GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ποδήλατο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 02-07-2012, 23:41
lobo Ο/Η lobo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: BMW 1200 GS '08
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή Απάντηση: Κοινόχρηστα ποδήλατα και στην Αθήνα

Καλό σαν ιδέα.
Να γίνουν ποδηλατόδρομοι δεν είναι κάτι το δαπανηρό, άσχετα που εδώ το κάνανε ευκαιρία να πλουτίσουν κάποιοι, απλά χρειάζεται μια στοιχειώδη σήμανση στην υπάρχουσα υποδομή. Ας μην ζητάμε και βρακιά για μεταξωτούς ####υς...
Στη Βαρκελώνη που το είδα στην πράξη μου άρεσε πάρα πολύ και εκεί ουκ ολίγους Πακιστανούς είδα.
Δεν ξέρω για εσάς εγώ το βλέπω αρκετά αισιόδοξα το μέτρο, το οποίο σε όλες τις πόλεις θα δώσει λίγο περισσότερο οξυγόνο, ποιότητα ζωής, αλλά και άσκηση στην καθημερινότητά.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 03-07-2012, 00:58
DoctorAbo Ο/Η DoctorAbo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 668
Προεπιλογή Απάντηση: Κοινόχρηστα ποδήλατα και στην Αθήνα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από eliso Εμφάνιση μηνυμάτων
Αδερφέ σισίτια υπάρχουν ήδη.Δηλαδή να μην γίνει τίποτα άλλο σε αυτή την κ@λ@χώρα εκτός από σισίτια ;;;;;;
Εντάξει ο ΓΑΠ έφυγε.Ακόμα θα τον βρίζουμε και για οτι δεν έκανε μέχρι σήμερα;;;;;
Φίλε Ηλία πιστεύω ότι οι συνθήκες στη χώρα (και ειδικότερα στις μεγαλουπόλεις της) αυτή τη δεδομένη στιγμή είναι τόσο οριακές και εύθραυστες που πρέπει να λειτουργήσουμε με πολύ μεγάλη περίσκεψη. Προσωπικά τυγχάνω παλαίμαχος και γουστάρω πολύ την ιδέα του ποδηλάτου. Όμως νομίζω πως δε θα δώσει τίποτα άλλο από τζάμπα μεταφορικό μέσο στους λαθρομετανάστες (και χάλυβα στην ανακύκλωση). Μια τέτοια παροχή σε τούτη την εποχή θα δημιουργούσε περισσότερο κακό παρά κακό. Δεν υπάρχουν φάρμακα, υπάρχει τεράστια ανεργία και πρόβλημα σε μεγάλη μερίδα νυκοκυραίων που δεν έφταιξαν και πολύ για όσα τραβάνε. Πως θα τους βοηθούσε το μέτρο αυτό ? Καλό είναι τα κονδύλια αυτά να χρησιμοποιηθούν με τρόπο που να βοηθήσει βασικότερες ανάγκες από αυτές που θα υπηρετήσει το συγκεκριμένο μέτρο τη συγκεκριμένη στιγμή.

Έχω δει την ίδια ακριβώς παροχή στην Κοπεγχάγη αλλά εκεί ο κόσμος δε πεινάει . Βρίσκονται σε μια επόμενη φάση από αυτή στην οποία βρισκόμαστε εδώ.

Γνώμη μου φυσικά.

Last edited by DoctorAbo; 03-07-2012 at 00:59.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 03-07-2012, 01:17
kostasmats Ο/Η kostasmats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: hlioupolh Athina
Μoto: δεν εχω
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή Απάντηση: Κοινόχρηστα ποδήλατα και στην Αθήνα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lobo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό σαν ιδέα.
Να γίνουν ποδηλατόδρομοι δεν είναι κάτι το δαπανηρό, άσχετα που εδώ το κάνανε ευκαιρία να πλουτίσουν κάποιοι, απλά χρειάζεται μια στοιχειώδη σήμανση στην υπάρχουσα υποδομή. Ας μην ζητάμε και βρακιά για μεταξωτούς ####υς...
Στη Βαρκελώνη που το είδα στην πράξη μου άρεσε πάρα πολύ και εκεί ουκ ολίγους Πακιστανούς είδα.
Δεν ξέρω για εσάς εγώ το βλέπω αρκετά αισιόδοξα το μέτρο, το οποίο σε όλες τις πόλεις θα δώσει λίγο περισσότερο οξυγόνο, ποιότητα ζωής, αλλά και άσκηση στην καθημερινότητά.

το ποδηλατο το ειχα μονο για βουνο και για να καψω κανα δραμι το καλοκαιρι,το χρησιμοποιησα μεσα στην πολη αναγκαστικα μολις πουλησα τη μηχανη και ειδα οτι βολευει πολυ.αν υπηρχαν ασφαλης χωροι σταθμευσης και μερικοι ποδηλατοδρομοι κυριως στις μεγαλες λεωφορους ,σιγουρα θα το χρησιμοποιουσα περισοτερο.κατα τη γνωμη μου λογω κρισης το ποδηλατο(ωσ οικονομικοτερο μεσο μεταφορας) γινεται δημοφιλεστερο οποτε καθε προσπαθεια για την αναδειξη του καλοδεχουμενη
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 03-07-2012, 18:59
squad Ο/Η squad βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μoto: R1200GS'11 - Gilera vx125'05
Μηνύματα: 3,484
Προεπιλογή Απάντηση: Κοινόχρηστα ποδήλατα και στην Αθήνα

μπραβο στον δημο αθηναιων,μακαρι να γινει και σε αλλες πολεις της επαρχιας..
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 05-07-2012, 09:45
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Κοινόχρηστα ποδήλατα και στην Αθήνα

Συμφωνω οτι υπαρχουν πολλα και μεγαλυτερα προβληματα σε αυτο τον τοπο...ΑΛΛΑ αυτο δεν μπορει να σημαινει οτι μια πολη/χωρα πρεπει να μενει μονο στα προβληματα και να μην προσπαθει να κανει κατι στο να καλυτερεψει την ζωη των πολιτων της καθως και των επισκεπτων της...!!!

το εχω δει Βαρκελωνη, Λυων, αμστερνταμ κτλ κτλ...οπου και δουλευει παρα πολυ καλα...!!!

ειδικα στην Λυων το κομιστρο ειναι μολις 1,5ευρω την ημερα...!!! και αν εχεις καρτα συνδρομιτη παει ακομα φθινοτερο...νομιζω κανενα 5ευρω την εβδομαδα...!!! Δεν θυμαμαι που...αλλα δινουν το πρωτο μισαωρο δωρεαν...δλδ περνεις ενα λεοφορειο σταματας στην σταση σου...περνεις το ποδηλατο πας μεχρι μια σταση μετρο...αφηνεις ποδηλατο στον αντιστοιχο χωρο και περνεις το μετρο να πας στην δουλεια σου...χωρις να σου στοιχησει τιποτα...!!!

ειναι ποδηλατα που λογο των ιδιαιτερων χαρακτηριστηκων που εχουν (σχημα σκελετου, πλαστικα καλυματα κτλ κτλ) δεν μπορουν, ευκολα τουλαχιστον, να κλαπουν και να χρησιμοποιηθουν μιας και ειναι εμφανεστατο οτι προκειτε για τετοιου ειδους ποδηλατο...

απο οσο μπορω να γνωριζω ακομα και τα ανταλλακτικα τους ειναι σχεδον μοναδικα ωστε να μην αποτελουν ευκολο εμποριο ανταλακτικων...!!!

Γενικοτερα πιστευω οτι αν κατι μπορει να γινει για να αποσυμφωρηθει αυτη η κατασταση με την κινηση τοτε καλοδεχουμενο...αν και οι πολιτικαρες μας εχουν κανει θαυματα με το θεμα βενζινης και κρισης στο προβλημα της κινησης...!!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 07-07-2012, 18:15
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή

Καλή ιδέα. Για να δούμε αν θα γίνει

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 08-07-2012, 19:11
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Κοινόχρηστα ποδήλατα και στην Αθήνα

Reply With Quote
  #18  
Παλιό 08-07-2012, 20:23
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή

Και το Ξυλόκαστρο έχει δανειστικη "ποδηλατοθήκη" !






Sent by Arkas via Tapatalk !
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 08-07-2012, 22:07
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Κοινόχρηστα ποδήλατα και στην Αθήνα


Με το που το διάβασα, σκέφτηκα ότι θα γίνει πλιάτσικο από τα πακιστάνια, που πάει σύννεφο!!!! Τελικά δεν ήμουνα ο μόνος
Γι αυτό σας πάω
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 08-07-2012, 22:09
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Κοινόχρηστα ποδήλατα και στην Αθήνα

Άσχετα από το παραπάνω σχόλιο, εφόσον διασφαλίσουν "το να μην κλέβονται" καλή η προσπάθεια και θα βολέψει πολύ κόσμο. Κάλιο αργά, παρά ποτέ....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!