GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 11-10-2013, 15:33
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για το TiBo A4050

Θα σας ενημερώσω για το πώς και τι το συντομότερο δυνατό μετά από την επίσκεψη στην Mls....
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 12-10-2013, 13:44
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για το TiBo A4050

Λοιπόν, έβγαλα άκρη με το Tibo Α4050 και την αναβάθμιση στους χάρτες του όταν χρησιμοποιεί mls destinator 7.
Δωρεάν είναι η αναβάθμιση για τους χάρτες μόνο Ελλάδας και Κύπρου. Η διαδικασία γίνεται on line από το site της mls, αφού πρώτα κάνεις εγγραφή. Αυτά που πρέπει να γνωρίζει κάποιος είναι ότι στις προτεινόμενες για αναβάθμιση χαρτών συσκευές, δεν υπάρχει το Tibo. Μετά από επικοινωνία με την mls μου είπαν ότι πρέπει να δηλωθεί ως Mls 3850. Κατεβάζεις το αρχείο, πηγαίνεις στο folder του υπολογιστή σου με τα Temp (πάντα στον σκληρό C), ανοίγεις το update pack και πηγαίνεις στο devicefs. Αντιγράφεις στην κάρτα σου όλα τα δεδομένα εκτός από το folder Skin. Μετά ανοίγεις το αρχείο destinator.ini και στην καταχώρηση firsttime=0 το αλλάζεις σε firsttime=1. Φυσιολογικά πρέπει να τρέξει...σε εμένα έτρεξε.

Τα δύσκολα τώρα...αν έχεις τους χάρτες Ευρώπης και Ασίας (μέρος) δεν μπορείς να τα αναβαθμίσεις on line και δεν υπάρχει τρόπος...Πρέπει να πας την συσκευή στα γραφεία τους και το κόστος ανέρχεται στα 30€ παρακαλώ και πρέπει να την αφήσεις για 2 ημέρες.

Από εβδομάδα θα πάω την δικιά μου...οπότε θα μπορέσω να μάθω και να σας πω περισσότερα!

Οψόμεθα!!!

Last edited by LPAVLOS; 12-10-2013 at 14:14. Λόγος: συντακτικά θέματα...
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 12-10-2013, 14:36
V.Stratos Ο/Η V.Stratos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Greece
Μoto: R1200GSAdventure '11
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για το TiBo A4050

Εμένα μου είπαν 30€ απο 4-15 μέρες..
Τους ρώτησα αν νομίζουν πως είναι η ΝΑΣΑ και τους στέλνω software πυραυλου αλλα φυσικά δεν απάντησε..
Μόνος μου περνάω χάρτες σε 20-30'..εκει θέλουν 15 μέρες..εεε ας προσλάβουν 1-2 άτομα ακόμα να εξυπηρετούν τον κόσμο..
Κρίμα πολύ κρίμα που δε τους δίνουν online update. Κάποτε πλήρωσα 120€ για να περάσω χάρτες Ευρώπης κ Ελλάδας..θα έπρεπε να είχε καλύτερο after sales η MLS.
Συν του ότι από Βόλο για Θεσσαλονίκη θέλει πήγαινε έλα το κούριερ 40€ !!! Άρα καταλήγω πάλι να πληρώνω 70€.. Χάλια..


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 12-10-2013, 15:58
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για το TiBo A4050

και δεν έχει ξεκαθαριστεί το βασικότερο...κάθε πότε πρέπει να σκάμε το 30άρι
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 19-10-2013, 10:18
LPAVLOS Ο/Η LPAVLOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: bmw r90s bmw r100rs bmw r50 bmw r25
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: Ερώτηση για το TiBo A4050

Νεότερη ενημέρωση...
Πήγα στην mls για την αναβάθμιση στους χάρτες της Ευρώπης. Από το τηλέφωνο μου είχανε πει να πάω, ότι κοστίζει 30 ευρώ και πρέπει να τους παραδώσω την συσκευή με τον φορτιστή.
Πηγαίνοντας εκεί, η κοπέλα της υποδοχής μου εξηγεί μετά από ερώτησή μου κάθε πότε θα πρέπει να πληρώνω το 30άρι. Μου είπε ότι η έκδοση που έχω είναι του 2008 και το 30άρι το καταθέτεις κάθε φορά που κάνεις αναβάθμιση (δηλαδή κάθε 2 χρόνια που βγαίνει καινούρια έκδοση).
Θεώρησα ότι μια αναβάθμιση πρέπει να γίνει μετά από 5 χρόνια και ρώτησα ποιά έκδοση θα μου βάλουν. Η απάντηση ήταν ότι τπυ 2013 δεν έχει βγει ακόμη και θα μου βάλουν του 2011!!!! Αν δεν βιάζομαι μου είπε να περιμένω του 2013 γιατί έχει πολλές αλλαγές. Αν βιάζομαι να πληρώσω το 30άρι τώρα και σε ένα μήνα να ξαναπάω να πληρώσω ακόμη ένα 30άρι...
Το μάζεψα έφυγα και θα ξαναπάω σε έναν μήνα....

Αυτοί που έχουν garmin πόσο πληρώνουν και κάθε πότε για αναβάθμιση σε χάρτες Ευρώπης? Η οι υπόλοιποι πλοηγοί....(μιλάω για χάρτες κι όχι για συσκευή) πόσο κοστίζουν σε προμήθεια και αναβαθμίσεις???
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Tibo A4050 hawk Πωλήσεις GPS & ενδοσυνεννοήσεων 4 27-03-2010 03:50
TIBO A4050 Gazi Πωλήσεις GPS & ενδοσυνεννοήσεων 9 23-03-2010 19:39
TIBO A4050 is !!!D E A D!!! Chris Pavlou Πλοήγηση - Hardware και Software 3 12-10-2009 22:46


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!