GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 22-09-2013, 12:25
VILLY Ο/Η VILLY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Varadero XL1000V '07
Μηνύματα: 548
Προεπιλογή Τα λάστιχα σε ζευγάρι, ή όχι;

Εχω μια ερώτηση για τους ψαγμένους.
Άλλαξα τα λάστιχα στο varadero μου ενόψει χειμώνα.
Έβαλα πίσω το bridgeston και μπρος το Pirelli (Scorpion).
Η φιλοσοφία και η γράμμωση των δύο ελαστικών ειναι σχεδόν ταυτόσιμη.

Θεωρείτε ότι δημιουργεί πρόβλημα στο "πάτημα" της μηχανής το να έχεις 2 διαφορετικά ελαστικά (πίσω-μπρος) ή όχι;
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 22-09-2013, 12:45
-DHMHTRHS- Ο/Η -DHMHTRHS- βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΘEΣ/NIKH
Μoto: TACT 50cc , RT 1200
Μηνύματα: 1,582
Προεπιλογή Απάντηση: Τα λάστιχα σε ζευγάρι, ή όχι;

καλο θα ηταν να χρησιμοποιουσες δυο ιδια τις ιδιας εταιριας για να εχεις το ιδιο καλο πατημα αλλα και ιδια φιλοσοφια τις εκστοτες εταριας που χρησιμοποιεις.
Και οχι μονο αυτο αλλα για να μπορεις να βγαλεις και τα δικα σου συμπερασματα για το αν σε βολεβουν και σε κανουν τα ελαστικα που εβαλες η οχι.
Γνωμη μου ειναι οτι παλι την μοναδικη παρανομια που μπορεις να κανεις με ελαστικα τις ιδιας εταιριας ειναι η αλλαγη του
πισηνου λαστιχου δευτερη φορα λογω τις περισσοτερης φθορας.
Δηλαδη 2με 1 ενα μπροστινο και δυο πισινα αλλα ΠΑΝΤΑ αναλογα την ΟΔΗΓΙΚΗ χρηση που κανεις την μηχανη σου

ελπιζω να σε βοηθησα

και φυσικα το τη θελεις να επιλεξεις και τι θελεις να κανεις ειναι δικια σου επιλογη και μονο δικια σου.........
εδω γνωμες εκφερουμε και οχι παροτρυνσεις.......

καλη επιτυχια στις επιλογες φιλε μου

Last edited by -DHMHTRHS-; 22-09-2013 at 12:56.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 22-09-2013, 18:06
astegos Ο/Η astegos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: Τα λάστιχα σε ζευγάρι, ή όχι;

αυτά τα ρωτάνε πριν τα βάλουν.
τώρα την απάντηση θα μας την πεις εσύ
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 22-09-2013, 20:34
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Τα λάστιχα σε ζευγάρι, ή όχι;

Καλό θα ήταν να μας πεις το σκεπτικό που σε οδήγησε σε αυτήν την επιλογή.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-09-2013, 21:22
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Τα λάστιχα σε ζευγάρι, ή όχι;

...οσο αναφορα το νομικό και νόμιμο ... για Ελλαδα δεν ειμαι σιγουρος Villy. Στο εξωτερικο παντως απαγορευεται στα διτροχα κατι τετοιο! Αν εμπλακείς σε ατύχημα και εχεις 2 διαφορετικα λαστιχα , ακομα και δικιο να χεις ...αντε να αποδείξεις στην ασφαλεια οτι δεν εισαι ελεφαντας. Στο αυτοκινητο δεν συνιστάτε αλλα ..επιτρεπετε να χεις διαφορετικα τα 2 πισω απο τα 2 μπροστα ..αλλα στη μηχανη το αργότερο στο KTEO (TÜV) ...πας για αλλαγη!

.........
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 22-09-2013, 22:01
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Τα λάστιχα σε ζευγάρι, ή όχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...οσο αναφορα το νομικό και νόμιμο ... για Ελλαδα δεν ειμαι σιγουρος Villy. Στο εξωτερικο παντως απαγορευεται στα διτροχα κατι τετοιο! Αν εμπλακείς σε ατύχημα και εχεις 2 διαφορετικα λαστιχα , ακομα και δικιο να χεις ...αντε να αποδείξεις στην ασφαλεια οτι δεν εισαι ελεφαντας. Στο αυτοκινητο δεν συνιστάτε αλλα ..επιτρεπετε να χεις διαφορετικα τα 2 πισω απο τα 2 μπροστα ..αλλα στη μηχανη το αργότερο στο KTEO (TÜV) ...πας για αλλαγη!

.........
Άντε να το πεις αυτο στην ελλαδα σε έλληνα οδηγό με 4 διαφορετικά λάστιχα στο αμάξι του και με πάνω απο 50.000 χλμ
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 23-09-2013, 08:23
labros Ο/Η labros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή Απάντηση: Τα λάστιχα σε ζευγάρι, ή όχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VILLY Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβαλα πίσω το bridgeston και μπρος το Pirelli (Scorpion).
Η φιλοσοφία και η γράμμωση των δύο ελαστικών ειναι σχεδόν ταυτόσιμη.

Θεωρείτε ότι δημιουργεί πρόβλημα στο "πάτημα" της μηχανής το να έχεις 2 διαφορετικά ελαστικά (πίσω-μπρος) ή όχι;
Αυτο τωρα, εκτος απο γουστο σου, γιατι το εκανες?
Ξερεις κατι περισσοτερο απο τις δυο εταιριες?

Σιγουρα επειδη ειναι διαφορετικα λαστιχα ,οχι μονο στη χαραξη, αλλα και στο τροπο λειτουργιας τους δεν θα λαβεις τα μεγιστα απο το καθενα.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 23-09-2013, 11:10
VILLY Ο/Η VILLY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Varadero XL1000V '07
Μηνύματα: 548
Προεπιλογή Απάντηση: Τα λάστιχα σε ζευγάρι, ή όχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα ήταν να μας πεις το σκεπτικό που σε οδήγησε σε αυτήν την επιλογή.
Καταρχήν, σας ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας
Ο λόγος που με έκανε να βάλω 2 διαφορετικά λάστιχα είναι ότι πρώτα άλλαξα το πίσω. Μετά από δύο μήνες όταν είπα να αλλάξω και το μπρός, βρισκόμουν στο Ρέθυμνο και δεν είχαν το ίδιο ελαστικό.
Συζητώντας το με δυό τρεις "λαστιχάδες" μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού τα δύο συγκεκριμένα ελαστικά είναι της ίδιας φιλοσοφίας και με σχεδόν ταυτότημη γράμμωση.
Τα χρησιμοποιώ 3 μήνες τώρα και δεν έχω δει κάποιο αρνητικό στοιχείο, ή πρόβλημα (τρέμουλο, αστάθεια, κλπ) ούτε στις χαμηλές ταχύτητες, ούτε και στις υψηλές, αφού βγαίνω τακτικά στην Αττική Οδό και ορισμένες φορές (μόνο στην Αττική Οδό!!) ξεπερνώ τα 200 χλμ/ώρα.
Όσο για την ασφαλιστική σε περίπτωση ατυχήματος ή για τα ΚΤΕΟ που ανέφερε ο φίλος μας ΙoannisPanagiotidis, αυτό είναι ένα ζητούμενο το οποίο δεν το είχα καν σκεφτεί ή δεν μου τέθηκε καν από τους "λαστιχάδες". Σε κάθε περίπτωση ... θα το ψάξω και αυτό.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 23-09-2013, 12:27
sain Ο/Η sain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ATH
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 211
Προεπιλογή Απάντηση: Τα λάστιχα σε ζευγάρι, ή όχι;

Μπορεί να έχουν την ίδια χάραξη στο πέλμα αλλά ίσως να μην έχουν την ίδια σκληρότητα και να μην ζεστένονται το ίδιο. Ακόμα και στη βροχή μπορεί να έχουν διαφορετικές αντιδράσεις.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 23-09-2013, 13:22
Nordic Ο/Η Nordic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Scandinavia
Μoto: BMW R1200R
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή Απάντηση: Τα λάστιχα σε ζευγάρι, ή όχι;

Είχα και εγώ δύο διαφορετικά λάστιχα για περίπου 6000 χιλ μιας και το πίσινο φθάρθηκε νωρίτερα απ το μπροστινό. Μπροστά είχα το ΒΤ-021 της Brigestone και πίσω έβαλα το pilot road 3 της Μichelin. Ασφαλώς και θα τα άλλαξα και τα δύο, αλλά, το μπροστά είχε άλλα 6000 χιλ όπως φάνηκε.

Με αφορμή αυτό που λέει ο Γιάννης.... να πώ πως στο συνεργείο ΔΕΝ μου είπαν πως υπάρχει πρόβλημα με το ΚΤΕΟ (bilprovningen) και πιστεύω πως θα μου έλεγαν αν υπήρχε νομικό θέμα. Ρώτησα αν αυτό ενδείκνυται -δεν ανάφερε νομικό θέμα- μόνο πως είναι καλό να είναι και τα δύο καινούρια.Το Σουηδικό ΚΤΕΟ αναφέρει πως το ελάχιστο επιτρεπτό όριο στην φθορά των λαστιχών είναι 1mm και δέν αναφέρει τίποτα για μάρκα. Δέν ξέρω αν ισχύει.

Με επιφύλαξη, μου
φαίνεται κάπως τραβηγμένο να υπάρχει νομικό θέμα με την διαφορετική μάρκα, εφ' όσον και τα δύο (μπροστινό και πισινό) τηρούν τις απαιτούμενες προδιαγραφές. Η διαφορετική χάραξη δεν κατανοώ σε τί μπορεί να αφορά... ούτως ή άλλως σχεδόν όλα (αν όχι όλα) τα λάστιχα που κατασκευάζει κάθε εταιρία ως ζευγάρι, έχουν διαφορετική χάραξη.

Οδηγικά πάντως δεν είχα ούτε ένιωσα κάποιο πρόβλημα. Ο συνδυασμός... με άρεσε.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!