GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιό 21-04-2012, 21:19
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: Οικονομία στην βενζίνη 4 απλές συμβουλές

Reply With Quote
  #32  
Παλιό 21-04-2012, 21:23
pale Ο/Η pale βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: PERISTERI
Μoto: 1200GS
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή Απάντηση: Οικονομία στην βενζίνη 4 απλές συμβουλές

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Anubis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα βρηκα προς το παρον.Εν κατακλειδι ο τυπος λεει οτι 100αρα βενζινη δεν υπαρχει.Ολες ειναι 95 ρον με προσθετα τα οποια ομως δεν κανουνε καλο ισα ισα προκαλουνε μεγαλυτερες επικαθυσεις στον θαλαμο καυσης.Επισης η συμβουλη του ητανε να προτιμουμε βενζιναδικα που ανηκουνε σε εταιριες και οχι σε ιδιωτες γιατι οι εταιριες δεν κλεβουνε.Αυτα.
Προσωπικα εχω ακολουθησει την συμβουλη του και ανακαλυψα διαφορα μεχρι και 15% στα λιτρα!Ναι και ομως.Γεμιζα το αυτοκινητο με 73 λιτρα την στιγμη που το αμαξι μαζι με την ρεζερβα δεν ξεπερναει τα 63(10 λιτρα στα 60 ειναι το 1/6 δλδ το 15%)!!!!Πηγαινωντας στα Carrefour(στο πρατηριο εννοω που εχει απ'εξω μια εταιρια και οχι ιδιωτης) πραγματι γεμιζα με 60-62.Ισως φανει υπερβολικο σε καποιους ομως ειναι αυτο που μου συνεβη(δεν μου το ειπανε,δεν το ακουσα)Μαλιστα οταν ειπα στον πρατηριουχο οτι αποκλειεται να εχω τοσο μεγαλο τεποζιτο μου ειπε οτι αφενος τα τεποζιτα "παιζουνε" σε λιτρα και δεν ειναι στανταρ και αφετερου οτι τα Αλφα Ρομεο εχουνε πολυ μεγαλα τεποζιτα οπως και το δικο του (μια Αλφα Gtv)η οποια εχει 85 λιτρα ρεζερβουαρ.Φυσικα ελεγε ΜΑΛΑΚΙΕΣ.Ο καθενας μπορει να κρατησει οτι θελει απο αυτα και να αποριψει οτι θελει επισηΣΕγω αυτο που εγγυομαι ειναι οτι πλεον γεμιζω απο μεγαλη εταιρια και ΠΟΤΕ δεν εβαλα ουτε γραμμαριο παραπανω.

Σαφέστατος
Reply With Quote
  #33  
Παλιό 21-04-2012, 21:52
katsab Ο/Η katsab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 R
Μηνύματα: 812
Προεπιλογή Απάντηση: Οικονομία στην βενζίνη 4 απλές συμβουλές

ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΒΑΖΩ ΑΠΟ ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ.ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΙΤΡΑ ΤΟΥ GS ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΣΙΜΕΣ.ΕΤΣΙ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ Η 100αρα ΤΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ.ΟΙ ΠΡΟΤΡΟΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑΞΙΤΖΙΔΕΣ(ΕΧΩ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΤΟ),ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ(pirate).
Reply With Quote
  #34  
Παλιό 21-04-2012, 22:04
Anubis Ο/Η Anubis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Απάντηση: Οικονομία στην βενζίνη 4 απλές συμβουλές

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από katsab Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ Η 100αρα ΤΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ.
Καλα το πηγαινες αυτο το τελευταιο γιατι το ειπες?Δεν υπαρχει αυτο το πραγμα φιλε μου.ΟΛΕΣ οι εταιριες φορτωνουνε το ιδιο καυσιμο απο τις ιδιες δεξαμενες και το μονο που κανουνε ειναι να βαζει η καθεμια διαφορετικο προσθετο.Παλαιοτερα λεγανε οτι η BP Ultimate ερχεται απο Αγγλια.Τωρα που εξαγοραστηκε απο την ΕΛΠΕ εχουμε και Ελληνες υπαλληλους εκει?Μην τα τρωτε παιδια.Ολα ειναι μαρκετινγκ.
Reply With Quote
  #35  
Παλιό 22-04-2012, 12:27
leandros Ο/Η leandros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Χανιά
Μoto: BMW R1200GS 2011 Honda PCX-150 2013
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Απάντηση: Οικονομία στην βενζίνη 4 απλές συμβουλές

πώς θα βρούμε ποια πρατήρια είναι των εταιριών και όχι ιδιωτών;
Reply With Quote
  #36  
Παλιό 22-04-2012, 12:53
marioman Ο/Η marioman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθηνα, Νεα Σμυρνη
Μoto: R1200GS '10
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Προχθές Αμφιθεας και Αχειλεως στην Αθηνα-Φαληρο φουλαρα απλή. Μόλις είχε μηδενίσει η ένδειξη άρα είχα αλλα 20/30 χλμ. άρα αλλα 4/5 λίτρα. Του είπα να φάουλ άρει και μου έβαλε 18.5 λίτρα..... Τυχαίο ? δεν νομίζω.....
Reply With Quote
  #37  
Παλιό 22-04-2012, 13:02
κμβ Ο/Η κμβ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: gs adventure 2008
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Απάντηση: Οικονομία στην βενζίνη 4 απλές συμβουλές

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από leandros Εμφάνιση μηνυμάτων
πώς θα βρούμε ποια πρατήρια είναι των εταιριών και όχι ιδιωτών;
Πραγματικα θα βοηθουσε αν ξεραμε που βρισκονται μερικα απο αυτα για να διαπιστωσει και ο καθενος μονος του την διαφορα.
Reply With Quote
  #38  
Παλιό 22-04-2012, 17:09
Anubis Ο/Η Anubis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Απάντηση: Οικονομία στην βενζίνη 4 απλές συμβουλές

Φανταζομαι παιδια στα καρφουρ ειναι εταιρικα.τωρα δεν ξερω να σας πω σιγουρα.Μαλλον απο την αποδειξη βλεπουμε εαν ειναι Α.Ε η ιδιωτικη επιχειρηση.
Reply With Quote
  #39  
Παλιό 22-04-2012, 19:54
Anubis Ο/Η Anubis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Απάντηση: Οικονομία στην βενζίνη 4 απλές συμβουλές

Για ριξτε μια ματια και σε αυτο το ποστ ρε μαγκες!Ειναι απο συμφορουμιτη στο apriliabikers.Εαν ισχυει κατι τετοιο ειναι ΦΟΒΕΡΟ.
Τελευταια τεσσερα γεμισματα εκανα το εξης...3 φορες φουλ γεμισμα με ΒΡ100αρα και ενα με απλη ΕΚΟ...Οι συνθηκες μεικτές και σχεδον πανομοιοτυπες και τις 4 φορες,πολη τα ξίδι κοντινο και ταχυτητες απο μικρες εως τελικες...Με την 100αρα ειδα...αυτονομια την πρωτη φορα 198 χλμ,την δευτερη 206 και την τριτη 197...Αμεσως μετα στο γεμισμα με απλη ΕΚΟ ειδα αυτονομια 302χλμ...(εννοειται ολα μεχρι ρεζερβα...).Εχει παρατηρησει κανεις αλλος μηπως αν οι 100αρες εχουν μικροτερη αυτονομια;...Καποια σκασιματα που παρατηρησα με τις 100αρες τα βλεπετε φυσιολογικα;...Να πω και την αληθεια διαφορά επιδοσεων ΔΕΝ διεκρινα τοσο αισθητη ωστε να αξιζουν τα χρηματα της 100αρας...Και οσο για την αυτονομια...ακουω γνωμες... )

Τελευταια μετρηση που εκανα...Απλη αμολυβδη,αναψε λαμπακι ρεζερβας(που σημαινει οτι εχω αλλα 5lt μεσα...)στα 290κμ...καλα ειναι...ειδικα σε σχεση με τα 195 και κατι με την 100αρα αμολυβδη... Και η τελευται μετρηση εγινε σε μεικτες συνθηκες...



Φίλε δεν υπάρχει περίπτωση να είδες τέτοια διαφορά στην κατανάλωση εξαιτίας των οκτανίων της βενζίνης, κάτι άλλο έφταιγε.

Κι εγω ετσι λεω...(ριξε μια ματια στο ποστ Νο20...στην ιδια ενοτητα...). Αλλά δεν ειναι τυχαιο,μόνο με 100αρα να ρουφαει παρα πολυ και με Απλη να ανεβαζει αυτονομια αλλα 100χλμ...Τι να πω;...

Τι να πω ρε παιδια οσο ψαχνω τοσο διαβαζω τετοια περιεργα οσον αφορα τις βενζινες!
Reply With Quote
  #40  
Παλιό 22-04-2012, 22:36
katsab Ο/Η katsab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 R
Μηνύματα: 812
Προεπιλογή Απάντηση: Οικονομία στην βενζίνη 4 απλές συμβουλές

ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΤΑ ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ(SHELL),4 ΣΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΗΡΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΤΙΚΟΙ.π.χ.
ΔΕΝ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΕ ΜΠΕΤΟΝΙΑ,ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΜΠΕΤΟΝΙΑ.ΔΕΝ ΣΟΥ ΒΑΖΕΙ ΒΕΝΖΙΝΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ(ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ),ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Οικονομία Καυσίμων έως 30% alfred69 Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 13 11-05-2012 11:44
Τροποποίηση σύμβασης Cosmote και καταγγελία συμβολαίων Kosttis Τηλεφωνία 14 26-01-2012 22:42
Οικονομία (χωρίς λόγια) Gazi Επικαιρότητα 10 15-12-2010 12:41
Οικολογικό! Black_Shadow Χιούμορ 4 20-02-2009 01:07
Οικολογική... κουκούλα KostasGS Χιούμορ 6 01-01-2009 15:51


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:46.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!