC-X για το 2014 !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Specialized Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κατέβασμα το κάνει μόνο του. Το κιβώτιο είναι καταπληκτικό. Ακόμη κι εγώ που είμαι λάτρης τους συμπλέκτη, το έκανα βόλτα και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.
Εννοω σε περιπτώσεις άμεσου φρεναρίσματος που πρεπει να κανεις συνεχόμενες κατεβασιές. Δεν το εχω οδηγήσει και δεν ξέρω αν όντως μπορει να ανταπεξέλθει το κιβώτιο. Οπως επίσης δε θελω να εχω κάποια αλλαγή μέσα σε στροφή. Δε θα εμπιστευομουν ποτε αυτόματο κιβώτιο σε μηχανή πέρα απο το να πηγαίνω πανω κατω στην πόλη. Το ίδιο και στο αυτοκίνητο, το βάζω χειροκίνητο όποτε ειμαι εθνική!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 22-12-2013, 00:22
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αναβάθμιση στο Honda NC-X για το 2014 !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοω σε περιπτώσεις άμεσου φρεναρίσματος που πρεπει να κανεις συνεχόμενες κατεβασιές. Δεν το εχω οδηγήσει και δεν ξέρω αν όντως μπορει να ανταπεξέλθει το κιβώτιο. Οπως επίσης δε θελω να εχω κάποια αλλαγή μέσα σε στροφή. Δε θα εμπιστευομουν ποτε αυτόματο κιβώτιο σε μηχανή πέρα απο το να πηγαίνω πανω κατω στην πόλη. Το ίδιο και στο αυτοκίνητο, το βάζω χειροκίνητο όποτε ειμαι εθνική!
Δεν ειναι ακριβως αυτοματο........; εχει τελειως μα ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικη συμπεριφορα απο ενα αυτοματο........π.χ δεν πατιναρει ΠΟΤΕ και σε καμια αλαλγη ταχυτητας, οπως κανουν τα αυτοματα!! )
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 22-12-2013, 15:43
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Αναβάθμιση στο Honda NC-X για το 2014 !

Δεν ειναι ασχημο αλλα ποτε δεν τα συμπαθησα ιδιαιτερα!
Ειδα απο κοντα τον προκατοχο του και δεν με ειχε συγκινησει ιδιαιτερα!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!