GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Info ταξιδιών εξωτερικού

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 26-06-2012, 02:57
PapasouzasReal Ο/Η PapasouzasReal βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Τenere xt660z
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει το δρομολόγιο Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?
Έχω 2 απορίες:
Κάνει όντως 20 ώρες όπως λέει?
Είναι όπως σε όλα τα ελληνικά πλοία άνετο το πλήρωμα με τον ύπνο στο πάτωμα με τον υπνόσακο ή θα με ξυπνάνε βραδιάτικο?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 26-06-2012, 16:09
Kosttis Ο/Η Kosttis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Γλυφάδα Αττικής
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 592
Προεπιλογή Απάντηση: Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?

Να σου πώ την εμπειρία μου ως προς τα ελληνοιταλικά ακτοπλοικά ταξίδια καθότι έχω διατελέσει φοιτητής στα περίχωρα της Ανκόνα......
Οι ώρες που ανακοινώνονται από τις εταιρίες είναι μέχρι το πλοίο να φτάσει έξω από το λιμάνι....Δεν περιλαμβάνεται ο χρόνος προσέγγισης από την είσοδο του λιμανιού έως το δέσιμο και την αποβίβαση.....

Επίσης....δια ροπάλου απαγορευόταν ο ύπνος στο πάτωμα...στα σαλόνια, τους καναπέδες και οπουδήποτε αλλού δεν προβλέπεται από το εισητήριό σου....
Πάντως στους χώρους των αεροπορικών καθισμάτων ή και στο κατάστρωμα πάντα βρίσκαμε το τρόπο μας για να ξεκουραστούμε με τα sleeping bags!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 26-06-2012, 16:48
zandesiro Ο/Η zandesiro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Πολυγυρος Χαλκιδικης
Μηνύματα: 1,560
Προεπιλογή Απάντηση: Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?

Πανε με Superfast εχουν τους ασπρους πολυεστερικους καναπεδες με τραπεζακια στο καταστρωμα οπου την πεφτεις ανετα....

Για τις ωρες ,ΝΑΙ τοσο κανει....!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 26-06-2012, 17:24
dimitrisgsx1400 Ο/Η dimitrisgsx1400 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μoto: SUZUKI GSX 1400
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή Απάντηση: Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?

Ειχα την εντυπωση οτι ειναι 16... αλλα λογο της τιμης πετρελαιου μπορει να πηγαινουν πιο σιγα οπως σε πολλα νησια.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 27-06-2012, 14:59
ΔΑΣΚΑΛΟΣ Ο/Η ΔΑΣΚΑΛΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μoto: gs 1200
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή Απάντηση: Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PapasouzasReal Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει το δρομολόγιο Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?
Έχω 2 απορίες:
Κάνει όντως 20 ώρες όπως λέει?
Είναι όπως σε όλα τα ελληνικά πλοία άνετο το πλήρωμα με τον ύπνο στο πάτωμα με τον υπνόσακο ή θα με ξυπνάνε βραδιάτικο?
Φίλε μου θα κοιμηθείς σαν πασάς στο χνουδωτό πάτωμα μην ανησυχείς. Έχω ταξιδέψει και με τις δύο, ποτέ δεν συνάντησα πρόβλημα ούτε αντιλήφθηκα να γίνονται συστάσεις από το πλήρωμα, ασχέτως που απαγορεύεται ρητά. Μάλιστα θα παρατηρήσεις ιδίοις όμασι και το εξής παράδοξο...Πολιτισμένα ευρωγίδια που σε αντίστοιχες συνθήκες στη χώρα τους δεν θα τολμούσαν καν να το σκεφτούν, ξαπλάρουν φαρδιά πλατιά όπου βρουν θεωρώντας το αυτονόητη προσφορά τριτοκοσμικής αμεριμνησίας. Πρώτα τη βγάζουν τζάμπα στη ξάπλα και κατόπιν λοιδωρούν την ελληνική νοοτροπία για ευρωπαϊκά ανθυπανάπτυκτη. Συγνώμη για την άχρηστη κατά τα άλλα επισήμανση μου, ωστόσο είναι μια ανακλαστική αντίδραση σε τρισάθλιες νευρωτικές ευρωπαϊκές τυπικότητες όπου αν δεν πληρώνεις το ακριβές αντίτιμο δεν σου επιτρέπεται ούτε να αναπνεύσεις. Ό,τι μπάχαλο και να είμαστε, τουλάχιστον οι περισσότεροι επιδεικνύουμε επιείκια και ανθρωπιά σε συνθήκες που ο νόμος δεν επιτρέπει. Ευλογία και κατάρα μας τούτη η νοοτροπία, εξαρτάται πώς το ερμηνεύεις. Καλό σου ταξίδι.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 27-06-2012, 15:10
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?

Aφου ευχαριστησω το ΔΑΣΚΑΛΟ για το ωραιο του σχολιο να σου πω οτι κοιμασαι ανετα σε οποια γωνια σε βολεψει με αρκετο φως βεβαια..

Μια φορα μας σηκωσαν κι αυτο γιατι η ωραια μας γωνια ηταν στο δεκατο οροφο του Μινοαν και ειχαν εκει καποιους VIP ταξιδιωτες.

Η περιγραφη εικοσι ωρες πρεπει να τυχει διευκρινησης απο αυτους.

Οσον αφορα την εξοδο στην Ανκονα προσπαθησε μπαινοντας να δεσεις κοντα στην μπουκαπορτα για να φυγεις απο το δαιδαλο των αιωνιων εργων που βγαζουν απο το λιμανι ΠΡΙΝ τις νταλικες..

Καλα στριψιματα
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 29-06-2012, 14:50
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΔΑΣΚΑΛΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου θα κοιμηθείς σαν πασάς στο χνουδωτό πάτωμα μην ανησυχείς. Έχω ταξιδέψει και με τις δύο, ποτέ δεν συνάντησα πρόβλημα ούτε αντιλήφθηκα να γίνονται συστάσεις από το πλήρωμα, ασχέτως που απαγορεύεται ρητά. Μάλιστα θα παρατηρήσεις ιδίοις όμασι και το εξής παράδοξο...Πολιτισμένα ευρωγίδια που σε αντίστοιχες συνθήκες στη χώρα τους δεν θα τολμούσαν καν να το σκεφτούν, ξαπλάρουν φαρδιά πλατιά όπου βρουν θεωρώντας το αυτονόητη προσφορά τριτοκοσμικής αμεριμνησίας. Πρώτα τη βγάζουν τζάμπα στη ξάπλα και κατόπιν λοιδωρούν την ελληνική νοοτροπία για ευρωπαϊκά ανθυπανάπτυκτη. Συγνώμη για την άχρηστη κατά τα άλλα επισήμανση μου, ωστόσο είναι μια ανακλαστική αντίδραση σε τρισάθλιες νευρωτικές ευρωπαϊκές τυπικότητες όπου αν δεν πληρώνεις το ακριβές αντίτιμο δεν σου επιτρέπεται ούτε να αναπνεύσεις. Ό,τι μπάχαλο και να είμαστε, τουλάχιστον οι περισσότεροι επιδεικνύουμε επιείκια και ανθρωπιά σε συνθήκες που ο νόμος δεν επιτρέπει. Ευλογία και κατάρα μας τούτη η νοοτροπία, εξαρτάται πώς το ερμηνεύεις. Καλό σου ταξίδι.
σε βλεπω πολυ αψογο
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 29-06-2012, 18:03
nordkapp Ο/Η nordkapp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Πετρουπολη
Μoto: Ηonda cbf 1000
Μηνύματα: 2,108
Προεπιλογή Απάντηση: Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?

Και εγω νομιζω 20 ωρες εισαι μεσα.
Για το υπνο αν θα σε αφησουν στο σαλονι εξαρταται απο την εταιρια,το σιγουρο ειναι οτι θα σε ξυπνησουνε στις 06.00.Δοκιμασε καλυτερα εξω σε καμια γωνια.
Για το γκαραζ οπως ειπε και ο Πασχαλης προσπαθησε μηπως την δεσεις κοντα στην εξοδο γιατι αμα σε βαλουν στο -1 -2 γκαραζ υπολογισε +1 ωρα
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 29-06-2012, 18:13
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?

Στο σαλονι στους καναπεδες δεν θα σε αφησουν να κοιμηθεις περα απο ενα τριωρο τα ξημερωματα 0300 με 0600. Μπορεις ομως ανετα να κοιμηθεις αρκει να πιασεις εγκαιρα μερος στα χωλ στα κλιμακοστασια και στα καθισματα αεροπορικου τυπου. Εκει δεν θα σε κουνησει ανθρωπος. Βαζεις το sleeping bag και την πεφτεις. Μην ξεχασεις το απολυτο gadget ταξιδιου - κατασκηνωσης την μασκα υπνου!!!!!!!!!!!!
Πληροφοριες - κρατησεις - εξυπηρετησεις στον IOTH1X. Δουλεια του ειναι!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 29-06-2012, 20:49
theo Ο/Η theo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: Κ 1600 GT
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Πάτρα-Ανκόνα με ΑΝΕΚ?

Αν φίλε την ημερομηνία που θα πας έχουν ανηξη ταχύτητα στην καλύτερη 22 ώρες εγώ εχθές γύρισα και μπήκα στην ανκόνα ΣΤΗΣ 18,00ΚΑΙ αγανακτησα και κατέβηκα στην ηγουμενίτσα ΣΤΗΣ 14,50 φαντάσου ώρα θα έφτανε στην πάτρα .
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:56.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!