GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 21-10-2010, 09:52
jonyp Ο/Η jonyp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Preveza
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Απάντηση: Οι οδηγοί μοτοσυκλέτας παραβιάζουν το κόκκινο???

Πολύ μεγάλη ευθύνη πάντως φέρουν και οι "τέλεια καταρτισμένοι" μελετητές συγκοινωνιολόγοι που υπολογίζουν την χρησιμότητα και τον χρόνο εναλλαγής σε κάθε φανάρι (όπως και στα σήματα όπου σε μια στροφή που με δίπατο λεωφορείο μπορείς να στρίψεις με 120 και βάζουν όριο 60). Κάθε φανάρι θέλει μελέτη μακροχρόνια δεν μπαίνει έτσι …. α να χώσουμε ένα και εδώ γιατί νομίζω χρειάζεται ή γιατί το χρειάζεται ο μοναδικός κάτοικος του στενού ή γιατί έγινε ένα ατύχημα ή γιατί η ΦΑΝΑΡΕΞ δίνει καλές μίζες!
Εδώ που ζω βάλανε φανάρι σε κεντρική διασταύρωση που ποτέ δεν είχε ουρά για να περάσεις και ποτέ δεν είχε συμβεί σοβαρό ατύχημα μιας και οι πάντες βλέπουνε τους πάντες. Ε τώρα δεν έχω περάσει ποτέ και να έχει πράσινο, πάντα έχει ουρά και 2 ή 3 φορές κάποιος αφηρημένος έχει προκαλέσει σοβαρό ατύχημα ( την μία μάλιστα προσπαθώντας να αποφύγει έναν που σταμάτησε με πορτοκαλί ένα αμάξι έφυγε πάνω σε κάτι πεζούς). Θα μου πείτε ότι έφταιγε. Ναι αλλά σα συγκοινωνιολόγος προβλέπεις και αυτά στο πως θα στήσεις ένα φανάρι όχι άντε το βάλαμε έχετε το νου σας.
Και ένα τελευταίο παράδειγμα. Στην έξοδο της σήραγγας Ακτίου-Πρέβεζας έχουνε ένα φανάρι που πρέπει να το έχουν παραβιάσει τα 2/3 των Ελλήνων. Όσοι έχουνε περάσει από εκεί μπορεί να το θυμούνται. Μάλλον έχει αισθητήρες για να διακόψει το πράσινο στην εθνική αλλά….. Μπορεί να περιμένεις και 5 λεπτά και να περιμένεις και να περιμένεις. Να πηγαίνεις μπρος πίσω μπας και πατήσεις τους γ….ους τους αισθητήρες . Να περιμένεις να περιμένεις….. Εντωμεταξύ στην εθνική δεν έχει περάσει αμάξι εδώ και ένα τέταρτο (αυτά το καλοκαίρι για το χειμώνα δε μιλάμε). Πίσω σου ουρά να κορνάρουν και να βρίζουν λες και φταίει ο πρώτος….. και περιμένουν και περιμένουν. Και ξαφνικά ο πιο τρελός βαράει φρίκη και περνάει 2-3 και φεύγει. Και καταλαβαίνεται τι γίνεται μετά. Αυτό είναι επικίνδυνο αδέρφια.
Τα καλά και συχνά ρυθμισμένα φανάρια δε κουράζουν βοηθάνε ( όπως και τα καλά σήματα). Όμως είναι τόσα πολλά τα άλλα που στην συνείδηση μας έχουνε απαξιωθεί σε τέτοιο βαθμό που κανένας δε τα παίρνει υπόψη του. Κανένας μας (ας το παραδεχτούμε) δε κρατάει τα όρια από τις ταμπέλες. Αφού λένε ότι νάνε, μόνο για τον φόβο της τροχαίας έχουμε λίγο το μυαλό μας. Σκεφτείτε όμως να βλέπατε ένα όριο ας πούμε 90 και να ήξερες πως άμα πας με 110 θα φύγεις από τον δρόμο και αυτό να συνέβαινε σε όλο το οδικό δίκτυο.
Για το θέμα μας τώρα εγώ πιστεύω ότι το φανάρι δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα STOP που αλλάζει θέσεις κάθε περίπου 2 λεπτά. Πάντα σταματάω όπως κάνω σε όλες τις διασταυρώσεις έχω δεν έχω προτεραιότητα και σε αυτές με φανάρι έχω δεν έχω πράσινο. Από εκεί και μετά και να φύγεις αν δεν έρχεται αμάξι δε το θεωρώ και τόσο επικίνδυνο το θεωρώ σα να φεύγω από δρόμο που έχω STOP (τουλάχιστον έτσι με συμφέρει να το βλέπω )
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 21-10-2010, 10:00
victorakos Ο/Η victorakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Καλαμαριά
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Απάντηση: Οι οδηγοί μοτοσυκλέτας παραβιάζουν το κόκκινο???

Ένας βασικότατος λόγος που προσπαθώ να μην περνάω με κόκκινο ή να φοράω πάντα κράνος είναι για το παράδειγμα που θα δώσεις και την εικόνα που θα παρουσιάσεις σαν μοτοσυκλετιστής.

π.χ. Ξημερώματα, περιμένεις με κόκκινο σε άδειο από οχήματα δρόμο και έχει μόνο μερικούς πεζούς. Αν αποφασίσεις να περάσεις με κόκκινο "εν ψυχρώ", χωρίς να το θέλεις, επηρεάζεις και τον πεζό (ιδίως αν είναι νεαρής ηλικίας). Και μπορεί στο μέλλον να παραβιάσει κι αυτός -με αμάξι αυτή τη φορά- ένα κόκκινο φανάρι χαράματα κάποιας άλλης μέρας που ο φίλος σου, ο αδερφός σου ή κι εσύ ο ίδιος περνάς από την άλλη νομίμως με πράσινο.
(λίγο σουρεαλιστικό σενάριο με μεγάλη φαντασία, αλλά ελπίζω ότι πιάνετε το point)

Ο κόσμος αλλάζει, αν αλλάξουμε πρώτα εμείς...

Last edited by victorakos; 21-10-2010 at 10:02.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 21-10-2010, 10:08
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Οι οδηγοί μοτοσυκλέτας παραβιάζουν το κόκκινο???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jonyp Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ μεγάλη ευθύνη πάντως φέρουν και οι "τέλεια καταρτισμένοι" μελετητές συγκοινωνιολόγοι που υπολογίζουν την χρησιμότητα και τον χρόνο εναλλαγής σε κάθε φανάρι (όπως και στα σήματα όπου σε μια στροφή που με δίπατο λεωφορείο μπορείς να στρίψεις με 120 και βάζουν όριο 60). Κάθε φανάρι θέλει μελέτη μακροχρόνια δεν μπαίνει έτσι …. α να χώσουμε ένα και εδώ γιατί νομίζω χρειάζεται ή γιατί το χρειάζεται ο μοναδικός κάτοικος του στενού ή γιατί έγινε ένα ατύχημα ή γιατί η ΦΑΝΑΡΕΞ δίνει καλές μίζες!
Εδώ που ζω βάλανε φανάρι σε κεντρική διασταύρωση που ποτέ δεν είχε ουρά για να περάσεις και ποτέ δεν είχε συμβεί σοβαρό ατύχημα μιας και οι πάντες βλέπουνε τους πάντες. Ε τώρα δεν έχω περάσει ποτέ και να έχει πράσινο, πάντα έχει ουρά και 2 ή 3 φορές κάποιος αφηρημένος έχει προκαλέσει σοβαρό ατύχημα ( την μία μάλιστα προσπαθώντας να αποφύγει έναν που σταμάτησε με πορτοκαλί ένα αμάξι έφυγε πάνω σε κάτι πεζούς). Θα μου πείτε ότι έφταιγε. Ναι αλλά σα συγκοινωνιολόγος προβλέπεις και αυτά στο πως θα στήσεις ένα φανάρι όχι άντε το βάλαμε έχετε το νου σας.
Και ένα τελευταίο παράδειγμα. Στην έξοδο της σήραγγας Ακτίου-Πρέβεζας έχουνε ένα φανάρι που πρέπει να το έχουν παραβιάσει τα 2/3 των Ελλήνων. Όσοι έχουνε περάσει από εκεί μπορεί να το θυμούνται. Μάλλον έχει αισθητήρες για να διακόψει το πράσινο στην εθνική αλλά….. Μπορεί να περιμένεις και 5 λεπτά και να περιμένεις και να περιμένεις. Να πηγαίνεις μπρος πίσω μπας και πατήσεις τους γ….ους τους αισθητήρες . Να περιμένεις να περιμένεις….. Εντωμεταξύ στην εθνική δεν έχει περάσει αμάξι εδώ και ένα τέταρτο (αυτά το καλοκαίρι για το χειμώνα δε μιλάμε). Πίσω σου ουρά να κορνάρουν και να βρίζουν λες και φταίει ο πρώτος….. και περιμένουν και περιμένουν. Και ξαφνικά ο πιο τρελός βαράει φρίκη και περνάει 2-3 και φεύγει. Και καταλαβαίνεται τι γίνεται μετά. Αυτό είναι επικίνδυνο αδέρφια.
Τα καλά και συχνά ρυθμισμένα φανάρια δε κουράζουν βοηθάνε ( όπως και τα καλά σήματα). Όμως είναι τόσα πολλά τα άλλα που στην συνείδηση μας έχουνε απαξιωθεί σε τέτοιο βαθμό που κανένας δε τα παίρνει υπόψη του. Κανένας μας (ας το παραδεχτούμε) δε κρατάει τα όρια από τις ταμπέλες. Αφού λένε ότι νάνε, μόνο για τον φόβο της τροχαίας έχουμε λίγο το μυαλό μας. Σκεφτείτε όμως να βλέπατε ένα όριο ας πούμε 90 και να ήξερες πως άμα πας με 110 θα φύγεις από τον δρόμο και αυτό να συνέβαινε σε όλο το οδικό δίκτυο.
Για το θέμα μας τώρα εγώ πιστεύω ότι το φανάρι δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα STOP που αλλάζει θέσεις κάθε περίπου 2 λεπτά. Πάντα σταματάω όπως κάνω σε όλες τις διασταυρώσεις έχω δεν έχω προτεραιότητα και σε αυτές με φανάρι έχω δεν έχω πράσινο. Από εκεί και μετά και να φύγεις αν δεν έρχεται αμάξι δε το θεωρώ και τόσο επικίνδυνο το θεωρώ σα να φεύγω από δρόμο που έχω STOP (τουλάχιστον έτσι με συμφέρει να το βλέπω )

Σίγουρα έχεις δίκιο ότι δεν είναι όλα τέλεια, αλλά να κοιτάμε τον κανόνα κ όχι τις εξαιρέσεις. Γιατί άν δεν σεβόμαστε το κόκκινο φανάρι, κάποιος άλλος ο οποίος κ αυτός δεν το σέβεται, θα περάσει με κόκκινο κ μπορεί να προκληθεί ανεπανόρθωτο κακό. Πιστεύω πως άν σεβόμασταν την σηματοδότηση, τότε θα χαμήλωνε αρκετά το ποσοστό των ατυχημάτων κ δυστυχημάτων.


Jefe
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 21-10-2010, 10:29
pkiriakos Ο/Η pkiriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Honda varadero xlv 1000
Μηνύματα: 572
Προεπιλογή Απάντηση: Οι οδηγοί μοτοσυκλέτας παραβιάζουν το κόκκινο???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από varaderistas Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΓΩ!!Και δεν θελω να κανω τον εξυπνο,αλλα σε αυτο το κομματι ειμαι εντελως καθετος.Στα τοσα χρονια που οδηγω μοτοσυκλετες,εχω κανει κι εγω διαφορες αλλες ''καγκουριες'',αλλα κοκκινο φαναρι δεν εχω περασει και ειδικα μεσα στην πολη.[σε κανενα νησι,μπορει και να το εχω κανει ]Σταματαω μπορω να πω σχεδον τελειως ακομα και στα πρασινα φαναρια,και ελεγχω πριν περασω.Δεν σηκωνει λαθη η ζουγκλα της αθηνας.Στα στενα δρομακια σταματαω,εχω δεν εχω stop,η εκει που δεν εχω τουλαχιστον ελλατωνω ταχυτητα δραματικα.Δεν χρειαζονται βιασυνες παιδια στις δυο ροδες και ειδικα σε οδηγηση μεσα στην πολη,οπου τα ατυχηματα ειναι καθημερινο φαινομενο.
Σωστός.Ετσι κι εγώ.Είναι απαράδεκτο να εχεις πράσινο φανάρι και να κόβεις για να δείς μήπως κάποιος βλαμένος περνάει με κόκκινο.Είναι απαράδεκτο να περνάς με πορτοκαλί και απο πίσω σου να περνούν αλλοι 5 με κόκκινο ενοείται.Είναι απαράδεκτο να ανεβαίνεις στην μοτοσυκλέτα και να σκέπτεσαι αν θα επιστρέψεις στην οικογένεια σου σωος και αβλαβής.Τα βιώνουμε αυτά κάθε μέρα ολοι μας.Τι να πούμε.Τα μάτια μας 14 και ο θεός βοηθός.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Οι οδηγοί μοτοσυκλέτας, χαιρετούν ακόμα??? Jefe Γενικά - Αναβάτης 93 20-09-2010 16:19
το πράσινο μέλλον της μοτοσυκλέτας...... kostas-patra Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 7 16-03-2010 21:36
Γυναίκες οδηγοί !! Carduelis Αστεία Video 7 01-12-2009 15:25
Όλα όσα πρέπει να ξέρουμε για το λάδι της μοτοσυκλέτας μας.!!! riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 9 24-05-2009 05:45
Οι χειρότεροι οδηγοί της Ευρώπης .... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Χιούμορ 11 21-02-2009 11:25


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!