GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Πολιτική επικαιρότητα στην Ελλάδα & στον κόσμο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 26-11-2013, 17:36
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμερα;;

Αριστοκρατικοί - Δημοκρατικοί, Πράσινοι - Βένετοι, Βενιζελικοί - Βασιλικοί, Αριστεροί - Δεξιοί, Νεοφιλελεύθεροι - Σοσιαλιστές ή τελικά Προοδευτικοί - Συντηρητικοί...

Το ερώτημα και κατ' επέκταση η αναζήτηση είναι στο νόημα γενικότερα των επιδιώξεων στην πολιτική ζωή του τόπου ή ακόμη καλύτερα (και γιατί όχι άλλωστε) παγκόσμια.
Χωρίς να αποκλείονται οι επιστημονικές αναλύσεις, από όποιον τις διαθέτει, ο σκοπός είναι να προσδιορίσουμε τι μπορεί να σημαίνει και ακριβέστερα τι πρέπει να επιδιώκει η κάθε πλευρά, με απλά λόγια και νοήματα.
Αν και διακρίνεται από διπολισμό η ερώτηση, νομίζω πως πάντα κάπως έτσι είναι η πραγματικότητα. Οι ενδιάμεσες αποχρώσεις είναι αναγκαίες για το καλύτερο επίπεδο, όμως οι πόλοι είναι η βασική παράμετρος.
Έχετε κάθε λόγο να αρπαχτείτε, να βριστείτε, να ξεκατινιαστείτε, αλλά είναι απαραίτητο να το αιτιολογήσετε.
Καλό θα είναι να μην μακρηγορήσουμε με παραθέσεις λεπτομερειών (ημερομηνίες, λεπτομερείς αντιπαραθέσεις πολιτικών κλπ) ωστόσο, αν κάποιος το θεωρεί αναγκαίο στην τεκμηρίωση των απόψεων του ας το κάνει.
Επίσης, να ξέρετε πως, συνήθως σε ένα μακροσκελέεεεεεεεεστατο κείμενο, οι περισσότεροι διαβάζουμε λίγο στην αρχή, λίγο στο τέλος και απαντάμε τσάτρα πάτρα όπως το καταλάβαμε.

Στο τέλος, αν χρειαστεί, φωνάζουμε και κανέναν αλβανό για σφουγγάρισμα!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 26-11-2013, 17:41
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Reply With Quote
  #3  
Παλιό 26-11-2013, 18:02
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων

Αλβανό είπα όχι αρβανίτη!!!!!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 27-11-2013, 00:22
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλβανό είπα όχι αρβανίτη!!!!!!!
Στο τέλος θα πεις και Δαναό το βλέπω ....
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 27-11-2013, 09:44
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Αδερφέ δύσκολα μας βάζεις. Εδώ δεν μπορούμε να βρούμε ούτε ποιοί κάνουν τους δεξιούς ή τους αριστερούς πλέον! οι οικονομικές εξελίξεις επέβαλλαν "κινητικότητα και διαθεσιμότητα" και στις ιδεολογίες! σε άλλα ο Καμένος είναι πιο αριστερός από την Παπαρήγα και σε άλλα ο Σύριζα πιο δεξιός από τον Άδωνη.
Πιο εύκολα βλέπω να αποκαθίσταται το δίπολο Ολυμπιακός - Παναθηναικός παρά το Δεξιός - Αριστερός, κι αυτό ελπίζω τουλάχιστον χωρίς τη βοήθεια... κινέζων!!!
ΥΓ: δες που φτάσαμε: Πως αναλύει το Game of Thrones o... Ριζοσπάστης - NEWS247
Σε λίγο θα διαβάζεις πολιτική ανάλυση στο "φως των σπόρ" από τον Αλέφαντο και θάναι και "στα πάντα όλα" σωστός!!

Last edited by Carduelis; 27-11-2013 at 10:04.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 27-11-2013, 10:38
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Ακριβώς όπως τα λες Νότη μου!!!!!
Αυτός είναι και ο λόγος που κάνω την ερώτηση. Εννοείται πως το ιδεολογικό κενό που προέκυψε στο τέλος του προηγούμενου αιώνα, άφησε πολλούς ξεκρέμαστους κι εμένα μαζί... Δεν μιλάω μόνο για την κατάρρευση της ΕΣΣΔ (άλλωστε οι περισσότεροι είχαμε από χρόνια απομακρυνθεί από αυτό το μοντέλο), αλλά για την στάση μας γενικότερα απέναντι στις επερχόμενες εξελίξεις.
Σαν να λέμε μια θεωρία που να μπορεί να υποστηρίξει τις πράξεις μας.
Οι παγιωμένες αντιλήψεις της προηγούμενης γενιάς (απότοκα της βιομηχανικής εποχής) νομίζω πως παρήκμασαν και αν οι συντηρητικοί εκείνης της περιόδου, είναι πια μουσειακά απολιθώματα, όσοι θεωρούν τους εαυτούς τους υποστηρικτές της προόδου νοιώθουν την ανάγκη να ανοίξουν ένα νέο δημιουργικό μονοπάτι σκέψης.
Κάτι τέτοιο φυσικά (ή πιο σωστά "θεωρώ") δεν θα μπορούσε να είναι παρθενογένεση, αλλά απόσταγμα εμπειρίας.
Χοντρικά, οι δικές μου ανησυχίες προσδιορίζονται στο τι μπορεί να θεωρούμε ως επιθυμητό σκοπό και μετά, αρκετά πιο εύκολα να προσδιορίσουμε τους επιμέρους στόχους.
Αυτά, με την καλημέρα μου!!!!

Last edited by yannis; 27-11-2013 at 10:39.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 26-11-2013, 17:42
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αριστοκρατικοί - Δημοκρατικοί, Πράσινοι - Βένετοι, Βενιζελικοί - Βασιλικοί, Αριστεροί - Δεξιοί, Νεοφιλελεύθεροι - Σοσιαλιστές ή τελικά Προοδευτικοί - Συντηρητικοί...

Το ερώτημα και κατ' επέκταση η αναζήτηση είναι στο νόημα γενικότερα των επιδιώξεων στην πολιτική ζωή του τόπου ή ακόμη καλύτερα (και γιατί όχι άλλωστε) παγκόσμια.
Χωρίς να αποκλείονται οι επιστημονικές αναλύσεις, από όποιον τις διαθέτει, ο σκοπός είναι να προσδιορίσουμε τι μπορεί να σημαίνει και ακριβέστερα τι πρέπει να επιδιώκει η κάθε πλευρά, με απλά λόγια και νοήματα.
Αν και διακρίνεται από διπολισμό η ερώτηση, νομίζω πως πάντα κάπως έτσι είναι η πραγματικότητα. Οι ενδιάμεσες αποχρώσεις είναι αναγκαίες για το καλύτερο επίπεδο, όμως οι πόλοι είναι η βασική παράμετρος.
Έχετε κάθε λόγο να αρπαχτείτε, να βριστείτε, να ξεκατινιαστείτε, αλλά είναι απαραίτητο να το αιτιολογήσετε.
Καλό θα είναι να μην μακρηγορήσουμε με παραθέσεις λεπτομερειών (ημερομηνίες, λεπτομερείς αντιπαραθέσεις πολιτικών κλπ) ωστόσο, αν κάποιος το θεωρεί αναγκαίο στην τεκμηρίωση των απόψεων του ας το κάνει.
Επίσης, να ξέρετε πως, συνήθως σε ένα μακροσκελέεεεεεεεεστατο κείμενο, οι περισσότεροι διαβάζουμε λίγο στην αρχή, λίγο στο τέλος και απαντάμε τσάτρα πάτρα όπως το καταλάβαμε.

Στο τέλος, αν χρειαστεί, φωνάζουμε και κανέναν αλβανό για σφουγγάρισμα!!
αντιγραφη απο εδω συγνωμη αλλα με προλαβες......

Αααααααα....μεγαλο θεμα............
Παντως ο ΣΥΡΙΖΑ αριστερα ΔΕΝ ειναι........συμφωνα με την κατα Μαρξ θεωρια.
Οπως και το ΠΑΣΟΚ σοσιαλιστικο ουδεποτε ηταν......τουλαχιστον οχι συμφωνα με τη παράταξη των Ιακωβίνων (βλ. Γαλλικη επανασταση), και τον «ουτοπισμό» του Ανρί ντε Σαιν-Σιμόν.

Βεβαια σαν οροι σοσιαλισμος και αριστερα συνδεονται στενοτατα με πρωτο βαθμο συγγενειας........

Το πως αντιλαμβανεται ο καθενας μας τους ορους αυτους ειναι αντικειμενο μελετης απο ειδικους επιστημονες............

Μια γρηγορη ομως αναγνωση των πεπραγμενων του παρελθοντος λεει οτι, επειδη αυτοι οι οροι εμπεριεχουν γνωρισματα οπως την κατάργηση της ατομικής ιδιοκτησίας στα μέσα παραγωγής (χωραφια, εργοστάσια, επιχειρήσεις) και τη δημιουργία νέων συλλογικών σχέσεων παραγωγής, διανομής των προϊόντων και κατανομής του κοινωνικού πλούτου που θα εξυπηρετούν τις ανάγκες του κοινωνικού συνόλου κ.α. ομορφα χρησιμοποιουνται απο τους εκφραστες των σχετικων πολιτικων παραταξεων στην ελλαδα για αποκλειστικα και μονον δικο τους οφελος (και των γυρω υπο αυτων) πετωντας ενα αρκετα μεγαλο ξεροκομματου και στους υπηκοους με σκοπο την διατηρηση των κεκτημενων μεσω συνεχομενων επανεκλογων. Παραλληλα κτιζουν μια ασπιδα προστασιας των ιδιων και της πολιτικης τους ουτως ωστε να μην μπορει κανεις ευκολα να διεισδυσει........βλ. συγχρονοι Ελληνες Συνδικαλιστες)

Αυτη ομως δεν ειναι Αριστερα, ειναι η κατα το δοκουν παρερμηνεια της αριστερης ιδεολογιας του καθε τυχαρπαστου πολιτικολαγνου τεμπελη.......
Ειναι επισης η κατα το δοκουν παρερμηνεια της αριστερης ιδεολογιας του καθε τυχαρπαστου κοινου θνητου τεμπελη πολιτη που νομιζει (διοτι ετσι θελει να πιστευει) οτι η Αριστερα καθε αυτη ¨η με σοσιαλιστικο μανδυα θα τον κανει πλουσιο στον καναπε που καθεται χωρις να δουλευει........
Τετοιες αντιληψεις μονον κακο μπορουν να κανουν οπως κι εκανε οπουδηποτε κι αν εφαρμοστηκε.


στο επομενο μαθημα:
''ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει Δεξια''!!''
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 27-11-2013, 22:26
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα του σήμερα μπορεί να γίνει διαχωρισμός αριστεράς - δεξιάς. Δεξιά κυβέρνηση είναι αυτή που έχει ξεσκίσει τον κόσμο με κάθε είδους φόρο που δεν παραπέμπει σε πρακτική ελεύθερης αγοράς, παρά σε σοβιετικού προσανατολισμού οικονομία.


Ισως να υφίσταται στα μυαλά αμετανόητων καθοδηγημένων.

Για ποιά αριστερά μιλάμε; αυτή που εκμεταλλεύεται πρώτη απ'όλες τους εργασιοκτόνους νόμους;


Προσωπικά δεν ακούω πλέον κανέναν, δεν έχουν τι να μου πουν. Προσπαθώ μόνο μέσα στην καταιγίδα να μην αλλοτριώσω την προσωπικότητα και τις αρχές μου. Τους επαγγελματίες καρεκλάκηδες τους έχω γραμμένους στα μπελέκια μου!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-11-2013, 17:44
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα του σήμερα μπορεί να γίνει διαχωρισμός αριστεράς - δεξιάς. Δεξιά κυβέρνηση είναι αυτή που έχει ξεσκίσει τον κόσμο με κάθε είδους φόρο που δεν παραπέμπει σε πρακτική ελεύθερης αγοράς, παρά σε σοβιετικού προσανατολισμού οικονομία.


Ισως να υφίσταται στα μυαλά αμετανόητων καθοδηγημένων.

Για ποιά αριστερά μιλάμε; αυτή που εκμεταλλεύεται πρώτη απ'όλες τους εργασιοκτόνους νόμους;


Προσωπικά δεν ακούω πλέον κανέναν, δεν έχουν τι να μου πουν. Προσπαθώ μόνο μέσα στην καταιγίδα να μην αλλοτριώσω την προσωπικότητα και τις αρχές μου. Τους επαγγελματίες καρεκλάκηδες τους έχω γραμμένους στα μπελέκια μου!


Έτσι είναι διαμορφωμένο το σκηνικό σήμερα Γιάννη ότι να'ναι!!!

Τους καρεκλάκηδες τους έχεις γράψει εκεί που πρέπει να τους γράψουν το

συντομότερο όλοι,αυτοί σήμερα είναι αύριο δεν είναι αν τους έχουμε

γραμμένους,αν όχι τους έχεις για 3 και 4 γενιές!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 27-11-2013, 23:49
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Ισως θα έπρεπε να ορίσουμε πρώτα τι εννοούμε "συντήρηση".

Την διατήρηση του πολιτικού statous quo και μόνο;

Για μένα πχ, χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες, βαθιά συντηρητικό είναι το ΚΚΕ.

Ριζοσπαστική είναι η ΝΔ ψηφίζοντας νόμους που είναι ενάντια στην υποτιθέμενη ιδεολογία της.

ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ δεν το σχολιάζω καθόλου, αχταρμάς.



Αν αφήσουμε κατά μέρος τη συγκυρία, κι όπως λες Γιάννη ( αυθαίρετα ) βαφτίσουμε συντήρηση τη δεξιά, εγώ λέω το ίδιο ( αυθαίρετα ) συντήρηση και την αριστερά,
νομίζω ότι το ιδεατό θα ήταν κάπου ανάμεσα, ένα πάντρεμα των θετικών ένθεν κακείθεν.

Στον οικονομικό τομέα ναι, θέλω ελεύθερη αγορά κι ελεύθερα επαγγέλματα, υπό την υψηλή εποπτεία του κράτους ώστε να διατηρείται μιά ισορροπία και να υπάρχουν κανόνες αλλιώς θα γίνουμε ζούγκλα.

Θέλω έλεγχο των πρακτικών των τραπεζών ώστε να τίθενται όρια στην αδηφαγία τους.

Για να έρθουμε στην επικαιρότητα, που είναι κι ο προάγγελος του μέλλοντος, η υγεία θα ιδιωτικοποιηθεί και σίγουρα δεν είναι κακό, αρκεί να είναι προσβάσιμη σε όλους ανεξαιρέτως. Κι εδώ φυσικά η υψηλή εποπτεία του κράτους κι ο καθορισμός των περιθωρίων κέρδους είναι απαραίτητος.

Δεν ξέρω να πω που κατατάσσονται αυτά που γράφω, έτσι θα τα ήθελα.

Στον κοινωνικό τομέα, νομίζω ότι είναι "επικίνδυνο" να αναπτύξουμε θέσεις, θα πρέπει να πάμε στα επιμέρους κι εκεί μπορεί να γίνει κόλαση! Υποχρεωτικά θα εμπλακεί η θρησκεία κι οι πεποιθήσεις καθενός μας και θα γίνουμε μύλος, προτείνω να το αποφύγουμε.

Στην πολιτική; Το αρκούντως γεμάτο στομάχι γεννά ιδέες, το παραφουσκωμένο τρυφηλότητα και το άδειο βία.

Οντως δε φαίνεται να υπάρχει κάτι στον ορίζοντα, υποθέτω ότι γίνονται ζυμώσεις, θα περιμένουμε κουβεντιάζοντας στη μικρή " Βουλή " μας!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:57.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!