GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 11-01-2013, 20:50
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Έχω τραγανιστά νέα. Ελέγχθηκε και ο τελευταίος βενζινάς που ήθελα να ελέγξω ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. (τσεκάρω καιρό διάφορους...φθηνούς και ακριβούς)

Έφαγα όλη την βενζίνη μέχρι σημείου να αρχίσει να διαμαρτύρεται η αντλία πιάνοντας που και που αέρα όπως κουνιόταν η μοτοσυκλέτα. Φουλάρησα και μαντέψτε! 23,55 λίτρα :faskelo: (στο 22άρι υπενθυμίζω ρεζερβουάρ και όπως λέει η BMW στο μάνουαλ usable 22liters) Δηλαδή και 22,5 να παίρνει μέσα και 23 να παίρνει... η αντλία 22 μπορεί να καταναλώσει γιατί μετά δεν μπορεί να τραβήξει άλλο.

Γυρίζω στο σπίτι (1 χιλιόμετρο από το πρατήριο) και ξεκινάω την διαδικασία που σκεφτόμουν. Να αδειάσω το ρεζερβουάρ με αντλία σε ογκομετρημένα δοχεία. Τα ογκομέτρησα με διαγραμμισμένο μπουκάλι βάζοντας μέσα στα μπιτόνια λίτρο λίτρο και σημαδεύοντάς τα με μαρκαδόρο. Τράβηξα φωτό... τράβηξα και βίντεο την όλη διαδικασία. Όμως επειδή μου πήρε πολύ ώρα, θα το κάνω ένα μοντάζ να κόψω σημεία που δεν έχουν ενδιαφέρον και μόλις το ετοιμάσω θα το δείτε.Το αποτέλεσμα για να μην σας κρατάω σε αγωνία, είναι ότι είχα δίκιο σε ότι έλεγα ως τώρα για το ρεζερβουάρ μου.


Πάμε λοιπόν....

'Οπως είπα, άφησα το ρεζερβουάρ να πατώσει σχεδόν και πάω να φουλάρω.
Η αντλία σταματάει στα 23,55 λίτρα σε πρατήριο που το είχα για καλό. (έτσι έδειχνε παλιότερα πάντως)
Μετά από χαλαρή κουβέντα με τον υπάλληλο φεύγω και πάω στο σπίτι όπου και ετοιμάζω την επιχείρηση "άδειασμα του ρεζερβουάρ να δω πόσο παίρνει επιτέλους μέσα.

Φουλαρισμένος λοιπόν ως επάνω.





Και εδώ τα δοχεία που ογκομέτρησα με ένα ογκομετρημένο δοχείο του λίτρου, ρίχνοντας μέσα στα μπιτόνια λίτρο λίτρο.



Δεν τα ογκομέτρησα όλα, γιατί μέτραγα με το 4λιτρο ογκομετρημένο τις ποσότητες στα άλλα.



Πήρα και την τρόμπα και ξεκίνησα... (θα δείτε το σχετικό βίντεο που ετοίμασα από κάτω)

Μόλις αφαίρεσα 18 ακριβώς λίτρα.... άναψε το λαμπάκι της ρεζέρβας.Το κίτρινο δίπλα στο μεγάλο πράσινο της νεκράς (όπως τα έλεγα συνέχεια δηλαδή. Λαμπάκι σημαίνει άλλα 4 λίτρα για κατανάλωση όπως ακριβώς λέει και το μάνουαλ της BMW)



...και νάτα τα δοχεία μου.



Κατά διαβολική σύμπτωση κατάφερα να βγάλω ΑΚΡΙΒΩΣ 22 λίτρα μέσα από το ρεζερβουάρ. 10 στο μεγάλο, 5 στο 5λιτρο, 4 στο 4λιτρο που είναι ακριβώς ίδιο με το ογκομετρημένο 4λιτρο και 3 στο ογκομετρημένο. Σύνολο 22 λίτρα ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

Όσο και να προσπάθησα μετά μετακινώντας το σωληνάκι της τρόμπας παντού μέσα στο ρεζερβουάρ, δεν κατάφερα να βγάλω άλλη. Σίγουρα θα υπήρχε ακόμα μια μικροποσότητα που δεν μπορούσα να πιάσω. Με στεναχώρησε αρχικά αυτό, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αφού έβγαλα 22 λίτρα, η μοτοσυκλέτα λογικά δεν θα μπορεί να πάρει μπροστά (βάσει των 22 λίτρων usable που λέει η BMW)
Άρα πάμε να δοκιμάσουμε! (θα το δείτε live στο video πως η μοτοσυκλέτα ΔΕΝ παίρνει μπροστά. Άρα, ακόμα και να υπήρχε κι άλλη βενζίνη στο ρεζερβουάρ (κάνα μισόλιτρο λέω εγώ) η αντλία δεν μπορεί να το πιάσει να το καταναλώσει. Άρα η BMW ήταν ολόσωστη όταν έλεγε usable 22 liter. Άρα σαφέστατα δεν γινόταν να μου βάλουν 23,55 λίτρα μέσα. (μου έχουν βάλει μέχρι 24,15 λίτρα! :gun_owned:

Και εδώ η φωτό όταν έριξα πίσω την βενζίνη στο ρεζερβουάρ. Γέμισε και πάλι μέχρι επάνω.





...κι εδώ το βίντεο μονταρισμένο γιατί η όλη διαδικασία μου πήρε σχεδόν 1½ ώρα!!! Για όποιον πιστεύει ότι υπάρχει δόλος, μπορώ να του δώσω όλο το αμοντάριστο βίντεο των 6Gb σε 720p ανάλυση. :shades:


Απολαύστε


Reply With Quote
  #2  
Παλιό 11-01-2013, 21:00
costas68gr Ο/Η costas68gr βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: καβαλα
Μoto: BMW F800GS(2010)sold! Honda xl700v(ποδηλατο!)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Που ειναι το κρατος πιος κανει ελεγχο ΚΑΝΕΝΑΣ μονο φορους ζητανε να πληρωνουμε
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-01-2013, 21:03
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Ολες οι αντλιες "κλεβουνε" το νομιμο ποσοστο που τους δινει το υπουργειο.
Το ποσο ειναι αυτο οσο και να εψαξα δεν μπορεσα να το βρω.
Πραγματικα θα ηταν ευχαριστη εκπληξη για μενα εαν πηγαινες στο πρατηριο και εβαζες 22 λιτρα ακριβως.
Εδω το κορσα με 40αρι τεποζιτο παντα γεμιζει με 42 λιτρα.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 11-01-2013, 21:28
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

να ξεκαθαρίσω οτι δεν εχω δει το βίντεό σου ακόμα παρά μόνο έχω διαβάσει το παρόν...
επιπλέον, δεν γνωρίζω τι λέει το μανιουαλ της μπεμβέ παρά μονο το "usable 22 lt" που λες....

προκειμένου λοιπόν να καταλάβω, λύσε μου την απορία....

αν το "usable" είναι 22 λίτρα, πόση είναι η "total capacity"? (δικός μου όρος)
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 11-01-2013, 21:37
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

συγχαρητηρια για το κουραγιο σου.
απλα πλεον ειναι δεδομενο οτι κλεβουν- οχι ολοι-
μηπως ο καθενας μας να λεει το βενζιναδικο,την εμπειρια του η λετε να βρουμε μπελα?
....εχω 2 τσεκαρισμενα
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 11-01-2013, 21:41
Kituma Ο/Η Kituma βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Τι έκατσες και έκανες ρε άνθρωπε;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 11-01-2013, 21:50
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Μπράβο βρε Αλέξανδρε για τον κόπο που έκανες

Αλλά κ για την ενημέρωση!!!!

Σημαντική η γνώση, αλλά σημαντικότερο πως θα την χρησιμοποιήσουμε....

Με έβαλες σε ιδέες να πηγαίνω με το μπιτόνι το 10λιτρο να αγοράζω βενζίνη

for share
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 11-01-2013, 21:55
corei7 Ο/Η corei7 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ATHINA
Μoto: 1200GS
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Θα ήταν καλό να ακούγαμε την άποψη του βενζινά
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 11-01-2013, 22:08
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MOYTPO Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολες οι αντλιες "κλεβουνε" το νομιμο ποσοστο που τους δινει το υπουργειο.
Το ποσο ειναι αυτο οσο και να εψαξα δεν μπορεσα να το βρω.
Το ποσοστό ΝΟΜΙΜΗΣ απόκλισης είναι 0,5% (επίσημα από το κλιμάκιο μετρολογίας του υπουργείου ανάπτυξης που μίλησα)
Τραβιέμαι πολύ καιρό με τα πρατήρια κι έχω άσχημη εμπειρία απ όλους.
Έχω δει μέχρι 24,14 λίτρα να μου βάζουν!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyrakos35 Εμφάνιση μηνυμάτων
να ξεκαθαρίσω οτι δεν εχω δει το βίντεό σου ακόμα παρά μόνο έχω διαβάσει το παρόν...
επιπλέον, δεν γνωρίζω τι λέει το μανιουαλ της μπεμβέ παρά μονο το "usable 22 lt" που λες....

προκειμένου λοιπόν να καταλάβω, λύσε μου την απορία....

αν το "usable" είναι 22 λίτρα, πόση είναι η "total capacity"? (δικός μου όρος)
Έχει κάποια σημασία αυτό? Από τη στιγμή που η αντλία του ρεζερβουάρ μπορεί να κατανάλωσει (από φουλ φουλάρισμα) 22 λίτρα, τι σημασία έχει αν παίρνει μισό ή 1 λίτρο ακόμα μέσα (που δεν μπορεί να το ρουφήξει η αντλία?) Από τη στιγμή που 22 μπορώ να καταναλώσω... δεν μπορούν να μου βάλουν πάνω από 22!
Κι επίσης... δες το βίντεο. Όταν αφαίρεσα 22 λίτρα, η μοτοσυκλέτα ΔΕΝ έπαιρνε μπροστά. Τι περισσότερο πρέπει να δείξω?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από corei7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήταν καλό να ακούγαμε την άποψη του βενζινά
Τι να ακούσουμε? Θα σου πει έχει ανοχές και ποτέ δεν παίρνουν μέσα όσο λένε οι κατασκευαστές αλλά λίγο παραπάνω.
Πόσο παραπάνω ρε μλκα βενζινά? 2 λίτρα παραπάνω??? Είχε πρόβλημα η BMW να πει ότι το ρεζερβουάρ παίρνει 24 κι όχι 22? Ή μήπως ότανβ έφτιαξαν το ρεζερβουάρ στο εργοστάσιο και το γέμισαν δεν είδαν ότι παίρνει μέσα Χ λίτρα και μπορεί να καταναλώσει Ψ (όσα μπορεί να ρουφήξει η αντλία)
Σε παραπέμπουν στις σφραγίδες των ελέγχων που έχουν κολλημένα πάνω στις αντλίες από τα κλιμάκια του υπουργείου και λένε ΝΑ είμαι εντάξει!
Δε μας λένε όμως πως οι αντλίες τους έχουν ηλεκτρονικούς μηχανισμούς που αλλοιώνουν την ένδειξη και λειτουργεί εξ αποστάσεως με τηλεκοντρόλ. Και στην χειρότερη περίπτωση ότι οι σφραγίδες "αγοράζονται" (σε εισαγωγικά το αγοράζονται)
Λες και δεν τα ξέρουμε!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 11-01-2013, 22:11
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο βρε Αλέξανδρε για τον κόπο που έκανες

Αλλά κ για την ενημέρωση!!!!

Σημαντική η γνώση, αλλά σημαντικότερο πως θα την χρησιμοποιήσουμε....

Με έβαλες σε ιδέες να πηγαίνω με το μπιτόνι το 10λιτρο να αγοράζω βενζίνη

for share
πηγα να το κανω και μου ειπαν, οτι βασει νομου , απαγορευεται να σου βαζουν βενζινη σε πετονια...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!