GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Απαραίτητα έγγραφα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 15-07-2010, 15:01
sotaris Ο/Η sotaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Stomio-Larisa
Μoto: F650GS k pleon R1150GS
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Προσφατα ειχα ενα ατυχημα με τη μοτο μου(ευτυχως ελαφρα)
ο ανθρωπος μου εκανε τη δηλωση ολα καλα κ τωρα που ειμαι ετοιμος να φτιαξω τη μοτο η αφαλιστικη μου λεει οτι θα πρεπει να πληρωσω κ εγω το 25% λογω παλαιοτητας ή να μου κανει η αντιπροσωπεια/συνεργειο μια εκπτωση 20-25%.
Τι ισχυει σε αυτη την περιπτωση?
Τα χτυπημενα ανταλλακτικα που θα αλλαχτουν τα παιρνω εγω ή τα κραταει η ασφαλεια?
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 15-07-2010, 15:31
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Πόσο χρονών είναι η μηχανή? Αν τα έχει τα χρονάκια της σωστά σου λέει η ασφαλιστική, η έννοια της ασφάλισης είναι να αποζημιώνεσαι όταν επέλθει ο κίνδυνος και όχι να βγεις κερδιμένος με καινούρια ανταλλακτικά. Αν πάλι η μηχανή είναι σχετικά καινούρια μην ακούσεις τίποτα και κυνήγα τους.

Τα χτυπημένα ανταλλακτικά τις περισσότερες φορές τα κρατάς εσύ.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 15-07-2010, 15:48
sotaris Ο/Η sotaris βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Stomio-Larisa
Μoto: F650GS k pleon R1150GS
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Ειναι 2003 μοντελο.
Τουλαχιστον να παρω τα ανταλλακτικα μπας κ βγαλω τι χασουρα.
Ευχαριστω παντως.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 19-01-2011, 13:04
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη βιάζεστε και μην λέτε πράγματα που δεν γνωρίζετε.Στο προκείμενο:
οταν ένα όχημα κριθεί ως "ολική καταστροφή" ή ασύμφορη επισκευή, τότε ο ιδιοκτήτης του δικαιούται ως αποζημίωση την τρέχουσα αγοραία του αξία μείον την αξία των όποιων υπολειμάτων (σώστρων). Ετσι, αν μια μοτό έχει π.χ. την ημέρα του ατυχήματος αξία στην αγορά 5.000,00 € και τα σώστρα υπολογίζονται στα 1.000,00 €, τότε ο δικαιούχος θα λάβει αποζημίωση ποσό 4.000,00 €.
Πώς υπολογίζεται τώρα η αγοραία αξία: βγαίνει ο μέσος όρος τιμής από τα σχετικά έντυπα που κυκλοφορούν και ιδίως από τη "Χρυσή Ευκαιρία" και το "ΜοτοΤρίτη". Ετσι λοιπόν, αν έχουμε ένα R1100GS το οποίο τώρα "παίζει" ανάμεσα στα 3.500-4.500,00 € εμείς δεν μπορούμε να ζητάμε αποζημίωση για 6.000,00 €.Σημειώστε επίσης ότι οι μεγάλες ασφαλιστικές κοστολογούν πολλές φορές αξίες με βάση τις πληροφορίες που τους δίνουν τα συνεργεία.Ετσι δεν είναι διόλου απίθανο να μας "δώσει" το ίδιο το συνεργείο αναφορικά με την πραγματική αξία της μοτό.
Τα "περιφερειακά" αποζημιώνονται μόνο εφόσον αποδεικνύεται η απόλυτη καταστροφή τους και παρακατατεθούν στην ασφαλιστική εταιρία.Ρουχισμός και κράνη το αυτό λαμβανομένου υπ' όψιν του συντελεστή "μεταχειρισμένου".
Σε ό,τι αφορά στην αξία των "σώστρων" αυτά είτε πωληθούν είτε κατατεθεί η πινακίδα της μοτό θα συνυπολογισθούν σε κάθε περίπτωση στην καταβαλόμενη αποζημίωση.Προσοχή: έστω και μια βίδα να απομένει έχει αξία...
Εάν τώρα προβούμε σε επισκευή μοτό που κρίθηκε από τον πραγματογνώμονα ως "ασύμφορη επισκευή" ή "ολική" τότε διαπράττουμε αυτό που λέμε "εξ οικείου πταίσματος επαύξηση ζημίας" και το δικαστήριο θα το λάβει ιδιαίτερα υπ' όψιν του "τσεκουρώνοντας" το σχετικό αγωγικό κονδύλιο.Προσέξτε: τα δικαστήρια αποζημιώνουν πραγματικές αξίες και όχι "συναισθηματικές" αξίες.Μην μπλέκετε την ηθική βλάβη με τα παραπάνω, αυτή είναι ξεχωριστό και αυτοτελές κεφάλαιο.
Ελπίζω να βοήθησα
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτές τις πριπτώσεις ο ζημιωθείς ΠΡΕΠΕΙ να διεκδικεί δικαστικώς άνευ ετέρου.Η πρακτική μερικών εταιριών είναι τέτοια που αξίζει την δικαστική διαμάχη.Και στις περιπτώσεις αυτές δεν μένουμε μόνο στη ζημιά αλλά διεκδικούμε και τα υπόλοιπα, ήτοι, μείωση αξίας,ενδεχόμενη χρήση άλλου μέσου, ηθική βλάβη κλπ
Πολύ καλή ενημέρωση Κώστα!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 19-01-2011, 18:10
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Τελικά τι έγινε?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!