GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 19-10-2010, 22:04
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιρνω τα ποδαρακια μου και περναω απεναντι την Καβαλας σε εναν παραδρομο ονοματι Σερρων στον αριθμο 87 σε ενα μαυριδερο μαγαζι που πουλαει ρουλεμαν και τσιμουχες και τον οποιο ξερω απο το 1980!!! Του λεω ''Κε Παναγιωτοπουλε θελω αυτα........τα εχεις? και ποσο κανουν?'' απαντηση ''ναι ψιλέ τα εχω και κανουν.......67ε σε SKF και 75e σε KOYO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

για οσους ενδιαφερονται τωρα ¨η μελλοντικα '' Αφοι Παναγιωτοπουλοι, Σερρων 87 τηλ. 2105141986'' ειναι ο πρωτος παραλληλος δρομος στην Καβαλας (στα δεξια) οπως την ανεβαινουμε για Κορινθο στο υψος περιπου του Σαρακακη!

Συμβουλη: προτιματε τα γιαπωνεζικα (ΚΟΥΟ, ΝSK) διοτι ειναι made in Japan παντα και μεχρι σημερα, ενω τα SKF, FAG σαν made in sweden/germany πεθαναν (εκλεισαν τα εργοστασια εκει) και ειναι, στην καλυτερη των περιπτωσεων made in brasil!!


μπράβο σωστός.έχω ψωνίσει απο εκεί δυό φορές.τον ίδιο πρέπει να λέμε.
επίσης εκεί γύρω παίζει θησαυρός απο ανταλακτικά σε πολύ φθηνές τιμές.

τα skf είναι πολύ καλά ρουλεμάν και ευτηχώς απο ότι έχω μιλήσει με έναν αντιπρόσωπο υπάρχει ακόμη μεγάλο στοκ που είχε γίνει παραγωγή στην σουδία.εδώ στα γιάννενα τουλάχιστον υπάρχουν.


στα λάδια έχω βρει πιο φθηνή λύση στην πάτρα
το 15/50 το 18λιτρο 75 ευρω
3 αλλαγές και 3 λιτρα για συμπλήρωμα
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 19-10-2010, 22:05
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Smile Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ευχαριστησω τον φιλο Νικο και να επαναλαβω δημοσιως οτι:

Οσοι φιλοι ειναι απο επαρχια και χρειαζονται τζιμπραγαλα τυπου ρουλεμαν, τσιμουχων, ανταλαλκτικα απο την μαμα εταιρεια κ.λ.π. για την καλη τους, την οποια καλη τους, αρκει ενα ΠΜ να παω να τους τα παρω εγω και να τους τα στειλω στην επαρχια!!!!!!! Το οικονομικο δεν ειναι προβλημα αφου ολοι ειμαστε φιλοι και συναδελφοι μοτοσυκλετιστες και δεν πιστευω οτι μεταξυ μας θα με ''ριξει'' καποιος......! Μεχρι τωρα το εχω κανει για αλλους απο άλαλ φορουμς και ποτε κανεις δεν με πουλησε!!! Εκτος βρε αν μου κρατατε αποθημενα γιαυτα που γραφω για τα GS!!!!!
τα λες πολύ καλά αλλά τί αποθημένα να κρατάμε... varadero έχεις, μην μπερδεύεσαι
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 20-10-2010, 11:26
kotskofi Ο/Η kotskofi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R 1150 GS
Μηνύματα: 231
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Εδώ και 10.000 χλμ, άρχισα να βάζω μόνος χέρι στην μηχανή μου, που σημαίνει: αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού, φίλτρο αέρα, βαλβολίνη σαζμαν και διαφορικού και μπουζί. Να σημειωθεί ότι δεν είμαι μηχανικός και είμαι και λίγο μποέμ τύπος. Το αποτέλεσμα είναι να πληρώνω για τα παραπάνω μόνο το κόστος των αναλώσιμων, να λερώνω λίγο τα χέρια μου και κυρίως να ξέρω ακριβώς τι μπαίνει πάνω στην μηχανή μου. Θεωρώ ότι απλές εργασίες μπορούμε να τις κάνουμε και μόνοι μας, γλιτώνοντας "τσουχτερές" χρεώσεις για αναλώσιμα και εργατοώρες.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 20-10-2010, 12:00
basilis76 Ο/Η basilis76 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ 100 ΕΥΡΩ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΜΙΝΙ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΥΧΗΣ ΕΡΓΟ.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 20-10-2010, 13:20
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Οταν αγόρασα τη μηχανή μου, φερμένη από Γερμανία κι από έμπορο, υποτίθεται ότι είχε γίνει σέρβις. Καλού κακού άλλαξα λάδια. Οταν μετά από κάποιο καιρό έβγαλα τη φιλτροχοάνη ( πάλι πατέντα ήθελα να κάνω )

με έκπληξη, δυσάρεστη, διαπίστωα ότι το φίλτρο αέρα δεν είχαν μπει στον κόπο να το βάλουν σωστά με αποτέλεσμα το μισό να είναι μέσα στο φιλτροκούτι.

Το βασικό σέρβις, λάδια,φίλτρα, μπουζί, υγρά φρένων, αλλάγή στα τακάκια τα κάνω με ένα φίλο.
Παρόλα αυτά κάθε δεύτερη αλλαγή μου την κάνει ένας μηχανικός της γειτονιάς, εξυπηρετικότατος πάντα, γιατί κάποια στιγμή θα τον χρειαστώ σε κάτι που μόνος δε μπορώ να κάνω, έστω και λόγω έλλειψης ειδικών εργαλείων.

Τους εξουσιοδοτημένους ήδη από την πρώτη μου μηχανή και μετά τη λήξη της εγγύησης δεν τους πλησιάζω.

Εδώ βέβαια δημιουργείται ένα θέμα, ιδίως με τους κατόχους κι υποψήφιους αγοραστές μεταχειρισμένων BMW.
Πάντα σε αγγελία πώλησης αναφέρεται " service book πάντα σε αντιπρόσωπο ή εξουσιοδοτημένο συνεργείο ".
Υποτίθεται δηλαδή ότι είναι καλύτερα κι αυξάνει την πιθανότητα πώλησης της μηχανής. Κι όσο υπάρχει εγγύηση πάει στο καλό, είναι θέμα κόστους, αλλά μετά δεν έχει και κανένα νόημα.

Η προσωπική μου εμπειρία από εξουσιοδοτημένους είτε για τη μηχανή είτε για το αυτοκίνητο δεν είναι θετική.

Ακόμη και του αυτοκινήτου το σέρβις φέτος με το γνωστό φιλαράκι την κάναμε.
Κι επειδή είναι ούτως ή άλλως μηχανικός αυτοκινήτων παίρνουμε και τα ανταλλακτικά φθηνότερα!
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 20-10-2010, 13:43
BUSA MAKIS Ο/Η BUSA MAKIS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW F650GS SUZUKI HAYABUSA
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Άλλαξα κι εγώ στο μικρό 650 ρουλεμάν λαιμού και πλήρωσα με εργασία 120 ευρώ.

Στην SKF είχαν πρόβλημα με το νούμερο του ρουλεμάν. Ήθελαν να τους παω το ρουλεμάν το ίδιο.

Στο e-bay με 30 ευρώ κάνεις δουλειά.

Lenkkopflager BMW F 650 GS Dakar R13 F650 GS F 650 GS F bei eBay.de: Markenspezifische Teile (endet 17.11.10 16:54:30 MEZ)
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 20-10-2010, 15:47
allen Ο/Η allen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 910
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kotskofi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και 10.000 χλμ, άρχισα να βάζω μόνος χέρι στην μηχανή μου, που σημαίνει: αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού, φίλτρο αέρα, βαλβολίνη σαζμαν και διαφορικού και μπουζί. Να σημειωθεί ότι δεν είμαι μηχανικός και είμαι και λίγο μποέμ τύπος. Το αποτέλεσμα είναι να πληρώνω για τα παραπάνω μόνο το κόστος των αναλώσιμων, να λερώνω λίγο τα χέρια μου και κυρίως να ξέρω ακριβώς τι μπαίνει πάνω στην μηχανή μου. Θεωρώ ότι απλές εργασίες μπορούμε να τις κάνουμε και μόνοι μας, γλιτώνοντας "τσουχτερές" χρεώσεις για αναλώσιμα και εργατοώρες.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 21-10-2010, 15:46
Πάνος Ο/Η Πάνος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: BMW 1150 GS Adv. Triumph Scrambler 900 Kawasaki KLR 250
Μηνύματα: 643
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Μόλις γύρισα από το συνεργείο του Πειραιά. Να επισημάνω πως δεν είναι πια μέλος της αλυσίδας BMW για αποφυγή παρεξηγήσεων και η μηχανή μου είναι 1150GS Adv. Το σέρβις περιελάμβανε μεταξύ άλλων αλλαγή λαδιών, φίλτρων λαδιού και βενζίνης, αντικατάσταση φίλτρου αέρα με Κ-Ν, αντικατάσταση μπουζί, αντικατάσταση στα τακάκια φρένων εμπρός - πίσω (τα πίσω τακάκια τα είχα αγορασμένα από παλιά (BMW), τα μπροστά Brembo), ρυθμίσεις βαλβίδων, καθαρισμός - ρύθμιση injection, αλλαγή υγρών φρένων, βαλβολίνες. Εγινε γενικός έλεγχος και ρυθμίστηκε ο εμπρός τροχός, που από λάθος τοποθέτηση κατά την αλλαγή ελαστικών τα τακάκια δεν πάταγαν σωστά και φρέναραν τη ρόδα στην μία πλευρά της δαγκάνας ακόμη και όταν δεν ήταν το φρένο πατημένο, ενώ ρυθμίστηκε και το γκάζι που ήταν πολύ σφιχτό και έβρισκε και στο άνοιγμα και στην επαναφορά. Μοναδική παρατήρηση εκ μέρους του μάστορα ήταν πως ο πύρρος στην πεταλούδα εισαγωγής του injection θα χρειαστεί κάποια στιγμή επισκευή και με συμβούλεψε να πάρω κιτ επισκευής από ιντερνετ (~50€+εργασία) και όχι όλη την εισαγωγή που δίνει η BMW (370€+εργασία)
Η γενική εντύπωση όταν το οδήγησα ήταν μιας μηχανής πιο ανάλαφρης σε αίσθηση, ενώ "άρπαζε" και από πιο χαμηλά. Για τα Brembo δεν έχω άποψη ακόμη, αφού πρέπει πρωτα να γράψουν κάποια χιλιόμετρα για να φανεί η αποτελεσματικότητά τους. Σε γενικές γραμμές πάντως δηλώνω πολύ ευχαριστημένος από τη δουλειά που έγινε στη μηχανή.
Στο ταμείο η εργασία κόστισε 110€ και τα ανταλλακτικά 257€. Σύνολο 367€ (περιλαμβάνεται ΦΠΑ). Για όποιον θέλει έχω τα αναλυτικά τιμολόγια για σύγκριση τιμών στα ανταλλακτικά.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 21-10-2010, 18:11
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spacemail66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις γύρισα από το συνεργείο του Πειραιά. Να επισημάνω πως δεν είναι πια μέλος της αλυσίδας BMW για αποφυγή παρεξηγήσεων και η μηχανή μου είναι 1150GS Adv. Το σέρβις περιελάμβανε μεταξύ άλλων αλλαγή λαδιών, φίλτρων λαδιού και βενζίνης, αντικατάσταση φίλτρου αέρα με Κ-Ν, αντικατάσταση μπουζί, αντικατάσταση στα τακάκια φρένων εμπρός - πίσω (τα πίσω τακάκια τα είχα αγορασμένα από παλιά (BMW), τα μπροστά Brembo), ρυθμίσεις βαλβίδων, καθαρισμός - ρύθμιση injection, αλλαγή υγρών φρένων, βαλβολίνες. Εγινε γενικός έλεγχος και ρυθμίστηκε ο εμπρός τροχός, που από λάθος τοποθέτηση κατά την αλλαγή ελαστικών τα τακάκια δεν πάταγαν σωστά και φρέναραν τη ρόδα στην μία πλευρά της δαγκάνας ακόμη και όταν δεν ήταν το φρένο πατημένο, ενώ ρυθμίστηκε και το γκάζι που ήταν πολύ σφιχτό και έβρισκε και στο άνοιγμα και στην επαναφορά. Μοναδική παρατήρηση εκ μέρους του μάστορα ήταν πως ο πύρρος στην πεταλούδα εισαγωγής του injection θα χρειαστεί κάποια στιγμή επισκευή και με συμβούλεψε να πάρω κιτ επισκευής από ιντερνετ (~50€+εργασία) και όχι όλη την εισαγωγή που δίνει η BMW (370€+εργασία)
Η γενική εντύπωση όταν το οδήγησα ήταν μιας μηχανής πιο ανάλαφρης σε αίσθηση, ενώ "άρπαζε" και από πιο χαμηλά. Για τα Brembo δεν έχω άποψη ακόμη, αφού πρέπει πρωτα να γράψουν κάποια χιλιόμετρα για να φανεί η αποτελεσματικότητά τους. Σε γενικές γραμμές πάντως δηλώνω πολύ ευχαριστημένος από τη δουλειά που έγινε στη μηχανή.
Στο ταμείο η εργασία κόστισε 110€ και τα ανταλλακτικά 257€. Σύνολο 367€ (περιλαμβάνεται ΦΠΑ). Για όποιον θέλει έχω τα αναλυτικά τιμολόγια για σύγκριση τιμών στα ανταλλακτικά.
ποιο συνεργειο?
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 21-10-2010, 22:13
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spacemail66 Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Η γενική εντύπωση όταν το οδήγησα ήταν μιας μηχανής πιο ανάλαφρης σε αίσθηση, ενώ "άρπαζε" και από πιο χαμηλά. Για τα Brembo δεν έχω άποψη ακόμη, αφού πρέπει πρωτα να γράψουν κάποια χιλιόμετρα για να φανεί η αποτελεσματικότητά τους. Σε γενικές γραμμές πάντως δηλώνω πολύ ευχαριστημένος από τη δουλειά που έγινε στη μηχανή.
Στο ταμείο η εργασία κόστισε 110€ και τα ανταλλακτικά 257€. Σύνολο 367€ (περιλαμβάνεται ΦΠΑ). Για όποιον θέλει έχω τα αναλυτικά τιμολόγια για σύγκριση τιμών στα ανταλλακτικά.

σκέφτεσαι να μας πεις το συνεργείο ή θα το κρατήσεις μυστικό?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας!!! riko46 Ένδυση 15 12-06-2010 17:45
Εώς πότε θα μας κυβερνούν οι συντεχνίες... frits Ελλάδα 5 29-05-2010 20:14
Τι άλλο θα κάνουν οι διαφημιστές για να μας τραβήξουν την προσοχή ;;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Αστεία Video 94 25-02-2010 17:22
Αν αυτό το περιστατικό είναι αλήθεια η Ολυμπιακή θα γινόταν πολύ ρόμπα Α' MARK Επικαιρότητα 7 15-12-2009 23:45
Πως θα έπρεπε να είναι η ζωή μας Alext Χιούμορ 4 26-06-2009 12:15


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!