GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-01-2012, 16:38
elrodeo77 Ο/Η elrodeo77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Βύρωνας,Αθήνα
Μoto: F 800 GS 2013
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Πρόγραμμα πλοήγησης και εισαγωγής διαδρομών σε Garmin 1410

Eδώ και καιρό έχω ένα GPS Garmin 1410, αν και δεν το έχω χρησiμοποιήσει και πολύ , το τελευταίο καιρό αποφάσισα να δώ πως μπορεί να με βοηθήσει στις μακρινές βόλτες και ταξίδια. Συνήθως την διαδρομή την έφτιαχνα στο google maps και απλά την τύπωνα ( σε μορφή χάρτη της περιοχής που θα κινηθω).

Αυτή η τακτική σίγουρα δεν με βολεύει.

Μεχρι στιγμής προσπαθώ να βρώ κάποιο πρόγραμμα σαν το mapsource της garmin ώστε να φτιάχνω στο pc μου τις διαδρομές και να τις φορτώνω στην συσκευή μου. Η συσκευή έχει φορτωμένο το χάρτη της autodrive hellas.Το mapsource δεν το έχω σαν προγραμμα και φυσικά για κάποιο λόγο δεν μπορω να βρω τροπο να το κατεβάσω από το site της garmin.

Εάν υπάρχει κάποιος να με καθοδηγήσει πως να καταφέρω το παραπάνω ή αν υπάρχει άλλος τρόπος να φτιάχνω διαδρομές στο pc και να τις εισάγω στο gps μου θα με βοηθούσε πολύ.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-01-2012, 20:33
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόγραμμα πλοήγησης και εισαγωγής διαδρομών σε Garmin 1

Αλλο προγραμμα δεν υπάρχει από όσο ξέρω...

θες να κανεις χωματινες διαδρομες?

εγω δουλευω με το ιδιο το μηχανημα... στο σχεδιασμο της διαδρομης εννοω

γιατι εχω κατι προβλήματα με το μαπσουρς κ τον υπολογιστη μου κ ετσι το παρατησα...

Δεν ξέρω τι παιζει εδω αν θες ψαχτο
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-01-2012, 20:55
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόγραμμα πλοήγησης και εισαγωγής διαδρομών σε Garmin 1

Όσο γνωρίζω το mapsource σταμάτησε να υποστειρίζεται από την Garmin!!!Μπορείς να το βρεις στο gpsunderground σε μορφή σπασμένου για να μπορείς να παίξεις με ότι χάρτη θες!!!Για περισσότερα περίμενε απάντηση από κάποιος που γνωρίζουν καλύτερα.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 16-01-2012, 13:08
elrodeo77 Ο/Η elrodeo77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Βύρωνας,Αθήνα
Μoto: F 800 GS 2013
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόγραμμα πλοήγησης και εισαγωγής διαδρομών σε Garmin 1

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προσπάθησα λίγο να δώ τι κάνω με αυτά που μου στείλατε βέβαια δεν έχω καταφέρει τίποτα ακόμα , ελπίζω και βλέπουμε .........
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 16-01-2012, 13:21
lempoi Ο/Η lempoi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόγραμμα πλοήγησης και εισαγωγής διαδρομών σε Garmin 1

Υπαρχουν καποια μοντελα της GARMIN π.χ(NUVI 510) το οποιο εχω και εγω , που μπορεις να περασεις στη μνημη του διαδρομες που της φτιαχνεις απο το ιδιο το gps. Εγω για δεκα μερες στην ευρωπη του ειχα περασει ολες της διαδρομες που εκανα για καθε μερα... δεν ξερω αν βοηθησα..η αν καταλαβα καλα γι αυτο που ψαχνεις.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 16-01-2012, 14:05
elrodeo77 Ο/Η elrodeo77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Βύρωνας,Αθήνα
Μoto: F 800 GS 2013
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόγραμμα πλοήγησης και εισαγωγής διαδρομών σε Garmin 1

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lempoi Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν καποια μοντελα της GARMIN π.χ(NUVI 510) το οποιο εχω και εγω , που μπορεις να περασεις στη μνημη του διαδρομες που της φτιαχνεις απο το ιδιο το gps. Εγω για δεκα μερες στην ευρωπη του ειχα περασει ολες της διαδρομες που εκανα για καθε μερα... δεν ξερω αν βοηθησα..η αν καταλαβα καλα γι αυτο που ψαχνεις.
Εχεί και το δικό μου ένα εικονίδιο που λέει διαδρομή ή κάτι τέτοιο.Εσύ που πάς και τις φτιάχνεις τις διαδρομές? Μπορείς να μου πεις τα βήματα αν δεν σου είναι δύσκολο?!

ευχαριστώ
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 16-01-2012, 14:59
lempoi Ο/Η lempoi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόγραμμα πλοήγησης και εισαγωγής διαδρομών σε Garmin 1

[QUOTE=elrodeo77;573759]Εχεί και το δικό μου ένα εικονίδιο που λέει διαδρομή ή κάτι τέτοιο.Εσύ που πάς και τις φτιάχνεις τις διαδρομές? Μπορείς να μου πεις τα βήματα αν δεν σου είναι δύσκολο?!

ευχαριστώ[/QUOT

πολυ ευχαριστως. στο προφιλ μου υπαρχει το τηλεφωνο μου. παρε με μετα τις 5 οτι ωρα σε βολευει να τα πουμε.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 16-01-2012, 15:45
elrodeo77 Ο/Η elrodeo77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Βύρωνας,Αθήνα
Μoto: F 800 GS 2013
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόγραμμα πλοήγησης και εισαγωγής διαδρομών σε Garmin 1

[quote=lempoi;573792]
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από elrodeo77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεί και το δικό μου ένα εικονίδιο που λέει διαδρομή ή κάτι τέτοιο.Εσύ που πάς και τις φτιάχνεις τις διαδρομές? Μπορείς να μου πεις τα βήματα αν δεν σου είναι δύσκολο?!

ευχαριστώ[/QUOT

πολυ ευχαριστως. στο προφιλ μου υπαρχει το τηλεφωνο μου. παρε με μετα τις 5 οτι ωρα σε βολευει να τα πουμε.
OK ευχαριστώ πολύ
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 16-01-2012, 23:57
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόγραμμα πλοήγησης και εισαγωγής διαδρομών σε Garmin 1

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από elrodeo77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eδώ και καιρό έχω ένα GPS Garmin 1410, αν και δεν το έχω χρησiμοποιήσει και πολύ , το τελευταίο καιρό αποφάσισα να δώ πως μπορεί να με βοηθήσει στις μακρινές βόλτες και ταξίδια. Συνήθως την διαδρομή την έφτιαχνα στο google maps και απλά την τύπωνα ( σε μορφή χάρτη της περιοχής που θα κινηθω).

Αυτή η τακτική σίγουρα δεν με βολεύει.

Μεχρι στιγμής προσπαθώ να βρώ κάποιο πρόγραμμα σαν το mapsource της garmin ώστε να φτιάχνω στο pc μου τις διαδρομές και να τις φορτώνω στην συσκευή μου. Η συσκευή έχει φορτωμένο το χάρτη της autodrive hellas.Το mapsource δεν το έχω σαν προγραμμα και φυσικά για κάποιο λόγο δεν μπορω να βρω τροπο να το κατεβάσω από το site της garmin.

Εάν υπάρχει κάποιος να με καθοδηγήσει πως να καταφέρω το παραπάνω ή αν υπάρχει άλλος τρόπος να φτιάχνω διαδρομές στο pc και να τις εισάγω στο gps μου θα με βοηθούσε πολύ.

Πήγες εδώ Garmin: MapSource Updates & Downloads και δεν κατεβαίνει;
Αν δεν μπορείς, έλα σε κάποιο καφεδάκι και πες το από πριν να φέρω το CD που έχω από την αγορά του Colorado. Πάντως, πρέπει να έχεις κι εσύ τέτοιο cd. Αν δεν το έχεις πλέον, στο δίνω και το περνάς.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 17-01-2012, 10:41
elrodeo77 Ο/Η elrodeo77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Βύρωνας,Αθήνα
Μoto: F 800 GS 2013
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόγραμμα πλοήγησης και εισαγωγής διαδρομών σε Garmin 1

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγες εδώ Garmin: MapSource Updates & Downloads και δεν κατεβαίνει;
Αν δεν μπορείς, έλα σε κάποιο καφεδάκι και πες το από πριν να φέρω το CD που έχω από την αγορά του Colorado. Πάντως, πρέπει να έχεις κι εσύ τέτοιο cd. Αν δεν το έχεις πλέον, στο δίνω και το περνάς.

καλημέρα όταν παρέλαβα το gps μεσα στην συσκευασία δεν είχε cd

θα έπρεπε ε ?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Garmin nuvi 1410 στην τιμή των 129,00...Το αγορασα! xurxes Πλοήγηση - Hardware και Software 7 07-10-2010 12:30
Δωρεάν Κάρτες απεριορίστων διαδρομών σε ΑμΕΑ ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ελλάδα 5 26-10-2009 17:37
Πρόγραμμα Εκδρομών. Arkas Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 25 19-01-2009 02:51


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!