GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Ένδυση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 18-09-2013, 10:56
vag990 Ο/Η vag990 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Naousa
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από N4pSt3R Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς τις επενδύσεις, την αδιάβροχη αλλά και την θερμική είναι ένα πάρα πολύ άνετο και ευκολόχρηστο μπουφάν, με την θερμική ένα βάρος το έχεις!!

Η αδιάβροχη επένδυση παίρνει λίγο νερό στις κλειδώσεις του αγκώνα μετά από κάποια ώρα!!!

Αν ανοίξεις όλους του αεραγωγούς πραγματικά είναι απίστευτος ο εξαερισμός του..σε σημείο που κρυώνεις!!!
διαφωνώ στο θέμα βάρους... δεν νομίζω πως είναι πολύ βαρύτερο με την θερμική επένδυση μιας και η συγκεκριμένη νομίζω πως ζυγίζει λιγότερο από ένα κιλό. Απλά όταν φοράς και τις 3 επενδύσεις πρέπει να χαλαρώνεις λίγο τους ιμάντες που μαζεύουν το μπουφάν για να μην νιώθεις ασφυκτικά μιας και παίρνει λίγο όγκο (ειδικά αν φοράς κι άλλα χοντρά ρούχα από μέσα).

Όπως ξαναείπα εμένα δεν πήρε καθόλου νερό το μπουφάν μου σε μια πολύ δυνατή καταιγίδα στην οποία οδηγούσα σχεδόν καμιά ώρα.

Εάν μιλάς για τους αεραγωγούς στο στήθος νομίζω πως είσαι λιγάκι υπερβολικός. Οι αεραγωγοί στα χέρια πάντως όντως βάζουν πολύ αέρα...
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 19-09-2013, 12:12
johnny walker Ο/Η johnny walker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Επειδη κοιταζω και γω γενικοτερα για καποιο μπουφανακι και σκεφτομουν για δερματινο εστω και αν γινεσαι μουσκεμα οταν βρεχει.Τελικα ομως επεσα πανω στο DURBAN της alpinestars (sorry δεν ξερω να ανεβαζω site) αλλα το χει και το fc moto.Με αυτα που διαβασα το θεωρω πολυ κορυφαιο μπουφανακι για ολες τις εποχες και τις συνθηκες και μου τρεχουν τα σαλια!!!Εψαξα και εδω στην Αθηνα το βρηκα και σε πολυ καλη τιμη μαλιστα.Αν ξερει κανεις κατι και μπορει να βοηθησει ευχαριστως!!!
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 19-09-2013, 13:05
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από n.l Εμφάνιση μηνυμάτων
προβλέπεται αυτο;
Δεν νομίζω αλλά παραταύτα είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vag990 Εμφάνιση μηνυμάτων
διαφωνώ στο θέμα βάρους... δεν νομίζω πως είναι πολύ βαρύτερο με την θερμική επένδυση μιας και η συγκεκριμένη νομίζω πως ζυγίζει λιγότερο από ένα κιλό. Απλά όταν φοράς και τις 3 επενδύσεις πρέπει να χαλαρώνεις λίγο τους ιμάντες που μαζεύουν το μπουφάν για να μην νιώθεις ασφυκτικά μιας και παίρνει λίγο όγκο (ειδικά αν φοράς κι άλλα χοντρά ρούχα από μέσα).

Όπως ξαναείπα εμένα δεν πήρε καθόλου νερό το μπουφάν μου σε μια πολύ δυνατή καταιγίδα στην οποία οδηγούσα σχεδόν καμιά ώρα.

Εάν μιλάς για τους αεραγωγούς στο στήθος νομίζω πως είσαι λιγάκι υπερβολικός. Οι αεραγωγοί στα χέρια πάντως όντως βάζουν πολύ αέρα...

Προσωπικές απόψεις φίλε μου!!!Εγώ για μπουφάν το θεωρώ βαρύ.

Για το νερό που σου γράφω είναι μετά από 3ωρη βροχή με χαμηλές ταχύτητες και στάσεις που τρώς παραπάνω νερό και στο σημείο που γράφω επικεντρώνετε νερό!!!

3 sand στην πόλη και τα 3 παίρνουν νερό εκεί!!!

Γενικώς είναι ένα πολύ καλό μπουφάν που με άριστα το 10 παίρνει 8.5 μισό για το νερό και ενα για την προστασία της πλάτης!!!


Last edited by N4pSt3R; 19-09-2013 at 13:09.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 19-09-2013, 13:35
axinos Ο/Η axinos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Πάντως, γαι όποιον ενδιαφέρεται ο Γιάσσαρης θα φέρει το sand 2 (και το outback) αρχές οκτώμβρη...
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 19-09-2013, 15:57
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από johnny walker Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη κοιταζω και γω γενικοτερα για καποιο μπουφανακι και σκεφτομουν για δερματινο εστω και αν γινεσαι μουσκεμα οταν βρεχει.Τελικα ομως επεσα πανω στο DURBAN της alpinestars (sorry δεν ξερω να ανεβαζω site) αλλα το χει και το fc moto.Με αυτα που διαβασα το θεωρω πολυ κορυφαιο μπουφανακι για ολες τις εποχες και τις συνθηκες και μου τρεχουν τα σαλια!!!Εψαξα και εδω στην Αθηνα το βρηκα και σε πολυ καλη τιμη μαλιστα.Αν ξερει κανεις κατι και μπορει να βοηθησει ευχαριστως!!!
Είναι άσχετη η ερώτηση μιας και συζητούν σε αυτό το νήμα για Revit-Dainese και εσύ ρωτάς για πανάκριβο Alpinestars, αλλά θα σου απαντήσω το εξής:
Δεν το έχω, αλλά είναι η στολή (μπουφάν/παντελόνι) που θα ήθελα να αγοράσω. Ξεφεύγει από τα συνηθισμένα, δεν είναι Dainese και Revit που σχεδόν όλοι έχουν.
Το έχω ψάξει αρκετά και είναι πολύ καλό. Νομίζω πως ο συνδυασμός Alpinestars & GoreTex θα είναι πολύ πετυχημένος και δεν θα απογοητευόμουν. Νομίζω πως αν ήταν φτηνότερο θα πούλαγε περισσότερο. Εγώ θα προχωρούσα αν το έβρισκα σε καλή τιμή.
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 19-09-2013, 17:58
johnny walker Ο/Η johnny walker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georged Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι άσχετη η ερώτηση μιας και συζητούν σε αυτό το νήμα για Revit-Dainese και εσύ ρωτάς για πανάκριβο Alpinestars, αλλά θα σου απαντήσω το εξής:
Δεν το έχω, αλλά είναι η στολή (μπουφάν/παντελόνι) που θα ήθελα να αγοράσω. Ξεφεύγει από τα συνηθισμένα, δεν είναι Dainese και Revit που σχεδόν όλοι έχουν.
Το έχω ψάξει αρκετά και είναι πολύ καλό. Νομίζω πως ο συνδυασμός Alpinestars & GoreTex θα είναι πολύ πετυχημένος και δεν θα απογοητευόμουν. Νομίζω πως αν ήταν φτηνότερο θα πούλαγε περισσότερο. Εγώ θα προχωρούσα αν το έβρισκα σε καλή τιμή.
Το ηξερα πως κανω λαθος γραφοντας πανω σε αλλο post για αλλη εταιρια αλλα επειδη ειδαοτι το θεμα προχωραει γενικοτερα σκεφτηκα να ρωτησω.Ειμαι ετοιμος να παω να το δοκιμασω και αν μου ειναι οκ να το αγορασω γιατι εκει που ρωτησα μου εκανε πολυ σουπερ τιμη.Σ ευχαριστω φιλε για την βοηθεια.Και μια συγνωμη στα παιδια για το λαθος ποσταρισμα!!!
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 19-09-2013, 18:24
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

To Durban επιδή μου άρεσε και μένα και ψάχτικα αρκετά έχει ένα αρνητικό!!!Είναι Gor-tex η θερμική επένδηση οπότε το θέμα ανδιαβροχοποίησης το ξεχνάς για το καλοκαίρι γιατί είναι Gor-tex μαζί με micro-fleeze
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 19-09-2013, 18:44
johnny walker Ο/Η johnny walker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Εννοεις πως οταν θα βγαζεις την επενδυση για το καλοκαιρ ετσι και σε πετυχει βροχη θα μια μοιαζεις με σφουγγαριστρα?
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 19-09-2013, 19:14
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από johnny walker Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεις πως οταν θα βγαζεις την επενδυση για το καλοκαιρ ετσι και σε πετυχει βροχη θα μια μοιαζεις με σφουγγαριστρα?


Περίπου ναι!!!

Έχει 600άρα corduara μέν αλλά δεν είναι Gor-tex το jacket!!!Άρα θα πάρεις νερό!!Gor-tex είναι η επένδυση η οποία είναι ταυτόχρονα και θερμική!!!Οπότε πολύ ακριβό για gor-tex επένδυση!!!Έτσι έκανα στροφή και πήγα σε Revit!!!

Αν θες καλό μπουφάν από χαρακτηριστικά σε αυτά τα χρήματα καλύτερα πάνε σε Rukka ή σε Klim!!!
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 19-09-2013, 19:31
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

@Napster: δεν διαφωνώ σε αυτά που αναφέρεις γιατί σημαίνει ότι το έχεις ψάξει το θέμα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι αναφέρεται σαν GORE-TEX παντού και το γράφει μέχρι και στο στήθος στο μπουφάν:

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!