GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 17-08-2011, 23:16
cm246 Ο/Η cm246 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: London
Μoto: R1150GS 2001 R80/7 1979
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Πραγματικά είναι ωραίο να χαιρετάς και φυσικά να σε χαιρετάνε. Αυτό το αίσθημα συναδελφικότητας σε κάνει να αισθάνεσαι ότι υπάρχει ένας σεβασμός μεταξύ των μοτοσικλετιστών που δεν υπάρχει αλλου.

Εγώ χαιρετώ με το χέρι και όταν αυτό είναι ασφαλές να το κάνω. Ειδικά εδώ στην Αγγλία οι μοτοσυκλετιστές αν και λιγότεροι χαιρετάμε πάντα.
Στην Ελλάδα σε ταξίδια που έχω κάνει έχω διαπιστώσει ότι η πλειοψηφία χαιρετάει η παίζει φώτα αλλα μου έχει τύχει να χαιρετήσω και να με κοιτάξει ο άλλος λες και είμαι εξωγήινος!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 17-08-2011, 23:20
mimis82 Ο/Η mimis82 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μoto: R 1200 GS 04
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από cm246 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα μου έχει τύχει να χαιρετήσω και να με κοιτάξει ο άλλος λες και είμαι εξωγήινος!
Αυτό είδα και γώ στην τελευταία βόλτα από πολλούς και άρχισα να αναρωτιέμαι...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 17-08-2011, 23:26
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

παντα χαιρεταω!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 18-08-2011, 00:13
erasel Ο/Η erasel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: f650gs 2007
Μηνύματα: 1,372
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Aν το επιτρέπουν οι συνθήκες χαιρετάω ! Πάνω σε στροφή π.χ. δεν χαιρετάω .

Και αν βρίσκομαι σε ευθεία και μπορώ χαιρετάω με το χέρι ενώ αν βρίσκομαι σε στιγμή όπου χρειάζεται να έχω και τα δυο χερια στο τιμόνι αναβοσβήνω φώτα !
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 18-08-2011, 09:27
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

εγω προτιμω με το ποδι
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 18-08-2011, 09:51
donnatella Ο/Η donnatella βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μoto: F650 GS 2003
Μηνύματα: 1,381
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από erasel Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν το επιτρέπουν οι συνθήκες χαιρετάω ! Πάνω σε στροφή π.χ. δεν χαιρετάω. Και αν βρίσκομαι σε ευθεία και μπορώ χαιρετάω με το χέρι ενώ αν βρίσκομαι σε στιγμή όπου χρειάζεται να έχω και τα δυο χερια στο τιμόνι αναβοσβήνω φώτα !


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από squad Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω προτιμω με το ποδι
Αν και δεν το προτιμώ, κάποιες φορές επιβάλλεται, λόγω συνθηκών οδήγησης.
Επίσης, είναι πολύ συνηθισμένο στο εξωτερικό απ' ότι έχω καταλάβει.


Θα συμφωνήσω με τους προηγηθέντες, φίλους, προσθέτοντας ότι, είναι πραγματικά όμορφο και συνάμα πολύ παρήγορο, το φαινόμενο του καθοδόν χαιρετισμού μεταξύ μοτοσυκλεττιστών ( ό,ποιας εταιρίας ), αν μη τι άλλο ως ένδειξη αναγνώρισης, σεβασμού και αλληλεγγύης μεταξύ μας.

Κάτι σαν την αυθόρμητη "Καλημέρα" που σου απευθύνουν οι άνθρωποι, στην επαρχία συνήθως, ακόμη και αν δε σε γνωρίζουν. Σε χαιρετούν, καθώς διασταυρώνονται οι ματιές σας κι ας είσαι απλά ένας άγνωστος, περαστικός, μάλλον γιατί τους φαίνεται αφύσικο και αγενές να μην σε χαιρετήσουν.

Ενδειξη ανθρωπιάς είναι κι όχι ένδειξη εξωγήϊνης ζωής, όπως πολλοί το αντιλαμβάνονται... Αλλά έτσι όπως έχει γίνει η ζωή μας στις τσιμεντουπόλεις, μοναχική, φοβισμένη, προκατειλημμένη και κομπλεξική.... πού να μείνει χώρος και χρόνος για μια απλή, αυθόρμητη κι ανθρώπινη συμπεριφορά?

Last edited by donnatella; 18-08-2011 at 09:54.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 18-08-2011, 09:58
erasel Ο/Η erasel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: f650gs 2007
Μηνύματα: 1,372
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από donnatella Εμφάνιση μηνυμάτων


Αν και δεν το προτιμώ, κάποιες φορές επιβάλλεται, λόγω συνθηκών οδήγησης.
Επίσης, είναι πολύ συνηθισμένο στο εξωτερικό απ' ότι έχω καταλάβει.


Θα συμφωνήσω με τους προηγηθέντες, φίλους, προσθέτοντας ότι, είναι πραγματικά όμορφο και συνάμα πολύ παρήγορο, το φαινόμενο του καθοδόν χαιρετισμού μεταξύ μοτοσυκλεττιστών ( ό,ποιας εταιρίας ), αν μη τι άλλο ως ένδειξη αναγνώρισης, σεβασμού και αλληλεγγύης μεταξύ μας.

Κάτι σαν την αυθόρμητη "Καλημέρα" που σου απευθύνουν οι άνθρωποι, στην επαρχία συνήθως, ακόμη και αν δε σε γνωρίζουν. Σε χαιρετούν, καθώς διασταυρώνονται οι ματιές σας κι ας είσαι απλά ένας άγνωστος, περαστικός, μάλλον γιατί τους φαίνεται αφύσικο και αγενές να μην σε χαιρετήσουν.

Ενδειξη ανθρωπιάς είναι κι όχι ένδειξη εξωγήϊνης ζωής, όπως πολλοί το αντιλαμβάνονται... Αλλά έτσι όπως έχει γίνει η ζωή μας στις τσιμεντουπόλεις, μοναχική, φοβισμένη, προκατειλημμένη και κομπλεξική.... πού να μείνει χώρος και χρόνος για μια απλή, αυθόρμητη κι ανθρώπινη συμπεριφορά?

Καλά, μην νομίζεις κιόλας ότι στην επαρχία είμαστε καλύτεροι ..απλώς οι συνθήκες είναι λίγο καλύτερες !

Πάντως συμφωνώ ο χαιρετισμός σε μοτοσυκλετιστές σε ταξίδια είναι ένδειξη αναγνώρισης , σεβασμού και αλληλεγγύης !
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 18-08-2011, 10:19
donnatella Ο/Η donnatella βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μoto: F650 GS 2003
Μηνύματα: 1,381
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από erasel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, μην νομίζεις κιόλας ότι στην επαρχία είμαστε καλύτεροι ..απλώς οι συνθήκες είναι λίγο καλύτερες !

Πάντως συμφωνώ ο χαιρετισμός σε μοτοσυκλετιστές σε ταξίδια είναι ένδειξη αναγνώρισης , σεβασμού και αλληλεγγύης !
Αισθάνομαι ότι είναι αρκετά καλύτερες οι συνθήκες ζωής στην επαρχία. Οι αποστάσεις είναι πιο μικρές, οι μετακινήσεις πιο σύντομες κι ο χρόνος επαρκής για τις καθημερινές υποχρεώσεις, ώστε να αφήνει περιθώριο για σκέψη και για επαφή με τους συνανθρώπους.
Μπορεί οι κοινωνίες νά 'ναι πιο κλειστές και οι περισσότεροι να γνωρίζονται μεταξύ τους, που δεν είναι πάντα καλό, αλλά πιστεύω ότι είναι πιο ανθρώπινη η καθημερινή διαβίωση.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 18-08-2011, 10:30
erasel Ο/Η erasel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μoto: f650gs 2007
Μηνύματα: 1,372
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από donnatella Εμφάνιση μηνυμάτων
Αισθάνομαι ότι είναι αρκετά καλύτερες οι συνθήκες ζωής στην επαρχία. Οι αποστάσεις είναι πιο μικρές, οι μετακινήσεις πιο σύντομες κι ο χρόνος επαρκής για τις καθημερινές υποχρεώσεις, ώστε να αφήνει περιθώριο για σκέψη και για επαφή με τους συνανθρώπους.
Μπορεί οι κοινωνίες νά 'ναι πιο κλειστές και οι περισσότεροι να γνωρίζονται μεταξύ τους, που δεν είναι πάντα καλό, αλλά πιστεύω ότι είναι πιο ανθρώπινη η καθημερινή διαβίωση.

Ετσι είναι donatella !
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 18-08-2011, 12:16
donnatella Ο/Η donnatella βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μoto: F650 GS 2003
Μηνύματα: 1,381
Προεπιλογή Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???

Συμπερασματικά, λοιπόν και για να επαν-έλθουμε στο αρχικό θέμα, που έθεσε ο Δημήτρης, λέμε ΝΑΙ στον καθοδόν χαιρετισμό μεταξύ μοτοσυκλεττιστών :

-είτε με τα φώτα,
-είτε με το χέρι, ή με μερικά δάκτυλα ( τις σεμνές χειρονομίες εννοείται μην παρεξηγηθώ )
-είτε με το πόδι,
-είτε με ένα απλό νεύμα του κεφαλιού μας,

όπως βολεύεται ο καθένας μας, ανάλογα πάντα με τις συνθήκες της οδήγησης και του δρόμου, ώστε να μην θέτουμε τον εαυτό μας, ή τους γύρω μας, σε κίνδυνο.

Είναι ένδειξη πολιτισμού, πνευματικής καλλιέργειας και αν μη τι άλλο, δεν βλάπτει κανέναν. Αντιθέτως, ωφελεί και πιστεύω ότι, καλόν είναι να το αναπαράγουμε. Αφενός μεν, για εμάς, τους ίδιους, αφετέρου δε, για τον υγιή παραδειγματισμό και άλλων συνανθρώπων μας.

Και πού ξέρετε?

Ίσως σε λίγα χρόνια από τώρα, να γίνουμε περισσότεροι εμείς, οι "περίεργοι και ενθουσιώδεις" μοτοσυκλεττιστές που, διανύοντας μικρές, ή και μεγαλύτερες αποστάσεις, θα χαιρετιόμαστε αμοιβαία όταν θα συναντιόμαστε στο δρόμο και έτσι να μη νιώθουμε τόσο μόνοι και "παράταιροι" στους δρόμους της ίδιας μας της χώρας.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Να ξεκινήσουμε το '11 με καφέ; και πριν βγει η εβδομάδα το γυρνάμε στα κοκορέτσια; nikos-x Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 22 07-01-2011 17:55
TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα.. hercu Τεχνικά θέματα διάφορα 66 07-01-2010 14:59
Αλλαγή χρώματος...ΟΧΙ με το συνηθισμένο βάψιμο άλλα με μεμβράνες... xurxes Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 17 25-12-2009 13:50
Έρευνες: “Γεννηθήκαμε για να πιστεύουμε στον Θεό” skippybi Κόσμος 1 16-09-2009 00:23
Ενέργειες που πρέπει να κάνουμε ενώ περιμένουμε ασθενοφόρο ! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Γενικά - Αναβάτης 11 16-04-2009 12:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:54.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!