GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Πολιτική επικαιρότητα στην Ελλάδα & στον κόσμο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-12-2013, 22:52
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Τόση απόγνωση Θεέ μου…

Δεν είναι ότι πάνω από 1,5 εκατομμύριο Ελλήνων είναι άνεργοι. Δεν είναι μόνο ότι χιλιάδες μικρομεσαίες επιχειρήσεις κλείνουν από μέρα σε μέρα. Δεν πρέπει να βλέπει κανείς μόνο την πείνα που εξαπλώνεται σαν ύπουλη ασθένεια πάνω από τη χώρα οδηγώντας σε καταστάσεις πρωτοφανείς, εξευτελιστικές και αξιοθρήνητες. Ούτε η αγωνία και το δέος εκατομμυρίων Ελλήνων, να βρουν (από πού?) χρήματα και να πληρώσουν τους απανωτούς φόρους, τα χαράτσια, τα τέλη, τις εισφορές. Ούτε η αδυναμία να ξοδέψει κανείς στοιχειώδη μικροποσά για να καλύψει καθημερινές ανάγκες, μπορεί μόνο να προστεθεί στη μακρά λίστα των όσων υποφέρει καθημερινά ο Έλληνας. Που παγώνει από το κρύο, αφού ο Στουρνάρας και η τρόικα κρατούν ψηλά την τιμή του πετρελαίου θέρμανσης.
Φαϊ δεν έχουν, η ΔΕΗ κόβει το ρεύμα, τα έξοδα για νοσηλεία ή για φάρμακα μεγαλώνουν, ενώ τα Νοσοκομεία συρρικνώνονται, ανάπτυξη δεν φαίνεται από πουθενά, Έλληνες πλουτοκράτες και ξένοι θέλουν να αποκτήσουν πάμφθηνα φιλέτα γης και ακινήτων, οι Τράπεζες προχωρούν σε πλειστηριασμούς, το ίδιο το κράτος καθημερινά απολύει χιλιάδες άτομα, χωρίς ντροπή, χωρίς επιφυλάξεις, χωρίς εναλλακτική λύση και προοπτική. Τα Πανεπιστήμια παραμένουν κλειστά, ο Αρβανιτόπουλος, ο Άδωνις και ο Μπέζας κάνουν ό,τι γουστάρουν, ο Στουρνάρας δηλώνει ό,τι θέλει, οι απολύσεις οι νέες ετοιμάζονται στις Μεταφορές, στους Δήμους, στα Νοσοκομεία (εκτός από τους 1.000 γιατρούς του ΕΟΠΥΥ από σήμερα), η κυβέρνηση στηρίζεται σε «καλαμάκια» κι εμείς υπομένουμε τα πάντα. Το γόητρο του ελληνικού λαού σώζουν οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ, οι διοικητικοί υπάλληλοι των ΑΕΙ, οι απολυμένοι δημοτικοί αστυνομικοί, οι εργαζόμενοι στο χώρο της Υγείας και ελάχιστοι άλλοι.
Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα του κόσμου είναι άλλο. Η απόγνωση που έχει καταλάβει τους πάντες, ο τρόμος για όσα χειρότερα έρχονται και ο ευνουχισμός κάθε διάθεσης αντίδρασης, είναι τα κύρια χαρακτηριστικά, μιας κοινωνίας που υποφέρει. Η απελπισία, που είναι διάχυτη στο μυαλό, στην ομιλία και στη διάθεση καθενός. Δεν ελπίζουν τίποτα, φοβούνται τα πάντα και αισθάνονται αιχμάλωτοι και φυλακισμένοι μέσα στο ίδιο τους το κράτος. Το σχέδιο των πιο σκοτεινών κύκλων της συγκυβέρνησης έχει επιτύχει ως προς αυτό. Απέλπισε το λαό, τον έπεισε ότι δεν μπορεί να αντιδράσει και αν επιμένει έχει το κράτος τους κατασταλτικούς μηχανισμούς να αντιμετωπίσει την όποια «αυθάδεια». Από τα ΜΑΤ μέχρι τα δικαστήρια και τις φυλακίσεις. Σε απολύει, δεν έχεις να πληρώσεις, σε κλείνει φυλακή. Μερικοί το έχουν ζήσει, όλοι οι άλλοι το φοβούνται. Κι όταν φτάνει το πράγμα στα άκρα, το ανθρώπινο μυαλό του απελπισμένου στρέφεται προς το απονενοημένο διάβημα…
Ε, λοιπόν όχι. Έχουμε πολλά να κάνουμε για να ανατρέψουμε αυτό το εφιαλτικό σκηνικό. Η ζωή μας αξίζει πολύ περισσότερο, από όσο την υπολογίζουν μερικά ανθρωπάρια που κυβερνούν, υπάλληλοι ξένων συμφερόντων, που μας κάθισαν στο σβέρκο. Το χαμόγελο πρέπει να επιστρέψει και οφείλουμε να κάνουμε οτιδήποτε χρειάζεται για να επιστρέψει στα πρόσωπα των συμπατριωτών μας. Το οφείλουμε στον εαυτό μας και στις γενιές που ακολουθούν…



Πηγη:του Γιώργου Σπαθαράκη :: patranews.gr
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 03-12-2013, 00:34
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Τόση απόγνωση Θεέ μου…

Γιατί ξαφνικά νιώθω πολύ κουρασμένος; Δεν έχω διάθεση ούτε να αναπτύξω τις σκέψεις μου.


Σε γνωρίζω από την κόψη του σπαθιού την τρομερή,
σε γνωρίζω από την όψη που με βία μετράει τη γη.

Απ' τα κόκαλα βγαλμένη των Ελλήνων τα ιερά,
και σαν πρώτα ανδρειωμένη, χαίρε, ω χαίρε, Ελευθεριά!

Εκεί μέσα εκατοικούσες πικραμένη, εντροπαλή,
κι ένα στόμα εκαρτερούσες, «έλα πάλι», να σου πεί.

'Αργειε νάλθει εκείνη η μέρα κι ήταν όλα σιωπηλά,
γιατί τά 'σκιαζε η φοβέρα και τα πλάκωνε η σκλαβιά.

Δυστυχής! Παρηγορία μόνη σού έμενε να λές
περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις.

Κι ακαρτέρει κι ακαρτέρει φιλελεύθερη λαλιά
το ένα εκτύπαε τ' άλλο χέρι από την απελπισιά

Κι έλεες: «Πότε, α, πότε βγάνω το κεφάλι από τσ' ερμιές;».
Και αποκρίνοντο από πάνω κλάψες, άλυσες, φωνές.

Τότε εσήκωνες το βλέμμα μες στα κλάιματα θολό,
και εις το ρούχο σου έσταζ' αίμα πλήθος αίμα ελληνικό.

Με τα ρούχα αιματωμένα ξέρω ότι έβγαινες κρυφά
να γυρεύεις εις τα ξένα άλλα χέρια δυνατά.

Μοναχή το δρόμο επήρες, εξανάλθες μοναχή·
δεν είν' εύκολες οι θύρες εάν η χρεία τες κουρταλεί.

'Αλλος σου έκλαψε εις τα στήθια, αλλ' ανάσαση καμμιά·
άλλος σου έταξε βοήθεια και σε γέλασε φρικτά.

΄Αλλοι, οϊμέ, στη συμφορά σου οπού εχαίροντο πολύ,
«σύρε νά 'βρεις τα παιδιά σου, σύρε», έλεγαν οι σκληροί.

Φεύγει οπίσω το ποδάρι και ολογλήγορο πατεί
ή την πέτρα ή το χορτάρι που τη δόξα σού ενθυμεί.

Ταπεινότατη σου γέρνει η τρισάθλια κεφαλή,
σαν πτωχού που θυροδέρνει κι είναι βάρος του η ζωή.

Ναι, αλλά τώρα αντιπαλεύει κάθε τέκνο σου με ορμή,
πού ακατάπαυστα γυρεύει ή τη νίκη ή τη θανή.


Φυσικά δεν τελειώνει εδώ.....

Γράφτηκε το Μάιο του 1823 στη Ζάκυνθο από τον ποιητή Διονύσιο Σολωμό. Ένα χρόνο αργότερα δημοσιεύτηκε στο Μεσολόγγι και τον ίδιο χρόνο ο Φωριέλ το συμπεριέλαβε στη συλλογή των ελληνικών δημοτικών τραγουδιών.

Το 1828, ο Νικόλαος Μάντζαρος, κερκυραίος μουσικός και φίλος του Σολωμού, μελοποίησε το ποίημα, με βάση λαϊκά μοτίβα, για τετράφωνη ανδρική χορωδία, αλλά όχι ως εμβατήριο. Έκτοτε ο "Ύμνος εις την Ελευθερίαν" ακουγόταν τακτικά σε εθνικές γιορτές.

Το ποίημα "Ύμνος εις την Ελευθερία" αποτελείται από 158 τετράστιχες στροφές από αυτές οι 24 πρώτες στροφές καθιερώθηκαν ως Εθνικός Ύμνος, το 1865.

Από αυτές οι δυο πρώτες είναι εκείνες που ανακρούονται και συνοδεύουν πάντα την έπαρση και την υποστολή της σημαίας και ψάλλονται σε επίσημες στιγμές και τελετές. Κατά τη διάρκεια της ανάκρουσης αποδίδονται τιμές χαιρετισμού.



190 χρόνια και γίνεται πιό επίκαιρος από ποτέ!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 03-12-2013, 03:10
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Τόση απόγνωση Θεέ μου…

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 03-12-2013, 11:32
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Τόση απόγνωση Θεέ μου…

Δεν θα διαφωνήσω με το προλαλήσα !

Κάθε μέρα, κάθονται απέναντι μου (στο μαγαζί μου) άνθρωποι
που η απόγνωση και η αβεβαιώτητα του μέλλοντος τους, είναι ζωγραφισμένη με τα πιο μελανά χρώματα στα πρόσωπα τους...

Ψάχνουν λύσεις, χωρίς απαντήσεις...

Φοβούνται για τις οικογένειες τους και τους εαυτούς τους,
μην καταλήξουν στους δρόμους ή στην φυλακή!!!

Οσο και να προσπαθώ να βλέπω θετικά τα πράγματα με
επηρεάουν (γαμ&τω!!!) τις περισσότερες φορές και γυρίζω και εγώ σπίτι με μια μουρή σχεδόν καταθλιπτικού, ακούγοντας την καθημερινότητα του κόσμου!!!

Και τι να τους πεις:

- "Χαλάρωσε ρε φίλε, και εμείς κάπου εκεί είμαστε" !
Υπομένεις και τον ακούς, σαν παθητικός καπνιστής σε ένα ασανσέρ....

Σήμερα έχω λαϊκή έξω...
Οι περισσότεροι μικροπωλητές κάθονται σκυθρωποί περιμένοντας να τζιράρουν.... Βλέπω τα χάλια τους, όταν μου φέρνουν τις ταμειακές τους, για φτιάξιμο!!!

Να μην σας πω, τι πανυγύρι γίνεται μετά, που μαζευουν πολίτες
από κάτω ότι περίσεψε από τα φρούτα!!!

Τι πλεονάσματα, φύκια και αλλά τέτοιες παπαρ&λογίες...
Ο περισσότερος ΚΟΣΜΟΣ έχει σοβαρά θέματα ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ !
Αυτό ξέρω εγώ....

Την καλημέρα μου...
(συγνώμη εάν έγινα κουραστικός)
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 06-12-2013, 18:33
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Τόση απόγνωση Θεέ μου…

Καθολου κουραστικος δεν εγινες φιλε ARGI...Ισα ισα που μετεφερες την εικονα που βλεπεις στην πολη σου,κατι το οποιο εμεις δεν μπορουμε να δουμε!

Το κακο ειναι οτι μας μετεφερες ακριβως τα ιδια που βλεπω κ εγω στην πολη που ζω κ δεν ειναι καθολου ευχαριστα...

Να εισαι καλα κ δυνατος να ανταπεξελθεις σε αυτα τα δυσκολα που ερχονται, κ φυσικα η ευχη μου ισχυει για ολους...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 11-12-2013, 18:34
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Τόση απόγνωση Θεέ μου…

Κ η...απογειωση συνεχιζεται με συγκλονιστικους ρυθμους πλεον...Δεν αντεχει νομιζω αυτη η χωρα τοσο αναπτυξη μαζεμενη...


Dete.gr :: ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΚ-ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ: Νέα εκτόξευση της ανεργίας -Έφτασε στο 25,6%-Αύξηση κατά 0.6% μέσα σε ένα μήνα
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 11-12-2013, 19:08
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τόση απόγνωση Θεέ μου…

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ η...απογειωση συνεχιζεται με συγκλονιστικους ρυθμους πλεον...Δεν αντεχει νομιζω αυτη η χωρα τοσο αναπτυξη μαζεμενη...


Dete.gr :: ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΚ-ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ: Νέα εκτόξευση της ανεργίας -Έφτασε στο 25,6%-Αύξηση κατά 0.6% μέσα σε ένα μήνα
Εισαι ανυπομονος..........
Για την απογειωση χρειαζονται χρηματα, οσο δεν υπαρχει ρευστοτητα ξεχασε την αναπτυξη....και η ρευστοτητα ερχεται μονον με δανεισμο μαζι με το δικο σου, σαν κρατος, πλεονασμα.
Σου μεταφερω ακριβως οπως το εγραψα εδω
http://motokaipolitiki.blogspot.gr/2...l#comment-form

''Πρωτα η απεξαρτηση απο το μνημονιο και μετα τα υπολοιπα........
Το μνημονιο σημερα μας πληρωνει τα δανεια στο εξωτερικο, εμεις οι ελληνες σημερα ζουμε με οτι παραγουμε εμεις οι ιδιοι δλδ απο τους μισθους μας και τους φορους που πληρωνουμε (ετσι για να δουν οι ''μανιακοι'' αντιμνημονιακοι πως ειναι να ζεις χωρις δανεικα), οπου οι τελευταιοι πανε για το πλεονασμα και προηλθαν απο το κοψιμο των μισθων και των συνταξεων. Αμα δεν σου δανειζει κανεις πρεπει να κοψεις απο παντου, ακομα και να ψοφησεις, για να κανεις πλεονασμα.
Αυτο το πλεονασμα επιτρεπει διαπραγματευση σε αλλο επιπεδο, οπως η τωρινη αρνηση για πληστειριασμους πρωτης κατοικιας σε μη εχοντες και η καταφαση σε εχοντες που κρυβονται πισω απο τους μη εχοντες, και φυσικα οδηγει εκτος μνημονιου.
Μολις βγουμε απο το μνημονιο μπαινουμε ΞΑΝΑ στις αγορες, κι απο εκει θα χρηματοδοτηθουν οι τραπεζες για να χρηματοδοτησουν τον ''στρατηγικο σχεδιασμο'' ο οποιος θα δωσει πνοη σε ολους μας........
Αν δεν βγουμε στις αγορες χρημα μην περιμενεις.........
Α, και αυτο το χρημα δεν θα ειναι το ιδιο δανεικο οπως τα προηγουμενα χρονια, δεν θα ειναι δλδ ''βγαζω 5 και δανειζομαι 6'' αλλα θα ειναι ''βγαζω 5 και δανειζω 1,5''.....τα υπολοιπα θα μπαινουν στην παντα για να διατηρειται σταθερο το πλεονασμα.......
Οταν το πελονασμα αυξανει το υπερβαλλον θα πεφτει στην αγορα με διαφορους τροπους..........
Αυτο λεγεται σωστη οικονομια και αυτο ψηφισαμε ΟΛΟΙ οι ελληνες (κι εγω φυσικα) να φυγει το 1981!!!!!''


Το μονο που δεν εγραψα στο μπλογκ ειναι οτι το(τα) μνημονια ληγουν την ανοιξη του 2014 και λογικά βγαινουμε στις αγορες. Το πλεονασμα που επιτυχαμε για το 2013 βοηθαει αφανταστα σε αυτο......δειχνει οτι οι παθογενειες του παρελθοντος αρχιζουν και θεραπευονται.
Το οτι βγαινουμε απο το μνημονιο ειναι αυτο που θελει να οικειοποιηθει ο ΣΥΡΙΖΑ και γιαυτο ζηταει εκλογες εδω κι ενα χρονο κοντα.
Αβν γινοντουσαν εκλογη θα εβγαινε τον Μαιο και θα ελεγε ''παραλαβαμε καμενη γη αλλα καταφεραμε και βγαλαμε την ελλαδα απο το μνημονιο οπως ειχαμε υποχεθει''......και θα ζητωκραυγαζουν οι σημερινοι ιθαγενεις απο κατω οπως εκανε και ο ιθαγενης που υπογραφει το γραπτο αυτο επι 30 χρονια.......μονο που στους σημερινους ιθαγενεις το 70% θα ειναι απο τους παλιους σαν κι εμενα!!!
Γιαυτο εγραψα αλλου οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θεωρει τυος ελληνες ηλιθιους!!!!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 11-12-2013, 19:31
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Τόση απόγνωση Θεέ μου…

Έντυπη Έκδοση Ελευθεροτυπία, Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2013

ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ, ΕΞΑΓΩΓΕΣ, ΟΙΚΟΔΟΜΗ, ΚΑΤΕΔΑΦΙΖΟΥΝ ΤΟ SUCCESS STORY
Μαύρα μαντάτα για το 2014
Του Κ. ΚΑΛΛΩΝΙΑΤΗ
Ηεπιστροφή στην ομαλότητα που εξήγγειλε ο πρωθυπουργός και η προαναγγελία ανάκαμψης το 2014 διαψεύδονται πανηγυρικά από την ίδια την οικονομία, που γνωρίζει απρόσμενο πισωγύρισμα τους τελευταίους μήνες του έτους σχεδόν σε όλα τα μέτωπα: πρωτοφανής αποπληθωρισμός, αμείωτα υψηλή ανεργία, αρνητικό ρεκόρ εξαγωγών, επιδείνωση βιομηχανικής ύφεσης και νέα τούμπα οικοδομικής δραστηριότητας συνθέτουν τη μαύρη εικόνα του δ' τριμήνου 2013, προοιωνίζοντας συνέχεια ύφεσης για το 2014.




Συγκεκριμένα, οι εξαγωγές αγαθών σημείωσαν το μήνα Οκτώβριο τη μεγαλύτερη ετήσια πτώση τους (-12,2%) από τις αρχές του έτους και στη διάρκεια της τελευταίας 4ετίας. Αν εξαιρέσουμε, μάλιστα, τα πετρελαιοειδή, ο Οκτώβριος είναι ο 6ος στους 10 πρώτους μήνες του 2013 που οι εξαγωγές υποχωρούν κατά 4,3% ετησίως. Η μεγάλη κάμψη αφορά τις εξαγωγές προς τρίτες χώρες (-20,2%), με αυτές προς την Ε.Ε. να ακολουθούν πολύ πιο ήπια στην πτώση (-1,2%).

Παρομοίως, ετήσια κάμψη 6,9% καταγράφουν οι εισαγωγές (με ή χωρίς πετρελαιοειδή), υποδηλώνοντας τη σοβαρότητα της συνεχιζόμενης ύφεσης που το πιθανότερο είναι να επιδεινωθεί το δ' τρίμηνο του έτους, μετά την προσωρινή χαλάρωση του γ' τριμήνου. Κι εδώ οι εισαγωγές από τρίτες χώρες σημειώνουν τη μεγαλύτερη κάμψη (-9,4% έναντι -4% από Ε.Ε.), ένδειξη ότι η υψηλή ισοτιμία του ευρώ έχει διαδραματίσει το ρόλο της.

Είναι χαρακτηριστικό πως το εμπόριο αυτοκινήτων το γ' τρίμηνο μειώθηκε 6,5%, όταν το β' τρίμηνο είχε άνοδο 21,7%, επηρεάζοντας ανάλογα και τον κύκλο εργασιών του κλάδου (-5% έναντι 20,6% αντίστοιχα).

Παράλληλα, η οικοδομική δραστηριότητα τον Σεπτέμβριο επιδεινώθηκε για δεύτερο συνεχόμενο μήνα, περιορίζοντας τον όγκο της κατά 36,6% ετησίως, ενώ στο 12μηνο Οκτωβρίου-Σεπτεμβρίου η ετήσια μείωση όγκου ανήλθε σε 35,1% (έναντι -36,8% με όρους επιφανείας και -39,7% σε αριθμό αδειών).

Η πτώση της οικοδομής σε συνδυασμό με την κάμψη των εξαγωγών προκαλεί και την υποχώρηση της βιομηχανικής παραγωγής κατά 5,2% τον Οκτώβριο και 3,5% το τελευταίο 12μηνο, όταν τον Σεπτέμβριο η κάμψη ήταν μόλις 1,3% και το αντίστοιχο 12μηνο 2,8% αντίστοιχα. Η επιδείνωση της βιομηχανικής παραγωγής γίνεται περισσότερο εμφανής σε μηνιαία βάση, αφού στη διάρκεια του έτους μηνιαία κάμψη υπήρξε μόλις 3 φορές και οι 2 εξ αυτών έλαβαν χώρα το τελευταίο τρίμηνο Αυγούστου-Οκτωβρίου.

Σημειώνεται πως στο α' 10μηνο του 2013 η βιομηχανική παραγωγή υποχωρεί ετησίως 3,8%, δηλαδή ελαφρά περισσότερο από το ίδιο διάστημα του 2012 (-3,6%) και οφείλεται και στους 5 τομείς (ενέργεια, ενδιάμεσα, κεφαλαιουχικά, διαρκή και μη διαρκή καταναλωτικά αγαθά), των οποίων η παραγωγή υποχωρεί, αλλά με ατμομηχανή στην πτώση τα διαρκή καταναλωτικά αγαθά (-18,9%) και τα κεφαλαιουχικά αγαθά (-17,6%). Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί δείχνει πως κατανάλωση και επενδύσεις δεν ανακάμπτουν για να σύρουν έξω από το τούνελ της ύφεσης την οικονομία.

Πισωγύρισμα σε όλα τα μέτωπα

* Πρωτοφανής αποπληθωρισμός

* Στα ύψη η ανεργία

* Αρνητικό ρεκόρ εξαγωγών

* Επιδείνωση βιομηχανικής ύφεσης

* Τούμπα της οικοδομικής δραστηριότητας


Μαύρα μαντάτα για το 2014 | Οικονομία | Ελευθεροτυπία
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 11-12-2013, 19:49
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Τόση απόγνωση Θεέ μου…

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι ανυπομονος..........
Για την απογειωση χρειαζονται χρηματα, οσο δεν υπαρχει ρευστοτητα ξεχασε την αναπτυξη....και η ρευστοτητα ερχεται μονον με δανεισμο μαζι με το δικο σου, σαν κρατος, πλεονασμα.
Σου μεταφερω ακριβως οπως το εγραψα εδω
Επίκαιροι ΜοτοΠροβληματισμοί: Αλλαγή πολιτικής του ΔΝΤ

''Πρωτα η απεξαρτηση απο το μνημονιο και μετα τα υπολοιπα........
Το μνημονιο σημερα μας πληρωνει τα δανεια στο εξωτερικο, εμεις οι ελληνες σημερα ζουμε με οτι παραγουμε εμεις οι ιδιοι δλδ απο τους μισθους μας και τους φορους που πληρωνουμε (ετσι για να δουν οι ''μανιακοι'' αντιμνημονιακοι πως ειναι να ζεις χωρις δανεικα), οπου οι τελευταιοι πανε για το πλεονασμα και προηλθαν απο το κοψιμο των μισθων και των συνταξεων. Αμα δεν σου δανειζει κανεις πρεπει να κοψεις απο παντου, ακομα και να ψοφησεις, για να κανεις πλεονασμα.
Αυτο το πλεονασμα επιτρεπει διαπραγματευση σε αλλο επιπεδο, οπως η τωρινη αρνηση για πληστειριασμους πρωτης κατοικιας σε μη εχοντες και η καταφαση σε εχοντες που κρυβονται πισω απο τους μη εχοντες, και φυσικα οδηγει εκτος μνημονιου.
Μολις βγουμε απο το μνημονιο μπαινουμε ΞΑΝΑ στις αγορες, κι απο εκει θα χρηματοδοτηθουν οι τραπεζες για να χρηματοδοτησουν τον ''στρατηγικο σχεδιασμο'' ο οποιος θα δωσει πνοη σε ολους μας........
Αν δεν βγουμε στις αγορες χρημα μην περιμενεις.........
Α, και αυτο το χρημα δεν θα ειναι το ιδιο δανεικο οπως τα προηγουμενα χρονια, δεν θα ειναι δλδ ''βγαζω 5 και δανειζομαι 6'' αλλα θα ειναι ''βγαζω 5 και δανειζω 1,5''.....τα υπολοιπα θα μπαινουν στην παντα για να διατηρειται σταθερο το πλεονασμα.......
Οταν το πελονασμα αυξανει το υπερβαλλον θα πεφτει στην αγορα με διαφορους τροπους..........
Αυτο λεγεται σωστη οικονομια και αυτο ψηφισαμε ΟΛΟΙ οι ελληνες (κι εγω φυσικα) να φυγει το 1981!!!!!''


Το μονο που δεν εγραψα στο μπλογκ ειναι οτι το(τα) μνημονια ληγουν την ανοιξη του 2014 και λογικά βγαινουμε στις αγορες. Το πλεονασμα που επιτυχαμε για το 2013 βοηθαει αφανταστα σε αυτο......δειχνει οτι οι παθογενειες του παρελθοντος αρχιζουν και θεραπευονται.
Το οτι βγαινουμε απο το μνημονιο ειναι αυτο που θελει να οικειοποιηθει ο ΣΥΡΙΖΑ και γιαυτο ζηταει εκλογες εδω κι ενα χρονο κοντα.
Αβν γινοντουσαν εκλογη θα εβγαινε τον Μαιο και θα ελεγε ''παραλαβαμε καμενη γη αλλα καταφεραμε και βγαλαμε την ελλαδα απο το μνημονιο οπως ειχαμε υποχεθει''......και θα ζητωκραυγαζουν οι σημερινοι ιθαγενεις απο κατω οπως εκανε και ο ιθαγενης που υπογραφει το γραπτο αυτο επι 30 χρονια.......μονο που στους σημερινους ιθαγενεις το 70% θα ειναι απο τους παλιους σαν κι εμενα!!!
Γιαυτο εγραψα αλλου οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θεωρει τυος ελληνες ηλιθιους!!!!!!
Και επειδη εσυ δε είσαι ραδίκι τα λεφτα που πήραν οι τράπεζες εδω και κάποια χρονια για την ανάπτυξη δε ήταν ??
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 11-12-2013, 21:18
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τόση απόγνωση Θεέ μου…

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδη εσυ δε είσαι ραδίκι τα λεφτα που πήραν οι τράπεζες εδω και κάποια χρονια για την ανάπτυξη δε ήταν ??
Oχι δεν ηταν........
μιλας για τα 28δις του Καραμανλη.......αυτα ηταν η πρωτη ανακεφαλαιοποιηση για να μην καταρευσουν οι τραπεζες υπο το βαρος της ανυπαρκτης ρευστοτητας τους το 2008......
Διοτι οι τραπεζες, ανα τον κοσμο, ειναι οι πρωτες που υφιστανται την οικονομικη κριση και μετα ολοι οι υπολοιποι.
Θα μου πεις '''αφου εβγαζαν δισεκατομμυρια....''ναι, και δις επενδυαν σε ομολογα του Ελληνικου δημσιου επι χρονια τα οποια το δημοσιο δεν μπορουσε να αποπληρωσει........
Ετσι τα 28δις ηταν ανασα για ΕΜΑΣ τυος καταθετες για το διαστημα πριν μπουμε σε μνημονια και λοιπα ομορφα.......

Ολα αυτα ειναι μνημονευμενα σε ολα τα οικονομικα σαιτς, ξενα και ελληνικα, δεν ειναι παρμενα απο την φυλαλδα ''το ποντικι'' ουτε απο τον ''σκαι'' και το ''πρωτο θεμα''......

Αν ασχολιοσουνα λιγακι με τα θεματα αυτα και δεν παρακολουθουσες μονον οτι σου αρεσει να ακους θα ησουν ενημερος........

υπογραφη: το μη ραδικι....
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!