GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 23-06-2012, 10:36
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: ΧΑΡΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΓΙΑ GARMIN ZUMO 550

H Sdcard έφυγε για τα Γιάννενα
θα ακολουθήσει κ τηλ φροντιστήριο
Γιώργο έχεις αναπάντητη
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 23-06-2012, 11:26
chrismet Ο/Η chrismet βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: GS1150Adv
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή Απάντηση: ΧΑΡΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΓΙΑ GARMIN ZUMO 550

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το 660

Τον χάρτη που φτίαχνεις στον υπολογιστή σε ντοσίε που λέγεται GARMIN τον βάζεις σε καρτούλα μέσα στην συσκευή ΜΟΝΟ.
Αλλιώς θα σου σβήσει στην συσκευή το auto drive Hellas.

ΕΠΙΣΗΣ αυτό σημαίνει ότι αν έχουμε ήδη καρτόυλα sd και μέσα της υπάρχει ντοσίε GARMIN και χάρτης με την ονομασία που λένε παραπάνω τα παιδία αυτός κατα την αντιγραφή θα αντικατασταθεί. Οπότε καλό ειναι να κρατάμε ένα αντίγραφο του ντοσίε GARMIN της κάρτας στον υπολογιστή ώστε να βάζουμε οποίο χάρτη θέλουμε κάθε φορά.. ανάλογα το ταξίδι.

Ο χάρτης τωρα της κάρτας ενεργοποιήται κανονικά όπως και οι υπόλοιποι.

Απο το μενού της συσκευής πας ρυθμίσεις - χάρτες - πληροφορίες χαρτών και επιλέγεις ποιον θέλεις άσχετα αν ειναι φορτωμένος στην συσκευή η στην κάρτα.

Καλά ταξίδια φίλοι !


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Σε ευχαριστούμε.
Φαντάζομαι όταν λες ντοσιέ εννοείς φάκελλο (folder στο pc).

Ελα που εγώ έψαχνα να βρώ το "πληροφορίες χαρτών" όπως ακριβώς το γράφεις και δεν...

Τελικά αυτό φαίνεται στην οθόνη συντετμημένο ως "πληρ.χαρτ." και μια και κουράστηκα να το βρω εγώ, είπα να το γράψω μήπως και κάποιος άλλος διαθέτει το δικό μου μυαλό και δεν χάσει το χρόνο του ψάχνοντας.

Τώρα θα ξαναρωτήσω κάτι γιατί δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση.
Αρχείο με όνομα gmapsupp.img θα έχουμε δυο. Ενα στο σκληρό (ας το πούμε έτσι) του GPS 660 και ένα στην SD κάρτα μνήμης (που υποτίθεται ότι είναι ο νέος χάρτης Τουρκίας που μας έδωσε ο Χάρης). Δεν καταλαβαίνω πως το ένα αρχείο θα το διαβάζει το gps σαν autodrive hellas (ας πούμε, το ήδη υπάρχον) και το άλλο το αρχείο που θα είναι στην καρτούλα και θα έχει το ίδιο όνομα (θα του κόβει το μυαλό) και θα το διαβάζει ότι είναι ο χάρτης της Τουρκίας.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 23-06-2012, 11:40
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: ΧΑΡΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΓΙΑ GARMIN ZUMO 550

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από chrismet Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστούμε.
Φαντάζομαι όταν λες ντοσιέ εννοείς φάκελλο (folder στο pc).

Ελα που εγώ έψαχνα να βρώ το "πληροφορίες χαρτών" όπως ακριβώς το γράφεις και δεν...

Τελικά αυτό φαίνεται στην οθόνη συντετμημένο ως "πληρ.χαρτ." και μια και κουράστηκα να το βρω εγώ, είπα να το γράψω μήπως και κάποιος άλλος διαθέτει το δικό μου μυαλό και δεν χάσει το χρόνο του ψάχνοντας.

Τώρα θα ξαναρωτήσω κάτι γιατί δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση.
Αρχείο με όνομα gmapsupp.img θα έχουμε δυο. Ενα στο σκληρό (ας το πούμε έτσι) του GPS 660 και ένα στην SD κάρτα μνήμης (που υποτίθεται ότι είναι ο νέος χάρτης Τουρκίας που μας έδωσε ο Χάρης). Δεν καταλαβαίνω πως το ένα αρχείο θα το διαβάζει το gps σαν autodrive hellas (ας πούμε, το ήδη υπάρχον) και το άλλο το αρχείο που θα είναι στην καρτούλα και θα έχει το ίδιο όνομα (θα του κόβει το μυαλό) και θα το διαβάζει ότι είναι ο χάρτης της Τουρκίας.
Οταν θα μπει στην Τουρκία, θα δει τον χάρτη, πίστεψε με έχει την εξυπναδα να το κάνει, αλλα επειδή οι βασικοι δρόμοι υπαρχουν μεσα στο ζθμο, απενεργοποιησε ότι άλλο και να μενει ενεργοποιημενος ο χαρτης της καρτας, εν προκειμενω της Τουρκίας η όποια αλλη εχεις μεσα...

Μην πειραζετε τους χαρτες του μηχανηματος, δουλευετε με την καρτα...
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 23-06-2012, 14:03
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην πειραζετε τους χαρτες του μηχανηματος, δουλευετε με την καρτα...

Έτσι όπως τα λέει ο Χάρης .... Αφήστε την συσκευή ήσυχη αν θέλετε να μην έχετε προβλήματα.

Όσο για την αναγνώριση των χαρτών καταλαβαίνει όλους τους χάρτες που ειναι μεσα στο ντοσίε δηλ. Folder με την ονομασία GARMIN είτε ειναι στη συσκευη είτε στην κάρτα.

Υπάρχει το ιδιο ντοσίε δηλαδή στη συσκευή και δημιουργούμε ένα παρόμοιο στην κάρτα.

Δεν μπερδευουμε ποτέ τα δύο και τους χάρτες που περιέχουν μέσα. Παίζουμε μόνο με της κάρτας. Εκτός και αν κάποιος ειναι τόσο έμπειρος και ξέρει τι κάνει.

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 02-07-2012, 14:25
eliso Ο/Η eliso βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: athina
Μoto: bmw1200gs
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Απάντηση: ΧΑΡΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΓΙΑ GARMIN ZUMO 550

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
ώστε να βάζουμε οποίο χάρτη θέλουμε κάθε φορά.. ανάλογα το ταξίδι.

Δηλαδή δεν μπορούμε να έχουμε πολλούς χάρτες και να διαλέγουμε ποιόν θέλουμε;;;
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 03-07-2012, 07:34
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από eliso Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή δεν μπορούμε να έχουμε πολλούς χάρτες και να διαλέγουμε ποιόν θέλουμε;;;
Στην κάρτα στο folder GARMIN ο χάρτης οποιος και αν είναι αυτός (εκτος του ευρωπαικου) έχει μια συγκεκριμένη ιδια ονομασία ώστε να διαβάζεται από την συσκευή.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γράφεις κάθε φορά στην κάρτα την ίδια ονομασία χάρτη ανεξαρτήτως ποιον χάρτη βάζεις.

Έτσι έχω καταφέρει να βάλω ταυτόχρονα ευρωπαϊκό και autodrivehellas στην συσκευή και Κωνσταντινούπολη στην κάρτα. Αλλά μέχρι εκεί , δύο διαφορετικούς χάρτες στην κάρτα δεν έχω καταφέρει να βάλω.



Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!